Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, DeepSeaAI είπε

Ένας γνωστός μου πήρε σήμερα ενα X, οπότε η κατάσταση σίγουρα δεν είναι τόσο δύσκολη όσο με το ps5
Και φυσικά, υπάρχει σε φουλ διαθεσιμότητα το S, το οποίο φαίνεται πως είναι μια πολύ καλή λύση, παρά το κράξιμο που -αδίκως- τρώει

Καλημέρα, ξέρεις από που; Γιατί εγώ περιμένω 1 μήνα σχεδόν να το δώ online κάπου και τίποτα.. Το μόνο που κατάφερα να μάθω είναι ότι επόμενη παραλαβή έχει το Μαϊο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tiniakos είπε

Η διαφορά στην ανάλυση είναι εύκολα ορατή; 

Το Series X το χρησιμοποιώ σε 4K τηλεόραση ενώ το Series S σε 1080p. Δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. Αν και πιστεύω με τα παιχνίδια που κυκλοφορούν τώρα δεν θα είχε κάποιο πρόβλημα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα χρήματά του το S μια χαρά είναι. Το 1080p δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να τρέχουν τα παιχνίδια σε 60fps. Το series S μπορεί να παίζει μάλιστα σε υψηλότερη ανάλυση (1440p) οπότε δεν είναι και άσχημο, ειδικά με τις τηλεοράσεις που κάνουν καλό upscale.

Στο cyberpunk για παράδειγμα τρέχει στα 30fps αλλά είναι ειδική περίπτωση αυτό το παιχνίδι καθώς έχει πολλά bugs και σε πολύ λίγα συστήματα παίζει σταθερά ...(στο series X πάντως παίζει καλά).

Στο Gears 5 το series S μπορεί να παίξει ακόμη και σε 120 fps...

Οπότε σε παιχνίδια optimised πιθανόν να έχει 60+, σε πιο βαριά παιχνίδια θα μένει λογικά στα 30 για να τρέξει σωστά.

Σε σχέση με ορισμένους που έτρεχαν να πάρουν το παλιο ps4 στα 300 ευρω... πολύ καλύτερο.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Για τα χρήματά του το S μια χαρά είναι. Το 1080p δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να τρέχουν τα παιχνίδια σε 60fps. Το series S μπορεί να παίζει σε ανάλυση 1440p οπότε δεν είναι και άσχημο, ειδικά με τις τηλεοράσεις που κάνουν καλό upscale.

Στο cyberpunk για παράδειγμα τρέχει στα 30fps αλλά είναι ειδική περίπτωση αυτό το παιχνίδι καθώς έχει πολλά bugs και σε πολύ λίγα συστήματα παίζει σταθερά ...(στο series X πάντως παίζει καλά).

To S αυτόματα κάνει upscale σε 4Κ panels , και το κάνει πολύ καλύτερα από οποιαδήποτε upscaler σε οποιαδηποτε tv

Το δε cyberpunk δεν εχει ακομα εκδοση για τις καινουργιες κονσολες.
Τοσο στο playstation 5 όσο και στα xbox s/x τρεχει βασισμενο στο backward compatibility mode.
Εξαιτίας αυτού, συμβαίνουν διάφορα ευτράπελα, όπως οτι το μικρό S εχει μεγαλύτερη ανάλυση απο το ps5.
Δεν ειναι τιτλος καταλληλος να κρινεις τις καινουργιες κονσολες, μεχρι να βγει η nextgen εκδοση του.

Edit:
Απο περιέργια πήγα και το κοιταξα.
 

Frame Rate Statistics     Series S
Mean Frame Rate     29.98fps
Median Frame Rate     30fps
Maximum Frame Rate     30fps
Minimum Frame Rate     28fps
5th Percentile Frame Rate     30fps
1st Percentile Frame Rate     29fps
Frame Time Counts      
16.67ms     0 (0%)
16.67ms-33.33ms     0 (0%)
33.33ms     15394 (99.86%)
33.33ms-50ms     0 (0%)
50ms     18 (0.12%)
50ms-66.67ms     0 (0%)
66.67ms     3 (0.02%)
66.67ms-83.33ms     0 (0%)
83.33ms     0 (0%)
83.33ms-100ms     0 (0%)
100ms     0 (0%)
100ms-116.67ms     0 (0%)
116.67ms     0 (0%)
133.33ms     0 (0%)
133.33ms-150ms     0 (0%)
166.67ms     0 (0%)
183.33ms     0 (0%)
216.67ms     0 (0%)
350ms-366.67ms     0 (0%)

 

 


Σταθερό το λές, και με το παραπάνω!
Και από ανάλυση,

Xbox Series S uses a dynamic resolution with the highest resolution found being 2560x1440 and the lowest resolution found being approximately 1792x1008. Pixel counts at or near 2112x1188 seem to be common on Xbox Series S.

Και όπως ειπα,
PS5 running under backwards compatibility uses a dynamic resolution with the highest resolution found being approximately 2133x1200 and the lowest resolution found being 1600x900. Pixel counts at approximately 2133x1200 seem to be common on PS5


 

 

 

 

 

1 ώρα πριν, makunian είπε

Καλημέρα, ξέρεις από που; Γιατί εγώ περιμένω 1 μήνα σχεδόν να το δώ online κάπου και τίποτα.. Το μόνο που κατάφερα να μάθω είναι ότι επόμενη παραλαβή έχει το Μαϊο.


Αν δεν κάνω λάθος, απο υποκαταστημα μεγαλης αλυσιδας στην επαρχία



 

  

3 λεπτά πριν, tiniakos είπε

Εγώ έχω το Xbox one s και 4Κ tv και σκεφτόμουν ότι αν το έδινα στα 100 ευρώ με άλλα 150 θα έπαιρνα το Series S, βέβαια θα έχανα σε χωρητικότητα σκληρού δίσκου αλλά ίσως να αξίζει αυτή η θυσία για τα υπόλοιπα.


φίλε μου τι λες? ειναι τρομερή αναβάθμιση απο one S σε series S.
κανονικό άλμα γενεών, προχώρα.
όσο για τον ssd, μπορείς καλλιστα να συνδεσεις εξωτερικό ssd / hdd για όλα τα games σου που δεν ειναι της νεας γενιάς, και ακόμα και με hdd η ταχύτητα που θα φορτώνουν στο series s ειναι πολύ γρηγορότερη απο οτι στο one s σου.

 

Επεξ/σία από DeepSeaAI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το Xbox one s και 4Κ tv και σκεφτόμουν ότι αν το έδινα στα 100 ευρώ με άλλα 150 θα έπαιρνα το Series S, βέβαια θα έχανα σε χωρητικότητα σκληρού δίσκου αλλά ίσως να αξίζει αυτή η θυσία για τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tiniakos είπε

Εγώ έχω το Xbox one s και 4Κ tv και σκεφτόμουν ότι αν το έδινα στα 100 ευρώ με άλλα 150 θα έπαιρνα το Series S, βέβαια θα έχανα σε χωρητικότητα σκληρού δίσκου αλλά ίσως να αξίζει αυτή η θυσία για τα υπόλοιπα.

Εννοείται και αξίζει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, privateer είπε

 

μουφα το gta5?😵

 

μούφα σε κατάσταση ότι σχεδόν το έχουμε παίξει ήδη όλοι το gta5 μετά από τόσα χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα παιχνιδια κ το gtav ενταξει παλιο αλλα ολο κ καποιος δεν θα το εχει παιξει 😉 

Μπηκε και εγω στο club του series x απο σημερα ! Εδωσα το one x κ πλεον απολαμβανω next gen ! Οτι και να πω ειναι λιγο. Απο συσκευασια κονσολας , μεγεθος , αθορυβο πραγματικα αψογο ! 
Αν καποιος θελει εχει ακομα ενα κομματι εκει στον kotsovolo που το πηρα απλα ειμαι Κρητη κ δεν ξερω αν μπορει να στειλει. Αν θελει καποιος ας μου στειλει ενα πμ να του πω ποιο μαγαζι ειναι να τους παρει αυριο ενα τηλεφωνο. Μην θεωρηθει οτι κανω κ διαφημιση

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, malias4 είπε

Μια χαρα παιχνιδια κ το gtav ενταξει παλιο αλλα ολο κ καποιος δεν θα το εχει παιξει 😉 

Μπηκε και εγω στο club του series x απο σημερα ! Εδωσα το one x κ πλεον απολαμβανω next gen ! Οτι και να πω ειναι λιγο. Απο συσκευασια κονσολας , μεγεθος , αθορυβο πραγματικα αψογο ! 
Αν καποιος θελει εχει ακομα ενα κομματι εκει στον kotsovolo που το πηρα απλα ειμαι Κρητη κ δεν ξερω αν μπορει να στειλει. Αν θελει καποιος ας μου στειλει ενα πμ να του πω ποιο μαγαζι ειναι να τους παρει αυριο ενα τηλεφωνο. Μην θεωρηθει οτι κανω κ διαφημιση

Βρήκες series X σε ράφι δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Βρήκες series X σε ράφι δηλαδή;

Ναι κανονικα σε κωτσοβολο . Νομιζω οτι επειδη ειχαμε μια το click away μια το click collect κ αυτες τις μπουρδες ειχε φερει το καταστημα κ απλα ειχανε μεινει στο ραφι ενω πχ στο site τους το δειχνει εξαντλημενο! 
Μπηκα το πηρα κ βγηκα μονο ζωνη που δεν του εβαλα στο αμαξι 😂

 

488976E4-F0B9-4814-B944-083636C7FF88.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malias4 είπε

Ναι κανονικα σε κωτσοβολο . Νομιζω οτι επειδη ειχαμε μια το click away μια το click collect κ αυτες τις μπουρδες ειχε φερει το καταστημα κ απλα ειχανε μεινει στο ραφι ενω πχ στο site τους το δειχνει εξαντλημενο! 
Μπηκα το πηρα κ βγηκα μονο ζωνη που δεν του εβαλα στο αμαξι 😂

 

488976E4-F0B9-4814-B944-083636C7FF88.jpeg

Έλα ρε φίλε,με γεια.Που είναι το μαγαζί,για δωσε κανα στοιχείο μπας και πάρουμε κ εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...