Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, netgeo είπε

Πάρε από την μαμά εταιρεία:

https://eu.turtlebeach.com/products/stealth-700-gen-2-xbox

135€ βγαίνει free shipping τα περιμένω κι εγώ!

Αυτό έκανα, αν και θεωρητικά έπρεπε να περιμένω και την γνώμη σου αλλα δεν άντεξα! 4-6 εργάσιμες λέει ,αντε να δούμε.

Δυστυχώς εγω τα παίρνω 150...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, George7Byron είπε

Αυτό έκανα, αν και θεωρητικά έπρεπε να περιμένω και την γνώμη σου αλλα δεν άντεξα! 4-6 εργάσιμες λέει ,αντε να δούμε.

Δυστυχώς εγω τα παίρνω 150...

 

Είχε ένα 10% έκπτωση ρε συ, νομίζω με το newsletter δεν στο έβγαλε;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, George7Byron είπε

Αυτό έκανα, αν και θεωρητικά έπρεπε να περιμένω και την γνώμη σου αλλα δεν άντεξα! 4-6 εργάσιμες λέει ,αντε να δούμε.

Δυστυχώς εγω τα παίρνω 150...

 

Καλή επιλογή. Μένει να μάθουμε αν είναι άνετα.

Καλορίζικα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να δούμε κανένα σοβαρό αποκλειστικό στην E3 της Microsoft στης 13 Ιουνίου 2021 από τόσα studio που αγόρασε η Microsoft γιατί στην προηγούμενη γενιά δεν νομίζω να έβγαλε πάνω από 4-5 αποκλειστικά και αυτά είναι τα κλασικά της Microsoft δηλαδή (Forza, gears, halo).

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Ελπίζω να δούμε κανένα σοβαρό αποκλειστικό στην E3 της Microsoft στης 13 Ιουνίου 2021 από τόσα studio που αγόρασε η Microsoft γιατί στην προηγούμενη γενιά δεν νομίζω να έβγαλε πάνω από 4-5 αποκλειστικά και αυτά είναι τα κλασικά της Microsoft δηλαδή (Forza, gears, halo).

 

Πιστευω θα δειξουν αρκετα πραγματα αλλα ηδη εχουν δειξει αρκετα exclusives. Δε σου αρεσαν; Δε ξερω κατα ποσο θα δειξουν πολλα διαφορετικα απο αυτα που εχουν ηδη δειξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Τι εννοείς έχουν ήδη δείξει αρκετά?

Έχεις κάποιο βίντεο με τα παιχνίδια που θα δείξει ή έχει δείξει η ms ότι θα κυκλοφορήσει?

Ξέρουμε τι ετοιμάζουν αρκετά απο τα studios. Προς το παρόν δεν εχουμε δει gameplay αλλά ξέρουμε.

343 Industries - Halo Infinite

Double Fine Productions - Psychonaut 2

The Initiative - Perfect Dark

InXile Entertainment - Σύμφωνα με το VGC, δουλευουν σε ενα FPS-RPG hybrid

Ninja Theory - Hellblade: Senua's Sacrifice και Project: Mara

Obsidian Entertainment - Grounded και Avowed

Playground Games - Forza Horizon 5 και Fable

Rare - Everwild

Turn 10 Studios - Forza Motorsport 

Undead Labs - State of Decay 3

World’s Edge - Age of Empires 4

Arkane Studios - Deathloop και φήμες για νεο Dishonored

Bethesda Softworks - Starfield, The Elder Scrolls 6 και φήμες για νεο Fallout

MachineGames - Indiana Jones και Wolfenstein 3

Tango Gameworks - Ghostwire: Tokyo

Zenimax Online Studios - Elder Scrolls Online Expansions και φήμες για triple-A νέο IP 

Compulsion Games - Υπάρχει φήμη οτι δουλεύουν σε triple-A 3rd person παιχνιδι, σε Unreal 5 με πιθανή κυκλοφορία Q1 2022

Αυτά είναι τα επιβεβαιωμένα και οι φήμες. Επίσης περιμένουμε ποιο θα ειναι το επομενο της Id Softworks καθώς και πότε θα μας πει η The Coalition για το μελλον τους.

 

Το μόνο που εχουμε να κάνουμε ειναι υπομονη και θα δουμε παιχνιδάρες απο την MS. Απλά παρατηρώ οτι με την MS δεν υπάρχει υπομονη. Το Last of Us 2 ήταν 7 χρονια στην παραγωγη. Αλλα 5 το God of War κτλ. Αλλά με την MS δεν μπορουμε να περιμενουμε

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει υπομονή γιατί από τις μ... της Ms στη προηγούμενη γενιά που πέρα από 3-4 αποκλειστικά δεν είχε κανένα άλλο ο κόσμος είναι τρελά πεινασμένος για αποκλειστικά παιχνίδια 3A από την Microsoft την ίδια στιγμή που η Sony από την άλλη δεν έχει σταματήσει να δίνει συνεχώς αποκλειστικά και στην ουσία αυτό να είναι και το βασικό της όπλο απέναντι στην Ms.

Νομίζω η ίδια η Ms είχε ανακοινώσει ότι δεν πουλάνε κονσόλες τα αποκλειστικά παιχνίδια αλλά οι πιο δυνατές σε νούμερα specs κονσόλες με αποτέλεσμα μαζί με όλα τα αλλά που είχε πει το 2013(Always online, drm κ.τ.λ.) να έχει τη πορεία που είχε στη προηγούμενη γενιά κονσολών.

Όλα αυτά τα λέω απλά σαν αναφορά και προς θεού δεν θέλω να ξεκινήσω κανένα vs έτσι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Το μόνο που εχουμε να κάνουμε ειναι υπομονη και θα δουμε παιχνιδάρες απο την MS. Απλά παρατηρώ οτι με την MS δεν υπάρχει υπομονη. Το Last of Us 2 ήταν 7 χρονια στην παραγωγη. Αλλα 5 το God of War κτλ. Αλλά με την MS δεν μπορουμε να περιμενουμε

Στις συνέχειες των Franchise έχουμε υπομονή.Ηδη ανυπομονώ για Horizon 5 και το gears 6 όταν βγεί θα είναι δεδομένα επιτυχια.Περιμένουμε την ΜS γιατί στο κομμάτι των αποκλειστικών και νέων IP αυτή πρέπει να αποδείξει με games οτι επανέρχεται,πραγμα που δείχνει οτι θα το κάνει.Αν καταφέρει να έχει και αποκλειστική την Zenimax θα τα σπάσει στο μέλλον.

Η Sony έχει κερδίσει την υπομονή με όλους τους τίτλους της προηγούμενης γενιάς και ήδη προηγείται στην τωρινή αλλά επειδή φαίνεται οτι θα γίνει σφαγή νομίζω οτι είναι η πιο κατάλληλη γενιά για να εχεις και τις δύο κονσόλες.

Η λίστα φαίνεται εντυπωσιακή και το καλοκαίρι μου είναι ήδη κλεισμένο με

Rachet rift apart

The ascent

Microsoft flight simulator (ελπίζω)

Kena

+ gamepass

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα αποκλειστικά παιχνίδια της sony που αναφέρθηκαν, τα παίζει κάποιος και σε ps4.

Οπότε για αυτά τα παιχνίδια δεν υπάρχει η διαμάχη ps5 vs series X.

 ps5 και xbox αγοράζουμε τώρα περισσότερο για μελλοντική χρήση. Απλά έτυχε φέτος ακόμη να μην έχουμε δυστυχώς πολύ υλικό σε next gen παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Δεν υπάρχει υπομονή γιατί από τις μ... της Ms στη προηγούμενη γενιά που πέρα από 3-4 αποκλειστικά δεν είχε κανένα άλλο ο κόσμος είναι τρελά πεινασμένος για αποκλειστικά παιχνίδια 3A από την Microsoft την ίδια στιγμή που η Sony από την άλλη δεν έχει σταματήσει να δίνει συνεχώς αποκλειστικά και στην ουσία αυτό να είναι και το βασικό της όπλο απέναντι στην Ms.

Νομίζω η ίδια η Ms είχε ανακοινώσει ότι δεν πουλάνε κονσόλες τα αποκλειστικά παιχνίδια αλλά οι πιο δυνατές σε νούμερα specs κονσόλες με αποτέλεσμα μαζί με όλα τα αλλά που είχε πει το 2013(Always online, drm κ.τ.λ.) να έχει τη πορεία που είχε στη προηγούμενη γενιά κονσολών.

Όλα αυτά τα λέω απλά σαν αναφορά και προς θεού δεν θέλω να ξεκινήσω κανένα vs έτσι.

Οι μονοι πεινασμενοι με αποκλειστικα ειναι τα fanboys των 2 εταιρειων. Οπως εχω ξαναπει η μεγαλη πλειοψηφια του κοσμου δεν ενδιαφέρεται για αυτα. Η για να μην ειμαι απολυτος, δεν τα θεωρει προτεραιοτητα. 120 μυρια κονσολες PS4 στην αγορα. Ξέρεις ποια ειναι τα παιχνιδια του με τις μεγαλυτερες πωλήσεις; 

Witcher 3, FIFA 18, Call of Duty: WWII, RDR2, Call of Duty: Black Ops III, Grand Theft Auto V. Ξέρεις πόσο πούλησε το Uncharted 4; 16 μυρια. 16. Που σημαίνει πως υπάρχουν 104 μυρια κάτοχοι (πανω κατω οκ γιατι πολύς κοσμος εχει πανω απο μια κονσολα), που ΔΕΝ επαιξαν το Uncharted. To Spiderman δεν το επαιξαν 100 απο τα 120. Το God of War πουλησε 12. Το Horizon 10. 

Προσοχή. Δεν λεω ουτε οτι τα games ειναι χαλια ούτε τιποτα. Απλά χαλαρώστε λιγο. Τα exclusives δεν μετράνε οσο νομιζετε. Το One δεν εχασε επειδη δεν ειχε exclusives. Εχασε γιατι παρουσίασε ενα αδυναμο μηχάνημα, ακριβότερο απο το PS4, που το προώθησε ως TV and entertainment unit. Το PS5 αυτή την στιγμή έχει το πλεονεκτημα του νικητη. Κάποιος που ξοδεψε 7 χρόνια με το PS4, εχει τιτλους, φιλους και trophies εκει, λογικο ειναι να δώσει προτεραιοτητα στο PS5. 

Η MS αυτη την στιγμή εχει αρκετά πλεονεκτηματα. Gamepass, ισχυροτερο μηχανημα, περισσοτερα exclusives και πλεονεκτημα στα 3rd parties. Στο χέρι της (και το πορτοφολι της) ειναι να το εκμεταλλευτεί και του χρονου να μιλαμε για την MS ως πρωτοπορα. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Οι μονοι πεινασμενοι με αποκλειστικα ειναι τα fanboys των 2 εταιρειων. Οπως εχω ξαναπει η μεγαλη πλειοψηφια του κοσμου δεν ενδιαφέρεται για αυτα. Η για να μην ειμαι απολυτος, δεν τα θεωρει προτεραιοτητα. 120 μυρια κονσολες PS4 στην αγορα. Ξέρεις ποια ειναι τα παιχνιδια του με τις μεγαλυτερες πωλήσεις; 

Witcher 3, FIFA 18, Call of Duty: WWII, RDR2, Call of Duty: Black Ops III, Grand Theft Auto V. Ξέρεις πόσο πούλησε το Uncharted 4; 16 μυρια. 16. Που σημαίνει πως υπάρχουν 104 μυρια κάτοχοι (πανω κατω οκ γιατι πολύς κοσμος εχει πανω απο μια κονσολα), που ΔΕΝ επαιξαν το Uncharted. To Spiderman δεν το επαιξαν 100 απο τα 120. Το God of War πουλησε 12. Το Horizon 10. 

Προσοχή. Δεν λεω ουτε οτι τα games ειναι χαλια ούτε τιποτα. Απλά χαλαρώστε λιγο. Τα exclusives δεν μετράνε οσο νομιζετε. Το One δεν εχασε επειδη δεν ειχε exclusives. Εχασε γιατι παρουσίασε ενα αδυναμο μηχάνημα, ακριβότερο απο το PS4, που το προώθησε ως TV and entertainment unit. Το PS5 αυτή την στιγμή έχει το πλεονεκτημα του νικητη. Κάποιος που ξοδεψε 7 χρόνια με το PS4, εχει τιτλους, φιλους και trophies εκει, λογικο ειναι να δώσει προτεραιοτητα στο PS5. 

Η MS αυτη την στιγμή εχει αρκετά πλεονεκτηματα. Gamepass, ισχυροτερο μηχανημα, περισσοτερα exclusives και πλεονεκτημα στα 3rd parties. Στο χέρι της (και το πορτοφολι της) ειναι να το εκμεταλλευτεί και του χρονου να μιλαμε για την MS ως πρωτοπορα. 

Αυτή την εξίσωση που τη βλέπω "παίζει" πολύ στα forums δε τη καταλαβαίνω πολύ. Δηλαδή αν πούλησε 20εκ σε 120εκ χρήστες ένα παιχνίδι αυτό είναι κάτι αρνητικό? Και το Fifa/COD δηλαδή που πουλάει 20-30εκ. σε 500εκ. χρήστες είναι αποτυχημένο?

Ο λόγος που ο κόσμος λαχταράει τα exclusives θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τα console wars και επειδή δε θα το παίξουν οι "απέναντι". Ο λόγος είναι ότι μέσα στον αχταρμά των Fifa, COD, Battlefield, Assasin's Creed φαίνεται να ξεχωρίζουν ποιοτικά τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις.

Και η λογική ότι δε "μετράνε" είναι επίσης αυθαίρετη. Τι μετράει τότε? Μιλάμε για παρεμφερείς κονσόλες τόσο στη προηγούμενη όσο και στη τωρινή γενιά με αποδόσεις που πηγαίνουν φανάρι με φανάρι. Αν δε μετράνε και τα exclusives τότε δε μένει και τίποτα άλλο πέρα από μάρκετινγκ.

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τα συγκεκριμένα αποκλειστικά παιχνίδια της sony που αναφέρθηκαν, τα παίζει κάποιος και σε ps4.

Το kena είναι cross gen το rift apart είναι ps5 exclusive ...

Επίσης και πάλι δεν είναι multiplatform αν έχεις μόνο xbox πάλι δεν τα παίζεις.

Μην κάνουμε vs την φάση αλλά να μην στρουθοκαμηλιζουμε και με τα exclusives.Ακομα και αν τα παιχνίδια που πουλάνε περισσότερο είναι τα non exclusive , οπελατης θα πάρει την κονσόλα που μπορεί να παίξει τα πάντα μαζί με τα exclusives.Παραδεχομαστε ότι η sony έκανε πολύ καλά παιχνίδια και τώρα αναγνωρίζουμε στην ms ότι κινειται στην σωστή κατεύθυνση που κυνηγά και αυτή τα exclusives.

Προσωπικά για τα exclusives είχα το ps4 μαζί με τα οποία καλά multiplatform και τώρα γύρισα ξανά και στο series x για το πολλά υποσχόμενο μέλλον μαζί με το game pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...