Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα είμαι playstationakias γενικα,αλλά επειδή βαρέθηκα να περιμένω το ps5 πότε θα έρθει στα ράφια,σκέφτομαι και το series X,που πιστεύω θα υπάρχει σύντομα διαθεσιμότητα.Αλλο Xbox δεν είχα ποτέ.Θα το ευχαριστηθω πιστεύετε;Ποσο κοστίζει το full gamepass,αγορασμενο κανονικά από Microsoft;Επισης με vr η Microsoft πάλι δεν θα βγάλει κάτι;

Γνωμη μου ειναι ριξε μια ματια στη βιβλιοθηκη και μην ακους κανεναν. Εδω ξεμαλλιαζομαστε ολη μερα οποτε δε ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι η γνωμη και των μπλε και των πρασινων.

Εχοντας και τις δυο πλατφορμες το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αλλου ειδους παιχνιδια βγαζει η μια και αλλα η αλλη. Αν σ αρεσουν τα PS exclusives εδω δεν εχει αντιστοιχα. Και το αντιστροφο. 
 

Ψαξε λιγο της βιβλιοθηκες. Αλλα ναι το gamepass ειναι gamechanger σε καποιο βαθμο.

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα είμαι playstationakias γενικα,αλλά επειδή βαρέθηκα να περιμένω το ps5 πότε θα έρθει στα ράφια,σκέφτομαι και το series X,που πιστεύω θα υπάρχει σύντομα διαθεσιμότητα.Αλλο Xbox δεν είχα ποτέ.Θα το ευχαριστηθω πιστεύετε;Ποσο κοστίζει το full gamepass,αγορασμενο κανονικά από Microsoft;Επισης με vr η Microsoft πάλι δεν θα βγάλει κάτι;

Αγορασμένο κανονικά από Microsoft? Υπάρχει τέτοιο option??? :)

500 παιχνίδια έχει και έρχονται και όλα τα exclusives day 1 στο pass (+ τα περισσότερα multi πιστεύω θα έρχονται πλέον day 1 στο pass μετά την τεράστια επιτυχία του outriders). Αποκλείεται να μην το ευχαριστηθείς!

To ultimate από MS έχει 13/μήνα = 156 / έτος. Από cdkeys παίρνεις με 122 / έτος. Αν πάρεις 12μηνη Gold από cdkeys και βάλεις με 1 / 7 / 13 ευρώ τον ένα μήνα ultimate πας στα 44 / 50 / 56 ανά 13 μήνες αντίστοιχα. Με ΕΑ 22 ευρώ προσθέτεις 4μηνα στο ultimate. Και υπάρχει και η Βραζιλία!

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Ενα παραπονο που εχω ειναι οτι η πλειοψηφια ειναι first person. Σιγουρα υπαρχει κοσμος που προτιμαει το first απο το 3rd person αλλα ειχα τιν αισθηση οτι η πλειοψηφια προτιμαει 3rd person χωρις να μπορω να το στηριξω καπου οποτε απορω γιατι τοοοοοοσα πολλα first person.

Εγώ πάλι προτιμάω τα 1rst person τα 3rd δεν τα πάω καθόλου. Και έχω την εντύπωση οτι η πλειοψηφία προτιμάει το 1rst person χωρίς να μπορώ να το στηρίξω κάπου. Οπότε απορώ γιατί δεν βγαίνουν όλα 1rst person. 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, aeljim said:

Εγώ πάλι προτιμάω τα 1rst person τα 3rd δεν τα πάω καθόλου. Και έχω την εντύπωση οτι η πλειοψηφία προτιμάει το 1rst person χωρίς να μπορώ να το στηρίξω κάπου. Οπότε απορώ γιατί δεν βγαίνουν όλα 1rst person. 

Γενικά σαν κανόνα θα έλεγα pc=1st person consoles=3rd person. Οποτε μιας και οι Pc gamers ειναι περισσοτεροι τα 1st person πιστευω ειναι πιο δημοφιλη.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, privateer είπε

Γενικά σαν κανόνα θα έλεγα pc=1st person consoles=3rd person. Οποτε μιας και οι Pc gamers ειναι περισσοτεροι τα 1st person πιστευω ειναι πιο δημοφιλη.

Ούτε καν ισχύει το σχόλιο στο οποίο απαντάς, αφου στο video
Halo, Scorned, Avowed, Stalker 2 = first person
Tunic, Hellblade 2, Fable = not first person,
δηλαδή μια αναλογία 4:3,
και το Pefrect Dark που δεν εχουν δείξει πως είναι.


edit

1 ώρα πριν, andreas133 είπε

Ξέρουμε κατι για την διαθεσιμοτητα της κονσολας; Μεσα στον Απριλιο να ελπίζω; Ή παμε για καλοκαιράκι;

Ένας γνωστός μου πήρε σήμερα ενα X, οπότε η κατάσταση σίγουρα δεν είναι τόσο δύσκολη όσο με το ps5
Και φυσικά, υπάρχει σε φουλ διαθεσιμότητα το S, το οποίο φαίνεται πως είναι μια πολύ καλή λύση, παρά το κράξιμο που -αδίκως- τρώει

Επεξ/σία από DeepSeaAI
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, DeepSeaAI είπε

Ούτε καν ισχύει το σχόλιο στο οποίο απαντάς, αφου στο video
Halo, Scorned, Avowed, Stalker 2 = first person
Tunic, Hellblade 2, Fable = not first person,
δηλαδή μια αναλογία 4:3,
και το Pefrect Dark που δεν εχουν δείξει πως είναι.


edit

Ένας γνωστός μου πήρε σήμερα ενα X, οπότε η κατάσταση σίγουρα δεν είναι τόσο δύσκολη όσο με το ps5
Και φυσικά, υπάρχει σε φουλ διαθεσιμότητα το S, το οποίο φαίνεται πως είναι μια πολύ καλή λύση, παρά το κράξιμο που -αδίκως- τρώει

Όλοι το πουλάνε το S τυπε, οσοι το πήραν το 80%. Δεν καταλαβαίνω γιατί η Microsoft έβγαλε τέτοιο πράγμα. Βγάλε το Χ χωρίς cd (από κει γλιτώνεις άδειες πατέντες κάνα 80€ άντε 100€ χονδρικά) να το καταλάβω με τα ίδια σωθικά.

Αυτό που έκανε, δεν το ζύγισαν καλά.

Θυμάστε και την φαρσοκωμωδία του S digital προς το τέλος. Είχε παραπάνω τιμή από το S με CD. Ήταν κοινωνικό πείραμα, δεν πιστεύω να έπιασε όμως.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Όλοι το πουλάνε το S τυπε, οσοι το πήραν το 80%. Δεν καταλαβαίνω γιατί η Microsoft έβγαλε τέτοιο πράγμα. Βγάλε το Χ χωρίς cd (από κει γλιτώνεις άδειες πατέντες κάνα 80€ άντε 100€ χονδρικά) να το καταλάβω με τα ίδια σωθικά.

Αυτό που έκανε, δεν το ζύγισαν καλά.

Θυμάστε και την φαρσοκωμωδία του S digital προς το τέλος. Είχε παραπάνω τιμή από το S με CD. Ήταν κοινωνικό πείραμα, δεν πιστεύω να έπιασε όμως.

"Τυπε" αυτη ειναι απλά η αποψη σου. Επειδή το έχω δεί το S απο κοντα, και αν πάρω θα παρω αυτό,
έχει όλα τα πλεονεκτήματα της γρήγορης CPU (framerates κλπ) μαζί με την ταχύτητα που δίνει σε όλο το σύστημα ο SSD,
δηλαδή όπως οι "ακριβότερες κονσόλες X & PS5,
και η μοναδική έκπτωση ειναι στην ανάλυση της οθόνης.

Και αυτά σχεδόν στη μισή τιμή, και χωρίς πρόβλημα διαθεσιμότηταας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το S το βρίσκεις καινούργιο από μαγαζί στην Αττική στα 260 ευρώ με απόδειξη και εγγύηση. 

Είναι στα μισά χρήματα του Χ. 

Μεγάλο μείον του ο μικρός δίσκος των 500gb, για τα υπόλοιπα σχετικά με επιδόσεις και αναλύσεις δεν έχω δει για να κρίνω και να ξέρω από βίντεο όμως φαίνεται ότι δεν είναι τόσο χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Όλοι το πουλάνε το S τυπε, οσοι το πήραν το 80%. Δεν καταλαβαίνω γιατί η Microsoft έβγαλε τέτοιο πράγμα. Βγάλε το Χ χωρίς cd (από κει γλιτώνεις άδειες πατέντες κάνα 80€ άντε 100€ χονδρικά) να το καταλάβω με τα ίδια σωθικά.

Αυτό που έκανε, δεν το ζύγισαν καλά.

Θυμάστε και την φαρσοκωμωδία του S digital προς το τέλος. Είχε παραπάνω τιμή από το S με CD. Ήταν κοινωνικό πείραμα, δεν πιστεύω να έπιασε όμως.

Έχω και τις 2 κονσόλες. Series X και Series S. Και οι δυο πάρα πολύ καλές δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής σε κάποιο παιχνίδι με το Series S. Αν αλλάξει στο μέλλον θα δείξει. Προς το παρόν δεν κολλάει πουθενά. Άρα αφήστε τις μπαρούφες. Επίσης είναι απίστευτα φορητό. Το βάζεις στην τσάντα και το πας όπου θες. Πράγμα αρκετά δύσκολο με το Series X.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aeljim είπε

Έχω και τις 2 κονσόλες. Series X και Series S. Και οι δυο πάρα πολύ καλές δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής σε κάποιο παιχνίδι με το Series S. Αν αλλάξει στο μέλλον θα δείξει. Προς το παρόν δεν κολλάει πουθενά. Άρα αφήστε τις μπαρούφες. Επίσης είναι απίστευτα φορητό. Το βάζεις στην τσάντα και το πας όπου θες. Πράγμα αρκετά δύσκολο με το Series X.

Η διαφορά στην ανάλυση είναι εύκολα ορατή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aeljim είπε

Εγώ πάλι προτιμάω τα 1rst person τα 3rd δεν τα πάω καθόλου. Και έχω την εντύπωση οτι η πλειοψηφία προτιμάει το 1rst person χωρίς να μπορώ να το στηρίξω κάπου. Οπότε απορώ γιατί δεν βγαίνουν όλα 1rst person. 

Εξαρτάται από τον σχεδιασμό του παιχνιδιού.

Σε παιχνίδια που σε ενδιαφέρει κυρίως το shooting είναι καλύτερα τα 1st person.
Σε παιχνίδια που σε ενδιαφέρει περισσότερο η κίνηση/άλματα/αθλητικά παιχνίδια κλπ, αυτά γίνονται καλύτερα σε 3rd person.

Το 1st person έχει αρκετά θέματα σε κονσόλες και με τα χειριστήρια. Με ποντίκι σίγουρα έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια σε σχέση με τον μοχλό του gamepad.

Ξεκίνησα να παίζω τελευταία το battlefield 5, στο xbox έχω βαρεθεί να κάνω δεκάδες ρυθμίσεις για την ευαισθησία του stick για να μην σημαδεύω στα βουνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...