Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εφόσον πάντως μιλάμε για κάποιον που παίζει διάφορα είδη και μένα αδύνατο πρακτικά μου φαίνεται να μην βρεις τίτλους στο game pass.

Εκτός αν μιλάμε για περίπτωσεις που έχουν ήδη παίξει τα παιχνίδια.

Κοιτα, υπαρχουν πολλες κατηγοριες gamer. Παλιοτερα θεωρουσα βλακα οποιονδηποτε δεν ειχε τα δικα μου θελω αλλα με τον καιρο και βλεποντας τα δικα μου γουστα να αλλαζουν αναθεωρησα. Δε τις γνωριζω ολες τις κατηγοριες αλλα θα μιλησω για τη δικη μου.

Δεν εχω θεμα χρηματικο δοξα τω θεω αλλα εχω πολυ περιορισμενο χρονο. Κυριολεκτικα 1-1,5 ωρα την ημερα και αν. Συνεπως ειμαι πολυ επιλεκτικος στο τι παιζω. Δεν εχω τη δυνατοτητα να παιζω απλα καλα games. Εχω χρονο μονο για κορυφαια (κατα τη γνωμη μου παντα). Αυτα θα τα αγορασω και day one ανεξαρτητως τιμης και τυχαινει να ειναι τα single player 3rd person. Αυτα ειτε δεν υπαρχουν καθολου στο gamepass η τα εχω ηδη παιξει τα περισσοτερα. Οποτε αν με ρωτησεις προσωπικα οντως δε θα βρω πανω απο 5-10 παιχνιδια που θα επαιζα ακομη και τσαμπα λογω χρονου.

Ακομη και για μενα ομως το gamepass ειναι δελεαστικο γιατι δυστυχως δε κυκλοφορουν συνεχεια μεσα στο χρονο παιχνιδια που θεωρω κορυφαια. Θα ηταν ταμαμ για να γεμισω το downtime μεταξυ τους χωρις να πεταω λεφτα σε μετριοτητες τυπου Assasin Creed(τυχαιο παραδειγμα και προσωπικη αποψη).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTG είπε

Εφόσον πάντως μιλάμε για κάποιον που παίζει διάφορα είδη και μένα αδύνατο πρακτικά μου φαίνεται να μην βρεις τίτλους στο game pass.

Εκτός αν μιλάμε για περίπτωσεις που έχουν ήδη παίξει τα παιχνίδια.


Ανα γειά σου Νικολάτορα, το αυτό ακριβώς, αμα προέρχεσαι απο γενιά προηγούμενη οπου έχεις παίξει τα άπαντα απο ΑΑ και ΑΑΑ στο τέλος δεν μένουν και πολλά - μιλάμε για τώρα που το 99.9% των τίτλων της λίστας ειναι ακόμα previous-gen έτσι ? Αυτο θα αλλάξει οταν θα βγουν Halo infinite/επόμενο Forza/Gears κτλπ.
Προσωπικά, εμένα τα έχει ήδη βγάλει τα λεφτά του το gamepass φίλε και σίγουρα έχω παίξει πάνω απο 3-4 (καμια 10αρα θα έλεγα) αλλά μπορώ να καταλάβω το αν σε ορισμένους δεν φαίνεται και τόσο δελεαστικό.

Εχει επίσης χρήστες που παίζουν μονο Destiny, COD, Division, Fortnite και τα διάφορα racing, παιχνίδια τόσο χρονοβόρα (ιδίως τα looter shooter/GaaS) που και να θέλουν, μάλλον δεν προλαβαίνουν.

Επεξ/σία από red1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2021 στις 6:40 ΜΜ, chrisgewrgi είπε

Λοιπον κατι που παρατηρησα και απορησα.

Το hgig της oled υποστηριζεται σε πολλα games  που δοκιμασα στο x. Στα ιδια games το ps5 δεν το υποστηριζει και δειχνει μια μαυριλα.  Πχ το apex legends στο sex  υποστηριζει hgig ,ενω στο ps5 οχι.Πως γινεται αυτο χωρις να εχει παρει update το game ?ξερει κανεις;

Πολύ περίεργο.

LG C9 εδώ και δεν έχω συναντησει καμιά μαυρίλα με το HGIG ούτε στο Χ ούτε στο PS5. Ούτε καν στα PS4/One που κι εκεί το είχα ενεργοποιημένο...

Σε ποια παιχνίδια είχες θέμα εκτός από το Apex Legends?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με C9 εγώ έχω συναντήσει μαυρίλα σε πολλούς τίτλους. Είναι κάτι που το έψαξα στο νετ και το έχουν όλοι. Σε κάποια παιχνίδια μου φτιάχνει τέλεια το contrast αλλά σε άλλα μαυρίζει πολύ. Στο νετ γράφουνε ότι πρεπει να το υποστηριζει και το παιχνίδι για να φανεί όπως πρέπει. Μου κάνει εντύπωση που με C9 δεν έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο όταν γίνεται σε όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billie13 είπε

Με C9 εγώ έχω συναντήσει μαυρίλα σε πολλούς τίτλους. Είναι κάτι που το έψαξα στο νετ και το έχουν όλοι. Σε κάποια παιχνίδια μου φτιάχνει τέλεια το contrast αλλά σε άλλα μαυρίζει πολύ. Στο νετ γράφουνε ότι πρεπει να το υποστηριζει και το παιχνίδι για να φανεί όπως πρέπει. Μου κάνει εντύπωση που με C9 δεν έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο όταν γίνεται σε όλους. 

Πείτε μερικά παιχνίδια ρε παιδιά. Ίσως να μην έτυχε να τα έχω παίξει.

Επίσης όταν μαυρίζει πολύ εννοείτε black crush ή εντελώς μαύρη εικόνα?

Όσο για την υποστήριξη ναι όντως το παιχνίδι πρέπει να το υποστηρίζει.

Ακόμα και σε διάφορους PC τίτλους που έχω παίξει στην TV δεν συνάντησα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Sekiro, στο Forza Horizon και σε κάποια άλλα που δε θυμάμαι. Στο Dirt 5 και στο Apex Legends δουλεύει άψογα πάντως. Μιλάω για Black crush, όχι τελείως μαύρη εικονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Στο Sekiro, στο Forza Horizon και σε κάποια άλλα που δε θυμάμαι. Στο Dirt 5 και στο Apex Legends δουλεύει άψογα πάντως. Μιλάω για Black crush, όχι τελείως μαύρη εικονα. 

Sekiro έχω παίξει και στα 3 platforms και δουλεύει κανονικά με το HGIG! Ούτε στο Forza είχα θέμα. Υπέροχο είναι σε HGIG...

Όσο αναφορά τα PS4/PS5 μήπως έχετε το RGB Range στο Auto και το Black Level της LG στο Low/Auto? Αν ναι, τότε αυτό είναι το πρόβλημα.

Γενικά φροντίζετε να έχετε τα σωστά black level/rgb range settings μεταξύ κονσόλας/TV?

Αν η κονσόλα είναι σεταρισμένη σε RGB Full τότε το Black Level της TV πρέπει να είναι στο High.

Αν η κονσόλα είναι σεταρισμένη σε RGB Limited τότε το Black Level της TV πρέπει να είναι στο Low.

Αν αυτά τα δυο δεν ταιριάζουν τότε 2 προβλήματα προκύπτουν. Είτε black crush είτε washed out εικόνα. Σε κάποια παιχνίδια φαίνεται πάρα πολύ αυτό το λάθος σε άλλα όχι τόσο.

Αποφύγετε τα Auto settings γιατί πολλές φορές δεν γίνεται σωστή επικοινωνία μεταξύ TV/κονσόλας.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο.

Τα XBox με το που τα βγάλεις από το κουτί τους είναι ήδη ρυθμισμένα να κάνουν output σε RGB limited. Τα PS4/PS5 από την άλλη, είναι στο Auto και χρησιμοποιούν Full Range για παιχνίδια.

Αν έχετε αφήσει την TV σε Low Black Level, στο Xbox θα έχετε σωστή εικόνα ενώ στο PS5 black crush...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, στο Series X δε μου έχει κάποια επιλογή για rgb. Στην τηλεόραση έχω Black level low αλλά μου εμφανίζει αυτά που σου έγραψα οπότε δε ξέρω τι μπορεί να φταίει πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Κοίτα, στο Series X δε μου έχει κάποια επιλογή για rgb. Στην τηλεόραση έχω Black level low αλλά μου εμφανίζει αυτά που σου έγραψα οπότε δε ξέρω τι μπορεί να φταίει πλέον. 

Στο Xbox η επιλογή λέγεται "Color Space" και η προεπιλογή είναι "Standard (Recomended)". Στην ουσία είναι το RGB σε Limited range με διαφορετικό όνομα. Θα την βρεις μέσα στο Fidelity/Overscan settings.

Ρύθμισε την TV σου σε Black Level Low και είσαι OK.

Εφόσον έχεις αυτά σωστά τότε τα υπόλοιπα είναι θέμα Settings παιχνιδιού. Στο Forza με HGIG εγώ δεν έχω black crush.

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό: Το Black Level της LG πρέπει να ρυθμιστεί όταν τρέχει ένας HDR τίτλος και όχι μόνο μέσα από το μενού της κονσόλας. Αυτό γιατί υπάρχουν 2 διαφορετικά προφίλ για το Xbox. Το home menu του Xbox είναι σε SDR.

Από την άλλη το PS5 είναι μόνιμα σε HDR οπότε η ρύθμιση της TV γίνεται μόνο μια φορά από το μενού της κονσόλας.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Στο Xbox η επιλογή λέγεται "Color Space" και η προεπιλογή είναι "Standard (Recomended)". Στην ουσία είναι το RGB σε Limited range με διαφορετικό όνομα. Θα την βρεις μέσα στο Fidelity/Overscan settings.

Ρύθμισε την TV σου σε Black Level Low και είσαι OK.

Εφόσον έχεις αυτά σωστά τότε τα υπόλοιπα είναι θέμα Settings παιχνιδιού. Στο Forza με HGIG εγώ δεν έχω black crush.

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό: Το Black Level της LG πρέπει να ρυθμιστεί όταν τρέχει ένας HDR τίτλος και όχι μόνο μέσα από το μενού της κονσόλας. Αυτό γιατί υπάρχουν 2 διαφορετικά προφίλ για το Xbox. Το home menu του Xbox είναι σε SDR.

Από την άλλη το PS5 είναι μόνιμα σε HDR οπότε η ρύθμιση της TV γίνεται μόνο μια φορά από το μενού της κονσόλας.

Μα όταν ρυθμίζεις τα hdr settings από το μενού και ας μην έχεις παιχνίδι να τρέχει μπαίνει σε hdr mode στις εικόνες που ρυθμίζεις ....και μάλιστα ακόμα και 120hz να έχεις σεταρεις τη κονσόλα το calibration πάντα γίνεται σε hdr 60 hz περιβάλλον....Είτε έχεις ανοιχτό παιχνίδι είτε όχι.οποτε το ίδιο ειναι.Τουλαχιστον σε samsung που έχω εγώ,αλλά δε νομίζω να αλλάζει και στην lg..το περιβάλλον του calibration είναι πάντα σε hdr 60 hz.Εγω όταν πατάω να δω τι output κάνει στο calibration μου δίνει hdr 60 hz πάντα ανεξαρτήτως αν εχω παιχνίδι ενεργό.

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Μα όταν ρυθμίζεις τα hdr settings από το μενού και ας μην έχεις παιχνίδι να τρέχει μπαίνει σε hdr mode στις εικόνες που ρυθμίζεις ....και μάλιστα ακόμα και 120hz να έχεις σεταρεις τη κονσόλα το calibration πάντα γίνεται σε hdr 60 hz περιβάλλον....Είτε έχεις ανοιχτό παιχνίδι είτε όχι.οποτε το ίδιο ειναι.Τουλαχιστον σε samsung που έχω εγώ,αλλά δε νομίζω να αλλάζει και στην lg..το περιβάλλον του calibration είναι πάντα σε hdr 60 hz.Εγω όταν πατάω να δω τι output κάνει στο calibration μου δίνει hdr 60 hz πάντα ανεξαρτήτως αν εχω παιχνίδι ενεργό.

Μα δεν μιλάω για το calibration του HDR μέσω της εφαρμογής του Xbox. Όταν το ανοίξεις αυτό, προφανώς το output αλλάζει σε HDR μέχρι να ολοκληρώσεις το calibration. Αν είσαι όμως στο Home menu και παίζεις με τα video settings, θα παρατηρήσεις ότι η TV είναι σε SDR.

Απλώς όταν θέλετε να ρυθμίσετε το Black Level της TV, σιγουρευτείτε ότι η TV τρέχει όντως σε HDR.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μα δεν μιλάω για το calibration του HDR μέσω της εφαρμογής του Xbox. Όταν το ανοίξεις αυτό, προφανώς το output αλλάζει σε HDR μέχρι να ολοκληρώσεις το calibration. Αν είσαι όμως στο Home menu και παίζεις με τα video settings, θα παρατηρήσεις ότι η TV είναι σε SDR.

Απλώς όταν θέλετε να ρυθμίσετε το Black Level της TV, σιγουρευτείτε ότι η TV τρέχει όντως σε HDR.

Πάντως εγώ κάτι που παρατήρησα είναι ότι ακόμα και rgb full να σεταρεις στη κονσόλα ναι μεν στο sdr θα κάνει output full rgb αλλά στο hdr θα κάνει output πάλι limited-standard και γιατί λέω αυτό....Εγώ έχω ρυθμίσει τη τηλεόραση στο auto και πάντα αυτόματα μου δίνει low black levels  hdr και sdr(αναμενομενο),όταν η κονσόλα είναι ρυθμισμένη limited standard, ενώ σε full rgb κονσόλας μου δίνει στο auto normal black levels σε sdr αλλά περιέργως low σε hdr.Σα συμπεράσμα μετά από όλα αυτά θα έλεγα να χρησιμοποιείτε μόνο standard-limitedαπό series x όπως άλλωστε συνιστάται κιολας.

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...