Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Το wreckfest υποστηριζει dolby vision , αλλα πλεον  μου μετατρεπει ολα τα games σε dolby vision που βλεπεις με την πρωτη ματια οτι ειναι κατι πιο εντυπωσιακο. Πιο φωτεινη εικονα ,σαν να εχεις  dtm ανοιχτο ,χωρις να χανεις details οπως γινεται με τo dtm , πιο καθαρη ,πιο φυσικη. Πλεον ολα dolby vision τα ανοιγω. Ακομα και apex legends που παιζω δειχνει πολυ πιο εντυπωσιακό απο πριν.η διαφορα ειναι εμφανεις.

Το xbox σου ειναι σεταρισμενo στα 60hz?

Επεξ/σία από gtsoui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε παρατηρησει καθολου σε καποια παιχνιδια η δονηση του  χειριστηριου σας να ειναι ποιο δυνατη απο το επιτρεπτο οριο?

Π,χ Στο scarlet nexus που δοκιμασα η δονηση που ενιωθα στα χερια μου ηταν τοσο εντονη που χαλουσε αυτοματος την αισθηση της μαχης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, iskon είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από 6 μήνες αναμονής για Ps5 τα βροντηξα όλα και πήρα Xbox series X. Δεν το μετάνιωσα καθόλου μπορώ να πω (και ας είχα πάρει και δεύτερο ps5 GamePad πάνω στην  αναμονή). Είμαι υπερβολικά ευχαριστημένος με την κονσόλα, μπράβο στην MS για την εκπληκτική δουλειά! Ήθελα να ρωτήσω καθώς διάβασα εδώ στο φόρουμ, σχετικά με το gamepass , χρησιμοποίησα αυτό που μου προσφέρθηκε (3 μήνες με 1 ευρώ και μετά η κανονική χρέωση) αλλά είδα ότι εδώ ένα Χακ που αναφέρθηκε με 50 ευρώ για δύο χρόνια. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό η είναι πλέον αργά?

Oλοι κάπου στο 6μηνο λυγίσαμε... 😂

Καλορίζικο!

22 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Εχετε παρατηρησει καθολου σε καποια παιχνιδια η δονηση του  χειριστηριου σας να ειναι ποιο δυνατη απο το επιτρεπτο οριο?

Π,χ Στο scarlet nexus που δοκιμασα η δονηση που ενιωθα στα χερια μου ηταν τοσο εντονη που χαλουσε αυτοματος την αισθηση της μαχης

 

Ναι, στο F1 2019 που έπαιξα χθες η δόνηση ήταν υπερβολικά κακή σε βαθμό που ενοχλούσε. Βασικά η δόνηση στον μοχλό του xbox έχει μείνει 2-3 γενιές πίσω θεωρώ, αυτό μου θυμίζει...ένα ξερό μοτέρ με ένα αντίβαρο να γυρνάει. Κοιτάω αυτό το elite χειριστήριο μπας και...

Να κάνω μια ερώτηση και γω στους πιο έμπειρους με το X?

Το μενού της κονσόλας μου δείχνει πολύ soft σε όποια οθόνη και αν το συνδέσω. Ενώ κλειδώνει 4Κ υποτίθεται, το μενού, η περιήγηση στο gamepass κ.τ.λ μοιάζει με κακό 1080, μη πω 720. Είναι κάτι που μου διαφεύγει στις ρυθμίσεις?(στα παιχνίδια κομπλέ όμως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Oλοι κάπου στο 6μηνο λυγίσαμε... 😂

Καλορίζικο!

Ναι, στο F1 2019 που έπαιξα χθες η δόνηση ήταν υπερβολικά κακή σε βαθμό που ενοχλούσε. Βασικά η δόνηση στον μοχλό του xbox έχει μείνει 2-3 γενιές πίσω θεωρώ, αυτό μου θυμίζει...ένα ξερό μοτέρ με ένα αντίβαρο να γυρνάει. Κοιτάω αυτό το elite χειριστήριο μπας και...

Να κάνω μια ερώτηση και γω στους πιο έμπειρους με το X?

Το μενού της κονσόλας μου δείχνει πολύ soft σε όποια οθόνη και αν το συνδέσω. Ενώ κλειδώνει 4Κ υποτίθεται, το μενού, η περιήγηση στο gamepass κ.τ.λ μοιάζει με κακό 1080, μη πω 720. Είναι κάτι που μου διαφεύγει στις ρυθμίσεις?(στα παιχνίδια κομπλέ όμως)

Το μενου μου φαινεται ειναι 1080p αλλα σημασια εχει στα παιχνιδια να ειναι 4κ και οχι το αντιστροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, jimtriol είπε

Το μενου μου φαινεται ειναι 1080p αλλα σημασια εχει στα παιχνιδια να ειναι 4κ και οχι το αντιστροφο

Αποκλείεται να είναι 1080, το τσεκάρω στις ρυθμίσεις και είναι κλειδωμένο 4Κ, δεν υπάρχει λόγος να είναι 1080, δεν βγάζει νόημα. Κάτι άλλο συμβαίνει, κάποια ρύθμιση που ίσως μου διαφεύγει (δεν έχω ασχοληθεί και πολύ να το ψάχνω είναι η αλήθεια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Αποκλείεται να είναι 1080, το τσεκάρω στις ρυθμίσεις και είναι κλειδωμένο 4Κ, δεν υπάρχει λόγος να είναι 1080, δεν βγάζει νόημα. Κάτι άλλο συμβαίνει, κάποια ρύθμιση που ίσως μου διαφεύγει (δεν έχω ασχοληθεί και πολύ να το ψάχνω είναι η αλήθεια..)

1080p είναι το μενού των Xbox. Εσύ κοιτάζεις το output της κονσόλας. Το Elite V2 Controller είναι πολύ δυνατό. Έχει πληθώρα παραμετροποιήσεων.

Υπάρχει και το Razer Wolverine Ultimate ως εναλλακτική απλά είναι wired. Τα μηχανικά του τύπου mouse πλήκτρα είναι έρωτας.

Προσωπικά έχω και τα 2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Το μενού της κονσόλας μου δείχνει πολύ soft σε όποια οθόνη και αν το συνδέσω. Ενώ κλειδώνει 4Κ υποτίθεται, το μενού, η περιήγηση στο gamepass κ.τ.λ μοιάζει με κακό 1080, μη πω 720. Είναι κάτι που μου διαφεύγει στις ρυθμίσεις?(στα παιχνίδια κομπλέ όμως)

To dashboard γίνεται render σε 1080p, το text και τα vectors του σε 4K. Δεν έχουν ασχοληθεί να το κάνουν 4K ολοκληρωτικά. Και είναι debatable το αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

σοβαρά τώρα?εχουν κάνει το μενού σε ανάλυση 1080?Απίστευτο μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχουν περισσοτερη διαθεσιμη ραμ το εχουν κανει ,στα games  ,quick resume κτλπ. Στην ουσια ειναι μια εξυπνη κινηση αλλα δεν δειχνει ωραιο οσο ενα 4κ ui

2 ώρες πριν, gtsoui είπε

Το xbox σου ειναι σεταρισμενo στα 60hz?

Για dolby vision ναι.να δουμε αν παρει update η tv για DV και 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lobo10 είπε

1080p είναι το μενού των Xbox. Εσύ κοιτάζεις το output της κονσόλας. Το Elite V2 Controller είναι πολύ δυνατό. Έχει πληθώρα παραμετροποιήσεων.

Υπάρχει και το Razer Wolverine Ultimate ως εναλλακτική απλά είναι wired. Τα μηχανικά του τύπου mouse πλήκτρα είναι έρωτας.

Προσωπικά έχω και τα 2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Το elite v2 έχει καλύτερη δόνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Για να εχουν περισσοτερη διαθεσιμη ραμ το εχουν κανει ,στα games  ,quick resume κτλπ. Στην ουσια ειναι μια εξυπνη κινηση αλλα δεν δειχνει ωραιο οσο ενα 4κ ui

Για dolby vision ναι.να δουμε αν παρει update η tv για DV και 120

Αρα με τα σημερινα δεδομενα η επιλογη ουσιαστικα ειναι αναμεσα σε 120hz σε hdr10 η 60hz σε dolby vision απ'οτι καταλαβα ... Το θεμα ειναι οτι (παντα μιλωντας για το τωρα) φαινεται να ειναι πολυ niche αυτο με το dolby vision στα 120....αφου οι lg δεν το υποστηριζουν, ουτε οι sony και οι samsung ειναι εκτος... Θελω να πιστευω οτι θα βγουν patch μαζι με την επισημη κυκλοφορια του db για games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtsoui είπε

Αρα με τα σημερινα δεδομενα η επιλογη ουσιαστικα ειναι αναμεσα σε 120hz σε hdr10 η 60hz σε dolby vision απ'οτι καταλαβα ... Το θεμα ειναι οτι (παντα μιλωντας για το τωρα) φαινεται να ειναι πολυ niche αυτο με το dolby vision στα 120....αφου οι lg δεν το υποστηριζουν, ουτε οι sony και οι samsung ειναι εκτος... Θελω να πιστευω οτι θα βγουν patch μαζι με την επισημη κυκλοφορια του db για games...

Αν περιμένεις από την Sony κάηκες. Μόνη ελπίδα η LG και αυτό στα τελευταία μοντέλα πχ η B6 που έχω εγώ δέχεται dolby vision μέχρι 24 frames.. δεν αλλάζει αυτό ούτε με fw update λόγω περιορισμών στο εκάστοτε hardware chip του dolby vision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αν περιμένεις από την Sony κάηκες. Μόνη ελπίδα η LG και αυτό στα τελευταία μοντέλα πχ η B6 που έχω εγώ δέχεται dolby vision μέχρι 24 frames.. δεν αλλάζει αυτό ούτε με fw update λόγω περιορισμών στο εκάστοτε hardware chip του dolby vision.

Η b6 πως τα πάει μετά από 5 χρόνια; Είχα την 65E6 στο παρελθόν.

Οι τελευταίες 3d oled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...