Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, spartan29gr said:

Τωρα μπηκα πριν απο λιγο να δω την κατασταση της παραγγελιας μου, και αλλαξε σε υπο επεξεργασια.απο διεκπεραιωση που ηταν αρχικα.

Να ελπιζω?.Χαχαχα🤣

Η πλακα ειναι οτι απο εβδομαδα τα ξανακλεινουν  ολα τα καταστηματα δυστυχως.

Και εχω βαλει παραδοση απο καταστημα 

Υ.Γ Μαλλον κατι κινειται τελικα,το στατους αλλαξε σε  Σε διαδικασία συλλογής"

Τι εννοεις εκτος?εγγυησης μηπως?

Πως γινεται ομως αυτο? αφου η κονσολα ειναι σφραγισμενη οταν την παραλαμβανεις?

Όταν λέω εκτός, εννοώ ήταν λάθος. Έληγε 10.μερες νωρίτερα από το κανονικό, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, The_Judas said:

Είναι πολύ πιθανό να μην υποστηρίζεται ή να χρειάζεται κάποιον αντάπτορα.

και εμένα αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τις κονσόλες. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να παίξω το ίδιο εύκολα κάποια παιχνίδια. Σε fifa-pes-nba είναι πολύ βολικό το χειριστήριο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό για FPS και παιχνίδια με σημάδι. και δεν μιλάω καν για online gaming, εκεί έχουν πλήρες πλεονέκτημα όσοι παίζουν με πληκτρολόγιο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν υποστήριξη πληκτρολογίου/ποντικιού οι κονσόλες ειδικά σε FPS.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι στο GTA V  δεν θα έχεις πρόβλημα με τη χρήση gamepad. εγώ το έπαιξα σε pc αλλά νομίζω ότι σε χειρισμό αεροπλάνων, ελικοπτέρων, αυτοκινήτων θα είναι ίσως και καλύτερο.

Επίσης στο θέμα shooting δεν έχει και τίποτα τεράστιες απαιτήσεις, είναι εύκολες οι βολές στο GTA V.

Συνήθεια είναι όπως όλα. 

Έχω παίξει Doom σε ultra nightmare και Wolfenstein σε death incarnate χωρίς κανένα θέμα από άποψη χειρισμού. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ξαναγραφω γιατι δοκιμασα μετα και τις παροτρυνσεις σας και halo ξανα και doom, δεν μπορω με τιποτα με το gamepad να στοχευσω, ειδικα αν παιζεις ταυτοχρονα και με m/k ολα τα υπολοιπα ειτε στο pc είτε στο xbox ( εχω αγορασει m/k αποκλειστικα για το xbox), δηλαδη πραγματικα τοσο δυσκολο τους ειναι να το προσθεσουν; Αφου με gamepass κιολας μπορεις να εγκαταστησεις τα ιδια games στο pc και να τα παιξεις με m/k δε νομιζω να ειναι τοσο κοπος, είναι ελαχιστα αυτα που υποστηριζουν τετοιο τροπο gameplay και ειναι κριμα, μανι μανι μπορω να σκεφτω τουλαχιστον 10 games που αρμοζει καλυτερα (sims, football manager,fps,tactic) δηλαδη πρεπει να αλλαξω δωματιο για να το παιξω σωστα; 😋 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 ώρες πριν, Demis είπε

Μια ενημέρωση για τα παιδιά που παρέλαβαν σήμερα, κάντε έναν κόπο και κάντε register την κονσόλα στο site της MS, και τσεκάρετε την ημερομηνία που λήγει η εγγύηση. Σε μένα ήταν εκτός για 2 εβδομάδες, τώρα μιλάω με το live chat της εταιρείας για να το διορθώσουν. Θα χρειαστεί να έχετε σε φωτογραφία την απόδειξη σας.

Εκτός" για 2 'βδομάδες ?
Εμένα (την πήρα day 1) ηταν +2 μήνες (26 μήνες συνολικά), τώρα, το πως γκένεν αυτό μονο Θεούλης ξέρει

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Είναι πολύ πιθανό να μην υποστηρίζεται ή να χρειάζεται κάποιον αντάπτορα.

και εμένα αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τις κονσόλες. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να παίξω το ίδιο εύκολα κάποια παιχνίδια. Σε fifa-pes-nba είναι πολύ βολικό το χειριστήριο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό για FPS και παιχνίδια με σημάδι. και δεν μιλάω καν για online gaming, εκεί έχουν πλήρες πλεονέκτημα όσοι παίζουν με πληκτρολόγιο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν υποστήριξη πληκτρολογίου/ποντικιού οι κονσόλες ειδικά σε FPS.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι στο GTA V  δεν θα έχεις πρόβλημα με τη χρήση gamepad. εγώ το έπαιξα σε pc αλλά νομίζω ότι σε χειρισμό αεροπλάνων, ελικοπτέρων, αυτοκινήτων θα είναι ίσως και καλύτερο.

Επίσης στο θέμα shooting δεν έχει και τίποτα τεράστιες απαιτήσεις, είναι εύκολες οι βολές στο GTA V.

Πραγματικα την ιδια απορια εχω κι εγω. Σε single player/story mode δεν υπαρχει λογος να περιοριζεις τον χρηστη που προτιμαει Mouse&keyboard.. στο GTA οκ παλευεται το controller, αλλα στο Metal Gear θες λιγο το ποντικι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας επειδή είμαι νέος με το Xbox ( είχα πάντα PlayStation απ το 1 ) θέλω να ξεκινήσω τη σειρά halo να μπω στο νόημα σε story κλπ !

Ποιο είναι το πρώτο της σειράς γιατί δεν βγάζω άκρη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tsakolis said:

Τα φώτα σας επειδή είμαι νέος με το Xbox ( είχα πάντα PlayStation απ το 1 ) θέλω να ξεκινήσω τη σειρά halo να μπω στο νόημα σε story κλπ !

Ποιο είναι το πρώτο της σειράς γιατί δεν βγάζω άκρη !

Welcome. Καλό θα ήταν να τα παίξεις με τη σειρά κυκλοφορίας: Halo CE, 2, 3, ODST, Reach, 4.

 

Το Reach είναι prequel του CE, αλλά προσωπική άποψη είναι να τα παίξεις με τη σειρά κυκλοφορίας τους. 

 

Αν έχεις gamepass, κατεβάζεις το Master Chief Collection και δίνεις πόνο 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παρά πολύ για τη βοήθεια !

Με το που τελειώσω το medium τα ξεκινάω 😁
Thanks !!!!

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Παιδιά, το Medium σας ανοίγει; Εμένα μου γράφει ακόμα pre-load.

Στις 6 νομίζω !

5 λεπτά πριν, Demis είπε

Welcome. Καλό θα ήταν να τα παίξεις με τη σειρά κυκλοφορίας: Halo CE, 2, 3, ODST, Reach, 4.

 

Το Reach είναι prequel του CE, αλλά προσωπική άποψη είναι να τα παίξεις με τη σειρά κυκλοφορίας τους. 

 

Αν έχεις gamepass, κατεβάζεις το Master Chief Collection και δίνεις πόνο 

Ευχαριστώ παρά πολύ για τη βοήθεια !

Με το που τελειώσω το medium τα ξεκινάω 😁 
Thanks !!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Demis είπε

Όταν λέω εκτός, εννοώ ήταν λάθος. Έληγε 10.μερες νωρίτερα από το κανονικό, 

Ενταξει ολα κομπλε

16/3 /23 εβγαλε σε εμενα, με το που την εκανα register

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες έστειλα το controller στην Microsoft με πρόβλημα. Σήμερα μου έστειλαν άλλο, έκαναν αντικατάσταση. Στο προφίλ μου όμως ο χρόνος εγγύησης δεν έχει αλλάξει. Δε θα έπρεπε από τη στιγμή που έγινε αντικατάσταση να έχω 1 χρόνο πάλι εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Πριν μερικές μέρες έστειλα το controller στην Microsoft με πρόβλημα. Σήμερα μου έστειλαν άλλο, έκαναν αντικατάσταση. Στο προφίλ μου όμως ο χρόνος εγγύησης δεν έχει αλλάξει. Δε θα έπρεπε από τη στιγμή που έγινε αντικατάσταση να έχω 1 χρόνο πάλι εγγύηση?

Και εσύ τέκνο μου ? Αυτά τα joypad είναι φτιαγμένα απο χαρτόνι λέμε...
Το refurbished που μου έστειλαν (πριν 2 εβδομάδες), είχε θέμα με το εβγαλα απο το κουτί του με το αριστερό impulse trigger καθώς έτριζε/συντόνιζε με τα πλαστικά του joypad (το έλυσα μονος μου αφαιρώντας το καπάκι της αριστερής λαβής )  και επίσης με το αριστερό αναλογικό να κάνει εναν ενοχλητικό "χρατς-χρουτς" ήχο που το κανονικό/1ο bundled joypad δεν έκανε (επίσηςα πο το κουτί) και το αριστερό bumper εχει αρχίσει ηδη να έχει διαφορετική επιστροφή και εχει αρχίσει και αυτό να τρίζει.
2 βδομάδες joypad λέμε.
Το μονο θετικό είναι οτι έκανε μολις 8 μέρες να πάει Γερμανία και να μου στείλουν άλλο.

Η ποιότητα εχει πάρει την κατιούσα εδώ και χρόνια - βεβαια, οταν τα elite των 170€ εχουν αντίστοιχα θέματα δεν ειναι να περιμένεις και πολλά (βλέπε: τριξίματα/drift αναλογικών/bumper που παραδίδουν το πνεύμα νωρίς κτλπ).

Pro-tip :  Τα joypad στην αρχή νιώθουν στιβαρά, με το που αφαιρέσεις όμως τα πλαϊνά πλαστικά των χειρολαβών έστω και μια φορά (για να το καθαρίσεις/σφίξεις τις βίδες κτλπ) αρχίζουν τριξίματα τα οποία είναι καργα-ενοχλητικά, αυτό συμβαίνει μάλλον γιατί κατα την συναρμολόγησή τους στο εργοστάσιο πρέπει να τοποθετείται κάποιου είδους μονωτικού υλικού στα κουμπώματα των χειρολαβών και με το που τις αφαιρέσεις εστω και 1 φορά αρχίζουν τα διάφορα τριξίματα.
Αυτό λύνεται με την τοποθέτηση ενος κομματιού σελοτέϊπ στην εσωτερική πλευρά της χειρολαβής που τρίζει, κοινώς, αφαιρούμε το καπάκι, βάζουμε λίγη ταινία και μετά ξανακουμπώνουμε το καπάκι
Καταλαβαίνω οτι η MS το έκανε για λόγους...καλαισθησίας για να μην φαίνονται οι βίδες του joypad αλλά είναι κακό απο άποψη design καθώς δημιουργείται το πρόβλημα που αναφέρω.

Και για να προλάβω διάφορους καλοθελητές, έχω joypad X360 και Dualshock 2 απο PS2 τα οποία παραμένουν απροβλημάτιστα  15 χρόνια μετά την αγορά τους.
Αυτα του ΧΟΝΕ και ΧSX/XSS ενώ είναι φανταστικά απο άποψη εργονομίας κτλπ, πάσχουν πάρα πολύ απο άποψη ποιότητας δυστυχώς.

Επίσης: Eiναι λογικό που δεν ανανεώνεται η εγγύηση Tig γιατί αλλιώς, θα έχεις καινούργια/ανακατασκευασμένα joypad εφ' ορου ζωής αμα ίσχυε αυτό που λες :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red1 είπε


Επίσης: Eiναι λογικό που δεν ανανεώνεται η εγγύηση Tig γιατί αλλιώς, θα έχεις καινούργια/ανακατασκευασμένα joypad εφ' ορου ζωής αμα ίσχυε αυτό που λες :D 

 

Εδώ τα χαλάμε τακίμι. :D 

Είμαι 1000% σίγουρος ότι αν ο φίλος κάνει ερώτημα στο xbox support με το serial, η εγγύηση του controller του, θα έχει κάνει reset.

Επίσης - όχι δεν είναι φτιαγμένα από χαρτόνι αλλά αυτά είναι τυχερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...