Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Μα τα r μοντελα δεν υποστηριζουν 2.1 μονο τα t του 20 για αυτο στο κανει λογικα

H 4η θύρα στις q85r και q90r υποστηρίζει 4κ 120 hz με ΗDR και Vrr κανονικά ( κάποιες φορές το παιχνίδι ξεκινάει κάποιες όχι εκεί είναι το πρόβλημα - όταν ξεκινάει όλα δουλεύουν κανονικά μέχρι να βγεις και να ξαναμπεις στο παιχνίδι ) . Δεν είναι hdmi 2.1 η tv αλλά απ'ότι καταλαβαίνω χρησιμοποιεί χαμηλότερο chroma subsampling για να το επιτύχει με μικρότερο bandwidth στην θύρα 4, κάτι που σε περιπτώσεις εκτός από γραμματοσειρές σε pc δεν έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα . Το θέμα είναι όπως προείπα ότι μάλλον υπήρχε κάποιο bug σε διάφορες τηλεοράσεις όπως και στις lg με hdmi 2.1 και είναι στο χέρι της κάθε εταιρείας να το λύσει με firmware ( απ΄ ότι διαβάζω η lg το έκανε ) . 

14 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Μα τα r μοντελα δεν υποστηριζουν 2.1 μονο τα t του 20 για αυτο στο κανει λογικα...Εγω που εχω μοντελο του 20 στη θυρα 4 που υποστηριζει HDMI 2.1 δεν εχω θεμα.Στις αλλες θυρες που ειναι 2.0 αν σεταρω στα 120 ΗΖ 4κ ναι μεν ξεκιναει το παιχνιδι αλλα μονο σε sdr,  δε γυρναει σε HDR .

Ασχετο αλλα λεω να ασχοληθω με τα yakouza series .....αξιζουν ως games ?και με τη σειρα προτεινετε να τα παιξω?

Είναι θέμα firmware προφανώς. Αμερικανική q90r στο reddit δουλεύει κανονικά στην 4 , όλα ενεργοποιημένα , αλλά αυτός γράφει ότι είναι σε 1372.2 firmware . Eγώ είμαι σε 1372 αλλά δεν βρίσκει κάποιο νεότερο η tv. Eίδωμεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, odi83 είπε

H 4η θύρα στις q85r και q90r υποστηρίζει 4κ 120 hz με ΗDR και Vrr κανονικά ( κάποιες φορές το παιχνίδι ξεκινάει κάποιες όχι εκεί είναι το πρόβλημα - όταν ξεκινάει όλα δουλεύουν κανονικά μέχρι να βγεις και να ξαναμπεις στο παιχνίδι ) . Δεν είναι hdmi 2.1 η tv αλλά απ'ότι καταλαβαίνω χρησιμοποιεί χαμηλότερο chroma subsampling για να το επιτύχει με μικρότερο bandwidth στην θύρα 4, κάτι που σε περιπτώσεις εκτός από γραμματοσειρές σε pc δεν έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα . Το θέμα είναι όπως προείπα ότι μάλλον υπήρχε κάποιο bug σε διάφορες τηλεοράσεις όπως και στις lg με hdmi 2.1 και είναι στο χέρι της κάθε εταιρείας να το λύσει με firmware ( απ΄ ότι διαβάζω η lg το έκανε ) . 

δε ξερω,παιζει ...Εγω το μονο θεμα που εχω παντως στη q80t ειναι οτι αν σεταρω στα 120 HZ τη κονσολα εχω πιο σκοτεινο image στο HDR σε αντιθεση με τα 60ΗΖ.Σα να υπολειτουργει το Local Dimming στα 120ΗΖ....Εσυ δλδ χανεις το σημα εντελως ,η εννοεις αν βγεις απο το παιχνιδι πας στο μενου της κονσολας πχ και μετα ξαναμπεις δε δινει σημα ?Γιατι και σε μενα πολλες φορες που εχω HDMI 2.1 αν βγω απο το παιχνιδι και ξαναμπω πχ .....μπορει να εχει γυρισει σε sdr....Το κανει που και που

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimtriol είπε

δε ξερω,παιζει ...Εγω το μονο θεμα που εχω παντως στη q80t ειναι οτι αν σεταρω στα 120 HZ τη κονσολα εχω πιο σκοτεινο image στο HDR σε αντιθεση με τα 60ΗΖ.Σα να υπολειτουργει το Local Dimming στα 120ΗΖ

Και πάλι θέμα firmware να υποθέσω! Μπείτε στο support μέσα από το μενού της tv και κάντε bug report μπας και ξυπνήσει η samsung. H lg είναι έτη μπροστά στο θέμα υποστήριξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, jimtriol είπε

 

Ασχετο αλλα λεω να ασχοληθω με τα yakouza series .....αξιζουν ως games ?και με τη σειρα προτεινετε να τα παιξω?

Παιδί μου εσύ ! :D 
Nαι, να ασχοληθείς.

Σειρά κυκλοφορίας (original) :

Yakuza 

Yakuza 2 

Yakuza 3 

Yakuza 4 

Yakuza: Dead Souls (spin-off, μονο PS3)

Yakuza 5 

Yakuza 0 

Yakuza Kiwami & Kiwami 2 

Yakuza like a dragon



Πρόσεξε τώρα, τα Kiwami και Kiwami 2 είναι remake (νεα μηχανή γραφικών κτλπ) των Yakuza 1 και Yakuza 2 αντίστοιχα.Επίσης, είχε βγει ενα 2o spin-off (Υakuza Kenzan - 2008) το οποίο κυκλοφόρησε μονο Ιαπωνία και πουθενά αλλού.

Αμα ξεκινήσεις τώρα, η (χρονολογική) σειρά είναι : Yakuza 0 (το καλύτερο κατά την άποψή μου), Υakuza Kiwami 1, Yakuza Kiwami 2, Yakuza 3, Yakuza 4, Yakuza 5, Yakuza 6 (oταν βγει τον Μάρτιο σε XBOX) και Yakuza Like a Dragon.

Yπόψιν, τα παιχνίδια είναι αρκετά μεγάλα σε διάρκεια (40-50-60+ ώρες) καθώς έχουν αρκετά side-quests και mini-games, αμα αποφασίσεις να τα βιαστείς, τα βλέπω 'κανα 20ωρο έκαστο.
Πρόσεξε μην "καείς"/βαρεθείς παίζοντας το ενα μετα το άλλο γιατί δεν διαφέρουν και πολύ μεταξύ τους στο gameplay.

Tυχερούλη, θα τα γευτείς "φρέσκα", ζηλεύω :D 
 

Επεξ/σία από red1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, red1 είπε

Παιδί μου εσύ ! :D 
Nαι, να ασχοληθείς.

Σειρά κυκλοφορίας (original) :

Yakuza 

Yakuza 2 

Yakuza 3 

Yakuza 4 

Yakuza: Dead Souls (spin-off, μονο PS3)

Yakuza 5 

Yakuza 0 

Yakuza Kiwami & Kiwami 2 

Πρόσεξε τώρα, τα Kiwami και Kiwami 2 είναι remake (νεα μηχανή γραφικών κτλπ) των Yakuza 1 και Yakuza 2 αντίστοιχα.Επίσης, είχε βγει ενα 2o spin-off (Υakuza Kenzan - 2008) το οποίο κυκλοφόρησε μονο Ιαπωνία και πουθενά αλλού.

Αμα ξεκινήσεις τώρα, η (χρονολογική) σειρά είναι : Yakuza 0 (το καλύτερο κατά την άποψή μου), Υakuza Kiwami 1, Yakuza Kiwami 2, Yakuza 3, Yakuza 4, Yakuza 5, Yakuza 6 (oταν βγει τον Μάρτιο σε XBOX) και Yakuza Like a Dragon.

Yπόψιν, τα παιχνίδια είναι αρκετά μεγάλα σε διάρκεια (40-50-60+ ώρες) καθώς έχουν αρκετά side-quests και mini-games, αμα αποφασίσεις να τα βιαστείς, τα βλέπω 'κανα 20ωρο έκαστο.
Πρόσεξε μην "καείς"/βαρεθείς παίζοντας το ενα μετα το άλλο γιατί δεν διαφέρουν και πολύ μεταξύ τους στο gameplay.

Tυχερούλη, θα τα γευτείς "φρέσκα", ζηλεύω :D 
 

ωραια μια χαρα...ευχαριστω....ξεκιναω απο το Γιακουζα 0 λοιπον...Ολο ελεγα να τα ξεκινησω αλλα εβλεπα να μπαινουν κ αλλα και χανομουν....Ελεγα με ποιο να ξεκινησω πρωτα..Επισης καπου διαβασα οτι το τελευταιο ειναι turn based..Δε με χαλαει αυτο...μου αρεσουν turn based

3 λεπτά πριν, jimtriol είπε

ωραια μια χαρα...ευχαριστω....ξεκιναω απο το Γιακουζα 0 λοιπον...Ολο ελεγα να τα ξεκινησω αλλα εβλεπα να μπαινουν κ αλλα και χανομουν....Ελεγα με ποιο να ξεκινησω πρωτα..Επισης καπου διαβασα οτι το τελευταιο ειναι turn based..Δε με χαλαει αυτο...μου αρεσουν turn based

Σημερα τελειωσα και τα Mafia ,αλλες παιχνιδαρες αυτες......Ειδικα το 1 φοβερο...

Επεξ/σία από jimtriol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Ρε παιδιά έχει κανείς θέμα με το download της κονσόλας; Κατεβάζει πολύ αργά και έχει τρελές διακυμάνσεις. Στο τεστ μου βγάζει ότι έχω μια χαρά ταχύτητα. Τι φάση; 😕

Greg, τα ίδια και εδώ - και δεν έχει να κάνει το internet /home network μου, μιλάμε γιατι κάτι κουλές διακυμάνσεις στις ταχύτητες του στυλ 500Kb - 1.5Mbps-5Mbps-15Mbps-35Mbps-50Mbps - φτάνει στιγμιαία στα 80-90Μbps και μετά φτου και απο την αρχή.Επίσης, προφανώς και δεν εχω παιχνίδια να τρέχουν στο background.
Aυτό ξεκίνησε τις τελευταίες 3-4 μέρες και απ'ότι βλέπω στα ιντερνέτια (reddit/Microsoft.com), δεν είμαστε οι μόνοι, είναι θέμα server.
 

8 λεπτά πριν, jimtriol είπε

 

Σημερα τελειωσα και τα Mafia ,αλλες παιχνιδαρες αυτες......Ειδικα το 1 φοβερο...

To Μafia remake θα το είχα αγοράσει ηδη φίλε αμα δεν ηταν κλειδωμένο στα 30fps.Που το έπαιξες ? XSX ? Πως τρέχει σε γενικές γραμμές ? 

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, red1 είπε

Greg, τα ίδια και εδώ - και δεν έχει να κάνει το internet /home network μου, μιλάμε γιατι κάτι κουλές διακυμάνσεις στις ταχύτητες του στυλ 500Kb - 1.5Mbps-5Mbps-15Mbps-35Mbps-50Mbps - φτάνει στιγμιαία στα 80-90Μbps και μετά φτου και απο την αρχή.Επίσης, προφανώς και δεν εχω παιχνίδια να τρέχουν στο background.
Aυτό ξεκίνησε τις τελευταίες 3-4 μέρες και απ'ότι βλέπω στα ιντερνέτια (reddit/Microsoft.com), δεν είμαστε οι μόνοι, είναι θέμα server.
 

δε ξερω αν εχει σχεση,αλλα και στο pc  οταν κατεβαζω απο game pass το ιδιο κανει..Εχει αυτες τις διακυμανσεις αλλα νομιζω οτι σε μεσο ορο κατεβαζει καλα.Και το λεω αυτο γιατι δειχνει κατι κουλα ,δλδ ενω εχω 50αρα συνδεση δειχνει πολλες φορες οτι κατεβαζω 70,και 80 mbps για 10 δευτερολεπτα και μετα πεφτει στα 5 για τον αντιστοιχο χρονο αρα αν το κανεις σουμα στη μεση κατεβαζει σωστα..Μαλλον δεινχει λαθος η εφαρμογη το download rate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jimtriol είπε

ωραια μια χαρα...ευχαριστω....ξεκιναω απο το Γιακουζα 0 λοιπον...Ολο ελεγα να τα ξεκινησω αλλα εβλεπα να μπαινουν κ αλλα και χανομουν....Ελεγα με ποιο να ξεκινησω πρωτα..Επισης καπου διαβασα οτι το τελευταιο ειναι turn based..Δε με χαλαει αυτο...μου αρεσουν turn based

Σημερα τελειωσα και τα Mafia ,αλλες παιχνιδαρες αυτες......Ειδικα το 1 φοβερο...

Αδερφέ και γω δεν είχα καναπαίξει yakuza και εδώ και μια δεκαετία είναι μπροστά μας. Αγόρασα πρώτη φορά το τελευταίο, το ike a dragon το οποίο είναι reboot της σειράς και έπαθα σοκ. Από τα καλύτερα παιχνίδια που έπαιξα στο ps4 και τώρα αγόρασα το 0. Με το που πάρω το xbox (όταν με το καλό έρθει ξανά) από το gamepass θα τα παίξω όλα. Είναι τρελή σειρά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, red1 είπε

Greg, τα ίδια και εδώ - και δεν έχει να κάνει το internet /home network μου, μιλάμε γιατι κάτι κουλές διακυμάνσεις στις ταχύτητες του στυλ 500Kb - 1.5Mbps-5Mbps-15Mbps-35Mbps-50Mbps - φτάνει στιγμιαία στα 80-90Μbps και μετά φτου και απο την αρχή.Επίσης, προφανώς και δεν εχω παιχνίδια να τρέχουν στο background.
Aυτό ξεκίνησε τις τελευταίες 3-4 μέρες και απ'ότι βλέπω στα ιντερνέτια (reddit/Microsoft.com), δεν είμαστε οι μόνοι, είναι θέμα server.
 

To Μafia remake θα το είχα αγοράσει ηδη φίλε αμα δεν ηταν κλειδωμένο στα 30fps.Που το έπαιξες ? XSX ? Πως τρέχει σε γενικές γραμμές ? 

Πηρα και τα 3 σε προσφορα 30 ευρω Definite Edition...Σε series x το επαιξα.Και εγω περιμενα μπας και βγαλουν next gen εκδοση αλλα διαβασα οτι δε προκειται να το κανουν...Το ενα ηταν με διαφορα το καλυτερο οπτικα ...Στα 30 μεν αλλα δε μου ηταν τοσο κουραστικο

Επεξ/σία από jimtriol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jimtriol είπε

δε ξερω αν εχει σχεση,αλλα και στο pc  οταν κατεβαζω απο game pass το ιδιο κανει..Εχει αυτες τις διακυμανσεις αλλα νομιζω οτι σε μεσο ορο κατεβαζει καλα.Και το λεω αυτο γιατι δειχνει κατι κουλα ,δλδ ενω εχω 50αρα συνδεση δειχνει πολλες φορες οτι κατεβαζω 70,και 80 mbps για 10 δευτερολεπτα και μετα πεφτει στα 5 για τον αντιστοιχο χρονο αρα αν το κανεις σουμα στη μεση κατεβαζει σωστα..Μαλλον δεινχει λαθος η εφαρμογη το download rate

Bolded : αυτο το κάνει και σε εμενα φίλε (εχω δει max ταχύτητα 200+ Mbps :D ), δεν μιλάω ομως για αυτο, λέω πως τις 3-4 τελευταίες μέρες, πλην των τρελών  διακυμάνσεων, οι ταχύτητες ειναι αργές/χαμηλές.
Χθες έκατσα 45 λεπτά να κατεβάσω zone of the Enders HD (8GB) και αλλο τόσο για το Orange box.
100άρα γραμμή αδερφέ μου, δεν νοείται αυτό...
Κάτι παίζει με τους server τις τελευταίες μέρες, έψαξα χθες στο 'νετ και βρήκα αντίστοιχες περιπτώσεις.

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, jimtriol είπε

δε ξερω,παιζει ...Εγω το μονο θεμα που εχω παντως στη q80t ειναι οτι αν σεταρω στα 120 HZ τη κονσολα εχω πιο σκοτεινο image στο HDR σε αντιθεση με τα 60ΗΖ.Σα να υπολειτουργει το Local Dimming στα 120ΗΖ....Εσυ δλδ χανεις το σημα εντελως ,η εννοεις αν βγεις απο το παιχνιδι πας στο μενου της κονσολας πχ και μετα ξαναμπεις δε δινει σημα ?Γιατι και σε μενα πολλες φορες που εχω HDMI 2.1 αν βγω απο το παιχνιδι και ξαναμπω πχ .....μπορει να εχει γυρισει σε sdr....Το κανει που και που

Συνήθως το κάνει όταν ξεκινάω ένα παιχνίδι από την αρχή ( δλδ όχι να είναι σε quick resume ) . Bγάζει no signal - source και πρέπει να κλείσω την κονσόλα και να την ξανανοίξω. Μόλις ξανανοίξει η κονσόλα και μπω ξανα στο παιχνίδι , το παιχνίδι ανοίγει από quick resume και μπαίνω μέσα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα με όλα ενεργοποιημένα ( 4κ 120 hdr vrr ). Eίναι σαν να τρώει σκάλωμα όταν ένα παιχνίδι προσπαθεί να τα ενεργοποιήσει κατά την 1η φορά που το ξεκινάς κάτι τέτοιο . Μιάς και δουλεύει κανονικά μετά από quick resume ενός παιχνιδιού είναι κάποιο bug και όχι κάποια αδυναμία στα χαρακτηριστικά της θύρας hdmi. 

14 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Ρε παιδιά έχει κανείς θέμα με το download της κονσόλας; Κατεβάζει πολύ αργά και έχει τρελές διακυμάνσεις. Στο τεστ μου βγάζει ότι έχω μια χαρά ταχύτητα. Τι φάση; 😕

Kαι σε μένα κάνει διακυμάνσεις . Δεν το έψαξα και πολύ , πάντως δεν είναι από τη συνδεσή μου , το πρόβλημα είναι στην κονσόλα ή στους servers της microsoft ( μήπως είναι φορτωμένοι κατά διαστήματα ; ) .

Επεξ/σία από odi83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Aπίθανο Suda-παίχνιδο, απο τις καλύτερες styl-ιές του, το έχει αυτή τη στιγμή στα 4€ στο Store (λήγει σε 1-2 μέρες), το προτείνω σε ολους τους φίλους των hack 'n' slash, ουτε τσιγάρα δεν παίρνεις με τόσα ;) 

Xθές τερμάτισα το Shadows of the Damned (πάλι Suda 51) , σήμερα θα συνεχίσω την cult-ιά/grind house-ια με αυτό :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Με unlocked framerate 16% μπροστά το XSX στο Control με RT. Αρχίζει να φαίνεται η διαφορά στο HW σιγά σιγά. 

Για την ακρίβεια φτάνει μεχρι και 30%..... φτύνει CUs ο "the tower of power" σε ultimate έκδοση παιχνιδιού που δεν έχει σχέση με BC. Στο τέλος του DF video είπαν ότι ήταν και απόλυτα εφικτό ένα 1080p/60 +  RT mode ειδικά στο xbox με VRR. 

Και έχουμε και άλλα 2 δειγματακια:

Spoiler

Ghost Recon: 

- In PS5 and Series X we can choose between resolution and FPS mode. Series S only has resolution mode at 1440p / 30fps.

- According to the old patch note, PS5 will run in rescaled 4K resolution mode, but now the game does not appear to use this technique and runs at 1440p. FPS mode runs at 1080p.

- Series X does run at native 2160p. However, the official data pointed to 1080p in FPS mode, but now it runs at 1440p in this mode.

- Ambient occlusion is reduced in S Series and PS5 / XSX resolution modes.

- The framerate is practically perfect on PS5, without many problems on the Xbox versions.

- On Xbox the draw distance is higher than on PS5 in some respects. PS5 also loses a lot of greenery in FPS mode.

- Series X in FPS mode considerably increases the quality of shadows compared to the rest.

- PS5 has a lower quality of textures than Xbox. Series X decreases its quality in FPS mode slightly.

 

Spoiler

 

Εγώ από εδώ θέλω να διαβάσω  νέα... την AI upscale υλοποίηση της MS.

https://wccftech.com/an-xbox-game-studio-is-experimenting-with-shipping-low-res-textures-to-be-ai-upscaled-in-real-time/

 

Επεξ/σία από DemiKit13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...