Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jimtriol είπε

To θεμα ειναι που να βρω πιστοποιημενο.Ελλαδα δεν υπαρχει και δε βρισκω ουτε καν Ευρωπη.Ουτε εμενα χανει το signal αλλα οταν κανω τεστ μεσα απο τη Τβ μου βγαζει αυτο.Οταν σεταρω τη κονσολα στα 60 ΗΖ και οχι στα 120 μου βγαζει οτι το καλωδιο ειναι οκ.Ουτε εμενα μου ειχε πεταξει ,οταν εκανα το τεστ στο σημα και στα hdmi καλωδιο στη φροντιδα συσκευης(τβ) μου το εβγαλε. 

https://www.amazon.de/dp/B07TSXQ38S/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_RPVY375CRWR9FA87Q98Z

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jimtriol είπε

Μη το κανεις....Εχει αλλαξει ο νομος,ολα κολλανε στο τελωνειο.Προσφατα αγορασα ενα καλωδιο Hdmi 2.1 ,εγραφε το ιδιο με αυτο που γραφει σε εσενα με τα import fees και οταν εφτασε μου ζηταγανε 45 ευρω για φορο εκτελωνισμο για προιον που εκανε 26...Μονο απο αμαζον de μπορεις να αγορασεις πλεον.Μεχρι τελος 20 ηταν πιο χαλαρα για αγορες εκτος Ευρωπαικης Ενωσης ,απο το 21 ολα εκτελωνιζονται .100% αυτο που σου λεω....Το εκανα refund και σταλθηκε πισω αλλα εχασα τα λεφτα των μεταφορικων...Ψωνιζα συχνα απο αμαζον usa .Πλεον δε περναει τιποτα χωρις φορο και τελωνειο

Δεν ισχυει αυτο που λες φιλος ο νομος ειναι ο ιδιος και χωρις παρεξηγηση αλλα παραπληροφορεις. Ισως αγορασες απο αλλον πωλητη και οχι το ιδιο το Amazon ή απλα επεσες σε στοκο εκτελωνιστη.

Προφανως και εκτελωνιζονται ολα εκτος ΕΕ, οποτε και απο amazon US αλλα και UK, αλλα αν κανεις την αγορα μεσω Amazon προπληρωνεις τα Import fees στην τιμη και δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα στο τελωνειο.

Σε καθε περιπτωση, ακομα και αν για καποιο λογο συμβει αυτο και σε χρεωσουν (που δεν προκειται), το Amazon σου εξασφαλιζει οτι θα στα επιστρεψει στο ακεραιο.

Τελευταια μου αγορα μεσω UK στις 25/01/2021 αξιας 770 λιρων:

amazon.png.eccf2b7e1155a768aed31cbe8db18aee.png

 

4 ώρες πριν, jimtriol είπε

To θεμα ειναι που να βρω πιστοποιημενο.Ελλαδα δεν υπαρχει και δε βρισκω ουτε καν Ευρωπη.Ουτε εμενα χανει το signal αλλα οταν κανω τεστ μεσα απο τη Τβ μου βγαζει αυτο.Οταν σεταρω τη κονσολα στα 60 ΗΖ και οχι στα 120 μου βγαζει οτι το καλωδιο ειναι οκ.Ουτε εμενα μου ειχε πεταξει ,οταν εκανα το τεστ στο σημα και στα hdmi καλωδιο στη φροντιδα συσκευης(τβ) μου το εβγαλε. 

πιστοποιημενα υπαρχουν αρκετα και Ευρωπη, περαν του maxonar που μπηκε παραπανω. Π.χ. αυτα τα 2 που εχω στην κατοχη μου και δουλευουν (τεσταρισμενα με xbox series X):

https://www.amazon.co.uk/Club-3D-Ultra-Speed-Cable/dp/B07H5ZRGBR/ref=sr_1_5?dchild=1&keywords=club3d+hdmi+2.1&qid=1616723342&sr=8-5

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08TGG316Z/ref=ox_sc_saved_title_2?smid=A3FO3E7V8Y98LN&psc=1

 

Και απο Ελλαδα:

https://www.priveshop.gr/product/17001121/KALWDIA-METATROPEIS/HXOY-EIKONAS/CLUB3D-HDMI-2-1-ULTRA-HIGH-SPEED-HDR-2M-CAC-1372

 

Φιλος χθες δοκιμασε και της Ugreen που παρολο που δεν εχει την πιστοποιηση (αν και η ιδια η Ugreen ειναι πιστοποιημενη απο το hdmi forum) στο xbox και δουλευει επισης full και απροβληματιστα (εχει ανοιχτο το freesync premium για αυτο ειναι off το DV):

https://www.skroutz.gr/s/23342674/Ugreen-HDMI-2-1-Braided-Cable-HDMI-male-HDMI-male-2m-70321.html

 

62874640b4c666572295874add82b090b2322f5e.jpeg.40fc4f67f9b539e97cbf753c5d6edaea.jpeg

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Crus είπε

Δεν ισχυει αυτο που λες φιλος ο νομος ειναι ο ιδιος και χωρις παρεξηγηση αλλα παραπληροφορεις. Ισως αγορασες απο αλλον πωλητη και οχι το ιδιο το Amazon ή απλα επεσες σε στοκο εκτελωνιστη.

Προφανως και εκτελωνιζονται ολα εκτος ΕΕ, οποτε και απο amazon US αλλα και UK, αλλα αν κανεις την αγορα μεσω Amazon προπληρωνεις τα Import fees στην τιμη και δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα στο τελωνειο.

Σε καθε περιπτωση, ακομα και αν για καποιο λογο συμβει αυτο και σε χρεωσουν (που δεν προκειται), το Amazon σου εξασφαλιζει οτι θα στα επιστρεψει στο ακεραιο.

Τελευταια μου αγορα μεσω UK στις 25/01/2021 αξιας 770 λιρων:

amazon.png.eccf2b7e1155a768aed31cbe8db18aee.png

 

πιστοποιημενα υπαρχουν αρκετα και Ευρωπη, περαν του maxonar που μπηκε παραπανω. Π.χ. αυτα τα 2 που εχω στην κατοχη μου και δουλευουν (τεσταρισμενα με xbox series X):

https://www.amazon.co.uk/Club-3D-Ultra-Speed-Cable/dp/B07H5ZRGBR/ref=sr_1_5?dchild=1&keywords=club3d+hdmi+2.1&qid=1616723342&sr=8-5

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08TGG316Z/ref=ox_sc_saved_title_2?smid=A3FO3E7V8Y98LN&psc=1

 

Και απο Ελλαδα:

https://www.priveshop.gr/product/17001121/KALWDIA-METATROPEIS/HXOY-EIKONAS/CLUB3D-HDMI-2-1-ULTRA-HIGH-SPEED-HDR-2M-CAC-1372

 

Φιλος χθες δοκιμασε και της Ugreen που παρολο που δεν εχει την πιστοποιηση (αν και η ιδια η Ugreen ειναι πιστοποιημενη απο το hdmi forum) στο xbox και δουλευει επισης full και απροβληματιστα (εχει ανοιχτο το freesync premium για αυτο ειναι off το DV):

https://www.skroutz.gr/s/23342674/Ugreen-HDMI-2-1-Braided-Cable-HDMI-male-HDMI-male-2m-70321.html

 

62874640b4c666572295874add82b090b2322f5e.jpeg.40fc4f67f9b539e97cbf753c5d6edaea.jpeg

Απο την Amazon απευθειας το πηρα ,οχι απο αλλο πωλητη .Επισης οπως και στην αγορα του φιλου ,ετσι και στη δικια μου εγραφε no import fees και ηταν αξιας 19,99 ευρω και με τα μεταφορικα πηγε γυρω στα 27.Οπως και εχει παρα πολλα προιοντα που δε συμπεριλαμβανονται τα import fees .Αυτο λεμε,δε παραπληροφορω καθολου ,και μετα η τιμη ειναι φιξ,σου ζητανε 40 για οποιοδηποτε προιον ειναι μεχρι 50 ευρω και μετα ανεβαινει η κλιμακα ,ας ειναι και αξιας 10 ευρω.Λες η αμαζον να σου καλυψει 40 ευρω επιπλεον για προιον που κοστιζει 20.Αυτο ισχυει μονο αν εχεις προπληρωσει τα import fees.Οταν λεει οτι δεν εχει import fees θα κολλησει στο τελωνειο.Τα import συμπεριλαμβανονται κυριως στα πιο ακριβα προιοντα 

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Απο την Amazon απευθειας το πηρα ,οχι απο αλλο πωλητη .Επισης οπως και στην αγορα του φιλου ,ετσι και στη δικια μου εγραφε no import fees.Οπως και εχει παρα πολλα προιοντα που δε συμπεριλαμβανονται τα import fees .Αυτο λεμε,δε παραπληροφορω καθολου ,και μετα η τιμη ειναι φιξ,σου ζητανε 40 για οποιοδηποτε προιον ειναι μεχρι 50 ευρω και μετα ανεβαινει η κλιμακα ,ας ειναι και αξιας 10 ευρω.Λες η αμαζον να σου καλυψει 40 ευρω επιπλεον για προιον που κοστιζει 20.Αυτο ισχυει μονο αν εχεις προπληρωσει τα import fees

Ο νομος αναφερει οτι σε προιοντα (εμπορικου χαρακτηρα) αξιας μικροτερης των 22 ευρω ειναι ατελως και δεν εχει αλλαξει. Κακως σε χρεωσαν ειδικα αφου το προιον συνοδευοταν απο αποδειξη/τιμολογιο και δεν επρεπε να δεχτεις να πληρωσεις και ας επιστρεφοταν πισω το καλωδιο.

Παρολα αυτα αν καποιος ανησυχει για αυτο που γραφεις, μπορει πολυ απλα να βαλει κατι μικρης αξιας στην παραγγελια του προκειμενου να ξεπερασει το ετσι ωστε το κοστος να ξεπερασει τα 22 ευρω και να χρεωθει ενα μικρο import fees deposit.

Πχ στα 28 ευρω αξιας ενος καλωδιου τα shipping costs ειναι 7 ευρω και τα import fees αλλα 6 ευρω, αν ψωνισεις απο Amazon US και σου φευγει και το οποιο αγχος μπορεις να εχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Crus είπε

Ο νομος αναφερει οτι σε προιοντα (εμπορικου χαρακτηρα) αξιας μικροτερης των 22 ευρω ειναι ατελως και δεν εχει αλλαξει. Κακως σε χρεωσαν ειδικα αφου το προιον συνοδευοταν απο αποδειξη/τιμολογιο και δεν επρεπε να δεχτεις να πληρωσεις και ας επιστρεφοταν πισω το καλωδιο.

Παρολα αυτα αν καποιος ανησυχει για αυτο που γραφεις, μπορει πολυ απλα να βαλει κατι μικρης αξιας στην παραγγελια του προκειμενου να ξεπερασει το ετσι ωστε το κοστος να ξεπερασει τα 22 ευρω και να χρεωθει ενα μικρο import fees deposit.

Πχ στα 28 ευρω αξιας ενος καλωδιου τα shipping costs ειναι 7 ευρω και τα import fees αλλα 6 ευρω, αν ψωνισεις απο Amazon US και σου φευγει και το οποιο αγχος μπορεις να εχεις.

Μα δε πληρωσα ,ζητησα refund .Με πηραν απο τη DHL και μου ειπαν ειναι στο τελωνειο και χρειαζεται 40 η 45 ευρω δε θυμαμαι για να εκτελωνιστει και τους ειπα στειλτε το πισω με τη μια,μετα εκανα αιτημα για refund στην αμαζον Και το επεστρεψαν .Επισης import fees δε συμπεριλαμβανει σε πολλα που ειναι αξιας και πολυ πανω απο 22 ευρω .Γενικα αν δε γραφει ποσο για import fees δε περναει ...Και ξερω πολλες περιπτωσεις ,οχι μονο τη δικια μου.

11 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Μα δε πληρωσα ,ζητησα refund .Με πηραν απο τη DHL και μου ειπαν ειναι στο τελωνειο και χρειαζεται 40 η 45 ευρω δε θυμαμαι για να εκτελωνιστει και τους ειπα στειλτε το πισω με τη μια,μετα εκανα αιτημα για refund στην αμαζον Και το επεστρεψαν .Επισης import fees δε συμπεριλαμβανει σε πολλα που ειναι αξιας και πολυ πανω απο 22 ευρω .Γενικα αν δε γραφει ποσο για import fees δε περναει ...Και ξερω πολλες περιπτωσεις ,οχι μονο τη δικια μου.

 

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jimtriol είπε

To θεμα ειναι που να βρω πιστοποιημενο.Ελλαδα δεν υπαρχει και δε βρισκω ουτε καν Ευρωπη.Ουτε εμενα χανει το signal αλλα οταν κανω τεστ μεσα απο τη Τβ μου βγαζει αυτο.Οταν σεταρω τη κονσολα στα 60 ΗΖ και οχι στα 120 μου βγαζει οτι το καλωδιο ειναι οκ.Ουτε εμενα μου ειχε πεταξει ,οταν εκανα το τεστ στο σημα και στα hdmi καλωδιο στη φροντιδα συσκευης(τβ) μου το εβγαλε. 

Επειδή κι εγώ έχω την ίδια ακριβώς τηλεόραση(Samsung q80t) και εμένα αν κάνω τεστ hdmi καλωδίου από την τηλεόρασή μου βγάζει το ίδιο ακριβώς για το καλώδιο που έχει μέσα η κονσόλα δεν ξέρω αν πρέπει να το αλλάξω ή όχι.

Εγώ αντιμετωπίζω και ένα άλλο περίεργο πρόβλημα πλέον με το τελευταίο system update σε όλες τις αναλύσεις ενώ με το προηγούμενο system update μόνο στο 4k 120hz.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι όταν έχω ενεργό το hdr σε μερικά παιχνίδια όταν πατάω το κεντρικό κουμπί του μοχλού για να με πάει στο μενού της κονσόλας κλείνει εντελώς η εικόνα και ο ήχος για 3-5 δευτερόλεπτα και επανέρχεται.

Τονίζω ότι με το προηγούμενο system update μου το έκανε μόνο στην ανάλυση 4k 120hz σε καμία άλλη.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Επειδή κι εγώ έχω την ίδια ακριβώς τηλεόραση(Samsung q80t) και εμένα αν κάνω τεστ hdmi καλωδίου από την τηλεόρασή μου βγάζει το ίδιο ακριβώς για το καλώδιο που έχει μέσα η κονσόλα δεν ξέρω αν πρέπει να το αλλάξω ή όχι.

Εγώ αντιμετωπίζω και ένα άλλο περίεργο πρόβλημα πλέον με το τελευταίο system update σε όλες τις αναλύσεις ενώ με το προηγούμενο system update μόνο στο 4k 120hz.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι όταν έχω ενεργό το hdr σε μερικά παιχνίδια όταν πατάω το κεντρικό κουμπί του μοχλού για να με πάει στο μενού της κονσόλας κλείνει εντελώς η εικόνα και ο ήχος για 3-5 δευτερόλεπτα και επανέρχεται.

Τονίζω ότι με το προηγούμενο system update μου το έκανε μόνο στην ανάλυση 4k 120hz σε καμία άλλη.

Μάλλον είναι glitch του τεστ ..Απλώς θέλω να το τσεκαρω...Για το άλλο....απενεργοποίησε το game mode από κονσόλα και βάλε στη τβ game mode on και όχι auto γιατί αν το κάνεις δεις στο auto..μπαίνει και βγαίνει από game mode για αυτό το κάνει φυσικό είναι....Επίσης αυτό δε μπορείς να το αποφύγεις εντελώς..έστω για ένα δευτερόλεπτο θα το κάνει γιατί το μενού είναι σε sdr και γυρνάει από hdr σε sdr και τούμπαλιν όταν μπαίνεις και βγαίνεις από game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα ενεργοποιημένο έχω το game mode από την τηλεόραση όχι στο αυτόματο.

Και νομίζω μπορείς να το αποφύγεις γιατί σε μια άλλη τηλεόραση sony και samsung που το δοκίμασα δεν το κάνει ποτέ?

Και αυτό που λες θα ίσχυε αν το έκανε σε όλα τα παιχνίδια και σε όλες τις τηλεοράσεις κάτι που δεν συμβαίνει γιατί σε μερικά παιχνίδια δεν το κάνει καν όπως και σε μερικές άλλες τηλεοράσεις.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Billie13 είπε

Χθες που προσπαθούσα,κρασαρε.Αυτο εννοείς;

Ναι αυτό. συνέχεια κρασάρει έχουν ανοίξει και ticket στην κοινοτητα του KODI  αλλα ακόμη τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dream21 είπε

Ναι αυτό. συνέχεια κρασάρει έχουν ανοίξει και ticket στην κοινοτητα του KODI  αλλα ακόμη τιποτα.

Ούτε hdr παίζει δυστυχώς το kodi στα Xbox.

Αυτό με τα 4K αρχεία πραγματικά τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Μα ενεργοποιημένο έχω το game mode από την τηλεόραση όχι στο αυτόματο.

Και νομίζω μπορείς να το αποφύγεις γιατί σε μια άλλη τηλεόραση sony και samsung που το δοκίμασα δεν το κάνει ποτέ?

Και αυτό που λες θα ίσχυε αν το έκανε σε όλα τα παιχνίδια και σε όλες τις τηλεοράσεις κάτι που δεν συμβαίνει γιατί σε μερικά παιχνίδια δεν το κάνει καν όπως και σε μερικές άλλες τηλεοράσεις.

Δε ξέρω ,εμένα από την αρχή όταν αλλάζει από Hdr σε  Sdr ή το αναποδο είτε στα 60 Hz είτε στα 120 πετάει για 1 δευτερόλεπτο άντε 2 το πολύ μαύρη οθόνη .Φαντάζομαι ότι το κάνει αυτόματα η τβ γιατί αλλάζουν όλα τα picture settings. Βέβαια αυτό το θέμα δε θα υπήρχε εάν το home page της κονσόλας ήταν σε Hdr όπως στο PS( άντε να γκρινιάξω και εγώ λίγο γιατί να μη λέω μόνο τα θετικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...