Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως και εγώ σαν κάτοχος lg c9 με samsung hw q950t soundbar υπάρχει audio delay στο atmos,με pass through και bitstream .

Σαν λύση που έχω ψάξει λένε ότι πρέπει να συνδέσεις την κονσόλα πάνω στην ηχομπαρα και μετά μέσω earc στην τβ.Ετσι όμως χάνουμε όλα τα καλούδια που μας προσφέρουν οι gaming tvs,120hz,vrr.Δυστυχως από ότι φαίνεται το θέμα είναι στο πρωτόκολλο 2.1 hdmi το οποίο ακόμα φαίνεται να είναι σε πρώιμο στάδιο ανάπτυξης και δεν μπορούμε να χαρούμε όλα τα οφέλη video και audio ταυτόχρονα.

Κρίμα πάντως γιατί είναι ένα θέμα που ισχύει και στην προηγούμενη γενιά και ακόμα δεν έχει λυθεί.

 

 

 

Επεξ/σία από George7Byron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tsakolis said:

Ρε παιδιά από ακτινοβολία τα καινούργια ασύρματα ακουστικά τι λένε ;

Δεν ξέρω αν λέει κάτι αλλά πριν τα αγοράσεις υπογράφεις χαρτί πως η Microsoft δεν φέρει καμία ευθύνη για τυχόν μεταλλάξεις ή φαγούρα πίσω από τα αυτιά. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George7Byron είπε

Σαν λύση που έχω ψάξει λένε ότι πρέπει να συνδέσεις την κονσόλα πάνω στην ηχομπαρα και μετά μέσω earc στην τβ

Δεν λειτουργει ετσι το earc φιλε μου..

Εχεις αλλαξει μεσα απο την c9 τον ηχο σε passthrough καταρχην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν λειτουργει ετσι το earc φιλε μου..

Εχεις αλλαξει μεσα απο την c9 τον ηχο σε passthrough καταρχην?

Εννοείται είναι σε pass through.Τι εννοείς δεν λειτουργεί έτσι το earc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα ασύρματα ακουστικά έχουν πολύ χαμηλή ακτινοβολία.

εγω έχω με το hdmi να πηγαίνει στη Samsung q60r, και η tv δίνει ήχο στην soundbar μέσα από οπτική ίνα.

δεν έχω χρησιμοποιήσει την έξοδο hdmi που γράφει earc. Έκανα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν το ήξερα. Περίμενα το αντίστροφο.

εχω Samsung q6r που είναι η ίδια σειρά με την τηλεόραση δηλαδή.

πρέπει το καλώδιο από την τηλεόραση προς την ηχομπαρα να γράφει κάτι συγκεκριμένο (συγκεκριμένος τύπος);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Δεν ξέρω αν λέει κάτι αλλά πριν τα αγοράσεις υπογράφεις χαρτί πως η Microsoft δεν φέρει καμία ευθύνη για τυχόν μεταλλάξεις ή φαγούρα πίσω από τα αυτιά. 

Nick τόσο αθώα πάντως δεν είναι !

Το θέμα είναι ότι ένας gamer τα χρησιμοποιεί πολλές ώρες συνεχόμενα .... 

Σιγουρα είναι χαμηλότερες τιμές από wifi ασύρματα τηλέφωνα κλπ .... Αλλά αυτά τα χεις σ επαφή με το κεφάλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, George7Byron είπε

Εννοείται είναι σε pass through.Τι εννοείς δεν λειτουργεί έτσι το earc?

Eαν εχεις συνδεσει την μπαρα με αλλες πηγες και δεν εχεις με αυτες καθυστερηση τοτε το προβλημα ειναι στο software της κονσολας και μπορει να λυθει με ενα firmware update.

Οταν συνδεεις την κονσολα με την μπαρα κατευθειαν μεσω hdmi in και μετα μεσω earc στην τηλεοραση δεν καταφερνεις κατι,ισα ισα που κοβεις τον ρυθμο ανανεωσης της κονσολας στα 60hz και δεν θα μπορεις να παιξεις 120 fps παιχνιδια.

Το earc το εχουν βαλει στην μπαρα για να το χρησιμοποιεις σαν εισοδο απο τις πηγες σου (εαν εχουν και αυτες earc/arc εννοειται) και οχι σαν εξοδο οπως περιεγραψες.....

Το πρωτοκολο του hdmi 2.1 μια χαρα λειτουργει δεν υπαρχει θεμα με αυτο οσον αφορα τον ηχο..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το delay στο Atmos κοντεύει να γίνει meme, γιατί από το point-of-view του χρήστη φαίνεται να φταίει το Xbox.

Το delay το προσθέτει η TV. Από το Xbox εικόνα και ήχος φεύγουν fully synced. Οι μαϊμούδες που έχουν μέσα οι TV προσθέτουν τόνους delay στο audio stream όταν είναι Atmos, δεν ξέρω για ποιο λόγο αφού πρόκειται για passthrough. Μια υποψία μου είναι, μήπως δεν κάνουν passthrough αλλά decode σε "κλασσικό" surround?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Το θέμα με το delay στο Atmos κοντεύει να γίνει meme, γιατί από το point-of-view του χρήστη φαίνεται να φταίει το Xbox.

Το delay το προσθέτει η TV. Από το Xbox εικόνα και ήχος φεύγουν fully synced. Οι μαϊμούδες που έχουν μέσα οι TV προσθέτουν τόνους delay στο audio stream όταν είναι Atmos, δεν ξέρω για ποιο λόγο αφού πρόκειται για passthrough. Μια υποψία μου είναι, μήπως δεν κάνουν passthrough αλλά decode σε "κλασσικό" surround?

Η τηλεοραση η συγκεκριμενη που εχει ο φιλος κανει passthrough κανονικοτατα γιατι τυχαινει να την εχω και εγω και δεν εχω κανενα θεμα με dolby atmos απο τις πηγες μου(οι οποιες συνδεονται στα hdmi της και απο εκει μεσω earc στην μπαρα μου) ουτε απο το build in netflix,apple tv ..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Η τηλεοραση η συγκεκριμενη που εχει ο φιλος κανει passthrough κανονικοτατα γιατι τυχαινει να την εχω και εγω και δεν εχω κανενα θεμα με dolby atmos απο τις πηγες μου..

Το ερώτημα είναι, οι πηγές σου είναι 4K/120Hz?

Παρόμοιο audio lag θέμα έχουν και χρήστες PS5 (χωρίς Atmos δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Το ερώτημα είναι, οι πηγές σου είναι 4K/120Hz?

Τo pc μου ειναι ναι μεσω hdmi 2.1..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps5 δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε γιατί δεν έχει atmos.

Και στις δύο κονσόλες όταν βάζω dolby η dts δεν έχω delay,όταν βάζω το atmos στο xbox παρατηρώ ένα delay που χαλάει την εμπειρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, George7Byron είπε

Το ps5 δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε γιατί δεν έχει atmos.

Και στις δύο κονσόλες όταν βάζω dolby η dts δεν έχω delay,όταν βάζω το atmos στο xbox παρατηρώ ένα delay που χαλάει την εμπειρία.

 

Εφοσον εχεις την κονσολα συνδεδεμενη καρφι στην tv και την tv μεσω earc passthrough στην μπαρα τοτε θα περιμενεις να το φτιαξουν με καποιο update.

Το atmos να υποθεσω οτι το ενεργοποιεις οταν κατι το υποστηριζει και οχι για οτιδηποτε παιχνιδι παιζεις ετσι?

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...