Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει το dolby atmos για ακουστικά αλλά έχω παρατηρήσει οτι όταν συνδέω τα ακουστικά στο χειριστήριο η φωνή απ την τιβι συνεχίζει να παίζει. Να υποθέσω οτι ο ήχος απο τα ακουστκά είναι dolby atmos ενώ από την τιβί όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Το ένα ερώτημα είναι, το soundbar/receiver υποστηρίζει Atmos? Γιατί αν δεν, τότε κάνει decode η TV και encode σε οτι υποστηρίζει ή raw PCM. Το άλλο ερώτημα είναι, η TV υποστηρίζει Atmos pass-through? Δηλαδή το setting μπορεί να είναι σε passthrough για τα υπόλοιπα αλλά σε Atmos να κάνει σονυ και ντε decode (και σε dolby/dts κανονικά passthrough).

Μετά έχουμε και το όποιο delay του receiver/soundbar σε Atmos decoding..

Γιατί αν τα receiver/soundbars κάνουν process το Atmos stream με delay και βάζουν το delay αυτό και στο display... ναι μεν έχεις video/audio sync όταν περνάς πρώτα από αυτά το σήμα αλλά έχεις extra input lag και χάνεις VRR κλπ. Δέχομαι ωστόσο οτι σε μερικούς δεν τους ενδιαφέρει τόσο αυτό. Φαντάζομαι θα κυκλοφρήσουν μοντέλα με HDMI 2.1 outputs, οπότε θα παίζει και 4K@120. VRR ωστόσο δύσκολα θα παίξει εφόσον θα έχουν buffer.

Δεν μου κάνει εντύπωση όλο αυτό πάντως καθώς το Atmos decoding είναι απαιτητικό. Έχει processing time ακόμα και το Atmos for Headphones που όλο το decoding γίνεται HW accelerated στο Xbox/Windows PCs.

Το άλλο ερώτημα που έχω είναι γιατί χρησιμοποιείται Atmos σε TV περιβάλλον. Έχετε όντως Atmos surround? Ηχεία δηλαδή στο ταβάνι; Αν όχι, τότε η φάση είναι virtualization, όπως και το Atmos for Headphones. Η διαφορά είναι οτι στα headphones δουλεύει άψογα γιατί είναι ελεγχόμενο περιβάλλον. Τώρα vertical positioning (που προσφέρει το Atmos) σε ηχεία όπως νάναι τοποθετημένα ή ηχεία TV ή Soundbar... είναι gimmick τελείως.

Και το atmos στα ακουστικά gimmick είναι. Γενικά το atmos αν δεν υπάρχει φυσική παρουσία ηχείων τόσων όσα τα αντίστοιχα κανάλια, είναι virtual ψευδαίσθηση. Μόνο το DTS X δεν απαιτεί φυσική παρουσία όλων των ηχείων αλλά το βρίσκεις σπάνια. Ο δε συνδιασμός ηχόμπαρα και atmos είναι ανέκδοτο και μάλιστα μόνο για αρχάριους..όλα μαζί τα ηχεία και μάλιστα τόσο μικρά σε μέγεθος και στην ίδια θέση, χρησιμοποιώντας τους τοίχους για αντανάκλαση χωρίς καν room calibration? Άστο να πάει. Για virtual και απλή χρήση χωρίς απαιτήσεις, καλά είναι. Για να λες ότι το έχεις άσχετα αν προσφέρει πολύ μικρό ποσοστό της πραγματικής atmos εμπειρίας. Το λες και atmos από τα LIDL δλδ. Αλλά κάπως έπρεπε να πουλήσουμε αυτήν την τεχνολογία και σε όλους όσους δεν θέλουν να αγοράσουν ενισχυτές, ηχεία, subwoofers κτλ κτλ.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, music_lover είπε

Και το atmos στα ακουστικά gimmick είναι. Γενικά το atmos αν δεν υπάρχει φυσική παρουσία ηχείων τόσων όσα τα αντίστοιχα κανάλια, είναι virtual ψευδαίσθηση. Μόνο το DTS X δεν απαιτεί φυσική παρουσία ηχείων αλλά το βρίσκεις σπάνια. Ο δε συνδιασμός ηχόμπαρα και atmos είναι ανέκδοτο και μάλιστα μόνο για αρχάριους..όλα μαζί τα ηχεία και μάλιστα τόσο μικρά σε μέγεθος και στην ίδια θέση, χρησιμοποιώντας τους τοίχους για αντανάκλαση χωρίς καν room calibration? Άστο να πάει. Για virtual και απλή χρήση χωρίς απαιτήσεις, καλά είναι. Για να λες ότι το έχεις άσχετα αν προσφέρει πολύ μικρό ποσοστό της πραγματικής atmos εμπειρίας. Το λες και atmos από τα LIDL. Αλλά κάπως έπρεπε να πουλήσουμε αυτήν την τεχνολογία σε όλους όσους δεν θέλουν να αγοράσουν ενισχυτές, ηχεία, subwoofers κτλ κτλ.

Σωστά - ιδίως από τη στιγμή που έχει ηχομπαρες στα 8, 9 'κατοστάρικα για το "προνόμιο" του D.Atmos.

Θα μπορούσες να το πεις και... απάτη/gimmick.

Με 9 'κατοστάρικα, παίρνεις έναν μέτριο προς καλό ενισχυτή και κανονικούς δορυφόρους για να έχεις πραγματικό D.Atmos.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το Atmos for headphones και αντιλαμβάνομαι πλήρως πως είναι gimmick και πως διαφορά από απλό, ασυμπιεστο στερεοφωνικό ήχο δεν έχει (αισθητή), απλά, το app λειτουργεί ως ένα καλούτσικο equalizer όπου και μπορείς να παραμετροποιήσεις κάποιες συχνότητες/μπάσο κτλπ - θετικό από τη στιγμή που παίζεις σε κονσόλα και όχι σε PC όπου εκεί μπορείς να τα φέρεις όλα στα μέτρα σου μέσω Windows equalizer/equalizer app της εκάστοτε εταιρίας.

Επιστροφή στις ηχομπαρες : ειναι μια ακριβή εναλλακτική απλά για να μην ακούς τον ήχο από την TV σου (οπου και τα ηχεία του 99% των τηλεοράσεων εκεί έξω ειναι απλά κακά/μέτρια).

 

 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, music_lover είπε

Και το atmos στα ακουστικά gimmick είναι. Γενικά το atmos αν δεν υπάρχει φυσική παρουσία ηχείων τόσων όσα τα αντίστοιχα κανάλια, είναι virtual ψευδαίσθηση. Μόνο το DTS X δεν απαιτεί φυσική παρουσία όλων των ηχείων αλλά το βρίσκεις σπάνια. Ο δε συνδιασμός ηχόμπαρα και atmos είναι ανέκδοτο και μάλιστα μόνο για αρχάριους..όλα μαζί τα ηχεία και μάλιστα τόσο μικρά σε μέγεθος και στην ίδια θέση, χρησιμοποιώντας τους τοίχους για αντανάκλαση χωρίς καν room calibration? Άστο να πάει. Για virtual και απλή χρήση χωρίς απαιτήσεις, καλά είναι. Για να λες ότι το έχεις άσχετα αν προσφέρει πολύ μικρό ποσοστό της πραγματικής atmos εμπειρίας. Το λες και atmos από τα LIDL δλδ. Αλλά κάπως έπρεπε να πουλήσουμε αυτήν την τεχνολογία και σε όλους όσους δεν θέλουν να αγοράσουν ενισχυτές, ηχεία, subwoofers κτλ κτλ.

Δεν έχω εμπειρία απο πραγματικό ατμος με ενισχυτές ,κρεμασμένα ηχεία αλλα το δικό μου αποτέλεσμα με την samsung q950t είναι μαγικό σχετικά με την yamaha yas 207 που ειχα.Σίγουρα δεν θα έχω την ίδια αποδοση με πραγματικό ατμος  αλλα νιώθω οτι έιμαι σε ηχητική φούσκα και πραγματικά το απολαμβάνω.

Στα συν εχω την απλότητα της σύνδεσης,το χαμηλότερο κόστος και τον λογότερο χώρο που απαιτείται για αυτο το setup.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, George7Byron είπε

Δεν έχω εμπειρία απο πραγματικό ατμος με ενισχυτές ,κρεμασμένα ηχεία αλλα το δικό μου αποτέλεσμα με την samsung q950t είναι μαγικό σχετικά με την yamaha yas 207 που ειχα.Σίγουρα δεν θα έχω την ίδια αποδοση με πραγματικό ατμος  αλλα νιώθω οτι έιμαι σε ηχητική φούσκα και πραγματικά το απολαμβάνω.

Στα συν εχω την απλότητα της σύνδεσης,το χαμηλότερο κόστος και τον λογότερο χώρο που απαιτείται για αυτο το setup.

 

Η συγκεκριμένη θεωρείται από πολλούς reviewers μια από τις καλύτερες υλοποιήσεις, είναι όμως πολύ ακριβή για ηχόμπαρα. Σαφώς έχουν και τα θετικά τους, αλλιώς δεν θα έβρισκαν θέση στα σαλόνια μας ως προϊόντα, είναι πολύ δημοφιλείς τα τελευταία χρόνια ως εύκολες λύσεις στο θέμα του ήχου. Εγώ αναφέρθηκα ως επί το πλείστον στην απόδοση τους όσον αφορά το dolby atmos. Για άλλες χρήσεις πέρα του atmos το συζητάμε σε άλλο thread γιατί εδώ θα βγούμε εκτός θέματος.

59 λεπτά πριν, red1 είπε

Σωστά - ιδίως από τη στιγμή που έχει ηχομπαρες στα 8, 9 'κατοστάρικα για το "προνόμιο" του D.Atmos.

Θα μπορούσες να το πεις και... απάτη/gimmick.

Με 9 'κατοστάρικα, παίρνεις έναν μέτριο προς καλό ενισχυτή και κανονικούς δορυφόρους για να έχεις πραγματικό D.Atmos.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το Atmos for headphones και αντιλαμβάνομαι πλήρως πως είναι gimmick και πως διαφορά από απλό, ασυμπιεστο στερεοφωνικό ήχο δεν έχει (αισθητή), απλά, το app λειτουργεί ως ένα καλούτσικο equalizer όπου και μπορείς να παραμετροποιήσεις κάποιες συχνότητες/μπάσο κτλπ - θετικό από τη στιγμή που παίζεις σε κονσόλα και όχι σε PC όπου εκεί μπορείς να τα φέρεις όλα στα μέτρα σου μέσω Windows equalizer/equalizer app της εκάστοτε εταιρίας.

Επιστροφή στις ηχομπαρες : ειναι μια ακριβή εναλλακτική απλά για να μην ακούς τον ήχο από την TV σου (οπου και τα ηχεία του 99% των τηλεοράσεων εκεί έξω ειναι απλά κακά/μέτρια).

 

 

Ακριβώς, με 1000 ευρώ που κοστίζουν οι ακριβές ηχομπαρες, αγοράζεις ένα αξιοπρεπές σύνολο ηχείων+ενισχυτή με πολύ καλύτερη απόδοση. Αλλά ποιος την σήμερον ημέρα θέλει να γεμίζει το σπίτι του με ηχεία και καλώδια?  Ελάχιστοι, οπότε ήρθαν οι ηχόμπαρες να δώσουν αυτήν την όποια λύση. Μέχρι κάποιο σημείο τα κατάφεραν κιόλας με βάση την τιμή τους.

Off topic mode off.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εγώ έχω εμπειρία με ενισχυτές και ενσύρματα ηχοσυστήματα αλλά μπορώ να πω ότι το Sonos Arc μαζί με το Sub και τα 2xOne SL ηχεία από πίσω μου, με εντυπωσίασε πολύ και ο ήχος στα αυτιά μου είναι αρκετά πιστικός για 3D... Επίσης το software calibration που προσφέρει διαβάζει το χώρο και τη θέση των ηχείων και κάνει πολύ καλή δουλειά.

Σίγουρα ένα σύστημα με ενισχυτή και ενσύρματα ηχεία θα έδινε καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα αλλά προτιμώ να θυσιάσω κάτι για την ευκολία και τάξη που μου δίνει το wireless. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Ο δε συνδιασμός ηχόμπαρα και atmos είναι ανέκδοτο και μάλιστα μόνο για αρχάριους

Mιλας λες και εισαι καποιος hi-endας που εχεις αλλαξει ηχεια με την σεσουλα και εχεις καταληξει οτι οι ηχομπαρες με  atmos ειναι ανεκδοτο.

Για καποιους που δεν θελουν να κανουν το σπιτι τους στουντιο η demo room μια αtmos ηχομπαρα ειναι μια πολυ καλη λυση για να απολαυσουν καλο ηχο χωρις να μπλεξουν με καλωδια και μεγαλα ηχεια παντου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Mιλας λες και εισαι καποιος hi-endας που εχεις αλλαξει ηχεια με την σεσουλα και εχεις καταληξει οτι οι ηχομπαρες με  atmos ειναι ανεκδοτο.

Για καποιους που δεν θελουν να κανουν το σπιτι τους στουντιο η demo room μια αtmos ηχομπαρα ειναι μια πολυ καλη λυση για να απολαυσουν καλο ηχο χωρις να μπλεξουν με καλωδια και μεγαλα ηχεια παντου..

Spoiler

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις με την σέσουλα ένα σωρό setup ηχείων για να καταλάβεις ότι μια ηχόμπαρα δεν μπορεί ποτέ να αποδώσει ούτε στο μισό, όσο ένα κανονικό 7.1 setup ηχείων γιατί δεν μπορεί να νικήσει τους νόμους της φυσικής. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ένα σωρό από πολύ μικρά πλαστικά ηχεία μαζεμένα σε μια μπάρα με δυνατότητα συγκεκριμένης έντασης και περιορισμένο frequency range που προσπαθούν μέσω αντανακλάσεων σε τοίχους να σου δώσουν την ψευδαίσθηση του περιφερειακού ήχου και στην δεύτερη περίπτωση έχουμε ένα συγκεκριμένο setup ξεχωριστών ηχείων με αποστάσεις μεταξύ τους με μεγαλύτερη ένταση και διευρυμένο frequency range που βασίζονται στο μέγεθος και την συγκεκριμένη θέση τους στον χώρο για να σου αποδώσουν την σωστή κατευθυντότητα του ήχου, τι να συγκρίνω? Ιεροσυλία. Ούτε καν χρειάζεσαι μεγάλα ηχεία παντού για να απολαύσεις το atmos, ένα π.χ. set ηχείων Focal Sib Evo Dolby Atmos 5.1.2 με έναν ενισχυτή των 400 ευρώ θα εξαφανίσει την απόδοση κάθε ηχόμπαρας. Για τα καλώδια συμφωνώ, αν δεν τα θέλεις καθόλου ok αλλά και πάλι αν ζεις σε δικό σου σπίτι, μια χαρά τα κρύβεις μέσα σε κανάλια. Και δεν σου έγραψα καν τις δυνατότητες του εκάστοτε reciever που κάνει παπάδες με ποιότητα ήχου, συνδεσιμότητα, network features κτλ κτλ.

Sorry για το off-topic.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θες να μου πεις οτι ο ηχος που βγαινει απο ηχεια bookshelf/floor δεν αντανακλαται η δεν προσπαθει να δημιουργησει την ψευδαισθηση του soundstage..

Γιατι εαν αυτο ειναι το επιχειρημα σου τοτε δεν εχουμε πολλα να συζητησουμε(που δεν θα το κανουμε γιατι δεν ειναι του παροντος).

Μεγαλο ειναι για πολλους και ενα ηχειο με 4,5 γουφερ,δεν χρειαζεται να ειναι 8αρι για να κατηγοριοποιηθει σαν ΄΄μεγαλο"'.

Προσπαθησε να ακουσεις καμια πιο σοβαρη ηχομπαρα με sub γιατι η ψαλιδα εχει μικρυνει φιλε και δεν χρειαζομαστε για νορμαλ δωματια 7.1 με ενισχυτες και προ ενισχυτες για να απολαυσουμε καλο ηχο σε ταινιες η σε κονσολες...

Για  μουσικη ειναι αλλη κουβεντα,ισχυουν αλλοι κανονες.

Αυτα απο εμενα..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Θες να μου πεις οτι ο ηχος που βγαινει απο ηχεια bookshelf/floor δεν αντανακλαται η δεν προσπαθει να δημιουργησει την ψευδαισθηση του soundstage..

Γιατι εαν αυτο ειναι το επιχειρημα σου τοτε δεν εχουμε πολλα να συζητησουμε(που δεν θα το κανουμε γιατι δεν ειναι του παροντος).

Μεγαλο ειναι για πολλους και ενα ηχειο με 4,5 γουφερ,δεν χρειαζεται να ειναι 8αρι για να κατηγοριοποιηθει σαν ΄΄μεγαλο"'.

Προσπαθησε να ακουσεις καμια πιο σοβαρη ηχομπαρα με sub γιατι η ψαλιδα εχει μικρυνει φιλε και δεν χρειαζομαστε για νορμαλ δωματια 7.1 με ενισχυτες και προ ενισχυτες για να απολαυσουμε καλο ηχο σε ταινιες η σε κονσολες...

Για  μουσικη ειναι αλλη κουβεντα,ισχυουν αλλοι κανονες.

Αυτα απο εμενα..

Spoiler

Δεν υπάρχει κάτι για να συζητήσω μαζί σου, δεν μπαίνω καν στην διαδικασία σύγκρισης, ο καθένας έχει τα ακούσματα του, τις προτεραιότητες που έχει θέσει και ανάλογα με αυτά κάνει και τις επιλογές του. Αρκεί να μην έχει ψευδαισθήσεις πως ακούει ποιοτικό ήχο όπως αυτόν του virtual atmos.

 

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aφου ο καθενας εχει τα ακουσματα του οπως πολυ σωστα γραφεις τοτε δεν χρειαζομαστε να διαβαζουμε σχολια περι αρχαριων και ανεκδοτων απο elitists σαν και εσενα..

Να χαιρεσσαι τα ηχεια σου και εμεις τα δικα μας..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Aφου ο καθενας εχει τα ακουσματα του οπως πολυ σωστα γραφεις τοτε δεν χρειαζομαστε να διαβαζουμε σχολια περι αρχαριων και ανεκδοτων απο elitists σαν και εσενα..

Να χαιρεσσαι τα ηχεια σου και εμεις τα δικα μας..

Spoiler

 

Όχι ρε συ, τι ελιτισμός, elit τα zensor, το sub της polk και ο 656 της onkyo που έχω τώρα? Με τίποτα. Εγώ θέλησα απλά να θέσω το μέτρο σύγκρισης του σωστού atmos έτσι όπως το σχεδίασε αρχικά η εταιρία η οποία "διαβάζοντας" την ανάγκη του κόσμου για μικρά σε διαστάσεις ηχεία χωρίς καλώδια, το πέρασε ως gimmick στις ηχόμπαρες και μπράβο της. Αν κάποιος προσβλήθηκε από το "αρχάριος" του ζητώ συγνώμη, αλλά έτσι θεωρούνται αυτά τα συστήματα με τις ηχόμπαρες, entry level. Τέσπα, όπως είπες ο καθένας χαίρεται με ότι έχει, δεν ήθελα να υποτιμήσω κανένα σύστημα.

Υ.Γ. Βλέπω ότι έχεις την JBL Bar 9.1, πολύ δυνατό μοντέλο, μαζί με την q950t και το sonos arc τα 3 καλύτερα μοντέλα atmos! Για την συγκεκριμένη έχω διαβάσει όμως ότι τα πίσω ασύρματα ηχεία, χάνουν εύκολα την σύνδεση τους με την βασική μπάρα ή τελειώνει γρήγορα η μπαταρία τους, ισχύουν αυτά? τα έχεις συναντήσει και εσύ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, music_lover είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Όχι ρε συ, τι ελιτισμός, elit τα zensor, το sub της polk και ο 656 της onkyo που έχω τώρα? Με τίποτα. Εγώ θέλησα απλά να θέσω το μέτρο σύγκρισης του σωστού atmos έτσι όπως το σχεδίασε αρχικά η εταιρία η οποία "διαβάζοντας" την ανάγκη του κόσμου για μικρά σε διαστάσεις ηχεία χωρίς καλώδια, το πέρασε ως gimmick στις ηχόμπαρες και μπράβο της. Αν κάποιος προσβλήθηκε από το "αρχάριος" του ζητώ συγνώμη, αλλά έτσι θεωρούνται αυτά τα συστήματα με τις ηχόμπαρες, entry level. Τέσπα, όπως είπες ο καθένας χαίρεται με ότι έχει, δεν ήθελα να υποτιμήσω κανένα σύστημα.

Υ.Γ. Βλέπω ότι έχεις την JBL Bar 9.1, πολύ δυνατό μοντέλο, μαζί με την q950t και το sonos arc τα 3 καλύτερα μοντέλα atmos! Για την συγκεκριμένη έχω διαβάσει όμως ότι τα πίσω ασύρματα ηχεία, χάνουν εύκολα την σύνδεση τους με την βασική μπάρα ή τελειώνει γρήγορα η μπαταρία τους, ισχύουν αυτά? τα έχεις συναντήσει και εσύ?

 

 

Spoiler

Kανενα προβλημα,εαν χρησιμοποιουσες καλυτερη στοιχομυθεια απο την αρχη θα ειχαμε αποφυγει ολη αυτη την ανταλλαγη 'πυρων'.

Οσον αφορα για την ηχομπαρα η μονη φορα που μου εκανε κατι στιγμιαιες διακοπες στα surround ηταν οταν εβλεπα απο το bluray player μου το game of thrones(σε δικακια παντα).Οποιαδηποτε αλλη ταινια και να εχω δει σε δισκακι,Νetflix απο το app της tv,μεσω bluetooth απο κινητο η συνδεοντας την με το ps5 κανενα απολυτως κοψιμο.Παιζει απροβληματιστα και τα surround κρατανε για 11-12 ωρες, δλδ ολη την ημερα με μια φορτιση.(Mε την ενταση απο 12 εως 15 γιατι παραπανω θα μου κανουν εξωση)

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, optimus prime είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Kανενα προβλημα,εαν χρησιμοποιουσες καλυτερη στοιχομυθεια απο την αρχη θα ειχαμε αποφυγει ολη αυτη την ανταλλαγη 'πυρων'.

Οσον αφορα για την ηχομπαρα η μονη φορα που μου εκανε κατι στιγμιαιες διακοπες στα surround ηταν οταν εβλεπα απο το bluray player μου το game of thrones(σε δικακια παντα).Οποιαδηποτε αλλη ταινια και να εχω δει σε δισκακι,Νetflix απο το app της tv,μεσω bluetooth απο κινητο η συνδεοντας την με το ps5 κανενα απολυτως κοψιμο.Παιζει απροβληματιστα και τα surround κρατανε για 11-12 ωρες, δλδ ολη την ημερα με μια φορτιση.(Mε την ενταση απο 12 εως 15 γιατι παραπανω θα μου κανουν εξωση)

 

Spoiler

Άρα έτυχε σε κάποιους, πιθανόν να λύθηκε με firmware update. Τρία πράγματα θα ήθελα σε αυτό το μοντέλο κυρίως λόγω της υψηλής τιμής του. Μια θύρα usb που να παίζει audio files, μια επιπλέον θύρα hdmi για σύνδεση 2ης συσκευής και ένα application για έλεγχο της από το κινητό. Κατά τα άλλα μια χαρά, είναι τούμπανο, ειδικά αν την πάρεις με έκπτωση, είχε πέσει κάπου στα 800 ευρώ στην black Friday από όσο θυμάμαι. Το ξέρω γιατί την έχω στα αγαπημένα μου στο skroutz και την παρακολουθώ μαζί με την q950t και την Sonos arc, σκέφτομαι για μια ηχομπαρα στο δωμάτιο που έχω το pc, είναι μεγάλο και έχει και εκεί μια 2η τηλεόραση, 50αρα. Θα δούμε, έρχονται και τα νέα μοντέλα τώρα την άνοιξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, music_lover είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Άρα έτυχε σε κάποιους, πιθανόν να λύθηκε με firmware update. Τρία πράγματα θα ήθελα σε αυτό το μοντέλο κυρίως λόγω της υψηλής τιμής του. Μια θύρα usb που να παίζει audio files, μια επιπλέον θύρα hdmi για σύνδεση 2ης συσκευής και ένα application για έλεγχο της από το κινητό. Κατά τα άλλα μια χαρά, είναι τούμπανο, ειδικά αν την πάρεις με έκπτωση, είχε πέσει κάπου στα 800 ευρώ στην black Friday από όσο θυμάμαι. Το ξέρω γιατί την έχω στα αγαπημένα μου στο skroutz και την παρακολουθώ μαζί με την q950t και την Sonos arc, σκέφτομαι για μια ηχομπαρα στο δωμάτιο που έχω το pc, είναι μεγάλο και έχει και εκεί μια 2η τηλεόραση, 50αρα. Θα δούμε, έρχονται και τα νέα μοντέλα τώρα την άνοιξη.

 

Spoiler

Nαι το πρωτο πραγμα που πρεπει καποιος να κανει γενικα με τα ηλεκτρονικα ειναι να αναβαθμισει το firmware.

Εμενα το usb δεν με καιει τοσο,εαν θα παιξω μουσικη απο την μπαρα θα το κανω μεσω bluetooth και tidal.

Καταλαβαινω ομως την χρησιμοτητα του για καποιους

Καλο θα ειναι της πηγες σου να της συνδεεις κατευθειαν στην tv και απο arc/earc στην μπαρα.

Εγω π.χ δεν χρησιμοποιω το hdmi της μπαρας καθολου.Ολα στην tv..

Για το application τωρα ναι ειναι ενα μειον που δεν εχουν φτιαξει αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτο,το τηλεκοντρολ με καλυπτει..

Προσεχε ομως η jbl δεν ειναι μακρια μπαρα,δλδ δεν εχει τοσο μεγαλο soundstage οσο η samsung π.χ.

Εαν εχεις μεγαλο σαλονι και καναπε μπορει να μην σου αρεσει αυτο,εγω για το υπνοδωματιο που την εχω βαλει ειναι μια χαρα..

Οχι απο θεμα εντασης,παιζει δυνατα και γεμιζει σαλονια ανετα,απο αποψη πλατους στερεοφωνικης εικονας..

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...