Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Στα 120Hz η εικόνα είναι πιο σκοτεινή και σε SDR ή μόνο σε HDR?

Πιο δύσκολα θα δούμε updates από κατασκευαστές TV πιστεύω παρά από κονσόλες...

Άσε που ο ένας θα το ρίχνει στον άλλο το πρόβλημα. 

Εφόσον θες full chroma η ασφαλέστερη επιλογή θα ήταν να αφήσεις την YUV 4.2.2 unticked μήπως τελικά γίνει force σε 4.4.4. Αν και απ' ότι είχα διαβάσει το Series X δυστυχώς γυρνάει πίσω σε HDMI 2.0 bandwidth αν ρυθμιστεί σε 60Hz output...

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις το source της TV σε PC mode... Ίσως έτσι πάρεις full chroma στα 60Hz...

Όπως και να χει, οι διαφορές στην ανάλυση χρώματος γίνονται περισσότερο αντιληπτές σε text παρά σε κινούμενες εικόνες games/video. Αν θες πχ να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα για web browsing τότε ΟΚ, στην ανάγνωση κειμένου έχει νόημα το 4.4.4. 

Μονο στο HDR μου το κανει,στο SDR ειναι ιδιο,μηπως φταει κανα καλωδιο,εχω της μανας και ενα belkin..Δυστυχως zeskit που ειναι πιστοποιημενο δε μπορω να βρω Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jon_pallis είπε

Καλησπέρα

Έχει βρει κανείς λύση για τις αποσυνδέσεις των controllers σε Series X/S?

Κλείνεις την κονσόλα από το κουμπί και ξαναανοίγεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το κανε update στο κοντρολ η τσεκαρε τελος παντον αν δεν το εχεις κανει δεν αποτελει λυση;🤔 

 

3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Εγω με elite παιζω απο αρχη.δεν μου εχει κανει κανα τετιο..τα controller θελουν update.

3 κοντρολλερ που συνδεσα μαζι με το δικο του, μου εκαναν update ολα.

 

Oταν λες "τα controller θέλουν update" (oπως γράφεις ο ίδιος) υπονοείς εμμέσως πως ειναι σφάλμα του χρήστη που δεν έχει check-αρει ή εχει κάνει update, τονίζεις μετά οτι έχεις 3 controller τα οποία χρειάστηκαν ολα update, ακόμα και άθελά σου (που ενδεχεται στη τελική και ούτε θα σε ρίξουμε στην πυρά), ειναι σαν να λες πως πρόκειται για σφάλμα χρήστη οταν - το συγκεκριμένο πρόβλημα που αναφέρει ο άνθρωπος - ειναι γνωστό και καταγεγραμμένο εδώ μήνες απο την κυκλοφορία του XSX/XSS και ακόμα λύση δεν υπάρχει.
Ειναι software θέμα ? Eίναι Hardware ? Ουτε οι ίδιοι δεν ξέρουν (προς το παρόν).

Γι'αυτο, επαναλαμβάνω πως τα "ρίξε update, χρειάζονται όλα" δεν βοηθάει απο την στιγμή που το πρόβλημα αυτό δεν ειναι κατι νέο.
Και εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με αποσυνδέσεις αλλά δεν θα μπω να πω "κάνε update γιατι χρειάζεται" γιατί ξέρω πως αυτή δεν ειναι η λύση στο συγκεκριμένο αυτό πρόβλημα ;) 

Edit : Κάποιες φορές, τα πράματα δεν είναι τόσο απλά και δεν λύνονται όλα με update ή με ενα restart/re-sync π.χ, αυτό μόνο.
Μακάρι να ηταν έτσι, θα είχα γλυτώσει 3 RROD 10-κάτι χρόνια πριν :D 
 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά εγώ ποτέ δε χρησιμοποίησα το controller που είχε μέσα η κονσόλα. Από την 1η μέρα με το elite παίζω. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα μέχρι χθες που και δεν άνοιξε η κονσόλα και μετά είχε αποσυνδέσεις μέσα στο παιχνίδι. Το controller είναι ενημερωμένο πάντως και η κονσόλα δεν έχει κάποιο update σε αναμονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω 1η φορα το ακουω αυτο το bug . αν ηταν software λογικα θα το ειχαμε ολοι . μηπως εχει να κανει με συγκεκριμένη παρτίδα μοχλών?  εγω εχω 2  του X και ενα απο το one  και ποτε δεν ειχα το παραμικρό και εχουν παίξει παρα πολλες ώρες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εχεις  δοκιμασει να κανεις pairing ξανα μηπως στρωσει;

Έχω δοκιμάσει:

1) να αλλαξω με φρέσκες μπαταρίες

2) να τσεκαρω για update (δεν έχει νεότερο)

3) να κανω sync ξανα

4) να κανω hard reset (το βρηκα στο Reddit)

5) να χρησιμοποιήσω καλώδιο (λυνει το θεμα αλλά θελω wireless)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Ευχαριστώ αλλά αυτό δεν είναι λύση

Τί εννοείς δεν είναι λύση; Λύνεται το πρόβλημα έτσι όπως σου είπα. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, πρέπει να περιμένεις την MS για κάποιο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την LG ήρθε και η σειρά της Samsung. 
 

 

2 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

εγω 1η φορα το ακουω αυτο το bug . αν ηταν software λογικα θα το ειχαμε ολοι . μηπως εχει να κανει με συγκεκριμένη παρτίδα μοχλών?  εγω εχω 2  του X και ενα απο το one  και ποτε δεν ειχα το παραμικρό και εχουν παίξει παρα πολλες ώρες 

Και εγώ ρε φιλαράκι στο Gaf που παρακολουθώ τιποτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lotof είπε

Μετά την LG ήρθε και η σειρά της Samsung. 
 

 

Και εγώ ρε φιλαράκι στο Gaf που παρακολουθώ τιποτας. 

Έχει πολλες αναφορές στο reddit

4 ώρες πριν, jokul7 είπε

Τί εννοείς δεν είναι λύση; Λύνεται το πρόβλημα έτσι όπως σου είπα. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, πρέπει να περιμένεις την MS για κάποιο update.

εννοώ οτι αν η λύση είναι να βγαίνεις απο το παιχνίδι, να κλείνεις την κονσόλα και να ανοίγεις ξανά, τότε δεν μου κάνει ως λυση. 

Πόσο μάλλον όταν κατευθείαν ξανα γίνεται.

Λύση για εμένα θα ήταν κατι μόνιμο. Αν είναι να γίνει με update, θεωρώ ότι πρέπει να είναι προτεραιότητα. Πολλοί αναφέρουν το πρόβλημα

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimtriol είπε

Μονο στο HDR μου το κανει,στο SDR ειναι ιδιο,μηπως φταει κανα καλωδιο,εχω της μανας και ενα belkin..Δυστυχως zeskit που ειναι πιστοποιημενο δε μπορω να βρω Ελλαδα

Τσέκαρε αν είναι το led clear motion η πως το έλεγε η Samsung που ουσιαστικά είναι το Black frame incertion. Το είχα κι εγώ στη q7 που έδωσα κακήν κακώς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...