Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Μπα. Απλά σχολιάζω ότι είναι ελαφρώς ύποπτο, τη στιγμή ακριβώς που αναφέρεται ότι ένα game μπαίνει δωρεάν στο pass, αμέσως από κάτω κάποιος να μας λέει ότι είναι σκουπίδι ενώ δεν παίζει κάν / δεν του αρέσει το συγκεκριμένο είδος.

Μπράβο, όπως πολύ σωστά είπες δεν αξίζει και αφού δεν αξίζει να μην το κάνετε. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι ο κύριος λόγος για αυτήν την υπερβολική αντίδραση είναι η καχυποψία και η προκατάληψη ότι γίνεται κάτι επί σκοπό αλλά ακόμα και έτσι ρε φίλε δεν αξίζει γιατί ενώ συζητάμε για άψυχα πράγματα όπως είναι τα video games, που είναι στην ουσία το αποτέλεσμα διαφόρων γλωσσών προγραμματισμού, πίσω από τα πληκτρολόγια όμως και τα usernames βρίσκονται αληθινοί άνθρωποι που δεν αξίζουν ούτε ειρωνείες, ούτε προσβολές, ούτε επιθέσεις. Μπορούμε να κάνουμε μια σωστή κουβέντα αρκεί να είμαστε πιο ξεκάθαροι ο ένας απέναντι στον άλλο και να σεβαστούμε την διαφορετικότητα των απόψεων του εκάστοτε συνομιλητή μας γιατί καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε σε όλα. Πιστεύουμε κάτι ότι γίνεται εκ του πονηρού? Του κάνουμε φανερό ότι νιώθουμε έτσι, αλλά δεν πετροβολάμε. Γνώμη μου.

Υ.Γ. Ήταν όντως υπερβολικός και ο ίδιος όταν το αποκάλεσε σκουπίδι και διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό του αφού δεν το είδαμε καν παρά μόνο σε demo, θα μπορούσαμε όμως όμορφα και ωραία να του πούμε, ώπα ρε φίλε, περίμενε λίγο, κάτσε να το δοκιμάσουμε και βλέπουμε, στο κάτω-κάτω δωρεάν είναι, δεν θα δώσουμε φράγκο, αλλά η προκατάληψη ότι το κάνει επίτηδες μας κάνει και γινόμαστε απρεπείς. Δεν μου κάνει για πονηρό τύπο ο @red1 πάντως, πάντοτε μιλάει ήρεμα και με επιχειρήματα, ok ήταν υπερβολικός ο χαρακτηρισμός του, υπερβολική όμως και η αντίδραση απέναντι του. Λάθη εκατέρωθεν. Πάμε παρακάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Μολις το τερματισα σημερα.

παιζω με τον γιο μου 4 μερες συνεχόμενα. Εχω να πω οτι ειναι επος για μενα! Εχω να  πω πολλα χρονια "ποτε να γυρισω σπιτι να συνεχισω". Στην αρχη σκεφτηκα οτι ισως μου γινει βαρετο αλλα αντιθετως πιο μετα γινεται εθιστικο μεχρι το κοκκαλο! Δεν νιωσαμε στιγμη σε ολο το gameplay να ειναι επαναλαμβανομενο!τα upgrades, ta skills,δουλευουν καθοριστικα και τελεια φτιαγμενα ,απο τα  πιο καλοφτιαγμενα games εκει εξω αν οχι το πιο καλοφτιαγμενο. Επος! 

Ενω γουσταρω τα fps, first person οπως θες πεστα για ενα περιεργο λογο ποτε τα doom δε μου κολλησαν..Παντα ελεγα να δωσω μια ευκαιρια αλλα δε ξερω γιατι τα βαριομουν..Να δοκιμασω παλι δε ξερω,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε επιτέλους το XSX. Πολύ ωραίο μηχάνημα και περιμένω να δω και υλικό νέας γενιάς στο ύφος παιχνιδιών που μου αρέσει πχ. Dishonored κλπ stealth, hollow night, r.e. Village και άλλα. Το νέο χειριστήριο λίγο πιο μικρό αλλά πολύ ωραία η υφή στις χειρολαβές. Ωραίος και ο νέος σταυρός κατεύθυνσης. Εξαιρετικό χειριστήριο αλλά θα ήθελα λίγο καινοτομία παραπάνω. Χαίρομαι πολύ που παραμένουν οι μπαταρίες γιατί με τις επαναφορτιζομενες έχω λύσει τα χέρια μου σε πολλές συσκευές στο σπίτι. Φοβερό το instant play από παιχνιδι σε παιχνίδι και πολύ αθορυβο το μηχανημα, τουλάχιστον στα παιχνίδια που το δοκίμασα προηγουμένης γενιάς. Θέλω να βγουν αυτοκόλλητα για το εξωτερικό περίβλημα, αρκεί να μην επηρεάζουν θερμικά το μηχάνημα. Αυτη είναι η πρώτη μου εντύπωση. Καλό μου παιχνίδι! 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimtriol είπε

Ενω γουσταρω τα fps, first person οπως θες πεστα για ενα περιεργο λογο ποτε τα doom δε μου κολλησαν..Παντα ελεγα να δωσω μια ευκαιρια αλλα δε ξερω γιατι τα βαριομουν..Να δοκιμασω παλι δε ξερω,,,

Δοκίμασέ το όπωσδήποτε και δώστου χρόνο, τουλάχιστον μέχρι να περάσεις την 1η πίστα και πας στο hub. Είναι απίστευτο παιχνίδι με άπειρο βάθος και κορυφαία engine που δίνει εκπληκτικά γραφικά. Εγώ έπαθα πλάκα, δεν το περίμενα αυτό που είδα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Ενω γουσταρω τα fps, first person οπως θες πεστα για ενα περιεργο λογο ποτε τα doom δε μου κολλησαν..Παντα ελεγα να δωσω μια ευκαιρια αλλα δε ξερω γιατι τα βαριομουν..Να δοκιμασω παλι δε ξερω,,,

Και εγω τα βαριομουν.το προηγουμενο το επαιξα κανα μισαωρο.δεν μαρεσε. Εδω εφαγα τρελο κολλημα!με κρυα καρδια το ξεκινησα νομιζοντας οτι παρακατω θα βαρεθω.αντιθετως μολις σκανε τα upgrades new weapon skils κτλπ το παιχνιδι περνει αλλη τροπη..ωραια εμπειρια.πολυ ξυλο το game και μολις μαθεις να χειριζεσαι ολα τα οπλα και τα κουμπια καθε kill γινεται απολαυστικο!  Θα ξεζουμισεις τα skill  σου για να μην τρως ψοφο.Να φανταστεις ηταν ενδιαμεσο διαλειμμα απο το tsushima στο ps5 και αν δεν το εφτανα μεχρι τελους δεν επιανα αλλο game. Τρομερο

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimtriol said:

Ενω γουσταρω τα fps, first person οπως θες πεστα για ενα περιεργο λογο ποτε τα doom δε μου κολλησαν..Παντα ελεγα να δωσω μια ευκαιρια αλλα δε ξερω γιατι τα βαριομουν..Να δοκιμασω παλι δε ξερω,,,

Αυτή την περίοδο παίζω το doom eternal. Απλά έπος ξεκίνα το χθες! Ανώτερο για εμένα σε σχέση με το παιχνίδι του 2016 και ειδικά το soundtrack το απογειώνει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2021 στις 6:23 ΜΜ, privateer είπε

Εδω ερχεται βεβαια το FPS Boost αλλη μια ακομη μαγκια της MS . ηδη περιμενουμε το νεο patch για τα παιχνιδια που ανακοινωθηκαν. Prey dishonored skyrim παιχνιδαρες που θα μπορεις να τις παιξεις στα 60 fps μονο στο χβοχ

Αρχικά συγχαρητηρια για την profile pic,απλα δεν υπάρχει.

Υποτιθεται οτι θα έρθει αυτο το πατς?Εγω χθες ξεκινησα dishonored και μου βγαζει fps boost αλλα οχι auto hdr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, music_lover είπε

α τελικά έγινε sim το dirt 5? έπεσε update? έχασα επεισόδια 🤣

Κάποιος μου έσβησε τις απαντήσεις μου... Όπως είχα γράψει, εννοούσα ότι όπως εσύ έλεγες ότι δεν είναι καλό το Dirt 5 επειδή είναι arcade και δεν σου αρέσουν τα arcade έτσι και ο red είπε ότι το outriders είναι σκουπίδι γιατί είναι Looter shooter και δεν παίζει τέτοια παιχνίδια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μάγκες.

Είπα πριν χωθώ πιο βαθιά στο gamepass να παίξω όλα τα Halo.

Σήμερα πιθανόν να τελειώσω το Halo 1. Είναι προφανής η ποιότητά του και φαίνεται χρόνια μπροστά από την εποχή του. Παρόλα αυτά με κούρασε αρκετά γιατί φαίνονται τα χρόνια του. 

Έριξα μια ματιά δευτερολέπτων στο Halo 2 και στο 4 και φαίνονται πιο επίκαιρα/σύγχρονα. Ισχύει αυτό που λέω ή λέω χαζά? Τα επόμενα Halo είναι λίγο πιο σύγχρονα στο κομμάτι του gameplay?

Αν όχι όλα καλά απλά θα προχωρήσω σε άλλο game.

Επίσης, είναι δική μου παραξενιά/γούστο ότι το gameplay του Halo 1 είναι λίγο πεπαλαιωμένο ή και εσείς το βρίσκετε έτσι? Άσχετα με τη συνολική ποιότητα (η μουσική το απογειώνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Καλημέρα μάγκες.

Είπα πριν χωθώ πιο βαθιά στο gamepass να παίξω όλα τα Halo.

Σήμερα πιθανόν να τελειώσω το Halo 1. Είναι προφανής η ποιότητά του και φαίνεται χρόνια μπροστά από την εποχή του. Παρόλα αυτά με κούρασε αρκετά γιατί φαίνονται τα χρόνια του. 

Έριξα μια ματιά δευτερολέπτων στο Halo 2 και στο 4 και φαίνονται πιο επίκαιρα/σύγχρονα. Ισχύει αυτό που λέω ή λέω χαζά? Τα επόμενα Halo είναι λίγο πιο σύγχρονα στο κομμάτι του gameplay?

Αν όχι όλα καλά απλά θα προχωρήσω σε άλλο game.

Επίσης, είναι δική μου παραξενιά/γούστο ότι το gameplay του Halo 1 είναι λίγο πεπαλαιωμένο ή και εσείς το βρίσκετε έτσι? Άσχετα με τη συνολική ποιότητα (η μουσική το απογειώνει).

Εγω είχα παίξει τα halo στην 360 εποχη και οπως ειπες ηταν πολυ μπροστα τοτε,ειδικα το reach ηταν επικό.Τωρα μου φαινονται αρχαια προσωπικά και την ίδια αίσθηση μου βγάζει και το infinite που ερχεται.Δεν ξερω γιατί αλλα το franchise φαινεται μπαγιατικο ιδιως αν δεν σε ενδιαφερει το multi οπως εμενα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Κάποιος μου έσβησε τις απαντήσεις μου... Όπως είχα γράψει, εννοούσα ότι όπως εσύ έλεγες ότι δεν είναι καλό το Dirt 5 επειδή είναι arcade και δεν σου αρέσουν τα arcade έτσι και ο red είπε ότι το outriders είναι σκουπίδι γιατί είναι Looter shooter και δεν παίζει τέτοια παιχνίδια...

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να ορίσουμε εμείς τους λόγους για τους όποιος θα πρέπει να αρέσει ή να μην αρέσει κάτι σε κάποιον. Γιατί μπορεί να είναι οποιοσδήποτε και οτιδήποτε. Είναι πάρα πολύ σύνθετη η έννοια της αρεσκείας και επιρρεαζεται από ένα σωρό παράγοντες όπως πρότερη εμπειρία, βιώματα, επιρροές που δεν γνωρίζουμε και ένα σωρό χημικές διεργασίες που γίνονται στον εγκέφαλο μας και καταλήγουν στο συμπέρασμα του τι μας αρέσει και τι όχι. Και αφού λόγο της φύσης της αρεσκείας δεν μπορούμε να ορίσουμε τους λόγους της, οφείλουμε να σεβαστούμε τον οποιονδήποτε προσωπικό λόγο επικαλείται ο εκάστοτε κριτής, όσο απαράδεκτος και αν μας φαίνεται ο λόγος αυτός. Σκέψου ότι αν υπήρχαν συγκεκριμένοι κανόνες αρεσκείας τότε θα έπρεπε όλους να μας αρέσουν τα ίδια πράγματα, να οδηγούμε τα ίδια αυτοκίνητα, να φοράμε τα ίδια ρούχα, να πηγαίνουμε στα ίδια μέρη κτλ, κτλ.

Δεν έχει και νόημα να επιβάλλουμε την άποψη μας. Όσο και να προσπαθήσεις να αλλάξεις την γνώμη του άλλου επειδή τυχαίνει να διαφωνείς με αυτήν, όσο και να την αποδομήσεις καθιστώντας την κενή επιχειρημάτων, ακόμα και να την υποτιμήσεις ως αποτέλεσμα χαμηλής νόησης ώστε αυτή να χάσει την αξιοπιστία της, δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξεις την άποψη που έχει ο συνομιλητής αυτός για το τι του αρέσει και το όχι, θα συνεχίσει να του αρέσει ή να μην του αρέσει. Με πιο απλά λόγια, δεν πρόκειται ποτέ στον red1 να αρέσει το outriders. Ούτε εμένα το dirt5. Ότι και να πούμε, θα συνεχίσουν να μην μας αρέσουν. Όσο χαζός και αν σου φαίνεται ο λόγος. Ότι και να πούμε, εγώ θα συνεχίσω να μην παίζω dirt5 και ο red1 το outriders. Και όλα τα review sites του κόσμου να διαβάσω, αν κάτι που δοκίμασα και δεν μου άρεσε, τελείωσε, δεν πρόκειται να αλλάξει η άποψη μου επειδή το είπε κάποιος άλλος γιατί και εκείνος εκφράζει τις προσωπικές του προτιμήσεις με βάση τις εμπειρίες που έχει και τα θέλω του και δεν θα μου επιβάλει κάνεις το τι πρέπει να μου αρέσει και τι όχι.

Στην τελική ότι και να πούμε, δεν πρόκειται να αλλάξει και το οτιδήποτε όσον αφορά τα συγκεκριμένα παιχνίδια αυτά καθεαυτά. Γιατί κανείς δεν πρόκειται να τα αδικήσει αγνοώντας τα, ακούγοντας απλά την προσωπική μας άποψη. Καθότι δεν ορίζουμε εμείς τις τάσεις, εμείς είμαστε απλοί ανώνυμοι πελάτες. Δεν αποτελούμε influencers. Ο καθένας μας δε, οφείλει να δοκιμάσει κάτι πριν το αγοράσει ώστε να δημιουργήσει την δική του προσωπική άποψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ότι και να του λέει ο music, ο red, ο jokul και οποιαδήποτε άλλος.

Συνεπώς, ναι, ανταλλαγή απόψεων και προτιμήσεων, όχι όμως επιβολή τους και μάλιστα με απρεπείς και υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς, όμορφα και ωραία διαφωνούμε και τελείωσε, παίξε εσύ αυτό, εγώ το άλλο και πάμε παρακάτω.

 

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...