Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, dimosxania said:

Λοιπόν,θέλω να μου πείτε παιχνίδια για να παίζω με την γυναίκα μαζί.εκτος από ξύλο θέλω να παίξουμε μαζί και κάτι άλλο.εχετε τίποτα στο νου σας;μιλάω και για παιχνίδια που υπάρχουν στο gamepass αλλά και στο στορ

 

 

 

 

Κονσόλα series x

 

Από τα πολύ ωραία Co-op, Overcooked 2. Επίσης ίσως σας αρέσει κάτι του στυλ crash team racing(θελει αγορά αυτό, δεν υπάρχει στο pass) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε θυμαμαι ποιο παιδι μου συνεστησε τα Γιακουζα series οταν ρωτησα στο φορουμ αλλα τον ευχαριστω..Τρελες παιχνιδαρες,ειμαι ακομα στο γιακουζα 0 και εχω ηδη 50 ωρες...ειναι κατι διαφορετικο αυτα τα games,δε μπορω να τα καταταξω σε ενα ειδος και γενικα ενω ποτε δεν ημουν φαν στις γιαπωνεζιες,το παιχνιδι τουλαχιστον το 0 ειναι εκπληκτικο......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Δε θυμαμαι ποιο παιδι μου συνεστησε τα Γιακουζα series οταν ρωτησα στο φορουμ αλλα τον ευχαριστω..Τρελες παιχνιδαρες,ειμαι ακομα στο γιακουζα 0 και εχω ηδη 50 ωρες...ειναι κατι διαφορετικο αυτα τα games,δε μπορω να τα καταταξω σε ενα ειδος και γενικα ενω ποτε δεν ημουν φαν στις γιαπωνεζιες,το παιχνιδι τουλαχιστον το 0 ειναι εκπληκτικο......

Παιχταρά μου είναι μαγικά παιχνίδια. Εγώ τερμάτισα χτες το like a dragon, αντρικά δάκρυα μόνο. Τώρα θα ξεκινήσω το 0.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Edel είπε

Παιχταρά μου είναι μαγικά παιχνίδια. Εγώ τερμάτισα χτες το like a dragon, αντρικά δάκρυα μόνο. Τώρα θα ξεκινήσω το 0.

εγω τα πηρα με τη σειρα ιστοριας,χρονολογικα ειναι και μεγαλα...Μιλαμε θα παιζω κανα χρονο ,ακομα ειμαι στο 0 ,δλδ στο πρωτο και εχω ηδη καμια 50 ωρες και δεν ειμαι ακομα στη μεση....βεβαια κανω σχεδον τα παντα απο side quest και απο μινι games μερικα οσα μπου αρεσουν.Προς παρον εχω κολλησει με το κωλομπαρο μου ως Ματζιμα και στελνω τις καταλληλες κοπελες για κονσομασιον🤪

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω κι εγώ το marathon μου στα Yakuza, μαγικές στιγμές με πολύ στυλ! Τα substories απολαυστικότατα, μια κατηγορία μόνα τους, μικρές ανθρώπινες στιγμές! :P Τελείωσα kiwami 1 και 2 και τώρα είμαι στο 0. Να σημειώσω κάτι για τη σειρά που μπορούν να παιχθούν γιατί προσωπικά είχα την απορία και τώρα μου λύθηκε (το βάζω σε σπόιλερ να μην τρώω χώρο, δεν σποΪλάρω όμως):

Spoiler

Καταρχάς βάση συστήματος μάχης, πόντων αναβάθμισης και γενικότερο quality-of-life η "λογική" σειρά είναι 1>0>2 έτσι ώστε να μην υπάρχει η αίσθηση πισωγυρίσματος. Τo 1 δείχνει την ηλικία του και το σύστημα πόντων αναβάθμισης είναι λίιιγο απάλευτο, το 0 πατάει πάνω του εξελίσοντάς το όμως αρκετά ώστε να είναι ευχάριστο και το 2 είναι εντελώς σύγχρονο και άριστο σε όλες τις πτυχές του gameplay (μοιάζει με το πρόσφατο 6 σύμφωνα με κάποια σχόλια στο ιντερνετ). Με βάση αυτά, για παράδειγμα εγώ που παίζω τώρα το 0 στα καπάκια από το 2 ζορίζομαι λίγο που λείπουν οι διάφορες ευκολίες που είχα συνηθίσει.

Παράλληλα, ίσως ο πιο σημαντικός λόγος για να παιχθούν 1>0>2 έχει να κάνει με την γενική ιδέα του prequel όπως αντίστοιχα λειτουργεί και στις ταινίες και τις σειρές. Δε βγάζει νοήμα να ασχοληθεί κάποιος πρώτα με αυτά που έκαναν release αργότερα χρονικά γιατί ολόκληρη η βάση τους είναι αυτά που έχουν προϋπάρξει (πχ. Breaking Bad και Better Call Saul). Είναι στημένα επάνω σε διάφορα στοιχεία όπως είναι τα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα, ο τρόπος αφήγησης κλπ και μπορεί εύκολα να φαίνονται λίγο πιο off αν τα πιάσεις μεμονομένα. Για παράδειγμα στο 0 από την εισαγωγή κιόλας σου κλείνει το μάτι σε γεγονότα των 80s που όμως μαθαίνεις στο 1 ή ακόμα και στο 2. Αν δεν τα έχεις δει τα χάνεις εντελώς και είναι κρίμα καθώς κουβαλάνε ειρωνία (και ανάποδα δε λειτουργεί προφανώς).

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Κάνω κι εγώ το marathon μου στα Yakuza, μαγικές στιγμές με πολύ στυλ! Τα substories απολαυστικότατα, μια κατηγορία μόνα τους, μικρές ανθρώπινες στιγμές! :P Τελείωσα kiwami 1 και 2 και τώρα είμαι στο 0. Να σημειώσω κάτι για τη σειρά που μπορούν να παιχθούν γιατί προσωπικά είχα την απορία και τώρα μου λύθηκε (το βάζω σε σπόιλερ να μην τρώω χώρο, δεν σποΪλάρω όμως):

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καταρχάς βάση συστήματος μάχης, πόντων αναβάθμισης και γενικότερο quality-of-life η "λογική" σειρά είναι 1>0>2 έτσι ώστε να μην υπάρχει η αίσθηση πισωγυρίσματος. Τo 1 δείχνει την ηλικία του και το σύστημα πόντων αναβάθμισης είναι λίιιγο απάλευτο, το 0 πατάει πάνω του εξελίσοντάς το όμως αρκετά ώστε να είναι ευχάριστο και το 2 είναι εντελώς σύγχρονο και άριστο σε όλες τις πτυχές του gameplay (μοιάζει με το πρόσφατο 6 σύμφωνα με κάποια σχόλια στο ιντερνετ). Με βάση αυτά, για παράδειγμα εγώ που παίζω τώρα το 0 στα καπάκια από το 2 ζορίζομαι λίγο που λείπουν οι διάφορες ευκολίες που είχα συνηθίσει.

Παράλληλα, ίσως ο πιο σημαντικός λόγος για να παιχθούν 1>0>2 έχει να κάνει με την γενική ιδέα του prequel όπως αντίστοιχα λειτουργεί και στις ταινίες και τις σειρές. Δε βγάζει νοήμα να ασχοληθεί κάποιος πρώτα με αυτά που έκαναν release αργότερα χρονικά γιατί ολόκληρη η βάση τους είναι αυτά που έχουν προϋπάρξει (πχ. Breaking Bad και Better Call Saul). Είναι στημένα επάνω σε διάφορα στοιχεία όπως είναι τα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα, ο τρόπος αφήγησης κλπ και μπορεί εύκολα να φαίνονται λίγο πιο off αν τα πιάσεις μεμονομένα. Για παράδειγμα στο 0 από την εισαγωγή κιόλας σου κλείνει το μάτι σε γεγονότα των 80s που όμως μαθαίνεις στο 1 ή ακόμα και στο 2. Αν δεν τα έχεις δει τα χάνεις εντελώς και είναι κρίμα καθώς κουβαλάνε ειρωνία (και ανάποδα δε λειτουργεί προφανώς).

 

Εγω οπως ειπα ξεκινησα τη περιπετεια με τα Γιακουζα απο το 0 γιατι ειπα να τα παρω με χρονολογικη σειρα ..Ακομα στο 0 ειμαι βεβαια ,δεν εχω δει τα αλλα για να ξερω αν εκανα σωστα που αρχισα με το 0 αλλα μου φανηκε λογικα παρολο που ηταν πρικουελ και εφοσον δεν ειχα παιξει κανενα να παω συμφωνα με την ιστορια των ηρωων χρονολογικα οπως μεγαλωνουν ξεκινωντας με τον Κιργιου απο 20 χρονων παιδακι και να εξελιχθει ομαλα παιζοντας και τα υπολοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimtriol είπε

Εγω οπως ειπα ξεκινησα τη περιπετεια με τα Γιακουζα απο το 0 γιατι ειπα να τα παρω με χρονολογικη σειρα ..Ακομα στο 0 ειμαι βεβαια ,δεν εχω δει τα αλλα για να ξερω αν εκανα σωστα που αρχισα με το 0 αλλα μου φανηκε λογικα παρολο που ηταν πρικουελ και εφοσον δεν ειχα παιξει κανενα να παω συμφωνα με την ιστορια των ηρωων χρονολογικα οπως μεγαλωνουν ξεκινωντας με τον Κιργιου απο 20 χρονων παιδακι και να εξελιχθει ομαλα παιζοντας και τα υπολοιπα...

Καλά μη μασάς, δεν υπάρχει πρόβλημα προφανώς, ακόμα κι έτσι μια χαρά θα πάρεις την ουσία και ό,τι έχουν να δώσουν. Απλά αυτό που λέω είναι ότι αν παιχθεί το 0 μετά το 1 κάποια πράγματα φαίνεται να κουμπώνουν λίγο καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η κονσολα πουλαει λιγο χειροτερα απο το XBX1 μεχρι τωρα. βεβαια παιζει ρολο και η ελλειψη κονσολων λογω της πανδημιας, but still:

Ampere: PS5 and Xbox Series X|S sales in line with, not ahead of, previous gen

15 ώρες πριν, dimosxania είπε

 

Gears 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

παντως η κονσολα πουλαει λιγο χειροτερα απο το XBX1 μεχρι τωρα. βεβαια παιζει ρολο και η ελλειψη κονσολων λογω της πανδημιας, but still:

Ampere: PS5 and Xbox Series X|S sales in line with, not ahead of, previous gen

Τι άρθρα γράφει ο κοσμάκης :D ... Αν πετάξουν 1εκατομύρριο κονσόλες αύριο (είτε Sony είτε MS) μεθάυριο θα έχουν φύγει άκλαυτες με την πανδημία. Τα  νούμερα ως τώρα έχουν να κάνουν ξεκάθαρα με το πόσες μπόρεσαν να βγάλουν και τίποτα άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ακουστει τιποτα για καμια κονσολα; κοιταω καθε μερα ολα τα site,αμαζον ,κτλπ και δεν υπαρχει ουτε κοντρολλερ. Εχει ερθει η καταστροφη και δεν το ξερουμε; παμε μαρτιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εχει ακουστει τιποτα για καμια κονσολα; κοιταω καθε μερα ολα τα site,αμαζον ,κτλπ και δεν υπαρχει ουτε κοντρολλερ. Εχει ερθει η καταστροφη και δεν το ξερουμε; παμε μαρτιο

Xρήστο, είδα χθες 2 κομμάτια στο ebay μαζί με joypad, ρίξε μια ματιά φίλε ;)

Σε άλλα νέα : οποιος ενδιαφέρεται για κόκκινο joypad (pulse red) μόλις τα έφεραν/παρέλαβαν στις αποθήκες τους Πλαίσιο και Public (και μονο αυτά, δεν υπάρχει πουθενά αλλού) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παίζοντας ΦΙΦΑ 21 το Controller μου άρχισε να ντριφταρει δυστυχώς , αργότερα έκανα επανεκκίνηση την κονσόλα και επανήλθε όμως μετά από λίγη ώρα ξανά το ίδιο πράγμα! WTF? Έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο θέμα; Τι μπορεί να φταίει; Γιατί επανήλθε με την επανεκκίνηση αρχικά(???) κ μετά ξανά τα ίδια;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To drifting οταν το παθαινεις (σε οποιδηποτε controller, dualshock/sense, xbox, joycon, imitations κλπ), δε ειναι παντα ακαριαίο, το πιο συχνο ειναι να ξεκινήσει με μικροθεματακια καθε τοσο και εν τελει, τεζαρει εντελως.

Βεβαια δεν ειναι απαραιτητο οτι το προβλημα ειναι του ποτενσιομετρου, μπορει να εχει πιασει λίγδα μεσα και να σκαλωνει (κλασσικο προβλημα ατομων που παιζουν ενω τρωνε πατατακια κλπ). 
Γενικα υπαρχουν διαφορα βιντεακια στο youtube που δινουν μερικες οδηγιες για το πως να το περιστρεψεις μπας κ βοηθησεις να καθαρισει. Και φυσικα αν πιανουν τα χερια σου, να το ανοιξεις εσυ κ να το καθαρισεις ή αν θελει ανταλλακτικο, να το αλλαξεις.
Αλλα αν ειναι ακομα σε εγγυηση, απλα το στελνεις κ τελος, γιατι να μη το εκμεταλευτείς.

Παντως δοκιμασε να παιξεις μερικες ακομα μερες, μπορει να ηταν εντελως κατι που πηγε κ σκαλωσε μεσα και να φυγει. Πριν γινουν δραστικες κινήσεις, καλό ειναι να το τεσταρεις λιγο ακομα ;) 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...