Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2021 στις 11:46 ΠΜ, D.Luffy είπε

Έχει αναφερθεί αυτό ως bug στο OS του Series. 

Για μένα η καλύτερη λύση γενικά ανεξαρτήτως πλατφόρμας, είναι πάντα το RGB range να είναι χειροκίνητα στο limited και το Black Level της TV επίσης χειροκίνητα σε low.

Έτσι εξασφαλίζω πλήρες compatibility και στα παιχνίδια αλλά και στις ταινίες/videos οι οποίες πάντα είναι mastered για limited rgb range. 

Full range χρησιμοποιείται κυρίως σε PC monitors για λόγους compatibility επειδή από προεπιλογή συνήθως τρέχουν σε αυτό το range.

Τέλος δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα στο gaming αν επιλέξετε "full" έναντι του "limited". Η συντριπτική πλειοψηφεία περιεχομένου multimedia έτσι κι αλλιώς είναι mastered σε limited RGB.

Το κυριότερο είναι να φροντίσετε να μην υπάρχει mismatch μεταξύ των settings.

Εχω μια ερωτηση πανω σε αυτο που λες.

Εγω με βαση τον οδηγο του HDTVTest, αλλαξα το hdmi input του xbox απο Console σε PC. Μετα πηγα και σεταρα ρυθμισεις SDR & HDR στην τηλεοραση πρωτα και επειτα εκανα SDR & HDR calibration (ουσιστικα confirmation εκανα διοτι δεν χρειαστηκαν πολλες αλλαγες) στο Xbox.

Στις ρυθμισεις της TV εχω θεσει PC RGB για Color Space αντι για Standard και προκειμενου να εχω DV, εκλεισα FreesyncPremium (μια και το ενα κλεινει το αλλο), αφου κιολας αναφερεται οτι δεν προσφερει καποιο εξτρα πλεονεκτημα σε σχεση με το VRR. 

To Dynamic Tone Mapping το αφησα να γινεται απο την κονσολα και οχι απο την τηλεοραση, οποτε επελεξα στις ρυθμισεις να ανοιξω το HGiG, μιας και ετσι θεωρητικα θα γινεται απο το xbox καλυτερα και ανα game και δεν θα επεμβαινει και η τηλεοραση απο πανω.

Επισης, επιλεγω στις ρυθμισεις της κονσολας το allow YCC4:2:2 στα video modes που αυτο βεβαια αφορα βοηθαει το video content (blue rays & streaming) να παιζει σωστα και να γινονται forced σε 4:4:4 που εχει χειροτερο αποτελεσμα.

Πιστευω μεχρι εδω ειμαστε καλα εχοντας 4:4:4 στα games και YCC4:2:2 για video streaming κλπ που μας ενδιαφερει.

Η ενσταση/ερωτηση μου εχει να κανει κυριως σε αυτο που αναφερεις οτι σε αυτη την ρυθμιση πρεπει το Black Level της LG να μην στο Low/Auto αλλα στο High. Οταν το βαζω στο high ομως, σε SDR content εχω παρατηρησει οτι οι αποχρωσεις μαυρου και κυριως του γκρι ειναι σαν ξεπλυμενες. Γιατι συμβαινει αυτο?

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimtriol είπε

Εγώ ήθελα ένα αθλητικό για αυτό το πήρα ..Επίσης δε περίμενα να μπει τόσο νωρίς,έστω και η old gen έκδοση...Θέλει υπομονή....Γενικά πλέον έμεις του game pass "πρέπει"να αγοραζουμε παιχνίδι  μια φορά το χρόνο και  μόνο εάν είναι αριστούργημα...

Και εγώ με samsung q80 t με hgig on έχω σαφώς καλύτερη εικόνα ασχέτως αν το υποστηρίζει το παιχνίδι γιατί απενεργοποιεί το tone mapping της τβ.Ειναι ελάχιστα πιο σκοτεινό αλλά πολύ πιο ακριβές και καθαρό....Σε όλα ον παιδιά αν το υποστηρίζει η τβ

Θα πρότεινα να δεις το παρακάτω link οσον αφορά τη Q80 καθώς ακόμα και σε hgig δεν απενεργοποιεί το tone mapping. Έχει τις προτεινόμενες ρυθμίσεις για να δεις σωστά.

 

Επεξ/σία από mike_1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, mike_1980 είπε

Θα πρότεινα να δεις το παρακάτω link οσον αφορά τη Q80 καθώς ακόμα και σε hgig δεν απενεργοποιεί το tone mapping. Έχει τις προτεινόμενες ρυθμίσεις για να δεις σωστά.

 

 Δε το απενεργοποιεί τελείως ...μάλλον bug είναι αυτό προς το παρόν,αλλά το περιορίζει που είναι σαφώς καλύτερο από το να είναι φουλ....Αυτό προτείνει και αυτός ,να είναι ενεργοποιημένο όπως και στις lg oled.Το έχω δει και πίστεψέ με έχω κάνει άπειρα τεστ...Είναι σαφώς καλύτερα να το ενεργοποιήσεις τουλάχιστον στη δικιά μου τβ

 

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Crus είπε

Εγω με βαση τον οδηγο του HDTVTest, αλλαξα το hdmi input του xbox απο Console σε PC. Μετα πηγα και σεταρα ρυθμισεις SDR & HDR στην τηλεοραση πρωτα και επειτα εκανα SDR & HDR calibration (ουσιστικα confirmation εκανα διοτι δεν χρειαστηκαν πολλες αλλαγες) στο Xbox.

Η ενσταση/ερωτηση μου εχει να κανει κυριως σε αυτο που αναφερεις οτι σε αυτη την ρυθμιση πρεπει το Black Level της LG να μην στο Low/Auto αλλα στο High. Οταν το βαζω στο high ομως, σε SDR content εχω παρατηρησει οτι οι αποχρωσεις μαυρου και κυριως του γκρι ειναι σαν ξεπλυμενες. Γιατι συμβαινει αυτο?

Μία πιθανή εξήγηση θα ήταν ότι το Xbox αγνοεί τη ρύθμιση και δεν κάνει output σε full RGB range παραμένοντας στη limited.

Θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις ένα σκοτεινό παιχνίδι ως μέτρο σύγκρισης και να παίξεις με τα settings μέχρι να σιγουρευτείς αν γίνεται όντως χρήση RGB full range ή όχι. Άλλαξε το source της TV σε console και ξεκίνα με Standard (limited) στο Xbox και Black Level Low στην TV. Έτσι θα πάρεις ένα δείγμα για το πως φαίνονται στο μάτι οι σωστές ρυθμίσεις.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ PC source/input στην TV γιατί κλειδώνουν πολλές επιλογές όπως αυτή για χρήση full gamut χρώματος του panel και προτιμώ τα παιχνίδια μου λίγο πιο ζωντανά σε χρώμα.

Σέβομαι τον Vincent και το κανάλι του αλλά δεν είμαι τόσο "purist" σε θέματα εικόνας ώστε να θέσω σε PC source την TV μόνο και μόνο για το 4.4.4 chroma θυσιάζοντας άλλα πράγματα που μου προσφέρει το panel. Εννοείται όμως ότι πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε η σωστή ρύθμιση RGB range μεταξύ TV και κονσόλας. Αυτό πρέπει να είναι το σημείο αναφοράς για όλα.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ PC mode στην TV γιατί γίνονται μη-διαθέσιμες πολλές επιλογές όπως αυτή για χρήση full gamut χρώματος του panel και προτιμώ τα παιχνίδια μου λίγο πιο ζωντανά σε χρώμα.

Σέβομαι τον Vincent και το κανάλι του αλλά δεν είμαι τόσο "purist" σε θέματα εικόνας ώστε να θέσω σε PC mode την TV μόνο και μόνο για το 4.4.4 chroma θυσιάζοντας άλλα πράγματα που μου προσφέρει το panel. Εννοείται όμως ότι πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε η σωστή ρύθμιση RGB range μεταξύ TV και κονσόλας. Αυτό πρέπει να είναι το σημείο αναφοράς για όλα.

Ετσι ήμουν και εγώ αλλα τελικά κράτησα το Auto color αντι για wide και ανέβασα στο 55 το color.Πήρα μια ζωντανια κρατώντας την πιστότητα του περιεχομένου.

Ο D.Luffy πολύ σωστά λέει για τις αντιστοιχίες black level και rgb.Στην αρχή οταν πρωτο πηρα το ps5 ήμουν με full rgb και black level low στην τβ ,που μπορει να έδειχνε λίγο πιο poppy και με καλύτερο κοντραστ αλλαά ουσιαστικά είχα black crush και έχανα σκοτεινες λεπτομερειες.

Σωστο calibaration στο black level και hgig ειναι η προτασή μου για το πιο σωστό αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, George7Byron είπε

Στην αρχή οταν πρωτο πηρα το ps5 ήμουν με full rgb και black level low στην τβ ,που μπορει να έδειχνε λίγο πιο poppy και με καλύτερο κοντραστ αλλαά ουσιαστικά είχα black crush και έχανα σκοτεινες λεπτομερειες.

Νομίζω ότι πολύς κόσμος παίζει με τις λάθος ρυθμίσεις στο PS5 και σε κάποια παιχνίδια που εντοπίζει το πρόβλημα, ρίχνει το φταίξιμο είτε στην TV, είτε στην κονσόλα.

Αυτό γιατί η Sony έχει επιλέξει για κάποιον περίεργο λόγο το full RGB range ως default output σε παιχνίδια. Το πρόβλημα είναι όμως ότι συνήθως οι TV's είναι ρυθμισμένες από το κουτί στο limited range (low black level). Και ο κόσμος που δεν γνωρίζει από αυτά παίζει χωρίς να κάνει την απαραίτητη ρύθμιση στην TV.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μία πιθανή εξήγηση θα ήταν ότι το Xbox αγνοεί τη ρύθμιση και δεν κάνει output σε full RGB range παραμένοντας στη limited.

Θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις ένα σκοτεινό παιχνίδι ως μέτρο σύγκρισης και να παίξεις με τα settings μέχρι να σιγουρευτείς αν γίνεται όντως χρήση RGB full range ή όχι. Άλλαξε το source της TV σε console και ξεκίνα με Standard (limited) στο Xbox και Black Level Low στην TV. Έτσι θα πάρεις ένα δείγμα για το πως φαίνονται στο μάτι οι σωστές ρυθμίσεις.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ PC source/input στην TV γιατί κλειδώνουν πολλές επιλογές όπως αυτή για χρήση full gamut χρώματος του panel και προτιμώ τα παιχνίδια μου λίγο πιο ζωντανά σε χρώμα.

Σέβομαι τον Vincent και το κανάλι του αλλά δεν είμαι τόσο "purist" σε θέματα εικόνας ώστε να θέσω σε PC source την TV μόνο και μόνο για το 4.4.4 chroma θυσιάζοντας άλλα πράγματα που μου προσφέρει το panel. Εννοείται όμως ότι πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε η σωστή ρύθμιση RGB range μεταξύ TV και κονσόλας. Αυτό πρέπει να είναι το σημείο αναφοράς για όλα.

 

Ενδιαφερον. θα το τσεκαρω οπως ειπες ως reference point και θα επιστρεψω.

Σκεφτομουν για game να δοκιμασω με το A Plagues Tale που ειναι και HDR και εχει και σκοτεινα αλλα και σημεια με full color. Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο ισως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Ενδιαφερον. θα το τσεκαρω οπως ειπες ως reference point και θα επιστρεψω.

Σκεφτομουν για game να δοκιμασω με το A Plagues Tale που ειναι και HDR και εχει και σκοτεινα αλλα και σημεια με full color. Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο ισως?

Νομίζω ότι είσαι μια χαρά με αυτό.

Θα μπορούσες και με RE2 μέσα στο αστυνομικό τμήμα αλλά μπορεί να μπερδέψει μερικούς το συγκεκριμένο επειδή η Capcom επέλεξε να χρησιμοποιήσει ένα "κινηματογραφικό" γκρι και όχι πραγματικό μαύρο.

Είσαι οκ. Ξεκίνα με Plague Tale.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimtriol είπε

 Δε το απενεργοποιεί τελείως ...μάλλον bug είναι αυτό προς το παρόν,αλλά το περιορίζει που είναι σαφώς καλύτερο από το να είναι φουλ....Αυτό προτείνει και αυτός ,να είναι ενεργοποιημένο όπως και στις lg oled.Το έχω δει και πίστεψέ με έχω κάνει άπειρα τεστ...Είναι σαφώς καλύτερα να το ενεργοποιήσεις τουλάχιστον στη δικιά μου τβ

 

Δε το απενεργοποιεί, όμως κάνει άλλες ρυθμίσεις μέσα από το μενού hdr calibration του Xbox και εκεί είναι όλη η ουσία.

Επεξ/σία από mike_1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με το HDR calibration app του Xbox είναι λίγο περίεργο.

Μετά από restart αν κάνεις ξανά launch την εφαρμογή, γυρνάει πάλι πίσω στις αρχικές ρυθμίσεις. 

Από την άλλη αν δεν κλείσεις καθόλου την κονσόλα, κάθε φορά που την κάνεις launch φαίνονται αποθηκευμένες.

Υποπτεύομαι ότι όσοι έχετε κλειστό το Instant On, θα πρέπει να ρυθμίζετε ξανά την εφαρμογή με το που ανοίγετε την κονσόλα.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EuphangeL είπε

 

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοπαίξω. Το queue μου έχει γίνει τεράστιο.

 

μονόδρομος πλέον η αγορά επιπλέον δίσκου. το 1ΤΒ είναι πολύ λίγο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimtriol είπε

Αυτό το game pass σε κάνει να αισθάνεσαι εντελώς μακακας.....Τι ήθελα και έδωσα το 70ρι για 2k...Πραγματικά δε ξαναγοραζω παιχνίδι ....μόνο αν είναι αριστούργημα και game of the year από δω και πέρα.......Επίσης να επαναλάβω...Γιακουζα τι παιχνιδαρες.....Τόσο καιρό τι έχανα....είμαι ακόμα στο 0 και έχω 120 ώρες ήδη....Όσο σκέφτομαι ότι έχω να παίξω αλλά 5 με παίρνει μέχρι να βγει το elder scrolls 6...Δε ξέρεις τι να πρώτοπαιξεις πλέον....Δε θα ξαναγίνω άπληστος και δε θα αγοράσω πάλι παιχνίδι......Δε θα παρασυρθώ..δε θα παρασυρθω

Yakuza έχω τρελαθεί κι εγώ! Τελειώνω το 3 αλλά δεν κάθομαι να παίξω πολλά side quests και mini games γιατί δεν θα τελειώσω ποτέ... Στο 0 έπαιξα γύρω στις 40 ώρες και από 20-25 τα υπόλοιπα. Δεν ξανααγοράζω παιχνίδι κι εγώ. Μπαίνουν συνέχεια παιχνίδια που θέλω να παίξω! Τώρα μπαίνει και το Star Wars Squadron!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Αυτό με το HDR calibration app του Xbox είναι λίγο περίεργο.

Μετά από restart αν κάνεις ξανά launch την εφαρμογή, γυρνάει πάλι πίσω στις αρχικές ρυθμίσεις. 

Από την άλλη αν δεν κλείσεις καθόλου την κονσόλα, κάθε φορά που την κάνεις launch φαίνονται αποθηκευμένες.

Υποπτεύομαι ότι όσοι έχετε κλειστό το Instant On, θα πρέπει να ρυθμίζετε ξανά την εφαρμογή με το που ανοίγετε την κονσόλα.

Αυτό ήταν bug και για μένα τουλάχιστον λύθηκε με το τελευταίο update της κονσολας..Τωρα μου τις κρατάει και με ρισταρτ και με όλα..Πριν μόνο σε instant on.Υπαρχουν νήματα και στο reddit xbox insider η series x reddit για αυτό το θεμα

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραλάβει κανείς το series x από Mediamarkt  ή public όταν έδειχναν διαθεσιμότητα στις 24/25-2. Στις παραγγελίες μου ακόμα φαίνεται ότι εργάζονται σκληρά για το προϊόν. Lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...