Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

***, ηθελα απο πλαισιο μονο για να γλυτωσω το φπα online με το αρθρο 39Α. Εχεις δικιο σορυ

4 ώρες πριν, malias4 είπε

Πεμπτη ειχε ολη μερα το πλαισιο δες την παραγγελια μου 😉 που πηρα ενα series x , και αργα το βραδυ βονταφον φιλε μου. Μετα παρασκευη παμπλικ κ γερμανος. Ολα φερανε εκτος κωτσοβολο. Ακομα κ σκρουτζ ειχε για λιγες ωρες στοκ στα 509€

Πεμπτη παραγγειλα παρασκευη το ειχα. 

09220270-BA30-456F-9B51-98FC179EC201.jpeg

04B6F40F-16A7-4942-B367-E0B88BEC16A2.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω καταλαβει τι ενοεις.. dolby vision ειχε απο την αρχη το xbox.τι ενοεις δεν παιζει;

Update για dolby vision στα games εχουν παρει μονο alpha insiders για αρχη

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Δεν εχω καταλαβει τι ενοεις.. dolby vision ειχε απο την αρχη το xbox.τι ενοεις δεν παιζει;

Update για dolby vision στα games εχουν παρει μονο alpha insiders για αρχη

Στις λεπτομέρειες τηλεόρασης άλλαξαν κάποιες πληροφορίες. Αναφέρεται ότι δεν υποστηρίζεται το dolby vision μόνο σε 4k@120. Δεν ήρθε δηλαδή το update ακόμα;

Νωρίτερα δεν υπήρχαν αυτές οι πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Στις λεπτομέρειες τηλεόρασης άλλαξαν κάποιες πληροφορίες. Αναφέρεται ότι δεν υποστηρίζεται το dolby vision μόνο σε 4k@120. Δεν ήρθε δηλαδή το update ακόμα;

Νωρίτερα δεν υπήρχαν αυτές οι πληροφορίες.

Οχι μονο οι πληροφοριες ηρθαν, λογικα στο προηγουμενο update εδω και 10 μερες περιπου. Games να παιζουν dolby vision λογικα θα δουμε συντομα. Για την ωρα μονο καποιοι beta tester users. Αλλα ναι σε ολες γραφει 4k 120 dolby vision not support. Λογο bandwidth? Δεν ξερω. Να δουμε αν φτιαξουν κιαλα μοντελα εκτος του 21.. στην τελικη  οταν θελουμε να παιξουμε  κανενα game σε dolby vision θα το γυριζουμε 4κ 60 frames

Απλα το διλλημα θα ειναι σε κανα shooter που υποστηριζει 120 frames οπως borderlands  ,θα σκεφτεσαι να το βαλεις 4κ 120 hdr η 4κ 60 dolby vision. Να δουμε και τι διαφορα θα εχει το dolby vision στην εικονα

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Οχι μονο οι πληροφοριες ηρθαν, λογικα στο προηγουμενο update εδω και 10 μερες περιπου. Games να παιζουν dolby vision λογικα θα δουμε συντομα. Για την ωρα μονο καποιοι beta tester users. Αλλα ναι σε ολες γραφει 4k 120 dolby vision not support. Λογο bandwidth? Δεν ξερω. Να δουμε αν φτιαξουν κιαλα μοντελα εκτος του 21.. στην τελικη  οταν θελουμε να παιξουμε  κανενα game σε dolby vision θα το γυριζουμε 4κ 60 frames

Απλα το διλλημα θα ειναι σε κανα shooter που υποστηριζει 120 frames οπως borderlands  ,θα σκεφτεσαι να το βαλεις 4κ 120 hdr η 4κ 60 dolby vision. Να δουμε και τι διαφορα θα εχει το dolby vision στην εικονα

Θα το φτιάξει η lg αυτό. Δες το τελευταίο video του Vincent Teoh (HDTVTEST). Το DV είναι πολύ καλύτερο του HDR10.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lobo10 είπε

Θα το φτιάξει η lg αυτό. Δες το τελευταίο video του Vincent Teoh (HDTVTEST). Το DV είναι πολύ καλύτερο του HDR10.

Θα το φτιαξει και σε μας; γιατι ακουγετε για 21 μοντελα. Εγω εχω την cx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Θα το φτιαξει και σε μας; γιατι ακουγετε για 21 μοντελα. Εγω εχω την cx

Προσωπική εκτίμηση είναι πως ναι. Υπομονή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση οτι απλά θα φτιαχθούν οι πληροφορίες και  θα φαίνονται όλα τικαρισμένα και πράσινα, αλλά τεχνικά δεν μπορούμε να παίξουμε σε κονσόλες DV στα 120 hz.

Ας δούμε τι πιάνουν στα 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, George7Byron είπε

Εχω την εντύπωση οτι απλά θα φτιαχθούν οι πληροφορίες και  θα φαίνονται όλα τικαρισμένα και πράσινα, αλλά τεχνικά δεν μπορούμε να παίξουμε σε κονσόλες DV στα 120 hz.

Ας δούμε τι πιάνουν στα 60

Δεν έχουν σχέση οι κονσόλες, οι TV's είναι το θέμα.

Και τι εννοείς θα φτιαχτούν οι πληροφορίες να φαίνονται όλα πράσινα? Αν κάτι είναι τικαρισμένο στο setup σου, προφανώς υποστηρίζεται και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Αν δεν είναι τικαρισμένο, δεν υποστηρίζεται. Υποννοείς ότι θα σου πουν ψέματα μέσω των μενού για τις δυνατότητες της κονσόλας και της TV σου?

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ οτι η Τv θα το υποστηρίζει αλλά απο όσο γνωρίζω δεν θα φτιαχθούν dolby vision 120 frames παιχνίδια για να το δούμε και με τα μάτια μας.Οπως γράφει το κουτί του ps5 8κ στο κουτί αλλά και εκεί δεν θα δούμε games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, George7Byron είπε

Εννοώ οτι η Τv θα το υποστηρίζει αλλά απο όσο γνωρίζω δεν θα φτιαχθούν dolby vision 120 frames παιχνίδια για να το δούμε και με τα μάτια μας.Οπως γράφει το κουτί του ps5 8κ στο κουτί αλλά και εκεί δεν θα δούμε games

Δεν χρειάζεται να φτιαχτούν Dolby Vision παιχνίδια στα 120 frames... Πρέπει απλά να υποστηρίζουν Dolby Vision άσχετα με το τι framerate τρέχουν. 

Όλο το ζουμί είναι το output στα 120Hz με το οποίο κερδίζεις πολύ χαμηλό controller latency. Αν λοιπόν ενας τίτλος που τρέχει στα 60 frames υποστηρίζει Dolby Vision και η TV σου μπορεί να κάνει output σε 120Hz, έχεις το καλύτερο δυνατό controller response.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που προκύπτει ότι το DV  στα 120fps είναι αντίστοιχο του 8K;

Αυτή τη στιγμή υπάρχει κάποιο bug τουλάχιστον στις TV της LG που θα διορθωθεί με firmware update. Δεν έχει να κάνει το DV με την επεξεργαστική ισχύ της κονσόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο εψαξα λιγο χθες δεν πρεπει να ειναι θεμα bandwidth, αφενος γιατι το μηνυμα οτι δεν υποστηριζει η tv dοlby vision εμφανιζεται και σε χρηστες της c9 που εχει 48 gbps, αλλα αφ'ετερου γιατι ουτε το xbox ουτε το ps5 μπορουν να δωσουν τοσο πολυ..απ'οτι θυμαμαι το xbox δινει 40 και το ps5 32..εκτος και αν κατι δεν εχω καταλαβει σωστα σχετικα με αυτα..

Ιδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θα το επαναλάβω. Δεν έχει να κάνει ούτε με την κονσόλα , ούτε με το bandwidth των hdmi 2.1 slots.

Είναι καθαρά θέμα firmware στις TV της LG.

Για Sony,Panasonic δεν έχουμε στοιχεία ακόμα. Πιθανόν λόγω του mediatek soc που χρησιμοποιούν.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...