Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, privateer είπε

Προσωπικα και εγω το βρισκω χασιμο χρονου παιχνιδια τετοιου στυλ παιχνιδια που πρεπει να πεθανεις 100 φορες για να περασεις ενα boss. Το να κερδιζω ενα Bot δεν μου δημιουργει κανενα αισθημα χαρας η καποιο αισθημα ανταμοιβης. Αν θελω δυσκολια και τετοια αισθηματα παιζω Online παιχνιδια με αντιπαλους ανθρωπους που δεν εχουν ουτε patterns ουτε σκριπτακια.

Αυτό ακριβώς. Δεν βρίσκω ιδιαίτερη ικανοποίηση στο να παίζω την ίδια μάχη 100 φορές μέχρι ωσότου καταλαβω με μηχανικό τρόπο/παπαγαλια πως πρέπει να κερδίσω.

ομοίως και αυτή η εμμονή με τα μεγάλα bosses/τερατα ποτε δεν με ενθουσίαζε στο gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, music_lover είπε

Κοίτα, το πρόβλημα μου δεν είναι η δυσκολία τους αυτή κάθε-αυτή, ούτε τα θεωρώ κακά παιχνίδια εξαιτίας αυτού, το αντίθετο μάλιστα, είναι εξαιρετικά και μάλιστα καταλαβαίνω το συναίσθημα της ικανοποίησης που έχουν όταν τα περάσεις σημείο-σημείο μετά από πόσο κόπο, το πρόβλημα μου είναι στο ότι αυτή η αυξημένη δυσκολία τους συνεπάγεται και περισσότερη προσπάθεια για να μάθεις τους μηχανισμούς τους, άρα και πολύ περισσότερη ώρα στο να προχωρήσεις παρακάτω και στην περίπτωση μου (και την δική σου) ο χρόνος είναι ελάχιστος. Για αυτό είπα ότι το υψηλό επίπεδο δυσκολίας τους και οι μεγαλύτερες απαιτήσεις σε χρόνο για την ολοκλήρωση τους είναι αποτρεπτικός παράγοντας για εμένα προσωπικά. Δεν θέλω, με 1-2 ώρες διαθέσιμου gameplay την ημέρα, να κάνω μήνες να τελειώσω ένα συγκεκριμένο παιχνίδι γιατί είναι τόσα πολλά τα υπόλοιπα που θέλω να ασχοληθώ οπότε τώρα που ο χρόνος μου είναι λιγοστός τα προσπερνώ και ασχολούμαι με κάτι πιο εύκολο.

Θα στο ξαναπώ.

Δεν είναι θέμα δυσκολίας. Έχει ένα λίγο πιο δύσκολο tutorial σε σχέση με το μέσο game και έπειτα έχει κανονική ροή έστω λίγο πιο αργή λόγω των αναμενόμενων death. Τους μηχανισμούς τους μαθαίνεις στις πρώτες ώρες και μετά ουσιαστικά απλά τους βελτιώνεις όπως σε κάθε game.

Η ικανοποίηση προέρχεται από το πόσο fun είναι όχι από τη δυσκολία.

Είσαι πιο ανοιχτόμυαλος από τους περισσότερους. Απλά αφαίρεσέ του τη ταμπέλα της δυσκολίας. Δεν είναι CupHead για παράδειγμα. Είναι πάρα πολύ forgiving και δίκαια games.

Anyway δε το πιέζω άλλο. Στείλε μου pm να σου δώσω το Sekiro που έχω σε hard copy να πάρεις μια ιδέα. Οκ σε πιέζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Θα στο ξαναπώ.

Δεν είναι θέμα δυσκολίας. Έχει ένα λίγο πιο δύσκολο tutorial σε σχέση με το μέσο game και έπειτα έχει κανονική ροή έστω λίγο πιο αργή λόγω των αναμενόμενων death. Τους μηχανισμούς τους μαθαίνεις στις πρώτες ώρες και μετά ουσιαστικά απλά τους βελτιώνεις όπως σε κάθε game.

Η ικανοποίηση προέρχεται από το πόσο fun είναι όχι από τη δυσκολία.

Είσαι πιο ανοιχτόμυαλος από τους περισσότερους. Απλά αφαίρεσέ του τη ταμπέλα της δυσκολίας. Δεν είναι CupHead για παράδειγμα. Είναι πάρα πολύ forgiving και δίκαια games.

Anyway δε το πιέζω άλλο. Στείλε μου pm να σου δώσω το Sekiro που έχω σε hard copy να πάρεις μια ιδέα. Οκ σε πιέζω.

Μετά από πόσες ώρες τελείωσες το Shekiro? Διαβάζω πως έχει περίπου 30 ώρες μέσο όρο gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Μετά από πόσες ώρες τελείωσες το Shekiro? Διαβάζω πως έχει περίπου 30 ώρες μέσο όρο gameplay.

Δε το θυμάμαι να σου πώ την αλήθεια. Στο 1ο playthrough όντας τρομαγμένος το πήγαινα βήμα βήμα βλέποντας παράλληλα lets play video. Ηταν βλέπεις το 1ο soulsborne που πήρα σοβαρά.

Δε νομίζω ότι ήταν παραπάνω από τόσο αλλά τότε ήμουν χωρίς μωρό οπότε δε μου έκανε αίσθηση ο χρόνος.

2ο playthrough το πήγα τρένο. Αρκετά λίγότερο από 30 ώρες. Ίσως και κάτω από 15.

Το Sekiro από πολλούς θεωρείτε το δυσκολότερο επειδή είναι γρήγορο και δεν έχεις shield. Αν πρέπει να ξεκινήσεις από κάποιο και να δώσεις έστω 1€ θα σου πρότεινα άλλο.

Γενικά τα soulsborne που έπαιξα τους τελευταίους 5 μήνες κανένα δε μου πήρε παραπάνω χρόνο από πχ. το Tsushima ή το TLOU 2. 2-3 βδομάδες με 1-2 ώρες τη μέρα. Είναι μέτρια παιχνίδια σε διάρκεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πρότεινα το Dark Souls 3 σε όσους δοκιμάζουν για πρώτη φορά. Ένα build με Knight και ασπίδα είναι ό,τι πρέπει για αρχή. Το θεωρώ το πιο φιλικό της σειράς.

Το Demon's Souls ακόμα πιο εύκολο (αν έχει κάποιος PS5 :P).

Το Sekiro απαιτεί λίγο καλύτερα αντανακλαστικά από τα υπόλοιπα. Επειδή το σύστημα βασίζεται σε parry ίσως ξενίσει πολλούς. Η απλή άμυνα εδώ δεν βοηθάει καθόλου. Επίσης δεν υπάρχει επιλογή για build και ο χαρακτήρας δεν εξελίσσεται με stats και όπλα αλλά με move sets. Είναι το πιο διαφορετικό της "σειράς" λόγω των γρήγορων ρυθμών και ευκινησίας του χαρακτήρα. 

Bloodborne και Dark Souls 1 είναι λίγο απότομα στο ξεκίνημα. Θέλουν λίγο περισσότερη υπομονή στην αρχή αν είσαι αρχάριος. Φυσικά με το που μπεις τελικά στο κλίμα, η πρόοδος είναι βατή.

Το Dark Souls 2 είναι κάπου στη μέση μεταξύ όλων. 

Ένα ακόμα στοιχείο που μου αρέσει σε αυτή την σειρά εκτός της μάχης, είναι η εξερεύνηση και ο τρόπος με τον οποίο ενώνονται οι περιοχές. Υπάρχουν ένα σωρό μυστικά να βρεις με όπλα, shortcuts ακόμα και κρυμμένες περιοχές. Επίσης τα εικαστικά στοιχεία και η ατμόσφαιρα είναι σε κορυφαία επίπεδα. Σε όσους αρέσει το medieval dark fantasy, θα τα εκτιμήσουν αυτά. Το Bloodborne για μένα είναι το κορυφαίο σε αυτόν τον τομέα και το πιο προσεγμένο. Η ατμόσφαιρα του είναι μοναδική με μεγάλη επιρροή από Lovecraft.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε ο Luffy.

Demon Souls και DS3 πολύ προσβάσιμα games για όλους. Εξαιρετικά για να μπει κάποιος στο mindset των soulsborne με πολύ βατό επίπεδο δυσκολίας. Το TLOU2 ειλικρινά μου φάνηκε δυσκολότερο από αυτά χωρίς υπερβολή.

Το DS3 λογικά μπορείτε να το βρείτε και σε χαμηλή τιμή εύκολα σε physical copy.

Το Bloodborne δε το κατάφερα. Δε με ζόρισε τόσο το combat όσο ο χάρτης του. Χανόμουν πολύ και αυτό πιο πολύ εξάντλησε την υπομονή μου παρά η δυσκολία του. Σίγουρα θα γίνει ένα revisit σε κάποιο remaster ή 60fps patch.

Και τώρα ένα μικρό rant πιο ontopic. Καλά πλάκα μας κάνουν στη Microsoft με το The Surge 2 που παίζει 30fps στο Series S και 60fps στο XSX και στο PS5? Έφαγε uninstall στο δίλεπτο. Τόσους μήνες διάβαζα τέρατα για το γαμάτο BC της Microsoft. Έλεος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 minutes ago, Mitroglou7 said:

Ό,τι είπε ο Luffy.

Demon Souls και DS3 πολύ προσβάσιμα games για όλους. Εξαιρετικά για να μπει κάποιος στο mindset των soulsborne με πολύ βατό επίπεδο δυσκολίας. Το TLOU2 ειλικρινά μου φάνηκε δυσκολότερο από αυτά χωρίς υπερβολή.

Το DS3 λογικά μπορείτε να το βρείτε και σε χαμηλή τιμή εύκολα σε physical copy.

Το Bloodborne δε το κατάφερα. Δε με ζόρισε τόσο το combat όσο ο χάρτης του. Χανόμουν πολύ και αυτό πιο πολύ εξάντλησε την υπομονή μου παρά η δυσκολία του. Σίγουρα θα γίνει ένα revisit σε κάποιο remaster ή 60fps patch.

Και τώρα ένα μικρό rant πιο ontopic. Καλά πλάκα μας κάνουν στη Microsoft με το The Surge 2 που παίζει 30fps στο Series S και 60fps στο XSX και στο PS5? Έφαγε uninstall στο δίλεπτο. Τόσους μήνες διάβαζα τέρατα για το γαμάτο BC της Microsoft. Έλεος.

Το series S τρεχει σε BC το προφιλ των παιχνιδιων του One S. To Series X χρησιμοποιει το προφιλ του ΟΝΕ Χ. Οποτε λογικο να τρεχει στα 30fps αν δεν εβγαλαν καποιο Patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, privateer είπε
Το series S τρεχει σε BC το προφιλ των παιχνιδιων του One S. To Series X χρησιμοποιει το προφιλ του ΟΝΕ Χ. Οποτε λογικο να τρεχει στα 30fps αν δεν εβγαλαν καποιο Patch.

Ναι αυτό ισχύει αλλά δε βλέπω γιατί είναι λογικό...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Mitroglou7 said:

Ναι αυτό ισχύει αλλά δε βλέπω γιατί είναι λογικό...

Εαν το παιχνιδι ηταν στα 30fps στο One S το Series S δεν μπορει να κανει κατι αλλο. Πρεπει οι developers να επεμβουν.  Όσο γιατι διαλεξαν αυτο το προφιλ? Λογω χαμηλοτερης ιπποδύναμης μιας και το One X ετρεχε πολλα παιχνιδια σε 4Κ κατι για το οποιο το Series S δεν φτιαχτηκε.

Επεξ/σία από privateer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, privateer είπε

Εαν το παιχνιδι ηταν στα 30fps στο One S το Series S δεν μπορει να κανει κατι αλλο. Γιατι διαλεξαν αυτο το προφιλ? Λογω χαμηλοτερης ιπποδύναμης μιας και το One X ετρεχε πολλα παιχνιδια σε 4Κ κατι για το οποιο το Series S δεν φτιαχτηκε.

Τα περισσότερα games έχουν επιλογή Quality και Performance mode (έτσι τα ήξερα στο PS5 και φαντάζομαι και εδώ το ίδιο θα ισχύει). Καταλαβαίνω η Quality επιλογή να μην υπάρχει λόγω 4Κ. Δε καταλαβαίνω το Performance γιατί να μην υπάρχει. Δεν είναι θέμα hardware δυνατοτήτων.

Διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Mitroglou7 said:

Τα περισσότερα games έχουν επιλογή Quality και Performance mode (έτσι τα ήξερα στο PS5 και φαντάζομαι και εδώ το ίδιο θα ισχύει). Καταλαβαίνω η Quality επιλογή να μην υπάρχει λόγω 4Κ. Δε καταλαβαίνω το Performance γιατί να μην υπάρχει. Δεν είναι θέμα hardware δυνατοτήτων.

Διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος.

 

τα περισσοτερα παιχνιδια ΔΕΝ εχουν τετοιες επιλογες. Αυτες προστεθηκαν με patch τωρα η ειναι παιχνιδια που βγηκαν επι εποχης PS4 pro/XBOX One X. To Surge 2 ανηκει στην τελευταια κατηγορια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, privateer είπε

τα περισσοτερα παιχνιδια ΔΕΝ εχουν τετοιες επιλογες. Αυτες προστεθηκαν με patch τωρα η ειναι παιχνιδια που βγηκαν επι εποχης PS4 pro/XBOX One X. To Surge 2 ανηκει στην τελευταια κατηγορια.

 

Μα και γω αυτο εννοω. Ειναι επιλογες που προυπηρχαν λογω Xbox One X. 

Καταλαβαινω και δεχομαι να μη δωσουν την 4K επιλογη/version.

Γιατι δε δινουν την 60fps version του xbox one x? Αυτο αναρωτιεμαι απο την αρχη. Το μηχανημα τη σηκωνει για πλακα.
 

Εχουν κανει ** και αφαιρεσαν απο μια next-gen κονσολα μια απο τις λιγες δυνατοτητες που εχει να δειξει οτι ειναι οντως next-gen ελλειψη πολλων παιχνιδιων που ειναι λογικο στις αρχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν ισχύει αυτό γενικότερα τότε είναι φάουλ που πρέπει να τονίζεται σε αυτούς που ρωτάνε αν είναι οκ να πάρουν το S.

 

λοιπον, ως γνωστόν πλέον τα multiplayer έχουν επικρατήσει έναντι του παλιού καλού διπλού (co-op). Έπαιξα εχτές το σε co-op το remake street of rage 4 της sega. Τι cult απόλαυση για παρέα. Οκ μετά το πήγαμε μπασκετακι αλλά ήταν σούπερ για ζέσταμα.

Θα ήθελα περισσότερο co-op στις νέες κονσόλες. Γενικότερα. Όχι μόνο Xbox. Υπάρχουμε και αυτοί που βλέπουμε την κονσόλα σαν κομματι της παρέας.

επισης να πω πως τέτοια παιχνίδια χώρις game pass δύσκολα αγοράζει κάποιος. Netflixoποίηση για εμάς τους κουρασμένους εφήβους της εποχής του master system.

Επεξ/σία από dstilio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Μα και γω αυτο εννοω. Ειναι επιλογες που προυπηρχαν λογω Xbox One X. 

Καταλαβαινω και δεχομαι να μη δωσουν την 4K επιλογη/version.

Γιατι δε δινουν την 60fps version του xbox one x? Αυτο αναρωτιεμαι απο την αρχη. Το μηχανημα τη σηκωνει για πλακα.
 

αφαιρεσαν απο μια next-gen κονσολα μια απο τις λιγες δυνατοτητες που εχει να δειξει οτι ειναι οντως next-gen ελλειψη πολλων παιχνιδιων που ειναι λογικο στις αρχες.

Προφανως και το series S δεν μπορεί να τρέξει τα games σε "next gen mode" με τα assets του XoneX.

Το series S είναι κλασεις ανώτερο σε cpu και ssd, πάνω κάτω ίδιο σε gpu και υποδεέστερο σε μέγεθος και bandwidth της ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Προφανως και το series S δεν μπορεί να τρέξει τα games σε "next gen mode" με τα assets του XoneX.

Το series S είναι κλασεις ανώτερο σε cpu και ssd, πάνω κάτω ίδιο σε gpu και υποδεέστερο σε μέγεθος και bandwidth της ram.

Θεωρω οτι το performance mode που απλα αυξανει τα frames χρησιμοποιει τα  oneS assets γι αυτο χτυπιεμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...