Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είναι θέμα OS, αν ήταν έτσι θα είχαν όλα μα όλα πρόβλημα. Open-world χωρίς stutters υπάρχει, το Forza Horizon 4. Με 400 χιλιόμετρα να τρέχεις δεν κάνει το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Να παραθέσω κάτι τελευταίο για open world games. Το Ghost of Tsushima με το οποίο ασχολούμαι στο PS5 αυτή την περίοδο (με το 60fps patch), δεν έχει το παραμικρό stuttering και μου κάνει εντύπωση όταν αναλογίζομαι πόσο varied είναι το foliage σε αυτό το παιχνίδι. Streamάρονται πολλά πράγματα από πίσω αλλά έχουν καταφέρει να μη φαίνεται ούτε το παραμικρό τικ. Αυτά είναι τα καλά του optimization όταν φτιάχνεται κάτι ειδικά για μία πλατφόρμα. Προφανώς το PC χρειάζεται μια λύση που να λειτουργεί για όλα.

Οντως το πόσο smooth είναι αυτο το game στο Ps5 ειναι καταπληκτικό.Θέλουμε τετοια games και εδω να δουμε το series x να οργώνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν ξέρω αν είναι θέμα OS, αν ήταν έτσι θα είχαν όλα μα όλα πρόβλημα. Open-world χωρίς stutters υπάρχει, το Forza Horizon 4. Με 400 χιλιόμετρα να τρέχεις δεν κάνει το παραμικρό.

Ναι προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Decima engine.. Μόνο το HZD κατάφεραν να τρέχει χάλια στο PC όπου έπρεπε να βγουν 10 patches για να είναι όπως πρέπει. 

Στο XSX επίσης θα βελτιωθούν πολύ τα πράγματα με το DirectStorage. Περιμένω τα 1st party να σκοτώνουν με DX12 ultimate κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Γενικα το ειπα για να μη ψαχνουμε προθεσεις..Τουλαχιστον στο κυκλο μου ολοι σε πολλες φασεις θελαν να πεταξουν το πυργο απο το μπαλκονι απο τα νευρα τους παμπολες φορες...Δεν ειπα οτι φταινε τα pc αλλα ειναι μια πραγματικοτητα πως να το κανουμε...Δεν ειναι τυχαιο οτι με καθε παιχνιδι που βγαινει στηνονται ολοι και περιμενουν digital foundry και περιμενουν τις ρυθμισεις σε 20 με 50 settings kai γκρινιαζουν για αποδοσεις και κρασαρισματα στις πανακριβες καρτες τους και επεξεργαστες 

Στο δικό μου κυκλο και σε μένα προσωπικά δεν προκυπτει απο πουθενα αυτό. Ούτε περιμένουμε το ιερο ευαγγέλιο του DF προκειμένου να παίξουμε σωστά. Δεν ειναι ετσι τα πράγματα. Η ουσια ειναι όπου παίζουμε να το ευχαριστιομαστε.Τέλος απο εμενα το Off-topic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε προχθές το controller επισκευασμένο και όχι αλλαγμένο. Δεν με χαλάει γιατί ούτως ή άλλως μου το είχαν αλλάξει πρόσφατα. Δουλεύει μια χαρά χωρίς αποσυνδέσεις.

Πήρα τηλέφωνο σήμερα στα public μπας και έχουμε καμιά εξέλιξη με τα ακουστικά και μου είπαν πως ακόμα δεν έχουν παει ακόμα στα κεντρικά τους. Από τα κεντρικά θα πάει στην μαμά εταιρία και από εκεί θα μου πουν τι θα γίνει. Τα ακουστικά έχουν κλείσει πάνω από 10 μέρες εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Οι κονσολες ειναι ο ορισμος του vfm, ιδιως τωρα που εχει ξεφυγει η κατασταση με το mining και οι τιμες στις καρτες γραφικων ειναι στο θεο, σαφως ισχυει αυτο και για το series x εν προεκειμενω, το οποιο ειναι καταπληκτικο μηχανακι.

Αυτο το 2-3 μερες ρυθμισεις με την 2080 για να πιασεις τα 60 fps ομως ειλικρινα δεν βλεπω απο που προκυπτει. Σε ποια αναλυση και σε ποιο παιχνιδι; Εν παση περιπτωσει δεν ειναι χωρος για console vs pc αυτος, αλλα συχνα-πυκνα διαβαζω πραγματα που δεν ευσταθουν. Αλλο πραγμα να δηλωνουμε προτιμηση στις κονσολες με επιχειρηματα που ειναι σεβαστο και αλλο να γραφουμε πραγματα σαν το υπογραμμισμενο. Ο καθενας απο τους 2 κοσμους εχει τα θετικα και τα αρνητικα του. 

Εγώ πλέον επειδή δεν θέλω να ασχολούμαι και πολύ με ρυθμίσεις γραφικών, δουλεύω συχνά το geforce experience πρόγραμμα της nvidia και της εφαρμογής "βελτιστοποίηση" με τις έτοιμες ρυθμίσεις που ως επί το πλείστον έχουν πολύ καλά αποτελέσματα όσον αφορά και το 60άρι και την σταθερότητα της απόδοσης. Μετά επεμβαίνω ελάχιστα (συνήθως προς τα πάνω) έχοντας ως δοκιμή το benchmark που πλέον τα περισσότερα ΑΑΑ παιχνίδια έχουν σήμερα και έτσι μέσα σε 30 λεπτά το πολύ έχω αποφασίσει ποιες ακριβώς ρυθμίσεις γραφικών θα κρατήσω για όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Μετά ανάλογα την απόδοση κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, μειώνω ή αυξάνω τις ρυθμίσεις που λόγω εμπειρίας ξέρω ότι επηρεάζουν σημαντικά την απόδοση αυτή. Είναι φανταστικό ότι το έχει κάνει κάποιος άλλος για μένα πριν από μένα στην κονσόλα αυτό ώστε εγώ να αράξω καναπέ άνετος αλλά θεωρώ ότι κομμάτι της "μαγείας" του pc gaming είναι και αυτό το "σκάλισμα" των ρυθμίσεων γραφικών, του ότι φέρνω κάτι στα μέτρα μου μετά από δοκιμές, μια μαγεία όμως που παραδέχομαι πως μετά από τόσο χρόνια ενασχόλησης με αυτό, έχει πάψει να με ενθουσιάζει όσο παλιότερα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ετσι οπως εχει γινει η κατασταση με το μαινινγκ στις καρτες γραφικων και στις υπερβολικες τιμες που εχουν φτασει στη στρατοσφαιρα,Οι κονσολες νεας γενιας αυτη την στιγμη(για οποιον εχει στην κατοχη του)Μοιαζει σαν οαση μεσα στην ερημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jimtriol είπε

 

Αυτο παντα ισχυε με τις κονσολες, που κυκλοφορουν στην αγορα πανω απο 20χρονια. Λογικο και αναμενομενο βεβαια γιατι το hardware που φορανε ειναι συγκεκριμενο,και δεν μπορεις να το αλλαξεις οπως στα PC. 

Σε αυτα που γραφεις για 150 ρυθμισεις και 2,3 μερες ενασχοληση,δεν ισχυουν ουτε για αστειο στην πραξη,οπως και τα περι αξιοποιησης της gpu(ειδικα αυτο και αν δεν στεκει καθολου,εκτος αν ειχες χαλασμενη καρτα). Μην μπερδευεις τους enthusiasts που πιο πολυ τους απασχολουν τα benchmarks,με αυτους που τους ενδιαφερουν κυριως τα παιχνιδια.

Για τα περι Digital Foundry στην πραξη πιο πολυ το καναλι αυτο εχει κοινο απο τις κονσολες που οι περισσοτεροι το χρησιμοποιουν για να ξεκινανε VS(οποιος παρακολουθει τα σχολια,απο την προηγουμενη γενια,ξερει τι εννοω) για το ποιο παιχνιδι τρεχει καλυτερα ή χειροτερα σε ποια πλατφορμα,παρα οι PC gamers.

Για του λογου το αληθες,μπορεις να πατησεις στο καναλι τους στα δημοφιλεστερα video ,να δεις στην πλειοψηφια τους ποιας πλατφορμας video εχουν τις περισσοτερες προβολες(και αρα το μεγαλυτερο ενδιαφερον).

Τελος να σου θυμισω οτι υπαρχουν και πολλοι εκει εξω(και εδω μεσα) οι οποιοι εχουν και κονσολα και PC,οπως υπαρχουν πολλοι που εχουν xbox και PS/nintendo. Δεν ειναι δηλαδη ολα ασπρο μαυρο,δηλαδη ή xbox ή pc/PS.

 

 

 

4 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Πραγματικα ετσι οπως εχει γινει η κατασταση με το μαινινγκ στις καρτες γραφικων και στις υπερβολικες τιμες που εχουν φτασει στη στρατοσφαιρα,Οι κονσολες νεας γενιας αυτη την στιγμη(για οποιον εχει στην κατοχη του)Μοιαζει σαν οαση μεσα στην ερημο.

Αν το προβλημα ηταν κυριως το mining,μια χαρα θα βρισκαμε κονσολα να αγορασουμε ανετα οπως παλιοτερα. 

Ειναι γενικοτερο το θεμα με τα τσιπακια παραγωγης που ξεκιναει απο τους υπολογιστες(και τις καρτες γραφικων)και φτανει στις κονσολες,στα κινητα και μεχρι και στα αυτοκινητα

https://www.engadget.com/ford-bmw-honda-production-chip-crisis-124350237.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ - στο PC υπάρχει το "σύνδρομο" πήρα την super - duper κάρτα γραφικών, τερματίζω όλα τα settings και όταν τρώω χυλόπιτα στο frame rate αρχίζω το tuning, είτε αυτό αφορά τα settings ή το overclocking.

Από εκεί και πέρα, ναι το pc gaming έχει γίνει πιο φιλικό, πιο προσιτό και βατό αλλά παραμένει μια πλατφόρμα που την ορίζουν χίλιες παράμετροι.

Από ότι έχω συμπεράνει σαν χρόνιος lurker αλλά non-poster εδώ το μέσο επίπεδο ηλικίας είναι ανεβασμένο, οπότε λογικά τα σχόλια console και be done with it.

Νομίζω ότι αυτό είναι το μήκος κλίμακος που κυμαίνονται τα σχόλια φάση "παράτησα τα PC". 

Και ναι μιλάω με βάση ότι το να παίζεις "Settings" στο pc είναι game από μόνο του - απλά όπως όλα τα games θα το βαρεθείς κάποια στιγμή.

Been there - Done that.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Curator είπε

Νταξ - στο PC υπάρχει το "σύνδρομο" πήρα την super - duper κάρτα γραφικών, τερματίζω όλα τα settings και όταν τρώω χυλόπιτα στο frame rate αρχίζω το tuning, είτε αυτό αφορά τα settings ή το overclocking.

Aυτο ειναι το ωραιο στο pc,οτι μπορεις να φερεις το καθε παιχνιδι στα μετρα σου αναλογα με το τι hardware φορας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο είναι αρκετά καλό παιχνίδι. 

στην αρχή το έκλεισα στα πρώτα 3 λεπτά

σε ασχετη στιγμή το δοκίμασα και κόλλησα να παίζω με τις ώρες. 

Οκ, δε πάω να το τερματίσω αλλά περνάει νεράκι η ώρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...