Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Μολις γυρισα απο πλαισιο  πηγα στο σερβις του ανεφερε το προβλημα στον τεχνικο

Το διαπιστωσε  και αυτος, και μου εδωσε καινουργιο του κουτιου

Αλλα δεν ειχε στο μπλε χρωμα και πηρα ενα λευκο

Ας ελπισουμε αυτος να βγει καλυτερος

Mπραβο φιλε, χαίρομαι :) 
Σχετικά τυχερός είσαι καθώς περίμενα να πει ο τεχνικός "δεν ειναι λειτουργικό πρόβλημα καθώς η σκανδάλη λειτουργεί κανονικά"  - καλά που στο αλλάξανε !

Εχω όμως ερώτηση η οποία δεν έχει απαντηθεί : αυτή η αντικατάσταση εντός καταστήματος, ισχύει μόνο για 15 μέρες ή για ολη την διάρκεια της εγγύησης του χειριστηρίου (1 χρόνος) ? 
Στην εγγύηση του Πλαισίου αναγράφεται το εξής : ""1 έτος εγγύηση, στο κατάστημά μας από Προμηθευτή (έλεγχος και αντικατάσταση).Το προϊόν είναι επίσης συμβατό για Dead-On-Arrival εγγύηση 30 ημερών από Προμηθευτή".
Eγω το ερμηνεύω ως "αμα βγει προβληματικό, γινεται αντικατάσταση εντός του καταστήματος αγοράς εντος 1 χρόνου"

Σε αλλα καταστήματα (Κωτσόβολος/Mediamarkt) που έλεγξα, αναφέρει μόνο " 1 ετος εγγύηση αντιπροσωπείας/προμηθευτή".

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, red1 είπε

Mπραβο φιλε, χαίρομαι :) 
Σχετικά τυχερός είσαι καθώς περίμενα να πει ο τεχνικός "δεν ειναι λειτουργικό πρόβλημα καθώς η σκανδάλη λειτουργεί κανονικά"  - καλά που στο αλλάξανε !

Εχω όμως ερώτηση η οποία δεν έχει απαντηθεί : αυτή η αντικατάσταση εντός καταστήματος, ισχύει μόνο για 15 μέρες ή για ολη την διάρκεια της εγγύησης του χειριστηρίου (1 χρόνος) ? 
Στην εγγύηση του Πλαισίου αναγράφεται το εξής : ""1 έτος εγγύηση, στο κατάστημά μας από Προμηθευτή (έλεγχος και αντικατάσταση).Το προϊόν είναι επίσης συμβατό για Dead-On-Arrival εγγύηση 30 ημερών από Προμηθευτή".
Eγω το ερμηνεύω ως "αμα βγει προβληματικό, γινεται αντικατάσταση εντός του καταστήματος αγοράς εντος 1 χρόνου"

Σε αλλα καταστήματα (Κωτσόβολος/Mediamarkt) που έλεγξα, αναφέρει μόνο " 1 ετος εγγύηση αντιπροσωπείας/προμηθευτή".

Μονο για τις 30 πρωτες ημερες βαση πλαισιου

Για τα υπολοιπα μεγαλα καταστηματα  ειναι για 14ς μολις ημερες  doa

Μετα, αναγκαστικα πρεπει να το πας στο σερβις για να γινει η επισκευη

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

ακομα κ competitive να παιζεις, τα περισσότερα τουρνουα με gamepad ειναι πλέον αν τα κοιτάξεις

Όντως; 'Εχεις μερικά παραδείγματα; Μου ακούγεται τρομερό αν ισχύει αυτό

Σιγά σιγά όλο και περισσότερα games δίνουν m/k support στις κονσόλες γιατί λογικά μεγαλώνουμε σαν μερίδιο οι γραφειάκηδες. Το δύσκολο είναι το extra implementation matchmaking. Το gamepad πάντα θα κυριαρχεί λόγω καναπέ. Για εμάς που έχουμε την κονσόλα σε γραφείο το mouse/keyboard είναι προτιμότερο στα shooters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Όντως; 'Εχεις μερικά παραδείγματα; Μου ακούγεται τρομερό αν ισχύει αυτό

επρεπε να γράψω "πολλα" και ούχι περισσότερα, mea culpa :P

Πριν καποιο καιρο που για πλακα ειχα δει απο κοντα προκριματικα για Battlefront UK, ηταν gamepad only. Και εγω δει διαφορα locals να γινονται ετσι.
Tο Call of Duty από την άλλη, το competitive League του τα τελευταια χρόνια ηταν PS4 based. Πιο πριν ηταν Xbox based. Φετος πάει PC, ΑΛΛΑ θα παραμεινει gamepad only και δε θα αφηνουν mouse keyboard.

Το Fortnite απο την αλλη, εχει καποιο καιρο που επιτρέπει και τα δύο και αφήνει και mix. Αλλα ειναι λιγο χαοτικο αυτό γιατι το gamepad εχει aim assist, δεν βγαινει αυτο επειδη ο αλλος εχει mouse. 

Νομιζω οτι ολο αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι το κοινό στις κονσόλες είναι μάλλον αρκετα μεγαλύτερο σε ποσοστο που θα ασχοληθεί με multiplayer καψιμο, πιθανα και για αυτο πολλοι κανουν τετοια βήματα. Λογικο ειναι. ή μπορεί να εχει να κάνει και με το παιχνιδι. Δλδ πολυ πιθανο το CoD να εχει πολυ πολυ μεγαλυτερο competitive κοινο στις κονσολες, ενώ πχ το PUBG ηταν ξεκαθαρα PC oriented.

Προσωπικα δεν ασχολούμε εδω και πολλα χρόνια με το "σπορ" οπότε αυτα ειναι εντελως επιφανειακες γνωσεις που ακουω, μπορεί να ειμαι λαθος, ελευθερα να με διορθωσουν ατομα που λιώνουν καθημερινος στο τεραίν!

Πάντως και τα δυο format ειναι υπεραρκετα για να ευχαριστηθεί κάποιος ενα παιχνιδι. Με λίγη συνηθεια, ολοι μπορουν να παιξουν κ με τον ενα τροπο κ με τον αλλο ;) 

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, music_lover είπε

Μα ήδη η Nvidia με το DLSS v2.0 και τα tensor cores της έχει πάρει κεφάλι στο θέμα RT, δεν συγκινείται με την υλοποίηση της AMD που είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο και βρίσκεται μέσα στις gpu των κονσολών. Αν κάποια από αυτές τις κονσόλες είχε Nvidia GPU, δεν θα συζητούσαμε καν για διαφορές στο PC αλλά έλα που δεν έχουνε. Πιστεύω ότι το RT της δεν θα βελτιωθεί αν δεν παρουσιάσει κάτι αξιόλογο ως αντίπαλο του DLSS.

 

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς - φίλε μου. Το DLSS 2.0 δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα Tensor Cores - δουλεύουν περισσότερο από ότι με το DLSS 1.0 - ίσα ίσα στο anandtech αναρωτούνται για το αντίθετο:

https://www.anandtech.com/show/15648/nvidia-intros-dlss-20-adds-motion-vectors

 

Αναφορά σε κείμενο

 

The single biggest change here is of course the new generic neural network. Looking to remove the expensive per-game training and the many (many) problems that non-deterministic games presented in training, NVIDIA has moved to a single generic network for all games. This newer neural network is based on a fully synthetic training set rather than individual games, which in turn is fully deterministic, allowing NVIDIA to extensively train the new network in exactly fashion they need for it to iterate and improve over generations. According to NVIDIA, this new network is also faster to execute on the GPU as well, reducing the overhead from using DLSS to begin with.

Besides eliminating per-game training times and hassling developers on determinism, the other upshot for NVIDIA is that the generic network gives them more resolution scaling options. NVIDIA can now upscale frames by up to 4x in resolution – from 1080p input to 4K – both allowing DLSS 2.0 to be used with a wider range of input/output resolutions, and allowing it to be more strongly used, for lack of a better term. DLSS 1.0, by contrast, generally targeted a 2x upscale.

This new flexibility also means that NVIDIA is now offering multiple DLSS quality modes, trading off the internal rendering resolution (and thus image quality) for more performance. Those modes are performance, balanced, and quality.

Otherwise, the actual network training process hasn’t entirely changed. NVIDIA is still training against 16K images, with the goal of teaching the neural network as much about quality as possible. And this is still being executed as neural networks via the tensor cores as well, though I’m curious to see if DLSS 2.0 pins quite as much work to the tensor cores as 1.0 did before it.

 

 

1. Στην πραγματικότητα αντί να έχουν ένα neural network ανά game - πήγανε σε ένα πιο γενικό μοντέλο που δουλεύει ως επί το πλείστο με το ΤΑΑ (Motion Vectors όπως αναφέρει το άρθρο). Στην ουσία αντί να πληρώνουν ανά game - ζητάνε από τους devs τα ...TAA Data - άρα πολύ πιο οικονομικό - έχοντας ένα γενικό NN και να ζητάνε data απλά.

 

2. Δεν ξέρω τι εννοείς με το είναι στην gpu "απλά" προφανώς - compute based, αλλά το/τα Series έχουν hardware accelation για (D)ML tasks:

 

image.png.5779cb9734fe0d39bcb9fdd6a1182329.png

*small area cost

 

3. Πρόσφατα η MS ανακοίνωσε το άνοιγμα του Direct ML API της (open source):

https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2021/01/28/bring-your-ai-to-any-gpu-with-directml/

 

4. Σήμερα είδαμε και νέα ότι έρχεται το Super Resolution στις AMD κάρτες (άνοιξη):

https://videocardz.com/newz/amd-fidelityfx-super-resolution-technology-may-launch-this-spring

 

5. Η MS ήδη είχε μιλήσει για το Direct ML όπως και το Boost σε frame rate σε "select titles" από το 2019:

 

 

6. Tο Auto -HDR στους BC Ttiles είναι ένα πρώιμο δείγμα του ML στην κονσόλα της Microsoft. 

7. Οι κονσόλες έχουν AMD Hardware. Το Direct ML ή το αντίστοιχο της Sony, ανεξάρτητα αν είναι hardware accelerated ή μη, είναι το baseline των κονσολών και άρα των dev και όχι τα 30 παιχνίδια που βλέπω να υποστηρίζουν DLSS 2 στην wikipedia.

 

Αυτό είναι και το στοίχημα της. Τώρα βέβαια αν η AMD το ονομάζει Fidelity FX για την 6000σειρά της, η MS D(irect X) ML, η Sony κάτι άλλο, η ουσία είναι αυτό.

Η πλάκα είναι (ή μάλλον καθόλου) ότι το ML είναι feature του DX12U (άρα και του Xbox εκτός των άλλων) και είναι άλλο ένα API, με η χωρίς hardware acceleration.

Για το xbox πάντως που ασχολούμαι περισσότερο - είναι hardware accelerated. 

Το πως θα το μάθουμε τους προσεχής μήνες, όπως και για τις κάρτες της AMD.

 

Edit: Συγνώμη που διέκοψα την συζήτηση για τα προβληματικά controllers και το VS PC αν είναι VFM το xbox όταν υπάρχει το μπουστεράκι - Play Anywhere (TM). Θα γράψω και για αυτό όταν μου δοθεί η ευκαιρία. 

 

Επεξ/σία από Thiccx
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DLSS ομως ειναι ηδη εδω και στη 2η βερσιόν του κανει παπαδες. Για το directML ειμαστε στην αναμονη  και θα εξακολουθησουμε να ειμαστε για καποιο διαστημα ακομα, μεχρι να δουμε τι ψαρια πραγματικα θα πιανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Geode είπε

Για όσους δεν γνώριζαν ( όπως εγω), αρκετά χρήσιμο...

https://www.polygon.com/2021/2/8/22273052/xbox-series-x-controllers-hidden-feature-bluetooth-trouble-shooting

Thanks απλά:

The feature only works with the Xbox’s proprietary wireless connection and Bluetooth devices. You won’t be able to take advantage of it if you use the Xbox Wireless Adapter for Windows 10. iOS devices are also excluded — at least for now.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες, έχει προσφορά ολα τα Metal Gear πάλι (μαζί και το Revengeance) καθώς και τα Castlevania.
Τα 2 αποκλειστικά JRPG του Χ360 Lost odyssey και Blue Dragon είναι επίσης σε τιμή χώμα (6€ και 5€ αντίστοιχα).

Λέω να τσιμπήσω Lost Odyssey μονο και μονο για την νοσταλγία ;) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν έχω την κονσολα στο instant on αν κυκλοφορήσει κάποιο παιχνίδι ένα update θα το κάνει αυτόματα ή όχι; 

Με την μέχρι στιγμής εμπειρία μου, όχι. Δεν fetchάρει αυτόματα τα updates. Tbh, ούτε το PS4 το έκανε ποτέ αυτό και ας το είχε ως "feature".

Μπορεί δηλαδή είτε να φταίει κάτι στη δικιά μου πλευρά ή ξέρω γω κάποιο πιο strict regulation στην Ευρώπη περί power consumption

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Αν έχω την κονσολα στο instant on αν κυκλοφορήσει κάποιο παιχνίδι ένα update θα το κάνει αυτόματα ή όχι; 

Στο instant on τα κάνει αυτόματα τα update από τα παιχνίδια και τις εφαρμογές
Aκόμα αν βάλεις κάποιο παιχνίδι να κατεβαίνει και μετά την κλήσης σε instant on θα το κατεβάσει και θα το κάνει και εγκατάσταση

Επεξ/σία από andreas443
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

 

την  Ελλαδα δεν την εβαλε ε; φαινεται η Ακροπολη ειναι λιγοτερη εντυπωσιακη απο το Mexico City.

22 ώρες πριν, Thiccx είπε

 

μια ερωτηση. περα απο την ποιοτητα των γραφικων, σε τι αλλο ωφελει το deep learning στα παιχνιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...