Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Η παρουσίαση ήταν πάλι άνοστη, αλλά καλύτερη από την προηγούμενη. Εκτός από Halo Infinite και Fable, κρατάω S.T.A.L.K.E.R 2, Avowed, Everwild, Medium και -εννοείται- Psychonauts 2. Τώρα τι από αυτά θα είναι exclusives και τι timed, ο Θεός και η ψυχή του. 

Ούτε Lockhart, ούτε τιμές έδειξαν και σε τρεις μήνες έχουμε launch. Πολύ κωλυσιεργούν και οι δύο εταιρείες. 

Φοβαται ο γιαννης το θεριο

Και το θεριο το γιαννη

Απιστευτα πραγματα,φτασαμε σχεδον αυγουστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, spartan29gr είπε

Φοβαται ο γιαννης το θεριο

Και το θεριο το γιαννη

Απιστευτα πραγματα,φτασαμε σχεδον αυγουστο

Και θα συνεχίσουμε. Όποιος ανακοινώσει τιμή πρώτος έχει μειονέκτημα. Είμαστε θεατές σε ένα reverse western gunfight. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Παιδιά σε pc με ssd παίζω.Δε μιλάω περί loading.Οι τύποι μίλαγαν για τρομακτική επανάσταση στα video games που θα φέρει ο γρήγορος σκληρός τους.Ξερω πολύ καλά τα πλεονεκτήματα ενός ssd.

Οκ, αυτό όντως μένει να το δούμε στην πράξη. Ελπίζω να μην καταλήξει μονόκερος και αστρόσκονη όπως ο Cell...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά νομίζω έχουν χάσει λίγο τη μπάλα στο τμήμα προώθησης της Microsoft και όχι μόνο. Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθούν να πουλήσουν

- Το Xbox Series X θα είναι 12tf και άρα θεωρητικά η δυνατότερη κονσόλα. Οκ άρα πουλάτε ωμή δύναμη. Δεκτό.

- Θα βγάλουμε και ένα πιο αδύναμο μηχάνημα το Lockhart με λιγότερα TF και πιο οικονομικό. Οκ ψιλοπερίεργο βέβαια αυτό απ'τη στιγμή που πουλάτε μέχρι στιγμής TFs αλλά ας πούμε ότι δίνετε και μια πιο οικονομική επιλογή για τα exclusives που πιθανώς θα έρθουν.

- Όλα τα παιχνίδια θα βγούν και στο PC. Ερμμμ οκ αρα δε θα είναι πραγματικά exclusives

- Θα σας δείξουμε τώρα αρκετά exclusives που θα βγουν και στο Xbox one S και στο Xbox one X. Ρε παιδία αφού πουλάτε TFs πώς ακριβώς θα αξιοποιηθούν τα 12tfs όταν το παιχνίδι θα βγει για να λειτουργεί στα 1,4tfs???

- Το ότι βγαίνουν τα παιχνίδια ΚΑΙ σε last gen κονσόλες δε συνεπάγεται ότι θα έχουν υποδεέστερα γραφικά. Ναι μια που τα τελευταία χρόνια δεν έχει αποδειχθεί ότι τα παιχνίδια φτιάχνονται πάντα με βάση τη πιο αδύναμη κονσόλα και στις πιο δυνατές version απλά μπαίνουν 2-3 μπλιμπλικια εξτρα. Είδαμε και στη παρουσίαση του Halo.

- Τα παιχνίδια θα μπορείτε να τα παίξετε παντού ακόμη και στο κινητό σας μέσω Xcloud.

 

Τι ακριβώς πουλάνε? Τους ενδιαφέρει να πουλήσουν day one Xbox Series X ή όχι? Προσωπικά είμαι εν μέρη sony fanboy οπότε είμαι biased αλλά από κει και πέρα με θεωρώ ανοικτόμυαλο και ειδικά όταν έχει να κάνει με το πορτοφόλι μου δε θα δίσταζα να πάρω το Xbox. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλουν να πουλήσουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mitroglou7 Πιστεύω στην τελική την Microsoft την ενδιαφέρει να πάρεις το gamepass. Παιξε όπου θες, αλλά πάρε το gamepass. Είσαι από αυτούς που θες την πιο δυνατή κονσόλα; Πάρε series x και gamepass. Δεν σε ενδιαφέρει η δύναμη ; Πάρε μια από τις άλλες συν gamepass. Δεν θες καθόλου κονσόλα; Πάρε xcloud ή υπολογιστή με gamepass.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stevenfins είπε

@Mitroglou7 Πιστεύω στην τελική την Microsoft την ενδιαφέρει να πάρεις το gamepass. Παιξε όπου θες, αλλά πάρε το gamepass. Είσαι από αυτούς που θες την πιο δυνατή κονσόλα; Πάρε series x και gamepass. Δεν σε ενδιαφέρει η δύναμη ; Πάρε μια από τις άλλες συν gamepass. Δεν θες καθόλου κονσόλα; Πάρε xcloud ή υπολογιστή με gamepass.

Και γω έτσι το αντιλαμβάνομαι αλλά συνεχίζει να μην έχει λογική στο μυαλό μου.

Λίγους μήνες πριν το launch ενός νέου hardware η ίδια η εταιρία το κάνει να φαίνεται obsolete λόγω περίεργου marketing. Δηλαδή αυτή τη στιγμή αν θέλω να παίξω τα μελλοντικά exclusives του Xbox οι επιλογές που έχω είναι:

a) Πληρώνω 10αριά ευρώ το μήνα (δηλαδή καμιά 500αριά σε βάθος 4ετίας χωρίς προσφορές) και έχω πρόσβαση σε όλα τα exclusives συν πόσα ακόμη παιχνίδια

b) Πληρώνω 500€ για αγορά κονσόλας συν είτε συνδρομή για να έχω πρόσβαση στο gold για όλα τα καλά που προσφέρει ή συν το κόστος του κάθε παιχνιδιού.

Αν έβγαζε το netflix αύριο έναν αποκωδικοποιητή και σου έλεγε είτε τον αγοράζεις 500€ και πληρώνεις 60€ ανά σειρά ή συνεχίζεις με συνδρομή 10€ το μήνα πώς ακριβώς θα πήγαινε?

 

Αυτό που μου φαίνεται άκρως σουρεαλιστικό είναι:

-2013: Αν δεν έχετε internet μη παίρνετε τη καινούρια κονσόλα μας

-2020: Αν έχετε καλό internet μη παίρνετε τη καινούρια κονσόλα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Και γω έτσι το αντιλαμβάνομαι αλλά συνεχίζει να μην έχει λογική στο μυαλό μου.

Λίγους μήνες πριν το launch ενός νέου hardware η ίδια η εταιρία το κάνει να φαίνεται obsolete λόγω περίεργου marketing. Δηλαδή αυτή τη στιγμή αν θέλω να παίξω τα μελλοντικά exclusives του Xbox οι επιλογές που έχω είναι:

a) Πληρώνω 10αριά ευρώ το μήνα (δηλαδή καμιά 500αριά σε βάθος 4ετίας χωρίς προσφορές) και έχω πρόσβαση σε όλα τα exclusives συν πόσα ακόμη παιχνίδια

b) Πληρώνω 500€ για αγορά κονσόλας συν είτε συνδρομή για να έχω πρόσβαση στο gold για όλα τα καλά που προσφέρει ή συν το κόστος του κάθε παιχνιδιού.

Αν έβγαζε το netflix αύριο έναν αποκωδικοποιητή και σου έλεγε είτε τον αγοράζεις 500€ και πληρώνεις 60€ ανά σειρά ή συνεχίζεις με συνδρομή 10€ το μήνα πώς ακριβώς θα πήγαινε?

Αυτό που μου φαίνεται άκρως σουρεαλιστικό είναι:

-2013: Αν δεν έχετε internet μη παίρνετε τη καινούρια κονσόλα μας

-2020: Αν έχετε καλό internet μη παίρνετε τη καινούρια κονσόλα μας

δεν χαιρεσαι που γλιτωνεις 500€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι στο μάρκετινγκ το πρόβλημα της ms... Απλά της λείπει είτε το ταλέντο στα προϋπάρχουσα στουντιος, είτε ο χρονος στα καινούργια πολύ ταλαντούχα στουντιος όπως η insomniac  obsidian, η ninja theory και η iniative...

Το άλλο πρόβλημα τους είναι το focus στο gamepass...το ότι τα 2 μεγαλύτερα παιχνίδια τους το halο και το fable είναι gaas, δείχνει τη κατευθυνση...

 

Επεξ/σία από xavier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, xavier είπε

Δεν είναι στο μάρκετινγκ το πρόβλημα της ms... Απλά της λείπει είτε το ταλέντο στα προϋπάρχουσα στουντιος, είτε ο χρονος στα καινούργια πολύ ταλαντούχα στουντιος όπως η insomniac, η ninja theory και η iniative...

Το άλλο πρόβλημα τους είναι το focus στο gamepass...το ότι τα 2 μεγαλύτερα παιχνίδια τους το halο και το fable είναι gaas, δείχνει τη κατευθυνση...

H insomniac της sony δεν είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, Darth S1n said:

Και δεν κυκλοφορούν σε 3 μήνες, αλλά κοντά σε 5.

Πως την κάνεις την αφαίρεση; 

Οι κονσόλες βγαίνουν μέσα Νοέμβρη για να προλάβουν Black Friday. Πώς υπολόγισες το πεντάμηνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Πως την κάνεις την αφαίρεση; 

Οι κονσόλες βγαίνουν μέσα Νοέμβρη για να προλάβουν Black Friday. Πώς υπολόγισες το πεντάμηνο; 

23 Ιουλίου έως σχεδόν τέλη Νοεμβρίου είναι 4 μήνες. Από κεκτημένη ταχύτητα και λάθος υπολογισμούς έγραψα 5.

Still,  εάν ισχύει αυτό που συζητείται από χθες, ότι δηλαδή το gameplay ήταν σε παλιό build (λογικό από την μία, μεγάλο λάθος της MS από την άλλη που ξέρει ότι την περιμένουν σαν τρελοί από την μία και με το δάχτυλο στη σκανδάλη από την άλλη), τότε υπάρχει σχετικός χρόνος να στρώσει οπτικά το παιχνίδι.

Από την άλλη να πω ότι από gameplay με άφησε πολύ ικανοποιημενο (γούστα είναι αυτά εξάλλου), και ακόμα και έτσι να κυκλοφορούσε δεν θα φαρμακωνόμουν κι ολας. Αλλά οπτικά, θα ήμουν τρελός να μην πω ότι δεν είναι ακριβώς αυτό που περίμενα. Με όλα τα ελαφρυντικά ότι είναι open world κι day/night cycle και dynamic weather.

2 ώρες πριν, playtak είπε

H insomniac της sony δεν είναι?

Δεν είναι σίγουρα της MS, έβγαλε για την Sony το Spider-Man αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι την αγόρασε. Μήπως είναι 2nd party? Μπορεί να κάνω λαθος

2 ώρες πριν, firepc είπε

Κανενα first party της MS δεν κοιταει στα ματια τα μαγαθηρια της Sony

Το μονο game της που το εκανε αυτο ηταν το Alan Wake

αλλα πανε 10 χρονια απο τοτε..

Ξέχασες το Bioshock και τα Gears μέχρι το 3. Το 5 μου άρεσε πολύ περισσότερο του 4 πάντως. Ήταν παραγωγή ΑΑΑ σίγουρα, μετά είναι θέμα γούστου και μάρκετινγκ. Εάν λεγόταν αλλιώς το παιχνίδι θα τύγχανε πολύ μεγαλύτερης προσοχής, αλλά βλέπεις το γεγονός ότι μεγάλο κομμάτι της αγοράς θέλει να καεί το franchise, το έστειλε στην άκρη.

 

All in all, το Avowed με έχει αφήσει να το σκέφτομαι χαμογελώντας

2 ώρες πριν, xavier είπε

Δεν είναι στο μάρκετινγκ το πρόβλημα της ms... Απλά της λείπει είτε το ταλέντο στα προϋπάρχουσα στουντιος, είτε ο χρονος στα καινούργια πολύ ταλαντούχα στουντιος όπως η insomniac, η ninja theory και η iniative...

Το άλλο πρόβλημα τους είναι το focus στο gamepass...το ότι τα 2 μεγαλύτερα παιχνίδια τους το halο και το fable είναι gaas, δείχνει τη κατευθυνση...

Θα διαφωνήσω όσον αφορά το θέμα μάρκετινγκ : ο Phil μέσα σε όλα που έχει κάνει, δεν έχει δυστυχώς ακόμα αναθεωρησει την άποψη του να δείχνει μόνο παιχνίδια που είναι σχετικά κοντά. Στην θέση της MS δηλαδή η Sony, θα έδειχνε ένα teaser ενος λεπτού του project που ετοιμάζει η Initiative, θα έχανε την μπάλα ο κόσμος και μετά θα έπαιζε με drip feed μέχρι το 2024. Το έχει κάνει επανηλημμένα η Sony χωρίς να ενοχλήσει το κοινό.

Επεξ/σία από Darth S1n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...