Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, odi83 είπε

Εαν οι τιμες στα pc ηταν στις msrp και οχι υπερφουσκωμενες λογω ελλειψεων , τοτε θα εφτιαχνες ενα αξιοπρεπεστατο pc σε μια λογικη τιμη με δυνατοτητες περα των ps5/xbox series x. Εαν στο μελλον οι τιμες ερθουν στα καλα τους τα πραγματα θα δειχνουν πολυ καλυτερα. Παρολα αυτα ομως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να βρεις επισης πουθενα τα ps5 και series x , ενω οι τιμες τους στο ebay ειναι πιο παρωδια απ' ότι οι rtx η' οι ryzen..

Ισως αλλά με 500 ευρώ δεν φτιάχνεις pc αντίστοιχων δυνατοτήτων με την κονσολα. Το pc είναι καλό αν έχεις πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ.

Επίσης οι κάρτες γραφικών που βγαίνουν τα τελευταία χρόνια, λόγω αυξημένων επιδόσεων θα είναι πάντα ακριβές.

Πριν από αρκετά χρόνια, έπαιρνες σε pc ακόμη και μια mid end κάρτα και ήταν αρκετή.  Τώρα πλέον, μια κάρτα μεσαίων επιδόσεων είναι για 1080p σε medium.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Ισως αλλά με 500 ευρώ δεν φτιάχνεις pc αντίστοιχων δυνατοτήτων με την κονσολα. Το pc είναι καλό αν έχεις πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ.

Επίσης οι κάρτες γραφικών που βγαίνουν τα τελευταία χρόνια, λόγω αυξημένων επιδόσεων θα είναι πάντα ακριβές.

Πριν από αρκετά χρόνια, έπαιρνες σε pc ακόμη και μια mid end κάρτα και ήταν αρκετή.  Τώρα πλέον, μια κάρτα μεσαίων επιδόσεων είναι για 1080p σε medium.

Λάθος τα θυμάσαι, τώρα είναι που η μεσαία κάρτα είναι υπεραρκετή για 1080P. Το 2004 με μεσαία κάρτα έβλεπες άλλο παιχνίδι σε σχέση με μια high-end, στα HL2, DOOM 3, Far Cry κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, music_lover είπε

Τα pc πάντα θα ρίχνουν σφαλιάρες τις κονσόλες, όταν μετά από λίγους μήνες με το καλό πέσουν οι τιμές στις gpu και cpu δεν θα τίθεται καν θέμα σύγκρισης, τώρα απλά κοστίζουν μια περιουσία και όντως δεν συμφέρουν αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε, 120fps ελάχιστα games θα πάρουνε στις κονσόλες ενώ στο pc είναι πρακτικά ΟΛΑ και όχι μόνο 120 αλλά και 144,165,240,360hz και δεν συμμαζεύεται, ok και εγώ ενθουσιάστηκα με τις νέες κονσόλες, αλλά ιεροσυλία προς τα pc δεν διαπράττω.. 😁

Παντα μεν,με τι κοστος δεν δε μα λες

Διοτι εγω αυτη την στιγμη εχω hardware  κατω απο το σαλονι μου

Που θα μου κανει αποσβεση τουλαχιστον 6 με 7 χρονια

Και ουτε να καθομαι να σπαω το κεφαλακι μου σε αναβαθμισεις για να παιζω πορτ εκδοσεις απο κονσολες μερια

 

11 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ισως αλλά με 500 ευρώ δεν φτιάχνεις pc αντίστοιχων δυνατοτήτων με την κονσολα. Το pc είναι καλό αν έχεις πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ.

Επίσης οι κάρτες γραφικών που βγαίνουν τα τελευταία χρόνια, λόγω αυξημένων επιδόσεων θα είναι πάντα ακριβές.

Πριν από αρκετά χρόνια, έπαιρνες σε pc ακόμη και μια mid end κάρτα και ήταν αρκετή.  Τώρα πλέον, μια κάρτα μεσαίων επιδόσεων είναι για 1080p σε medium.

Ετσι ακριβως

Και ειδικα με αυτη την πανδημια που απο οτι φαινεται δεν φαινεται να φευγει ουτε το 2022

Οι τιμες στο κομματι hardware gpu  και λογο ελλειψης,θα παραμεινουν στα υψη

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Παντα μεν,με τι κοστος δεν δε μα λες

Διοτι εγω αυτη την στιγμη εχω κανει αποσβεση hardware  κατω απο το σαλονι μου

Που θα μου κανει αποσβεση τουλαχιστον 6 με 7 χρονια

Και ουτε να καθομαι να σπαω το κεφαλακι μου σε αναβαθμισεις για να παιζω πορτ εκδοσεις απο κονσολες μερια

 

Πολυ σχετικο το κομματι κοστους απο ενα σημειο και μετα ακομα και στις κονσολες,γιατι δεν λειτουργουν ολοι στις αγορες τους με τον ιδιο τροπο.

Υπαρχουν καποιοι που θα παρουν SeriesS και σχετικα φθηνη τηλεοραση και θα την βγαλουν μονο με gamepass,υπαρχουν και αυτοι με SeriesX και τηλεορασεις 1500+ευρω που θα αγορασουν day one αν βγει το μελλοντικο OneX μετα απο 3χρονια και θα αγοραζουν οτι καινουργιο ΑΑΑ παιχνιδι κυκλοφορει.

Οπως υπαρχει και κοσμος που την βγαζει μονο με 1 xbox controller,και υπαρχουν και αλλοι που χαλανε ενα σκασμο λεφτα και εχουν συλλογη απο controllers(βαζοντας μεσα και τα xbox elite).

Υπαρχει κοσμος που παιζει Forza με το απλο controller,και αλλος που δινει μια περιουσια για τιμονιερες ή Arcade sticks για fighting παιχνιδια.

Η υπαρχει κοσμος που την βγαζει κυριως με Call of duty/Fifa/Fortnite,αλλοι παιζουν κυριως indie παιχνιδια,και αλλοι παιζουν κυριως Single player παιχνιδια.

Οπως υπαρχει και κοσμος που ειναι μονο με 1 κονσολα,και αλλοι εχουν μεχρι και 3κονσολες.

Αναλογα σκηνικα εχουμε και στο Pc(δηλαδη κοσμο που αφιερωνει περισσοτερα ή λιγοτερα χρηματα στον πυργο/παιχνιδια/περιφερειακα).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Παντα μεν,με τι κοστος δεν δε μα λες

Διοτι εγω αυτη την στιγμη εχω κανει αποσβεση hardware  κατω απο το σαλονι μου

Που θα μου κανει αποσβεση τουλαχιστον 6 με 7 χρονια

Και ουτε να καθομαι να σπαω το κεφαλακι μου σε αναβαθμισεις για να παιζω πορτ εκδοσεις απο κονσολες μερια

 

Ετσι ακριβως

Και ειδικα με αυτη την πανδημια που απο οτι φαινεται δεν φαινεται να φευγει ουτε το 2022

Οι τιμες στο κομματι hardware gpu  και λογο ελλειψης,θα παραμεινουν στα υψη

Mε κίνδυνο να ξεφύγουμε pc vs consoles , γράφω αυτό το τελευταίο και δεν το συνεχίζω. Το κόστος των high end pc's πάντα ήταν υψηλότερο αλλά πάντα τα pc's είχαν δεκάδες προτερήματα , οπότε το θέμα της απόσβεσης είναι άκυρο . Δεν είναι αντλία θερμότητας , ούτε ηλεκτρικό αυτοκίνητο το pc. 

Παρόλα αυτά επιμένω και μας το έχει δείξει πολλάκις η δεκαετία 2010-2020 ότι όταν πέσουν οι τιμές του hardware θα μπορείς να φτιάξεις pc στα 600 ευρώ με δύναμη περίπου στα επίπεδα του ps5 . 

Όσον αφορά τα ports..... Port από το 2013 και έπειτα είναι το αντίστοιχο παιχνίδι στην κονσόλα , μιάς και όταν περάσαμε σε x86 αρχιτεκνονική , τα παιχνίδια φτιάχνονται σε high end pc's και μετά προσαρμόζονται στις κονσόλες . Τα παιχνίδια των τελευταίων ετών στο pc παίζουν άψογα και αν δει κανείς τα συγκριτικά του digital foundry ανάμεσα σε κονσόλες και pc , αποδεικνύεται ξεκάθαρα το ότι πληρώνεις παίρνεις. Ένα απλό παράδειγμα . Χθες το βράδυ έπαιξα ένα κεφάλαιο του Gears 5 στο xbox και όσο εντυπωσιακό και αν δείχνει από άποψη γραφικών - ανάλυσης - frame rate , στο pc μου είναι πιο καθαρή η εικόνα λόγω καθαρού 4k και χωρίς shimmering ( αποτέλεσμα υψηλότερης ποιότητας antialiasing και ανάλυσης ) . Ακριβώς η ίδια περίπτωση με Forza 4 .  

Τέλος όσον αφορά την πανδημία.... Ναι οι τιμές είναι στα ύψη και ναι υπάρχει έλλειψη , αλλά έχει τρεις μήνες που κοιτάω skroutz και geizhals ( πανευρωπαικά ) , τα ps5 και xbox series x είναι όνειρο θερινής νυκτός , οπότε το θέμα αυτό πρέπει να θιχτεί όταν τελείωσει όλο αυτό και εξισορροπηθούν οι τιμές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ισως αλλά με 500 ευρώ δεν φτιάχνεις pc αντίστοιχων δυνατοτήτων με την κονσολα. Το pc είναι καλό αν έχεις πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ.

Επίσης οι κάρτες γραφικών που βγαίνουν τα τελευταία χρόνια, λόγω αυξημένων επιδόσεων θα είναι πάντα ακριβές.

Πριν από αρκετά χρόνια, έπαιρνες σε pc ακόμη και μια mid end κάρτα και ήταν αρκετή.  Τώρα πλέον, μια κάρτα μεσαίων επιδόσεων είναι για 1080p σε medium.

Ναι αλλά με 500 ευρώ δεν αγοράσεις κονσόλα ικανή για native 4k/60 ή αξιόλογο RT/60 ή Ultra Settings/60 ή 144hz+ σε κάθε game κτλ κτλ, το νόμισμα έχει 2 πλευρές.

Ενδιαφέρεσαι κυρίως για την απόδοση? =PC=υψηλότερο κόστος απόκτησης=καλύτερες επιδόσεις.

Ενδιαφέρεσαι κυρίως για το VFM? =Κονσόλα=χαμηλότερο κόστος απόκτησης=χαμηλότερες επιδόσεις.

Δεν υπάρχει κάτι προς διαλεύκανση ή ανάλυση, είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.

26 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Παντα μεν,με τι κοστος δεν δε μα λες

Διοτι εγω αυτη την στιγμη εχω κανει αποσβεση hardware  κατω απο το σαλονι μου

Που θα μου κανει αποσβεση τουλαχιστον 6 με 7 χρονια

Και ουτε να καθομαι να σπαω το κεφαλακι μου σε αναβαθμισεις για να παιζω πορτ εκδοσεις απο κονσολες μερια

 

Ετσι ακριβως

Και ειδικα με αυτη την πανδημια που απο οτι φαινεται δεν φαινεται να φευγει ουτε το 2022

Οι τιμες στο κομματι hardware gpu  και λογο ελλειψης,θα παραμεινουν στα υψη

Οι έννοιες "vfm" και "υψηλές αποδόσεις" δεν μπαίνουν στην ίδια πρόταση. Στην τεχνολογία, ως επί το πλείστον, ότι πληρώσεις παίρνεις. Θα βάλεις μια προτεραιότητα και θα κινηθείς αναλόγως. Μην λέμε όμως ότι με 500 ευρώ γίναμε Terminator, αυτό λέω. Ναι κάναμε μια καλή αγορά με πολύ καλό vfm, αλλά μέχρι εκεί. Μην παίρνουν τα μυαλά μας αέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το PC από του χρόνου με RTX 4000 και DDR5/PCI-E 5.0 θα αρχίσει ξεφεύγει πολύ σε σχέση με τις κονσόλες σε όλα τα επίπεδα. Εγώ απλά περιμένω να πεθάνουν τα PS4/X1 και να βλέπουμε παντού native DX12 ultimate με DirectStorage API(RTX IO) μπας και εξαλειφθεί ο καρκίνος που λέγεται stuttering. 

Η κατασταση θα γινει χειροτερη με την εισοδο της INTEL στην TSMC. Οι τιμες δεν γυρνανε ξανα.....

Το pc gaming θα περασει στους ΟΕΜς

 

Επεξ/σία από SeriesX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δευτερος μοχλος 4 ημερων μονο

Τι να πω ειμαι τοσο γκαντεμης?

Τι κανω?παω καταστημα και θα μου δωσουν καινουργιο?Η  θα μου κανουν το κινεζο περι σερβις κτλ?

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα με το μηχανημα που εβγαλαν δυνατο αθορυβο κτλ και το game pass ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα. 
Εχει πλεον κ 23 studio οποτε με το πλανο που εχουν δειξει θα βγαζει exclusives καθε 3μηνο/6μηνο απο το 2021-2022 
Ακομα κ το 1/3 αυτων να ειναι ΑΑΑ κ τα υπολοιπα ακομα κ indie να ειναι ειμαστε κομπλε 😊 

Βεβαια στις πωλησεις δεν θα φτασει το play αλλα δεν νομιζω να τους νοιαζει κ ολας !

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartan29gr είπε

Ο δευτερος μοχλος 4 ημερων μονο

Τι να πω ειμαι τοσο γκαντεμης?

Τι κανω?παω καταστημα και θα μου δωσουν καινουργιο?Η  θα μου κανουν το κινεζο περι σερβις κτλ?

 


Spartan, καλά είσαι, εγώ περιμένω το 3ο τώρα απο Ms service ;) 
Θα το ξαναπώ, για οσους χρηστες υπάρχουν που δεν έχουν πρόβλημα, υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν - η ποιότητα των joypad δεν ειναι καλή όπως παλιά και κανείς δεν μπορεί να με πείσει για το αντίθετο, σιγουρα οχι κανεις απο το insomnia τουλάχιστον γιατί μπαίνεις π.χ reddit και βλέπεις τι πραγματικά παίζει.
Τώρα, ίσως αυτά του XSX/XSS ειναι ακόμα πιο ευπαθή απο αυτά του ΧΟΝΕ ? Τι να πω...

Απο που το πήρες παρεμπιπτόντως ? 

Στην εγγύηση του Πλαισίου αναγράφεται το εξής :
 "1 έτος εγγύηση, στο κατάστημά μας από Προμηθευτή (έλεγχος και αντικατάσταση).Το προϊόν είναι επίσης συμβατό για Dead-On-Arrival εγγύηση 30 ημερών από Προμηθευτή"
Αυτό σημαίνει πως εντός 1ος έτους, αμα  σου χαλάσει, τα πας στο μαγαζί, το ελέγχουν και αμα διαπιστώσουν πρόβλημα σου κάνουν αντικατάσταση με άλλο οι ίδιοι εντός του καταστήματος ? 
Το ρωτάω γιατι εχω διαβάσει εδω μέσα απο αλλο παιδί που ειχε παρει καινούργιο joypad το οποιο ηταν προβληματικό απο το κουτι του και το ειχε πάρει απο αυτούς οτι του είπαν να απευθυνθεί απευθείας  στην Microsoft (?).  

Τον ηχο που σου κάνει πάντως στην σκανδάλη, το δικο μου bundled joypad δεν το είχε/έκανε εξαρχής αλλά το ανέπτυξε μετά απο 20-30 μέρες όπου και άρχισε αυτό το "τσικ-τσικ" .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, red1 είπε


Spartan, καλά είσαι, εγώ περιμένω το 3ο τώρα απο Ms service ;) 
Θα το ξαναπώ, για οσους χρηστες υπάρχουν που δεν έχουν πρόβλημα, υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν - η ποιότητα των joypad δεν ειναι καλή όπως παλιά και κανείς δεν μπορεί να με πείσει για το αντίθετο, σιγουρα οχι κανεις απο το insomnia τουλάχιστον γιατί μπαίνεις π.χ reddit και βλέπεις τι πραγματικά παίζει.
Τώρα, ίσως αυτά του XSX/XSS ειναι ακόμα πιο ευπαθή απο αυτά του ΧΟΝΕ ? Τι να πω...

Απο που το πήρες παρεμπιπτόντως ? 

Στην εγγύηση του Πλαισίου αναγράφεται το εξής :
 "1 έτος εγγύηση, στο κατάστημά μας από Προμηθευτή (έλεγχος και αντικατάσταση).Το προϊόν είναι επίσης συμβατό για Dead-On-Arrival εγγύηση 30 ημερών από Προμηθευτή"
Αυτό σημαίνει πως εντός 1ος έτους, αμα  σου χαλάσει, τα πας στο μαγαζί, το ελέγχουν και αμα διαπιστώσουν πρόβλημα σου κάνουν αντικατάσταση με άλλο οι ίδιοι εντός του καταστήματος ? 
Το ρωτάω γιατι εχω διαβάσει εδω μέσα απο αλλο παιδί που ειχε παρει καινούργιο joypad το οποιο ηταν προβληματικό απο το κουτι του και το ειχε πάρει απο αυτούς οτι του είπαν να απευθυνθεί απευθείας  στην Microsoft (?).  

Τον ηχο που σου κάνει πάντως στην σκανδάλη, το δικο μου bundled joypad δεν το είχε/έκανε εξαρχής αλλά το ανέπτυξε μετά απο 20-30 μέρες όπου και άρχισε αυτό το "τσικ-τσικ" .

Δηλαδη αν παω εγω αυριο απο εκει δεν θα μου δωσουν καινουργιο μοχλο επιτοπου?Μιλαμε για μολις 4 ημερες?

Εγω θα ζητησω τα λεφτα μου πισω αν μου κανουν τσαλιμακια

Ο θορυβος ξεκινησε μετα απο 4 ημερες απο την ημερομηνια αγορας, και συγκεκριμενα σημερα.

Ξερεις αν αυτο σημαινει οτι καποιο πλαστικο εχει σπασει σε καποιο σημειο?

Απο πλαισιο το πηρα

17 λεπτά πριν, malias4 είπε

Μα με το μηχανημα που εβγαλαν δυνατο αθορυβο κτλ και το game pass ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα. 
Εχει πλεον κ 23 studio οποτε με το πλανο που εχουν δειξει θα βγαζει exclusives καθε 3μηνο/6μηνο απο το 2021-2022 
Ακομα κ το 1/3 αυτων να ειναι ΑΑΑ κ τα υπολοιπα ακομα κ indie να ειναι ειμαστε κομπλε 😊 

Βεβαια στις πωλησεις δεν θα φτασει το play αλλα δεν νομιζω να τους νοιαζει κ ολας !

Και δεν θα εχεις και το αγχος για να σκας λεφτα για αναβαθμισεις σε καρτες και επεξεργαστες

Οπωτε αραχτοι και λαιτ

31 λεπτά πριν, anamenos είπε

Θα είναι αλλιώς αυτή η γενιά στο θέμα πωλήσεων για το XBOX, δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία πλέον. 

Νομιζω οτι εχει αρχισει να ξυπναει ο κοσμος

Βλεπει οτι το θεμα με τις κρατες γραφικων εχει παρει τρομαχτικα την ανιουσα,και σου λεει παω να επενδυσω σε καινουργια κονσολα νεας γενιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το PC από του χρόνου με RTX 4000 και DDR5/PCI-E 5.0 θα αρχίσει ξεφεύγει πολύ σε σχέση με τις κονσόλες σε όλα τα επίπεδα. Εγώ απλά περιμένω να πεθάνουν τα PS4/X1 και να βλέπουμε παντού native DX12 ultimate με DirectStorage API(RTX IO) μπας και εξαλειφθεί ο καρκίνος που λέγεται stuttering. 

οτι και να λεμε τα λεφτα ειναι στις κονσολες. και ειναι λογικο. οσο και να πεσουν οι τιμες στις καρτες γραφικων δεν θα δουμε επιδοσεις Series X με 500 ευρω. Ποια ειναι η entry 4k καρτα της Nvidia; 3070; Αν βγαλουμε τα ξεφτιλικια με το mining η 3070 ειχε ανακοινωθει στα 499 αν θυμαμαι. Δηλαδη στην τιμη της κονσολας παιρνεις μονο καρτα γραφικων. Ναι θα ειναι καλυτερη. Αλλά πλεον ειναι ελαχιστοι αυτοι που θα δωσουν 2 χιλιαρικα για παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...