Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Από τη στιγμή που το PS Now δουλεύει μπόμπα, δεν περιμένω τίποτα λιγότερο από το xCloud. 

το psnow δουλευει μπομπα? σε τι αναλυση? τοσο καημος για να παιζετε απο κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
6 minutes ago, xavier said:

το psnow δουλευει μπομπα? σε τι αναλυση? τοσο καημος για να παιζετε απο κινητο?

720p στην Ελλάδα από αμερικανικούς servers παίζει κομπλέ. 

Δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση στις 5 ίντσες. 

Για μένα είναι ακατανόητο πως ΔΕΝ έχετε καημό να απαλλαγείτε από το H/W. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Malthador είπε

720p στην Ελλάδα από αμερικανικούς servers παίζει κομπλέ. 

Δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση στις 5 ίντσες. 

Για μένα είναι ακατανόητο πως ΔΕΝ έχετε καημό να απαλλαγείτε από το H/W. 

ναι για κινητο μια χαρα ειναι, το θεμα ειναι αν θα παιζει 4κ αξιοπρεπως για να απαλαγουμε απο το h/w...

το να παιζω απο το κινητο προσωπικα δε με ενδιαφερει...το gaming ειναι κατι που κανω στο σπιτι, οταν ειμαι εξω προσωπικα δεν με απασχολει...απο τη μια ζηταμε παιχνιδια με υπεργραφικα και δε συμμαζευεται, για ποιο λογο, να τα παιζουμε στις 5 ιντσες του κινητου?

Καταλαβαινω πως υπαρχουν απειρες περιπτωσεις που κατι τετοιο θα ηταν χρησιμο, αλλα οκ, δεν ειναι για εμενα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xavier είπε

ναι για κινητο μια χαρα ειναι, το θεμα ειναι αν θα παιζει 4κ αξιοπρεπως για να απαλαγουμε απο το h/w...

το να παιζω απο το κινητο προσωπικα δε με ενδιαφερει...το gaming ειναι κατι που κανω στο σπιτι, οταν ειμαι εξω προσωπικα δεν με απασχολει...απο τη μια ζηταμε παιχνιδια με υπεργραφικα και δε συμμαζευεται, για ποιο λογο, να τα παιζουμε στις 5 ιντσες του κινητου?

Καταλαβαινω πως υπαρχουν απειρες περιπτωσεις που κατι τετοιο θα ηταν χρησιμο, αλλα οκ, δεν ειναι για εμενα....

Ο κάθε gamer έχει τον δικό του τρόπο ζωής, και τις προτεραιότητές του. Αυτό που δεν συγκινεί καθόλου εσένα, μπορεί να είναι selling point για κάποιον άλλο. Στο κάτω-κάτω της γραφής, είναι έξτρα επιλογές. 

Επεξ/σία από IceMatrix
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσταρα και στο αλλο νημα. Σε δουλεια να βρισκομαστε λιγο η φαση με τις φημες, αλλα ενα ενδιαφερον το εχει καθως αφορα και στα 2 ανταγωνιστικα συστηματα..

https://gamingbolt.com/ps5-4k-development-has-been-struggle-for-some-devs-alleges-insider-rumor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kostiger είπε

Το ποσταρα και στο αλλο νημα. Σε δουλεια να βρισκομαστε λιγο η φαση με τις φημες, αλλα ενα ενδιαφερον το εχει καθως αφορα και στα 2 ανταγωνιστικα συστηματα..

https://gamingbolt.com/ps5-4k-development-has-been-struggle-for-some-devs-alleges-insider-rumor

Να σου πω λογικό είναι και είναι και αδιάφορο ! Next Gen graphic features σε 2160p και ειδικά στα 60fps , είναι πολυ απαιτητικά για μηχανήματα 10 tf με το πολύ 250 - 300W Max κατανάλωση . Από την είναι άλλη το να τρέχεις το game σε 2160p native είναι εντελώς αχρείαστο!
Με τεχνικές όπως  το checkerboard rendering η κάποιας μορφής deep learning reconstruction  που από ότι φαίνεται θα είναι baked in στο hardware του ps5, θεωρώ λίγοι θα καταλάβουν διάφορες από native 4Κ . Δεν είναι τυχαίο που εταιρείες όπως Nvidia έχουν επενδύσει στο DLSS , που στη v2 σε κάποιες εφαρμογές δινει καλύτερο αποτέλεσμα από native 2160p TAA. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nekrik είπε

Να σου πω λογικό είναι και είναι και αδιάφορο ! Next Gen graphic features σε 2160p και ειδικά στα 60fps , είναι πολυ απαιτητικά για μηχανήματα 10 tf με το πολύ 250 - 300W Max κατανάλωση . Από την είναι άλλη το να τρέχεις το game σε 2160p native είναι εντελώς αχρείαστο!
Με τεχνικές όπως  το checkerboard rendering η κάποιας μορφής deep learning reconstruction  που από ότι φαίνεται θα είναι baked in στο hardware του ps5, θεωρώ λίγοι θα καταλάβουν διάφορες από native 4Κ . Δεν είναι τυχαίο που εταιρείες όπως Nvidia έχουν επενδύσει στο DLSS , που στη v2 σε κάποιες εφαρμογές δινει καλύτερο αποτέλεσμα από native 2160p TAA. 

Καμια αντιρρηση με μοναδικη ενσταση το κατα ποσο ειναι αδιαφορη ολη αυτη η συζητηση.

Και μια ακομα βασικα. Το Series X ειναι 12ΤF με οτι αυτο συνεπαγεται. Θα τρεχει καλυτερα τα multi κοινως. Τωρα ποσο θα το δουμε.

Το κατα ποσο θα γινεται αντιληπτη και απο ποσους αυτη η διαφορα, με τις διαφορες reconstructing τεχνικες ειναι και αυτο μια αλλη συζητηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KilliK είπε

για smooth 4k/60fps περιμενε καμια δεκαετια ακομη, το θεμα ειναι να εχουμε smooth 1080p/30fps  τωρα.

Νομίζω γίνεσαι υπερβολικός. Ήδη το One X αποδίδει σε αρκετούς τίτλους σταθερό 30άρι σε 4Κ. Εξαιρούνται φυσικά τα κλασικά unoptimized σκουπίδια της Ubi που ούτε καν σε πανίσχυρο PC δεν τρέχουν ικανοποιητικά σε αυτή την ανάλυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

Νομίζω γίνεσαι υπερβολικός. Ήδη το One X αποδίδει σε αρκετούς τίτλους σταθερό 30άρι σε 4Κ. Εξαιρούνται φυσικά τα κλασικά unoptimized σκουπίδια της Ubi που ούτε καν σε πανίσχυρο PC δεν τρέχουν ικανοποιητικά σε αυτή την ανάλυση...

Εχω την εντυπωση πως αναφερεται στις streaming services..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Σε αυτή την περίπτωση ΟΚ...

Oτιδηποτε αλλο δεν εχει νοημα, γιατι οπως σωστα προανεφερες το Red Redemption 2 π.χ τρεχει στα 4Κ 30 natively στο Χ..

Το ιδιο και το Far Cry 5 και παει λεγοντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βαζω εδώ αν και αυτό αφορά και το PS5. Βαρίδια οι Jaguar για τους next gen Zen. Τα πρώτα 2 χρόνια που θα πρέπει να βγάζουν τα παιχνίδια και για  X/PS4 θα είναι έξτρα κόπος για τους game devs με compromised game design.

 

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω να μην μπορω να αποφασισω. Απο την μια εχω μια  sony με οτι αυτο συνεπάγεται και πρωην κατοχος ps1 ps2 απολυτα Ευχαριστημένος και απο την αλλη εχω μια ms με μεγαλη υποθεση το online της και η συνδρομη της με τα πολλα day 1 games και πρωην κατοχος μονο xbox360. Δεν παιζω  gow και τετοια την κονσολα την θελω  για  crash Bandicoot, mortal kombat, πολλα platform κανα fifa και κανενα nba. Δεν νομιζω οτι θα με κερδισουν οι αποκληστικοτητες. Σαν δυναμη και o nline σκεφτομαι X σαν ομως το τι θα παρουν οι τριγυρω για καμμια ανταλλαγη σκεφτομαι ps5. Ειμαι 41 και η κορη 10 . 9 στους 10 μπαμπαδες που συζηταμε λενε ps5 αλλα εμένα με τρωει το  Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GaGaS_Thess είπε

Συνεχιζω να μην μπορω να αποφασισω. Απο την μια εχω μια  sony με οτι αυτο συνεπάγεται και πρωην κατοχος ps1 ps2 απολυτα Ευχαριστημένος και απο την αλλη εχω μια ms με μεγαλη υποθεση το online της και η συνδρομη της με τα πολλα day 1 games και πρωην κατοχος μονο xbox360. Δεν παιζω  gow και τετοια την κονσολα την θελω  για  crash Bandicoot, mortal kombat, πολλα platform κανα fifa και κανενα nba. Δεν νομιζω οτι θα με κερδισουν οι αποκληστικοτητες. Σαν δυναμη και o nline σκεφτομαι X σαν ομως το τι θα παρουν οι τριγυρω για καμμια ανταλλαγη σκεφτομαι ps5. Ειμαι 41 και η κορη 10 . 9 στους 10 μπαμπαδες που συζηταμε λενε ps5 αλλα εμένα με τρωει το  Χ

Θα γίνει ξεκάθαρο όταν ανακοινωθούν οι τιμές κάτι που πλέον όλοι περιμένουν .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...