Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι η MS επέλεξε 4 , 5 μήνες πριν την κυκλοφορία του να δείξει early build gameplay (σύμφωνα με τα λεγόμενα της), ενός από τα κυρία system seller της και έχοντας μάλιστα άσχημο ιστορικό από την προηγούμενη παρουσίαση, ακούγεται  απλα ως  μια αστεία δικαιολογία. Θέλει να μας πει δηλαδή ότι το παιχνίδι βρίσκεται σε ανάπτυξη για ποσά χρόνια και δεν μπορούσαν να κάνουν compile μια πρόσφατη έκδοση για τον σκοπό της παρουσίασης και είπαν οκ θα δείξουμε αυτό και θα περάσει ασχολίαστο ; Ειδικά αφού μας έχουν ζαλίζει τα συκώτια τους τελευταίους μήνες  με τα 12 TF 😅🤣 . 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, hexenlord είπε

 Ωραία με το χέρι στην καρδιά και το λιγότερο biased που μπορείς να έχεις (και χωρίς την παραμικρή πρόθεση να το πάω σε vs) με αυτά που είδες από Σονυ, πείστηκες αντίστοιχα να διαλέξεις PS5? Αν ναι γιατί;

Εγώ με το χέρι στη καρδιά, σου παραδέχομαι ότι προς το παρόν πείστηκα να ΜΗΝ αγοράσω χβοχ series χ μέχρι να δω παιχνίδια στην (σχεδόν) τελική τους μορφή, και να κρίνω.  Και είμαι βαμμένος χβοχακιας. Δεν είμαι όμως βλητο να καταπίνω αμάσητα ότι μου σερβίρει η κάθε εταιρία και ας είναι η «αγαπημένη» μου. Τα λεφτά μου τα κερδίζουν δεν τους τα χαρίζω.

Εγώ πάντως η μόνη σωστή άποψη που άκουσα για την παρουσίαση του Xbox και την αναπαραγω είναι ότι η παρουσιαση της ms δεν είχε ως αποτέλεσμα να τραβήξει κόσμο στο Xbox αλλά να δώσει κάτι στο ήδη κοινό της 

Και αυτό νομίζω ότι σε ένα μεγάλο βαθμό το πέτυχε. Φυσικά και θα υπάρχουν οπαδοί το Xbox που θα είναι απογοητευμένοι και φυσικά θα υπάρχουν και άτομα που θα σκεφτούν σοβαρά το gamepass, αλλά με το ότι έχουν παρουσιάσει και οι δύο μέχρι στιγμής μετακινήσεις σοβαρές από τη μια πλατφόρμα στην άλλη δεν πιστεύω ότι θα υπάρξουν

Βέβαια είναι ακόμα νωρίς και φυσικά και οι δύο θα προσπαθήσουν να εντυπωσιάσουν κι άλλο και αυτό μπορεί να συμβεί και μετά την αρχική κυκλοφορία που ουσιαστικά είναι πολύ κοντά πλέον

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Darth S1n είπε

Ναι ρε παιδιά τι απάτη είναι.

Πρώτη φορά γίνεται αυτό. Δεν το έκανε και η Sony πριν από 2 μήνες με το demo της UE5.

Σοβαρά ρε σεις, γιατί αντιδράτε έτσι κάποιοι; Θέλετε να πείσετε κι άλλους; Βγάζετε αγανάκτηση; 

Έτρεχε το UE5  Demo σε PC και όχι σε PS5  ; Source η μην γράφετε ότι ναναι! 

 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και ο πλέον biased Alex Battaglia του Digital Foundry που αποθέωνε το XSX και έθαβε της επιλογές της Sony σχετικά με το hardware του ps5 «Βλεπεις είναι πολλά τα λεφτά Άρη» , αφου έφαγε τις πρώτες κρυάδες με το UE5 demo και το Ratchet & Clank, δηλώνει σχετικά με το pop in και τα visuals του Halo Infinite ότι «η πολύ μεγάλη ανάλυση του παιχνιδιού  είναι too much για την gpu του!» Ακόμα θυμάμαι που διάβαζα σε αρκετά forums για δυνατότητα  4K/120fps σε σοβαρά  games και όχι   Tetris 3D. Ελπίζω σύντομα σε αλλαγές και θέλω fable remake (όχι mmo) στα 60 FPS και ας είναι  1440p 

58FA21D9-1525-4B62-8994-C8767C6ACCA9.jpeg

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε ότι θέλετε για την άσχημη εντύπωση που άφησε το demo build του Halo Infinite κι εγώ δεν θα διαφωνήσω καθόλου. Πιστεύω όμως ότι το τελικό αποτέλεσμα θα μας δικαιώσει τόσο στο τεχνικό τομέα αλλά και στο gameplay. Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι πρόκειται στην ουσία για ένα xbox one τίτλο που περνάει και στο Series X. Βάλτε στη ζυγαριά ότι πρόκειται για sanbox φύσεως τίτλο με όλους τους περιορισμούς που φέρνει το 4k/60 fps option. Παρόμοια πράγματα έλεγαν για το Halo 3, ότι είναι halo 2,5, ότι δεν έχει ωραία γραφικά κτλ. και παραβλέπουν ότι στα Halo με εξαίρεση το 4, δίνουν έμφαση στον αριθμό των εχθρών, τις semi open περιοχές, ragdoll μηχανισμούς φυσικής, A. I. water animations. Οπότε υπό αυτό το πρίσμα προτιμώ το Halo Infinite να κρατήσει αυτήν την νοοτροπία. 

 Τώρα από την παρουσίαση της MS δεν είδαμε πολλά πράγματα από τα μεγάλα χαρτιά αλλά μόνο και μόνο από τις ανακοινώσεις και τα παιχνίδια που έρχονται από το 2021 στο Xbox εγώ είμαι ικανοποιημένος. Αν το Tunic, Tell me Why, Fable, 12 Minutes, νέο Forza, Unvowed, DQ Switch Version, Stalker 2, και δεν θυμάμαι τι άλλο δεν σας κινούν το ενδιαφέρον είναι απολύτως σεβαστό. Για μένα το Unvowed βγάζει vibes Arx Fatalis και το θεωρώ το καλύτερο πράγμα που έδειξε MS και Sony combined. 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, Ren_of_Heavens είπε

Αν το Tunic, Tell me Why, Fable, 12 Minutes, νέο Forza, Unvowed, DQ Switch Version, Stalker 2, και δεν θυμάμαι τι άλλο δεν σας κινούν το ενδιαφέρον είναι απολύτως σεβαστό. Για μένα το Unvowed βγάζει vibes Arx Fatalis και το θεωρώ το καλύτερο πράγμα που έδειξε MS και Sony combined. 

Fable και Stalker 2 τα περιμένω πως και πως. Βέβαια ιδανικά θα ήθελα το Fable να μην έχει "παιδικά" γραφικά αλλά να είναι σαν το Witcher 3 για παράδειγμα. Φυσικά και θα είναι ωραίο και έτσι αλλά γενικά δεν συμπαθώ και τόσο αυτό το art style στα games. Θέλω πιο ρεαλιστικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Darthvader said:

Μεχρι στιγμης δεν εχουν δειξει τιποτα που 

a) Επαληθευει το γεγονος οτι εχουν το ισχυροτερο hardware

b) που να κανει τους πελατες τους και κυριως τους πελατες των ανταγωνιστων να  επιλεξουν την κονσολα της MS.

Μιλάς εκ μέρους όλων? 

Γιατί εμένα για παράδειγμα ως υφιστάμενο πελάτη με έχει πείσει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μιλάς εκ μέρους όλων? 

Γιατί εμένα για παράδειγμα ως υφιστάμενο πελάτη με έχει πείσει. 

Σε έχει πείσει έναντι του PS5 ή του PC; Γιατί έναντι του PC, πράγματι το XBOX θα είναι φοβερό value για το hardware που θα διαθέτει. Αλλά έναντι του PS5 πώς; Τι καλύτερο είδες από το PS5; Πραγματικά ρωτάω, χωρίς ειρωνεία..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, yiannis1991 said:

Σε έχει πείσει έναντι του PS5 ή του PC; Γιατί έναντι του PC, πράγματι το XBOX θα είναι φοβερό value για το hardware που θα διαθέτει. Αλλά έναντι του PS5 πώς; Τι καλύτερο είδες από το PS5; Πραγματικά ρωτάω, χωρίς ειρωνεία..

Και PS5 θα πάρω. 

Με έχει πείσει στο να το αγοράσω έναντι του να το προσπεράσω εντελώς.

Εκτός αν ξαφνικά βγάλουν τις επόμενες κάρτες γραφικών και η αντίστοιχη του Xbox είναι κάτω από 250€. 

Αλλιώς αντί να δώσω λεφτά για να αναβαθμίσω ένα PC που κατά τα άλλα με καλύπτει πλήρως, και με το παραπάνω, θα αγοράσω ένα Series X και θα συνεχίσω το gamepass. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε έχει πείσει έναντι του PS5 ή του PC; Γιατί έναντι του PC, πράγματι το XBOX θα είναι φοβερό value για το hardware που θα διαθέτει. Αλλά έναντι του PS5 πώς; Τι καλύτερο είδες από το PS5; Πραγματικά ρωτάω, χωρίς ειρωνεία..

Γιάννη, τι καλυτερο είδαμε στην παρουσίαση του PS5? Και γω χωρίς ειρωνία ρωτάω. Η προσωπική μου βαθμολογία για το event χτες είναι οριακά 7/10 και η αντίστοιχη του PS5, είναι 6/10, αλλά πες εγώ πάει στο διάολο είμαι χbot δεν μπορώ να κρίνω καλά ( μπορώ, αλλά προς χάρη της κουβέντας...), εσυ τι καλυτερό είδες; Όπως είπα και στον Darthvader παραπάνω, και οι δυο εταιρείες είναι ολοφάνερο πως δεν είναι έτοιμες για τη νέα γενιά από άποψη παιχνιδιών. Η πλειοψηφία του κόσμου ανεξαρτήτως στρατοπέδου δείχνει να συμφωνεί με αυτό. 

Και το έχουμε ξαναδεί το σκηνικό, συμβαίνει κάθε φορα που έχουμε αλλαγή γενιάς, αλλά είτε ξεχνάμε είτε αυτή τη φορα μας τα έκαναν και οι δυο τσουρέκια με τα 12τφλοπς και με το warp drive ssd, που οι απαιτήσεις ήταν ελευθερωθεί στο ύψη. 

Σε ακούω, και το τονίζω δίχως πρόθεση vs.

Υγ. Μόλις θυμήθηκα πως από άποψης στησίματος και gameplay (και γραφικών ως ένα σημείο) ζήλεψα το ratchet and clank  και είπα το χβοχ χρειάζεται ένα τέτοιο plarformer. Ίσως το psychonauts μας ανταμείψει ( ξέρω, είναι multi).

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Ακόμα και ο πλέον biased Alex Battaglia του Digital Foundry που αποθέωνε το XSX και έθαβε της επιλογές της Sony σχετικά με το hardware του ps5 «Βλεπεις είναι πολλά τα λεφτά Άρη» , αφου έφαγε τις πρώτες κρυάδες με το UE5 demo και το Ratchet & Clank, δηλώνει σχετικά με το pop in και τα visuals του Halo Infinite ότι «η πολύ μεγάλη ανάλυση του παιχνιδιού  είναι too much για την gpu του!» Ακόμα θυμάμαι που διάβαζα σε αρκετά forums για δυνατότητα  4K/120fps σε σοβαρά  games και όχι   Tetris 3D. Ελπίζω σύντομα σε αλλαγές και θέλω fable remake (όχι mmo) στα 60 FPS και ας είναι  1440p 

58FA21D9-1525-4B62-8994-C8767C6ACCA9.jpeg

Κάτσε να δούμε αγαπητέ, υπομονή 3.5 μήνες. Η built αυτή λένε πως είναι αρχαία (και όχι αυτό δεν δικαιολογεί ότι την χρησιμοποίησαν, πρέπει να διώξουν τον βλαμμένος που το επέτρεψε αυτό), και πως τα γραφικά θα είναι πολύ καλύτερα στο τελικό προϊόν. Είχε ξανασυμβεί σε παιχνίδι της νέας σειράς. Υπομονή. 

Επεξ/σία από hexenlord
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft δεν έπρεπε να δείξει αυτό το demo καλύτερα ας έδειχνε ένα trailer έπρεπε να το περιμένει ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις μιλάμε για το Ηalo που είναι λόγος να σε κάνει να πας να αγοράσεις την κονσόλα και αν δεν είναι το Halo στην τελική πιο άλλο παιχνίδι να είναι για να σε κάνει για day one αγορά, ok όταν κυκλοφορήσει δεν θα είναι έτσι θα είναι καλύτερο και με τον καιρό θα πάρει και update θα γίνει ακόμα καλύτερο αλλά τόσα χρόνια το παιδεύουν ακόμα και το trailer που βγάλανε μετά ναι έχει καλύτερα γραφικά αλλά και πάλι για 12TF που θα αναδείξει την κονσόλα δεν είναι.
Δεν ξέρω αν όντως ισχύ αυτό ότι τα παιχνίδια δεν έτρεχαν σε xbox αλλά σε pc αν όμως το έχει κάνει αυτό τότε μεγάλη κοροϊδία πραγματικά είναι η πρώτη φορά που δεν με κάνει να αγοράσω xbox και έχω όλες τις κονσόλες τις microsoft μέχρι τώρα πάλι καλά που έχουμε και το game pass στο pc και θα τα παίξουμε εκεί αυτά τα 2-3

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι μελλοντικός κάτοχος day one και Series X και PS5.Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι λένε ότι η Sony έδειξε κάτι καλύτερο από αυτά που είδαμε εδώ.Αν δεν υπήρχε το φιάσκο με το Halo, στάνταρ θα μιλούσαμε σε άλλη βάση.Για το demo της ue σε 1440/30 απλά ουδέν σχόλιο.Γελαω.Επισης οποιος νομίζει ότι έχει φάει παπατζα με τα 12tf,που να δει τι παπατζα θα φάει με τον δίσκο του ps5.

Επεξ/σία από Billie13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hexenlord είπε

Κάτσε να δούμε αγαπητέ, υπομονή 3.5 μήνες. Η built αυτή λένε πως είναι αρχαία (και όχι αυτό δεν δικαιολογεί ότι την χρησιμοποίησαν, πρέπει να διώξουν τον βλαμμένος που το επέτρεψε αυτό), και πως τα γραφικά θα είναι πολύ καλύτερα στο τελικό προϊόν. Είχε ξανασυμβεί σε παιχνίδι της νέας σειράς. Υπομονή. 

Μα πραγματικά σύμφωνα και με αυτά που λέει και ο Alex, η λύση δεν είναι τόσο πολύπλοκη για το Halo . Μείωση της ανάλυσης στα 1440p η ακόμα και στα 1080p και upscale σε 4K framebuffer με χρήση directML  , αφαίρεση των light probes και του SSAO , εισαγωγή κάποιας μορφής RTGI και RTAO και εάν γίνεται και RT shadows (αφού το hardware υπάρχει ρε γμτ) και αύξηση του LOD. Θα πέσουν σαγόνια ! Αλλά όχι, στην εποχή των τεχνικών ανακατασκευής (checkerboard rendering, temporal injection, DLSS, directMl κλπ.) η MS  διάλεξε ΤΟ NATIVE 4K και μάλιστα σε open world και 60Hz ανανέωση . Είναι να απορείς πραγματικά .

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το halo εχουν πει ξεκαθαρα οτι ειναι current gen που θα βγει κ στο seriesx. Τα υπολοιπα που ειχαν game play τα ειδατε; Σε 4κ video ; Η μηπως κ η σονυ εδειξε κατι καλυτερο; 
Εγω πιστευω οτι με την κυκλοφορια του θα εχουν αλλαξει πολλα ακομα κ στο Ηallo. Aλλα κ παλι μεχρια στιγμης τα console launch παιχνιδια του xbox ειναι διπλασια απο του ps χωρις καν το bc.

Εδω μας λεει ο σπενσερ οτι δεν χρειαζετε να παρετε το series x για να παιξετε τα νεα παιχνιδια κ εσεις αντι να χαρειτε που δεν θα δωσετε 500αρα€ day one ειστε μαζοχες κ λετε shut up and take my money 😂😂 γιατι η σονυ λεει θες gran turismo 7 ; Παρε ps5

Ε κρατειστε το one x που ακομα ματραει ασκημα κ παρτε κ ενα ps5 τοτε αν σας τρωει η τσεπη σας 

Επεξ/σία από malias4
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...