Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Σίγουρα τα θέλω του καθενώς είναι διαφορετικά και το σέβομαι αυτό.

Η ένσταση μου είναι όταν λέμε ότι η κονσόλα έχει "φοβερή υποστήριξη". Ίσως και αυτό να είναι υποκειμενικό στο τέλος.. Για άλλους "υποστήριξη" μπορεί να είναι πχ το καινούργιο COD στο gamepass... Για μένα υποστήριξη είναι να βγαίνει που και που έστω, κάτι φρέσκο και καινούργιο από τα Xbox studios. Ένα νέο IP που δεν έχω ξαναπαίξει πχ.

Προσωπικά θεωρώ ότι η εξαγορά της Bethesda έγινε αποκλειστικά για λόγους προώθησης του gamepass και τίποτα παραπάνω. Να μπορούν οι συνδρομητές να παίξουν day-one τους νέους τίτλους της. Φαίνεται κιόλας από τη στάση της MS απέναντι στη Sony. Αν όμως βαλτώσει αυτή η υπηρεσία για τον χψ λόγο στο μέλλον, θα πάρει μαζί της σημαντικά studios όπως πχ η id. Γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τέτοιες κινήσεις. Είδαμε τι έγινε με την Rare. Απλώς κατέληξε στο να χαντακωθεί ένα πολύ ταλαντούχο studio με ιστορία στο χώρο. Μακάρι να μην επαναληφθεί αυτό.

Με βρισκεις συμφωνο σε πολλα απο οσα εχεις γραψει στα τελευταια σου ποστ. Για τη Rare να συμπληρωσω πως υπαρχει ο μεγαλος αστερισκος του Everwild, το οποιο χωρις να ειναι ενας τιτλος που προσωπικα με ψηνει ιδιαιτερα, δειχνει πολλα υποσχομενο και σαφως δινει terrain για επιστροφη της εταιρειας σε παλια πεδια δοξας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, chncynic είπε

Rock Solid εννοώ η υπηρεσία, τα apps τους, το BC. Σε διάστημα κάποιων μηνών απο το launch κάνουν συνεχώς δουλειά - updates πάνω σε updates για να βάζουν features/bug fixing κτλ.

Το BC το διαχειρίζονται περίφημα και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το καλό να λέγεται. Μακάρι να πάρουν παράδειγμα από αυτό και άλλοι...

3 λεπτά πριν, kostiger είπε

Με βρισκεις συμφωνο σε πολλα απο οσα εχεις γραψει στα τελευταια σου ποστ. Για τη Rare να συμπληρωσω πως υπαρχει ο μεγαλος αστερισκος του Everwild, το οποιο χωρις να ειναι ενας τιτλος που προσωπικα με ψηνει ιδιαιτερα, δειχνει πολλα υποσχομενο και σαφως δινει terrain για επιστροφη της εταιρειας σε παλια πεδια δοξας.

Μακάρι αλλά εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το συγκεκριμένο. Δεν ξέρω γιατί αλλά η όλη φάση μου θυμίζει λίγο το Fable και τη μοίρα που είχε... Ας βγει πρώτα με το καλό και βλέπουμε.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Η ένσταση μου είναι όταν λέμε ότι η κονσόλα έχει "φοβερή υποστήριξη". Ίσως και αυτό να είναι υποκειμενικό στο τέλος.. Για άλλους "υποστήριξη" μπορεί να είναι πχ το καινούργιο COD στο gamepass... Για μένα υποστήριξη είναι να βγαίνει που και που έστω, κάτι φρέσκο και καινούργιο από τα Xbox studios. Ένα νέο IP που δεν έχω ξαναπαίξει πχ.

Αυτό ακριβώς θέλω και εγω απο το series X.To τεράστιο πλεονέκτημα που λέγεται gamepass είναι ένα όπλο το οποίο είχε και η προηγούμενη γενιά.Αυτός ήταν ο λόγος να πάρει κάποιος το xbox.

Στην νέα γενιά δεν πρέπει να βελτιωθούν εκεί που πονάνε?

Δυνατό gamepass είναι ο λόγος να προσεγγίσουν νέους χρήστες ,οπως εμένα αλλα αν πραγματικά θέλουν να κερδίσουν την πλειοψηφία της πίτας ,είναι μονόδρομος τα νέα IP.

Σίγουρα είναι νωρίς αλλα απο το xbox έχουμε ανάγκη απο νεες ανακοινώσεις games καθώς στην sony αν απλά συνεχίσουν με συνέχειες των ηδη  υφισταμένων ip ,παλι τα σαρώνουν ολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, D.Luffy said:

Σίγουρα τα θέλω του καθενώς είναι διαφορετικά και το σέβομαι αυτό.

Η ένσταση μου είναι όταν λέμε ότι η κονσόλα έχει "φοβερή υποστήριξη". Ίσως και αυτό να είναι υποκειμενικό στο τέλος.. Για άλλους "υποστήριξη" μπορεί να είναι πχ το καινούργιο COD στο gamepass... Για μένα υποστήριξη είναι να βγαίνει που και που έστω, κάτι φρέσκο και καινούργιο από τα Xbox studios. Ένα νέο IP που δεν έχω ξαναπαίξει πχ.

Προσωπικά θεωρώ ότι η εξαγορά της Bethesda έγινε αποκλειστικά για λόγους προώθησης του gamepass και τίποτα παραπάνω. Να μπορούν οι συνδρομητές να παίξουν day-one τους νέους τίτλους της. Φαίνεται κιόλας από τη στάση της MS απέναντι στη Sony. Αν όμως βαλτώσει αυτή η υπηρεσία για τον χψ λόγο στο μέλλον, θα πάρει μαζί της σημαντικά studios όπως πχ η id. Γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τέτοιες κινήσεις. Είδαμε τι έγινε με την Rare. Απλώς κατέληξε στο να χαντακωθεί ένα πολύ ταλαντούχο studio με ιστορία στο χώρο. Μακάρι να μην επαναληφθεί αυτό.

Απο που προκυπτει οτι χαντακωθηκε η rare? To Sea of thieves κανει συνεχομενα ρεκορ και περιμενουμε to everwild. Τωρα νεα IP θα δουμε και πολλα μαλιστα. 23 στουντιο ειναι αυτα. Απλα τα παιχνιδια θελουν χρονο βαλε και το covid που πηγε πολλα πισω και εχουμε την σημερινη κατασταση. Απο 22 και μετα παντως προβλεται χαμος απο νεους τιτλους σε ολες τις κονσολες. Η εξαγορα της Bethesda εγινε για να φερει υλικο στο gamepass δεν νομιζω πως υπαρχει καποια εκπληξη για αυτο. τετοιες συνδρομητικες υπηρεσιες χρειαζονται σταθερη ροη παιχνιδιων και μονο μεσα απο πολλα στουντιο μπορεις να το πετυχεις αυτο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Το BC το διαχειρίζονται περίφημα και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το καλό να λέγεται. Μακάρι να πάρουν παράδειγμα από αυτό και άλλοι...

Μακάρι αλλά εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το συγκεκριμένο. Δεν ξέρω γιατί αλλά η όλη φάση μου θυμίζει λίγο το Fable και τη μοίρα που είχε... Ας βγει πρώτα με το καλό και βλέπουμε.

Προφανως και θα το αξιολογησουμε οταν με το καλο κυκλοφορησει, αυτο που λεω στην ουσια ειναι οτι μοιαζουν να το παλευουν να επιστρεψουν στη φορμα, σαν να προσπαθουν να αποφυγουν το να θεωρηθουν ξεγραμμενοι δημιουργικα δια παντος πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Σίγουρα τα θέλω του καθενώς είναι διαφορετικά και το σέβομαι αυτό.

Η ένσταση μου είναι όταν λέμε ότι η κονσόλα έχει "φοβερή υποστήριξη". Ίσως και αυτό να είναι υποκειμενικό στο τέλος.. Για άλλους "υποστήριξη" μπορεί να είναι πχ το καινούργιο COD στο gamepass... Για μένα υποστήριξη είναι να βγαίνει που και που έστω, κάτι φρέσκο και καινούργιο από τα Xbox studios. Ένα νέο IP που δεν έχω ξαναπαίξει πχ.

Προσωπικά θεωρώ ότι η εξαγορά της Bethesda έγινε αποκλειστικά για λόγους προώθησης του gamepass και τίποτα παραπάνω. Να μπορούν οι συνδρομητές να παίξουν day-one τους νέους τίτλους της. Φαίνεται κιόλας από τη στάση της MS απέναντι στη Sony. Αν όμως βαλτώσει αυτή η υπηρεσία για τον χψ λόγο στο μέλλον, θα πάρει μαζί της σημαντικά studios όπως πχ η id. Γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τέτοιες κινήσεις. Είδαμε τι έγινε με την Rare. Απλώς κατέληξε στο να χαντακωθεί ένα πολύ ταλαντούχο studio με ιστορία στο χώρο. Μακάρι να μην επαναληφθεί αυτό.

Ναι προφανώς και ο καθένας μας έχει άλλες απαιτήσεις - Δεν μπορούνε να είναι όλοι χαρούμενοι δυστυχώς.

Όταν λέω οτι έχει φοβερή υποστήριξη, εννοώ οτι το τμήμα του xbox δουλεύει πολύ σωστά και μεθοδικά IMHO ωστε η κονσόλα να δουλεύει όσο καλύτερα γίνεται. Πέρα απο το gamepass.

Αυτό που αναφέρεις για τα games έχει να κάνει με τα studios - δεν έχει να κάνει με την πλατφόρμα του xbox. Απλά μιλάμε για άλλα πράγματα. Κι εγώ γουστάρω μερικά πράγματα που θέλουν να κάνουν σε games και κάποια που με αφήνουν αδιάφορο. Δεν έχει να λέει αυτό με το xbox σαν πλατφόρμα.

Στο τελευταίο διαφωνώ σε όλα :D Τα παιχνίδια θα κυκλοφορούν προφανώς και retail για τους μή έχωντες gamepass. Αν πέσει το gamepass, θα γυρίσουν στο παλιό μοντέλο - καμία χασούρα δεν παίζει.

Επίσης η Rare κάνει πάταγο τώρα που μιλάμε με το Sea of thieves..Πιο πολυ μου φαίνεται οτι έγινε revived ενώ ήταν να πεθάνει παλαιότερα. Επίσης εχουν στα σκαριά και άλλα πράγματα που φαίνεται να ακολουθούν την αισθητική τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το Xbox είναι η πιο future proof πλατφόρμα με το χαμηλότερο κόστος χρήσης (total cost of ownership) στον κύκλο ζωής της.

1) πιο δυνατό hardware ώστε να υποστηρίξει τηλεοράσεις, FPS, resolution.

2) gamepass που σημαίνει ότι με χαμηλό κόστος κανείς αυτό που σου προσφέρει μια πλατφόρμα: παίζεις παιχνίδια.

το switch ωραίο και καλό π.χ αλλά σε total cost of ownership για τος ίδιες ώρες gaming βγαίνει ακριβότερο. Το PS5 επίσης. Τι πειράζει που είναι multiplatform πολλά games? Επιλέγω για αυτά να έχω Xbox για να μου βγουν φτηνότερα και να τα παίζω με καλύτερα γραφικά.

δεν μας νοιάζουν όλους τα exclusives λες και είναι αυτοσκοπός. Σκοπός είναι να μπορείς να παίξεις παιχνίδια που σου αρέσουν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για να συμπληρωσω και να κλεισω το προηγουμενο σχολιο μου αναφορικα με τη Rare,να αναφερω πως σαφως για πολλους η εμπορικη επιτυχια του Sea of Thieves δεν δικαιολογει τη σχετικη συζητηση. Προσωπικα επισης δεν μου λεει και πολλα αυτο καλλιτεχνικα μιλωντας, αλλα οι εταιρειες οφειλουν να κοιταζουν και τα στεγνα νουμερα.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που βγαίνει ότι για την πίτα χρειάζεται exclusive?

Μήπως έχουν αλλάξει οι καιροί και απλά χρειάζεται πρόσβαση και ποικιλία;

Netflix and App Store φάση δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, privateer είπε

Απο που προκυπτει οτι χαντακωθηκε η rare? To Sea of thieves κανει συνεχομενα ρεκορ και περιμενουμε to everwild. 

Έχεις δίκιο για το Sea of Thieves. Γενικά τα multiplayer-focused παιχνίδια με αφήνουν τόσο αδιάφορο που ειλικρινά ξέχασα εντελώς την ύπαρξη του... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dstilio είπε

Από που βγαίνει ότι για την πίτα χρειάζεται exclusive?

Αν υπολογίσουμε το συντριπτικό πλεονέκτημα των exclusives του ps εναντι του xbox την προηγούμενη γενιά και την χαοτική διαφορά πωλήσεων στις κονσόλες,βγαίνουμε στο συμπέρασμα οτι ο κόσμος προτιμάει  την ποιοτητα απο την ποσότητα.

Δεν το πάω σε versus καθως εχω και τις δύο και τις γουστάρω για διαφορετικούς λόγους αλλά δεν μπορουμε να παραβλέπουμε οτι ΠΟΙΑ παιχνίδια μπορουμε να παίξουμε σε ενα σύστημα παίζει τον καθοριστικό ρόλο αγοράς για την πλειοψηφία.

Συζητάμε εδώ τις αδύναμίες του xbox και πως θα βελτιωθεί ωστε ολοι χαιρόμαστε καλύτερους τιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, George7Byron said:

Αν υπολογίσουμε το συντριπτικό πλεονέκτημα των exclusives του ps εναντι του xbox την προηγούμενη γενιά και την χαοτική διαφορά πωλήσεων στις κονσόλες,βγαίνουμε στο συμπέρασμα οτι ο κόσμος προτιμάει  την ποιοτητα απο την ποσότητα.

Δεν το πάω σε versus καθως εχω και τις δύο και τις γουστάρω για διαφορετικούς λόγους αλλά δεν μπορουμε να παραβλέπουμε οτι ΠΟΙΑ παιχνίδια μπορουμε να παίξουμε σε ενα σύστημα παίζει τον καθοριστικό ρόλο αγοράς για την πλειοψηφία.

Συζητάμε εδώ τις αδύναμίες του xbox και πως θα βελτιωθεί ωστε ολοι χαιρόμαστε καλύτερους τιτλους

δεν ισχυει αυτο που λες. οταν η πλειοψηφια στις κονσολες παιζει φιφα, νβα και warzone τοτε μονο για ποιοτητα δεν κοιταει. Δες και τις πωλησεις των exclusives στην σονυ οπως λες. Μικρα νουμερα σε σχεση με τις κονσολες που εχει πουλησει. τα exclusives μετρανε σιγουρα και υπαρχουν και στο χβοχ. Μπορει να μην σου αρεσουν αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι υπαρχουν. και ο αριθμος τους τωρα με τα 23 στουντιο θα ανεβει κατα πολυ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, George7Byron είπε

Αν υπολογίσουμε το συντριπτικό πλεονέκτημα των exclusives του ps εναντι του xbox την προηγούμενη γενιά και την χαοτική διαφορά πωλήσεων στις κονσόλες,βγαίνουμε στο συμπέρασμα οτι ο κόσμος προτιμάει  την ποιοτητα απο την ποσότητα.

Δεν το πάω σε versus καθως εχω και τις δύο και τις γουστάρω για διαφορετικούς λόγους αλλά δεν μπορουμε να παραβλέπουμε οτι ΠΟΙΑ παιχνίδια μπορουμε να παίξουμε σε ενα σύστημα παίζει τον καθοριστικό ρόλο αγοράς για την πλειοψηφία.

Συζητάμε εδώ τις αδύναμίες του xbox και πως θα βελτιωθεί ωστε ολοι χαιρόμαστε καλύτερους τιτλους

Δεν έχουν σχέση τόσο τα exclusives του PS4 με το χαντάκωμα της MS.

Η MS στην προηγούμενη γενιά τα έκανε σκατά μέχρι και να αναλάβει ο Phil. Η στρατηγική τους ήταν κάκιστη σε όλα. Πιο αδύναμη κονσόλα, πιό ακριβή με DRM enforcing και Kinect. Τον ήπιανε μόνοι τους δεν θέλαν βοήθεια.

Τώρα είναι άλλη η φάση και φαίνεται ήδη, χωρίς να υπάρχει εξκλούσιβ. Παίζει αρκετό hype στην κοινότητα με τις κινήσεις που κάνει και με τον καλό τρόπο. Είδωμεν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dstilio είπε

Από που βγαίνει ότι για την πίτα χρειάζεται exclusive?

Μήπως έχουν αλλάξει οι καιροί και απλά χρειάζεται πρόσβαση και ποικιλία;

Netflix and App Store φάση δηλαδή.

Ίσως. Εγώ τους προβληματισμούς μου έγραψα. Θα δείξει με τον καιρό.

Απλώς η MS θα στηριχτεί κυρίως στο τι βγάζουν οι 3rd parties για το gamepass και πότε. Μπορεί όντως ο περισσότερος κόσμος να θέλει μόνο αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υστερεί στα exclusives, αλλά αυτά είναι η μειοψηφία των παιχνιδιών. Υπάρχει και το υπόλοιπο 99.999% των παιχνιδιών που μπορεί να παίξει κανείς και με πολύ χαμηλό κόστος στο xbox.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...