Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, jimtriol είπε

Εντωμεταξυ θεωρω τον εαυτο μου ανθεκτικο και στα 30 ,αλλα εχει τετοια θολουρα shimmering και alliasing που με πιανει ναυτια..Πρωτη φορα τοσο εντονα ,δε μπορω να το παιξω οσο και αν προσπαθησα και γαμωτο θελω να συνεχισω την ιστορια.Τι να κανω δε ξερω ,να παω στο 3 ?Εντωμεταξυ οκ μπορει να εχει καλυτερα physics και αλλες βελτιωσεις αλλα ειλικρινα μακαρι να ηταν σαν το 0 η το 1 ...Ζαλαδα λεμε και ελεγα μηπως εχει θεμα η τβ

Είναι κάπως περίεργο το Kiwami 2 αλλά όχι σε βαθμό να με ενοχλεί. Αυτό που μου έσπασε τα νεύρα ήταν το 3 το οποίο είναι άθλιο από πλευράς γραφικών και το έπαιξα μόνο για το main story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, red1 είπε

Psycho, το DA χειροτερευει τη φάση. δεν την καλυτερεύει :D 
Aπο κει και πέρα, τα είπαμε, είναι θέμα software-ικό που κρατάει απο εποχές ΧΟΝΕ (φαντάσου), εν αναμονή fix (αν ασχοληθούν δλδ).

Θα δοκιμάσω και θα σου πω, για delay αν το έχεις με ενισχυτή και ηχεία είδα για Dolby Atmos. Αυτό είναι game-breaking πάντως, δεν γίνεται εκεί που παίζεις να ακούς διακοπές του ήχου λες και βρισκόμαστε στις πρώτες κονσόλες του 1996 που ούτε καν εκεί δεν συνέβαινε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, red1 είπε

 

 


Everything + Sky, αμα κάποιος έρχεται απο Yakuza 0 και Κiwami 1 (τα οποία τρέχουν στο ίδιο engine), το Kiwami 2 ειναι ενα ατελείωτο jag-fest με θολόυρα παντού, ο λόγος ? το Dragon engine το οποίο είχε φτιαχτεί για το yakuza 6 το οποίο έχει ακριβώς το ίδιο θέμα δυστυχώς, οπότε, ο Δημήτρης έχει δίκιο που του φαίνεται διαφορετικό/πιο θολο και με jaggies απο πάνω ;) 

Ετσι ηταν στα PS,  έτσι είναι και τα ίδια ισχύουν και για το xbox, δεν άλλαξε τίποτα καθώς δεν ρίξανε κανένα enhancement δυστυχώς.
Προσωπικά, αυτός ηταν και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα ποτέ με Kiwami 2, ματώνανε τα μάτια μου, 30fps + jaggies + θολούρα...οχι.
Καποιους τους ενοχλεί και το παρατηρούν, κάποιους  άλλους όχι, οι διαφορές ειναι εκεί και είναι εμφανείς όμως.

Jim, ετοιμάσου για Yakuza 6, θα χρειαστείς κουβάδες λέμε αμα σε ενόxλησε το  KW2 :D 

Psycho, το DA χειροτερευει τη φάση. δεν την καλυτερεύει :D 
Aπο κει και πέρα, τα είπαμε, είναι θέμα software-ικό που κρατάει απο εποχές ΧΟΝΕ (φαντάσου), εν αναμονή fix (αν ασχοληθούν δλδ).

μου κινησες την περιέργεια κ τα ξαναεβαλα να τα δω. εχεις δικιο οτι εχει καποια jaggies αλλα πραγματικα ούτε τα πρόσεξα οταν επαιζα το παιχνίδι. Και φυσικα ουτε τα ειδα στο 6 που λες οτι ειναι κ εκει, ισα ισα το 6 μου ειχε φανεί πολυ καλοδουλεμένο τεχνικα. 

Φαινεται το δικο μου μάτι δεν ενοχλείται από αυτα ή απλά δε τα προσέχει καν. ισως εχει να κανει στο οτι παιζω παιχνιδια απο τα 80s κ σχεδον ποτε (ως τωρα) δεν ειχα χρηματα για μηχανημα που θα τα επαιζε στην καλύτερη medium settings (πιο συχνα σε low/est) οπότε ειμαι πολυ μαθημένος σε πιο "ανατρεπτικά" σκηνικα στην ομαλότητα μιας εικόνας :P 
ή ίσως απλά ειναι θεμα ματιού 100% γιατι πραγματικα δεν εχω κανενα απολυτως θεμα με αυτα! who knew!
 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dstilio είπε

Halo, gears 5.... ok ok

αφήστε αυτά και ελάτε στο plants vs zombies:  battle neighborville.

Είναι τέλειο!!!

εχω καεί με τόσες επιλογές :-)

Online παιζεις; εχει κοσμο; λεω να το κατεβάσω να παιξουν και τα παιδια. Ποιο ειναι το τελευταιο απο ολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Online παιζεις; εχει κοσμο; λεω να το κατεβάσω να παιξουν και τα παιδια. Ποιο ειναι το τελευταιο απο ολα;

Αυτό που γράφω, το battle neighborville.

Έχει ωραια γραφικα, χειρισμό σαν τα υπόλοιπα αλλά χρειάζεται λιγότερη ακρίβεια.

για τα παιδιά οκ αλλά ανάλογα την ηλικία. Παραμένει shooting game

online έχω παίξει μονο ένα παιχνίδι γιατί το ξεκίνησα τώρα κοντά και έπαιξα και coop. Μένει να τεστάρω πιο καλά και να δω ποιες ώρες έχει κόσμο 

Χειρισμό σαν τα υπόλοιπα shooting games εννοώ.

για εμένα που έχω θέμα να συνηθίσω το χειρισμό καθώς ερχομαι από παιχνίδια υπολογιστή, είναι ένα παιχνίδι που μπορεί να μου μάθει τους χειρισμούς πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα δοκιμάσω και θα σου πω, για delay αν το έχεις με ενισχυτή και ηχεία είδα για Dolby Atmos. Αυτό είναι game-breaking πάντως, δεν γίνεται εκεί που παίζεις να ακούς διακοπές του ήχου λες και βρισκόμαστε στις πρώτες κονσόλες του 1996 που ούτε καν εκεί δεν συνέβαινε αυτό.


https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/xba_acc/xbox-series-x-audio-delay-with-dolby/ef7c9ff6-7d58-41e1-8d4a-b61686729b2f

https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/xba_console/massive-atmos-audio-delay-on-xbox-one-x/ca1452fd-0114-47e1-a2cb-b917ed45c8d0 


Ποιό είναι το setup σου φίλε ? Κανεις passthrough μέσω της TV σου ?
Πάντως, αυτό το πρόβλημα με το audio lag κρατάει χρόνια, εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί το XSX πάει κατευθείαν στον AV ενισχυτή (o οποίος ειναι παλιός/μη-HDMI 2.1).Δεν υποστηρίζει ουτε 4Κ, ουτε VRR ουτε τπτ οπότε...
Τα προβλήματα - απ'οτι βλέπω - εχουν να κάνουν οταν η συνδεσμολογία είναι ΧSX --> ΤV η XSX--> TV--> ΑV amp
Aμα είναι κάποιος XSX---> ΗDMI 2.1 AV amp (Earc)--> ΤV τοτε δεν υπάρχουν προβλήματα.
Προφανώς και μιλάμε για bitstream(ed) ηχο, με uncompressed δεν έχεις θέματα αλλά...χάνεις το surround (5.1) αμα δεν είσαι σε ΗDMI 2.1 AV amp (Earc).

Εγώ έχω πρόβλημα με το audio crackling μόνο όπως ο Luffy και πολλοί άλλοι.Οταν μπει στην εξίσωση η mini-LED που έχω σταμπάρει για φέτος με βλέπω και 'μένα με προβλήματα audio-sync/delay (λόγω passthrough) :D 

4 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

μου κινησες την περιέργεια κ τα ξαναεβαλα να τα δω. εχεις δικιο οτι εχει καποια jaggies αλλα πραγματικα ούτε τα πρόσεξα οταν επαιζα το παιχνίδι. Και φυσικα ουτε τα ειδα στο 6 που λες οτι ειναι κ εκει, ισα ισα το 6 μου ειχε φανεί πολυ καλοδουλεμένο τεχνικα. 

Φαινεται το δικο μου μάτι δεν ενοχλείται από αυτα ή απλά δε τα προσέχει καν. ισως εχει να κανει στο οτι παιζω παιχνιδια απο τα 80s κ σχεδον ποτε (ως τωρα) δεν ειχα χρηματα για μηχανημα που θα τα επαιζε στην καλύτερη medium settings (πιο συχνα σε low/est) οπότε ειμαι πολυ μαθημένος σε πιο "ανατρεπτικά" σκηνικα στην ομαλότητα μιας εικόνας :P 
ή ίσως απλά ειναι θεμα ματιού 100% γιατι πραγματικα δεν εχω κανενα απολυτως θεμα με αυτα! who knew!
 

Sky, είναι αυτό που λέμε φίλτατε, καλύτερα να μην τα παρατηρεί αυτά τα πράματα κανείς, έτσι θα ειναι πιο χαρούμενος - γιατί οταν αρχίσει κάποιος να τα παρατηρεί...OCD too stronk :D 

Έχει να κάνει με την dragon engine πάντως, το παιχνίδι δεν έχει πλέον φορτώματα οταν μπαίνεις σε μαγαζιά/μάχες, έχει καλύτερο φωτισμό κτλπ οπότε απο κάπου έπρεπε να "κόψουν" και αυτοί.
Ολα στα 1080p τρέχουν αλλά μαλλον λείπει το AA απο το KW2.

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dstilio είπε

Mπερδευτηκα με τα Halo.

Το S/X enriched είναι ένα πακέτο που περιέχει μέχρι και το halo 4. Ενώ το halo 5 δεν είναι S/X ready.

Χάθηκα;

αρα δεν κατεβάζω το 5 που είναι το τελευταίο αλλά το πακέτο;

Το Halo 5 παιζει κολλημένα 4Κ/60 στο series X

είναι πλεονέκτημα οτι δεν έχει το στικεράκι ώστε αναγκαστικά να τρέχει μόνο από τον εσωτερικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτήσω εδώ μιας και δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα όπως για το Ps5.

Έχει κανείς κάποια ιδέα που βρισκόμαστε με το θέμα διαθεσιμότητας;  Υπάρχει η επιλογή να μπεις σε λίστα αναμονής όπως υπάρχει για το Ps5; 

Ή απλά περιμένεις πότε θα το βρεις διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα για να προλάβεις να το "καπαρώσεις";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Ας ρωτήσω εδώ μιας και δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα όπως για το Ps5.

Έχει κανείς κάποια ιδέα που βρισκόμαστε με το θέμα διαθεσιμότητας;  Υπάρχει η επιλογή να μπεις σε λίστα αναμονής όπως υπάρχει για το Ps5; 

Ή απλά περιμένεις πότε θα το βρεις διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα για να προλάβεις να το "καπαρώσεις";

Απλα περιμενεις για διαθεσιμοτητα

Γενικα να μπαινεις συχνοτερα στο παρον θρεντ ,αν θες να βρεις κομματι

Εγω ετσι καταφερα και εξασφαλισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, red1 είπε


https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/xba_acc/xbox-series-x-audio-delay-with-dolby/ef7c9ff6-7d58-41e1-8d4a-b61686729b2f

https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/xba_console/massive-atmos-audio-delay-on-xbox-one-x/ca1452fd-0114-47e1-a2cb-b917ed45c8d0 


Ποιό είναι το setup σου φίλε ? Κανεις passthrough μέσω της TV σου ?
Πάντως, αυτό το πρόβλημα με το audio lag κρατάει χρόνια, εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί το XSX πάει κατευθείαν στον AV ενισχυτή (o οποίος ειναι παλιός/μη-HDMI 2.1).Δεν υποστηρίζει ουτε 4Κ, ουτε VRR ουτε τπτ οπότε...
Τα προβλήματα - απ'οτι βλέπω - εχουν να κάνουν οταν η συνδεσμολογία είναι ΧSX --> ΤV η XSX--> TV--> ΑV amp
Aμα είναι κάποιος XSX---> ΗDMI 2.1 AV amp (Earc)--> ΤV τοτε δεν υπάρχουν προβλήματα.
Προφανώς και μιλάμε για bitstream(ed) ηχο, με uncompressed δεν έχεις θέματα αλλά...χάνεις το surround (5.1) αμα δεν είσαι σε ΗDMI 2.1 AV amp (Earc).

Εγώ έχω πρόβλημα με το audio crackling μόνο όπως ο Luffy και πολλοί άλλοι.Οταν μπει στην εξίσωση η mini-LED που έχω σταμπάρει για φέτος με βλέπω και 'μένα με προβλήματα audio-sync/delay (λόγω passthrough) :D 

Sky, είναι αυτό που λέμε φίλτατε, καλύτερα να μην τα παρατηρεί αυτά τα πράματα κανείς, έτσι θα ειναι πιο χαρούμενος - γιατί οταν αρχίσει κάποιος να τα παρατηρεί...OCD too stronk :D 

Έχει να κάνει με την dragon engine πάντως, το παιχνίδι δεν έχει πλέον φορτώματα οταν μπαίνεις σε μαγαζιά/μάχες, έχει καλύτερο φωτισμό κτλπ οπότε απο κάπου έπρεπε να "κόψουν" και αυτοί.
Ολα στα 1080p τρέχουν αλλά μαλλον λείπει το AA απο το KW2.

Δεν εχω θεμα τοσο με τη θολουρα των 30 fps ,αλλα με τα jaggies..Οταν εισαι σε κινηση στη πολη επειδη εχει και πολλες φωτεινες επιγραφες και φωτισμους γινεται ο χαμος.Τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει σε παιχνδι.Και στο 0 και στο 1 ειχε καποια αλλα δεν ηταν ενοχλητικο ,εδω τρεμοπαιζουν ολα τα pixel.Το παιχνιδι δεν πρεπει να εχει καθολου antialiasing...Μηπως τρεχει και στα 900p  για αυτο τετοιο χαλι.Δε ξερω ισως επειδη εχω καλομαθει απο το pc και για αυτο μου χτυπαει τοσο, αλλα απο τοτε που πηρα τη κονσολα εχω παιξει τοσα παιχνιδια με κανενα δεν ειχα τετοιο θεμα (και αλλα ειχαν jaggies ,shimmering ktl), αλλα τετοιο χαλι κανενα.Θα το παιξω ομως γιατι θελω να συνεχισω την ιστορια αλλα θα επικεντρωθω στο main story.Τα προηγουμενα 2 τα ξεζουμισα.Τουλαχιστον τα cutscenes δεν εχουν θεμα.

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, red1 είπε


https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/xba_acc/xbox-series-x-audio-delay-with-dolby/ef7c9ff6-7d58-41e1-8d4a-b61686729b2f

https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/xba_console/massive-atmos-audio-delay-on-xbox-one-x/ca1452fd-0114-47e1-a2cb-b917ed45c8d0 


Ποιό είναι το setup σου φίλε ? Κανεις passthrough μέσω της TV σου ?
Πάντως, αυτό το πρόβλημα με το audio lag κρατάει χρόνια, εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί το XSX πάει κατευθείαν στον AV ενισχυτή (o οποίος ειναι παλιός/μη-HDMI 2.1).Δεν υποστηρίζει ουτε 4Κ, ουτε VRR ουτε τπτ οπότε...
Τα προβλήματα - απ'οτι βλέπω - εχουν να κάνουν οταν η συνδεσμολογία είναι ΧSX --> ΤV η XSX--> TV--> ΑV amp
Aμα είναι κάποιος XSX---> ΗDMI 2.1 AV amp (Earc)--> ΤV τοτε δεν υπάρχουν προβλήματα.
Προφανώς και μιλάμε για bitstream(ed) ηχο, με uncompressed δεν έχεις θέματα αλλά...χάνεις το surround (5.1) αμα δεν είσαι σε ΗDMI 2.1 AV amp (Earc).

Εγώ έχω πρόβλημα με το audio crackling μόνο όπως ο Luffy και πολλοί άλλοι.Οταν μπει στην εξίσωση η mini-LED που έχω σταμπάρει για φέτος με βλέπω και 'μένα με προβλήματα audio-sync/delay (λόγω passthrough) :D 

Sky, είναι αυτό που λέμε φίλτατε, καλύτερα να μην τα παρατηρεί αυτά τα πράματα κανείς, έτσι θα ειναι πιο χαρούμενος - γιατί οταν αρχίσει κάποιος να τα παρατηρεί...OCD too stronk :D 

Έχει να κάνει με την dragon engine πάντως, το παιχνίδι δεν έχει πλέον φορτώματα οταν μπαίνεις σε μαγαζιά/μάχες, έχει καλύτερο φωτισμό κτλπ οπότε απο κάπου έπρεπε να "κόψουν" και αυτοί.
Ολα στα 1080p τρέχουν αλλά μαλλον λείπει το AA απο το KW2.

Το XSX πάει απευθείας μέσω HDMI στον 1080p AV ενισχυτή και μετά στην TV? Δεν το έχεις επάνω σε 4K TV?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...