Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Γιατί το κάνεις πολύ δύσκολο πριν το end game και δεν είναι δει νόημα ακόμα και καλό λουτ να έχεις είναι πολύ χαμηλό λεβελ και ακόμα και τα μπλε που σου πέφτουν είναι πιο δυνατά αφού αλλάζεις συνέχεια gear.Στο endgame έχει νόημα ναι ...στορι όχι τόσο ...Έχω κάνει pyromancer με το πρώτο skill tree και έχει ρολαρει μια χαρα

Αυτό που λες ισχύει και δεν ισχύει. Έχω καταλάβει δεν έχει νόημα να κρατάς πολύ στατικό το world tier. Μεγαλύτερο level εχθρών=μεγαλύτερο level αντικειμένων που πέφτουν οπότε αυτό εξισώνεται. Αν όλα τα αντικειμενά σου είναι στο max level δεν έχει κάποιο νόημα να μην ανέβεις world tier πέρα από κάποια bosses που ίσως σε ζορίσουν.

Εν τέλη βρήκα τι μ'ενοχλέι στο shooting του παιχνιδιού τόσο αυτών όσο και όλων των άλλων looter shooter. Μ ενοχλούν οι "ανθρώπινοι" εχθροί που πυροβολούν και δεν έχουν κάποιο counter play στο να φας να μη φας damage. Λειτουργούν σαν ένα μόνιμο hp drop μέχρι να πεθάνουν. Αντίθετα όταν υπάρχουν "τέρατα" εχθροί που είναι είτε melee ή με dodgeable projectiles όπως εκείνα τα τέρατα που πετάν τη πράσινη μύξα το παιχνίδι είναι απολαυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Αυτό που λες ισχύει και δεν ισχύει. Έχω καταλάβει δεν έχει νόημα να κρατάς πολύ στατικό το world tier. Μεγαλύτερο level εχθρών=μεγαλύτερο level αντικειμένων που πέφτουν οπότε αυτό εξισώνεται. Αν όλα τα αντικειμενά σου είναι στο max level δεν έχει κάποιο νόημα να μην ανέβεις world tier πέρα από κάποια bosses που ίσως σε ζορίσουν.

Εν τέλη βρήκα τι μ'ενοχλέι στο shooting του παιχνιδιού τόσο αυτών όσο και όλων των άλλων looter shooter. Μ ενοχλούν οι "ανθρώπινοι" εχθροί που πυροβολούν και δεν έχουν κάποιο counter play στο να φας να μη φας damage. Λειτουργούν σαν ένα μόνιμο hp drop μέχρι να πεθάνουν. Αντίθετα όταν υπάρχουν "τέρατα" εχθροί που είναι είτε melee ή με dodgeable projectiles όπως εκείνα τα τέρατα που πετάν τη πράσινη μύξα το παιχνίδι είναι απολαυστικό.

Ναι αλλά μέχρι το end game δεν έχει τόσο νόημα να έχεις epic η legendary αφού αλλάζεις συνέχεια gear και όπλα μεγαλύτερου λεβελ και τα resources που έχεις καλό είναι να τα κρατήσεις για το end game για να παίξεις με τα legendary και μόνο.....Στο end game ούτως η άλλως θα τριπλοστοκαρεις αυτά που έχεις βρει ήδη στο στορι για πλάκα.Το μόνο που κερδίζεις είναι κάποια λιγοστά legendary που όπως είπα είναι πανευκολο να σου πέσουν στο endgame...Βασικά αυτός είναι ένας γενικός κανόνας σε όλα τα looter,κρατάς τα resources για το end game,πειραματίζεται στο στορι με τα τα build να δεις ποιο γουστάρεις και σιγά τελειώνοντας την ιστορία αρχίζεις και προετοιμάζεις το build για το end game.Μπορεις να χτίσεις shield γύρω σου είναι να περιορίσεις το damage με armor piercing resistance. Εμένα δε με ενδιαφέρει το defence γιατί έχω χτίσει το χαρακτήρα να κάνει healing με τα kills του και αυτό είναι κάτι που γουστάρω στο παιχνίδι...Έχεις low health,φουλ επίθεση να την αναχτισεις,άμα κάτσεις παθητικά την εβαψες

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Ναι αλλά μέχρι το end game δεν έχει τόσο νόημα να έχεις epic η legendary αφού αλλάζεις συνέχεια gear και όπλα μεγαλύτερου λεβελ και τα recources που έχεις καλό είναι να τα κρατήσεις για το end game για να παίξεις με τα legendary και μόνο.....Στο end game ούτως η άλλως θα τριπλοστοκαρεις αυτά που έχεις βρει ήδη στο στορι για πλάκα.Το μόνο που κερδίζεις είναι κάποια λιγοστά legendary που όπως είπα είναι πανευκολο να σου πέσουν στο endgame...Βασικά αυτός είναι ένας γενικός κανόνας σε όλα τα looter,κρατάς τα resources για το end game,πειραματίζεται στο στορι με τα τα build να δεις ποιο γουστάρεις και σιγά τελειώνοντας την ιστορία αρχίζεις και προετοιμάζεις το build για το end game.Μπορεις να χτίσεις shield γύρω σου είναι να περιορίσεις το damage με armor piercing resistance. Εμένα δε με ενδιαφέρει το defence γιατί έχω χτίσει το χαρακτήρα να κάνει healing με τα kills του και αυτό είναι κάτι που γουστάρω στο παιχνίδι...Έχεις low health,φουλ επίθεση να την αναχτισεις,άμα κάτσεις παθητικά την εβαψες

Κι εγώ έτσι παίζω αυτά τα games. Κάνω το story με τόσο όσο να μην χάνω, πειραματιζόμενος με builds και όπλα και ουσιαστικά το παιχνίδι για σοβαρό loot αρχίζει στο end game. Δεν έχει νόημα να πάρεις ένα legendary ενώ έχεις πεθάνει 100 φορές και στο end game να πάρεις άνετα ένα πολύ καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοούσα είναι ότι λογικά δε θα πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά το να είσαι πχ. lvl15 με lvl20 items και lvl20 εχθρούς σε σχέση με το να είσαι lvl15 με lvl21 items και lvl21 εχθρούς. Η μόνη διαφορά θα έπρεπε να είναι ότι θα σου λείπει ένα extra class skill point.

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε αλλά δε ξέρω με σιγουριά αν ισχύει απόλυτα σε αυτό το game. Δεν είμαι σίγουρος πόσο συμφέρει να το rushάρεις για endgame με χαμηλό world tier και μετά να πρέπει να κάνεις σχεδόν από το 0 όλο το world tier leveling.

Δε το λέω για τα drops που ισχύει απόλυτα αυτό που λέτε ότι δηλαδή τα πάντα γίνονται obsolete μέσα σε 1-2 ώρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Αυτό που εννοούσα είναι ότι λογικά δε θα πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά το να είσαι πχ. lvl15 με lvl20 items και lvl20 εχθρούς σε σχέση με το να είσαι lvl15 με lvl21 items και lvl21 εχθρούς. Η μόνη διαφορά θα έπρεπε να είναι ότι θα σου λείπει ένα extra class skill point.

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε αλλά δε ξέρω με σιγουριά αν ισχύει απόλυτα σε αυτό το game. Δεν είμαι σίγουρος πόσο συμφέρει να το rushάρεις για endgame με χαμηλό world tier και μετά να πρέπει να κάνεις σχεδόν από το 0 όλο το world tier leveling.

Δε το λέω για τα drops που ισχύει απόλυτα αυτό που λέτε ότι δηλαδή τα πάντα γίνονται obsolete μέσα σε 1-2 ώρες.

 

Μα δε λέω να το κάνεις με 1 αλλά άντε 8,9 Μαξ....Ούτως η άλλως πιο πολύ δε βγαίνει ...Θα παίζεις 100 ώρες να τελειώσεις το στορι για να κερδίσεις ψίχουλα που σε μια ώρα στο end game θα τα έχεις κάνει scrap, μιλάω για σόλο πάντα....Ούτως η άλλως για μένα σολο πρέπει να το παίζεις στο στορι για να το μάθεις και να καταλάβεις τι παίζει και end game με παρεα

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimtriol είπε

Μα δε λέω να το κάνεις με 1 αλλά άντε 8,9 Μαξ....Ούτως η άλλως πιο πολύ δε βγαίνει ...Θα παίζεις 100 ώρες να τελειώσεις το στορι για να κερδίσεις ψίχουλα που σε μια ώρα στο end game θα τα έχεις κάνει scrap

Σε αυτό δεν έχω γνώμη γιατί ακόμη στο 7 είμαι  😜 οπότε δε ξέρω τι γίνεται πιο μετά! Φαίνεται πάντως να θέλει αρκετό χρόνο για level up το world tier οπότε δε θα ήθελα να φτάσω max lvl και να χρειάζομαι άλλες 30 ώρες για να μαξάρω το world tier.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Αυτό που εννοούσα είναι ότι λογικά δε θα πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά το να είσαι πχ. lvl15 με lvl20 items και lvl20 εχθρούς σε σχέση με το να είσαι lvl15 με lvl21 items και lvl21 εχθρούς. Η μόνη διαφορά θα έπρεπε να είναι ότι θα σου λείπει ένα extra class skill point.

Καταλαβαίνω αυτό που λέτε αλλά δε ξέρω με σιγουριά αν ισχύει απόλυτα σε αυτό το game. Δεν είμαι σίγουρος πόσο συμφέρει να το rushάρεις για endgame με χαμηλό world tier και μετά να πρέπει να κάνεις σχεδόν από το 0 όλο το world tier leveling.

Δε το λέω για τα drops που ισχύει απόλυτα αυτό που λέτε ότι δηλαδή τα πάντα γίνονται obsolete μέσα σε 1-2 ώρες.

 

Θεωρητικά (βγάζοντας από τη μέση το fun που παίρνει ο καθένας ανάλογα με τα γούστα του) πρέπει να υπολογίσεις το value που παίρνεις στον χρόνο που καταναλώνεις. Αν είσαι παίχτουρας και δεν χάνεις, ok βάλε όποιο tier θες. Αλλά αν χάνεις 100 φορές αλλά εσύ επιμένεις για να πάρεις καλύτερο Loot, τότε κάποιος άλλος στον ίδιο χρόνο θα έχει προχωρήσει περισσότερο προς το end game, θα έχει μάθει καλύτερα το παιχνίδι και μακροπρόθεσμα θα βγάλει καλύτερο loot στον ίδιο χρόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Σε αυτό δεν έχω γνώμη γιατί ακόμη στο 7 είμαι  😜 οπότε δε ξέρω τι γίνεται πιο μετά! Φαίνεται πάντως να θέλει αρκετό χρόνο για level up το world tier οπότε δε θα ήθελα να φτάσω max lvl και να χρειάζομαι άλλες 30 ώρες για να μαξάρω το world tier.

 

 

 

Αν δεν ανεβαίνει to tier σημαίνει ότι έχει βαλτώσει και χάνεις συχνά οπότε αδειάζει η μπάρα.Εκει είναι ένα καλό σημείο για να μην ανέβεις άλλο tier

8 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Θεωρητικά (βγάζοντας από τη μέση το fun που παίρνει ο καθένας ανάλογα με τα γούστα του) πρέπει να υπολογίσεις το value που παίρνεις στον χρόνο που καταναλώνεις. Αν είσαι παίχτουρας και δεν χάνεις, ok βάλε όποιο tier θες. Αλλά αν χάνεις 100 φορές αλλά εσύ επιμένεις για να πάρεις καλύτερο Loot, τότε κάποιος άλλος στον ίδιο χρόνο θα έχει προχωρήσει περισσότερο προς το end game, θα έχει μάθει καλύτερα το παιχνίδι και μακροπρόθεσμα θα βγάλει καλύτερο loot στον ίδιο χρόνο.

Βασικά υπάρχουν δύο λογικές σε αυτά τα παιχνίδια....Αυτοί που πουσαρουν να τελειώσουν το στορι και τους ενδιαφέρει μόνο το end game που είναι και η μάζα των φανατικών αυτών των παιχνιδιών και αυτοί που το αντιμετωπίζουν ως single game και πάνε με το πάσο τους .Εγώ είμαι κάπου στη μέση.......Εδώ ο άλλος σε μια μέρα είχε φτάσει σε 30000 firepower και εγώ είμαι ακόμα στα 1800

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Αν δεν ανεβαίνει to tier σημαίνει ότι έχει βαλτώσει και χάνεις συχνά οπότε αδειάζει η μπάρα.Εκει είναι ένα καλό σημείο για να μην ανέβεις άλλο tier

Βασικά υπάρχουν δύο λογικές σε αυτά τα παιχνίδια....Αυτοί που πουσαρουν να τελειώσουν το στορι και τους ενδιαφέρει μόνο το end game που είναι και η μάζα των φανατικών αυτών των παιχνιδιών και αυτοί που το αντιμετωπίζουν ως single game και πάνε με το πάσο τους .Εγώ είμαι κάπου στη μέση.......Εδώ ο άλλος σε μια μέρα είχε φτάσει σε 30000 firepower και εγώ είμαι ακόμα στα 1800

Στο Diablo π.χ. το story είναι εκεί απλά για να γεμίζει τα κενά οπότε απλά πας στο end game. Στο outriders όμως το story είναι πολύ προσεγμένο οπότε και εγώ το πάω αργά για να το απολαύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jimtriol είπε

Γιατί το κάνεις πολύ δύσκολο πριν το end game και δεν είναι δει νόημα ακόμα και καλό λουτ να έχεις είναι πολύ χαμηλό λεβελ και ακόμα και τα μπλε που σου πέφτουν είναι πιο δυνατά αφού αλλάζεις συνέχεια gear.Στο endgame έχει νόημα ναι ...στορι όχι τόσο ...Έχω κάνει pyromancer με το πρώτο skill tree και έχει ρολαρει μια χαρα

Εγω ειμαι world tier 10 και δεν εχω τελειωσει το campaign ακομα και το παιχνιδι μου πεταει legendaries.

Ειμαι lvl 27 και μου δινει lvl 33 gear και οπλα.

Moυ πεταει τοσα πολλα που διαλεγω πλεον αυτα με τον καλυτερο συνδιασμο mods που θελω για να φτιαξω build.

Oτι legendaries δεν μου κανουν τα σπαω και εχω πλεον πολλα shards,υλικα για αναβαθμιση.

Καποια στιγμη αργοτερα δεν θα αλλαζεις το gear σου τοσο συχνα,θα βρεις καποια και θα μεινεις για αρκετο διαστημα.

Δεν καταλαβαινω για ποιον λογο νμζεις οτι δεν εχει νοημα.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω χωρίς να το παίζω έξυπνος ότι όταν ανεβαίνεις world tier έχει το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα στους εχθρούς με το να πάρεις level.

Απλά στη μία περίπτωση παίρνεις skill points και στην άλλη drop rates σαν perk. Δε ξέρω αν πραγματικά κερδίζεις μένοντας στάσιμος στο world tier αλλά από την άλλη είμαι πολύ χαμηλά ακόμη οπότε δεν έχω συναντήσει κάποιο wall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, privateer είπε

 

Ενα παραπονο που εχω ειναι οτι η πλειοψηφια ειναι first person. Σιγουρα υπαρχει κοσμος που προτιμαει το first απο το 3rd person αλλα ειχα τιν αισθηση οτι η πλειοψηφια προτιμαει 3rd person χωρις να μπορω να το στηριξω καπου οποτε απορω γιατι τοοοοοοσα πολλα first person.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι playstationakias γενικα,αλλά επειδή βαρέθηκα να περιμένω το ps5 πότε θα έρθει στα ράφια,σκέφτομαι και το series X,που πιστεύω θα υπάρχει σύντομα διαθεσιμότητα.Αλλο Xbox δεν είχα ποτέ.Θα το ευχαριστηθω πιστεύετε;Ποσο κοστίζει το full gamepass,αγορασμενο κανονικά από Microsoft;Επισης με vr η Microsoft πάλι δεν θα βγάλει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...