Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Επίσης ο όρος ray tracing είναι proprietary της NVIDIA. Η τεχνολογία γενικά λέγεται path tracing.

Δεν νομίζω.

Εγώ πάντως θυμάμαι να διάβαζα για τον "όρο" ray tracing χρόνια πριν η nvidia ανακοινώσει τις αντίστοιχες κάρτες γραφικών και πριν καν μιλήσει γι αυτό. Και μάλιστα όχι μόνο στο gaming αλλά και σε εφαρμογές προσομοίωσης φωτισμού όπως Dialux..

Το "path tracing" είναι απλώς μία από τις διάφορες τεχνικές του Ray Tracing γενικότερα.

Τα αρχικά "RTX" είναι trademark της nVidia. Όχι ο γενικός όρος.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Επιμένεις...

Ray Tracing 2 δεν υπάρχει. Υπάρχει το δεύτερης γενιάς υλικό για ray tracing που χρησιμοποιεί η NVIDIA. 1η γενιά 20ΧΧ κάρτες. 2η γενιά 30ΧΧ κάρτες. Επίσης ο όρος ray tracing είναι proprietary της NVIDIA. Η τεχνολογία γενικά λέγεται path tracing.

Τέλος, έχεις μπλέξει την βούρτσα με την οδοντόβουρτσα. Αυτό που βγάζει η AMD είναι software based, χωρίς ανάγκη για specific hardware, που σημαίνει ότι μπορεί να τρέξει ακόμα και σε Switch. Το DLSS της NVIDIA από την άλλη, στηρίζεται στο hardware της.

Σου απάντησα ήδη ποιο πριν.

Και σου ξανά λέω δεν κατάλαβες τι εννοώ στο αρχικό μου ποστ.

Δεν σύγκρινα ποτέ το dlss με το ray tracing.

Οτιδήποτε άλλο μέσω προσωπικών μηνυμάτων.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eλα αγαπητε φιτς, ουτε εγω καταλαβα, ειναι δλδ πιο ωριμη η τεχνολογια? Στειλε αρθρα να διαβασω να ενημερωθω. Αν οντως ισχυει, τοτε ακομη καλυτερα για την κονσολα, ειναι καλα νεα αυτα. win win για ολους.

Σε αλλα νεα τωρα, μια αποκαλυπτικη στατιστικη:

No description available.

Επεξ/σία από hexenlord
ορθογραφια
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν νομίζω.

Εγώ πάντως θυμάμαι να διάβαζα για τον "όρο" ray tracing χρόνια πριν η nvidia ανακοινώσει τις αντίστοιχες κάρτες γραφικών και πριν καν μιλήσει γι αυτό. Και μάλιστα όχι μόνο στο gaming αλλά και σε εφαρμογές προσομοίωσης φωτισμού όπως Dialux..

Το "path tracing" είναι απλώς μία από τις διάφορες τεχνικές του Ray Tracing γενικότερα.

Τα αρχικά "RTX" είναι trademark της nVidia. Όχι ο γενικός όρος.

Ναι, δεν είναι copyrighted όρος, όπως το RTX (υπάρχει δηλαδή και γενικά). Είναι όμως μαρκετινγκ όρος για να ξεχωρίσει την δική της υλοποίηση από άλλες path tracing υλοποιήσεις, με σκοπό να πετύχει το ανάλογο πχ με pampers για τις πάνες. Ένα παράδειγμα, που δυστυχώς ήδη έχει καταφέρει ήδη, είναι σε πολλά μόνιτορ που υλοποιούν FreeSync, αλλά υποστηρίζουν και Gsync, να αναφέρονται μόνο ως Gsync. Brand recognition.

 

6 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Σου απάντησα ήδη ποιο πριν.

Και σου ξανά λέω δεν κατάλαβες τι εννοώ στο αρχικό μου ποστ.

Δεν συγκρίνα ποτε το dlss με το ray tracing.

Οτιδήποτε άλλο μέσω προσωπικών μυνηματων.

Δεν ξέρεις ούτε εσύ ο ίδιος τι γράφεις, και αυτά που γράφεις είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Ναι, δεν είναι copyrighted όρος, όπως το RTX (υπάρχει δηλαδή και γενικά). Είναι όμως μαρκετινγκ όρος για να ξεχωρίσει την δική της υλοποίηση από άλλες path tracing υλοποιήσεις, με σκοπό να πετύχει το ανάλογο πχ με pampers για τις πάνες. Ένα παράδειγμα, που δυστυχώς ήδη έχει καταφέρει ήδη, είναι σε πολλά μόνιτορ που υλοποιούν FreeSync, αλλά υποστηρίζουν και Gsync, να αναφέρονται μόνο ως Gsync. Brand recognition.

Εγώ πάντως πρώτη φορά διαβάζω να λέει κάποιος ότι ο όρος "Ray Tracing" είναι proprietary της nVidia και ότι η τεχνολογία λέγεται Path Tracing... Τον ίδιο όρο χρησιμοποιεί και η AMD για να περιγράψει την δική της υλοποίηση (Radeon Rays). 

Proprietary όροι είναι το RTX και το Radeon Rays. Όχι ο γενικός όρος Ray Tracing.

Όσο αναφορά για τα Pampers, αυτό είναι κανονικό brand name εταιρίας. Ο όρος του προιόντος στα Αγγλικά λέγεται "diapers". Επίσης "Pamper" (στον Ενικό) στα Αγγλικά σημαίνει χαιδεύω, κακομαθαίνω. Δεν σημαίνει πάνα μωρού.

Πάνες είναι ο Ελληνικός όρος και δεν έχει καμία σχέση με το όνομα Pampers.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμενουμε το νεο forza να ανεβασει τον πηχη παρα πολυ ψηλα με τα οσα εχουμε δει μεχρι τωρα σε racing παιχνιδια.

https://www.purexbox.com/news/2021/06/the_new_forza_motorsport_will_be_a_huge_generational_leap_says_dev

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Να περιμενουμε το νεο forza να ανεβασει τον πηχη παρα πολυ ψηλα με τα οσα εχουμε δει μεχρι τωρα σε racing παιχνιδια.

https://www.purexbox.com/news/2021/06/the_new_forza_motorsport_will_be_a_huge_generational_leap_says_dev

Από αυτά που διαβάζω για το forza εδώ μέσα (δεν έχω γνώμη καθώς δεν παίζω racing) είμαι σίγουρος ότι θα σπέρνει. Νομίζω αυτή η σειρά έχει κερδίσει την τυφλή εμπιστοσύνη του κόσμου.

Ωστόσο για να σε πειράξω και λίγο τι ήθελες να πει ένας dev του? Εδώ έχουμε διαβάσει το ακόλουθο:

image.png.ada228011bb141e9095999c50d376631.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ πάντως πρώτη φορά διαβάζω να λέει κάποιος ότι ο όρος "Ray Tracing" είναι proprietary της nVidia και ότι η τεχνολογία λέγεται Path Tracing... Τον ίδιο όρο χρησιμοποιεί και η AMD για να περιγράψει την δική της υλοποίηση (Radeon Rays). 

Proprietary όροι είναι το RTX και το Radeon Rays. Όχι ο γενικός όρος Ray Tracing.

Όσο αναφορά για τα Pampers, αυτό είναι κανονικό brand name εταιρίας. Ο όρος του προιόντος στα Αγγλικά λέγεται "diapers". Πάνες είναι ο Ελληνικός όρος και δεν έχει καμία σχέση με το όνομα Pampers.

Δεν συνεννοούμαστε και δεν έχεις μάλλον ιδέα τι εστί brand recognition.

Αν σε βοηθάει να το καταλάβεις πιο εύκολα, βάλε το proprietary σε "". Στο έγραψα παραπάνω, νομίζω ξεκάθαρα, δεν είναι copyrighted, μόνο το RTX. Οπότε τι σε προβληματίζει σε αυτό που γράφω;

Έχοντας ασχοληθεί αρκετά με τις μονοπωλιακές πρακτικές τις NVIDIA, ήταν από τα πρώτα πράγματα που ειπώθηκαν τότε όσον αφορά το branding. Σκοπός της ήταν και είναι να μην χρησιμοποιηθεί ο γενικός όρος τους path tracing αλλά κάτι πιο συγκεκριμένο, που θα συνδέεται άμεσα με την εταιρία, παρότι μπορεί να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (υλοποίηση), όπως με το Gsync και το Freesync branding.

Σοβαρά τώρα δεν καταλαβαίνεις τι γράφω όταν λέω ότι η λέξη pampers έχει γίνει συνώνυμη της πάνας ("πάω να αγοράσω παμπερς", όχι "πάω να αγοράσω πάνες"); Για να σε βοηθήσω, σκέψου το αντίστοιχο με Kleenex και χλωρίνη.

Περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω να το κατανοήσεις, λυπάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Δεν συνεννοούμαστε και δεν έχεις μάλλον ιδέα τι εστί brand recognition.

Αν σε βοηθάει να το καταλάβεις πιο εύκολα, βάλε το proprietary σε "". Στο έγραψα παραπάνω, νομίζω ξεκάθαρα, δεν είναι copyrighted, μόνο το RTX. Οπότε τι σε προβληματίζει σε αυτό που γράφω;

Έχοντας ασχοληθεί αρκετά με τις μονοπωλιακές πρακτικές τις NVIDIA, ήταν από τα πρώτα πράγματα που ειπώθηκαν τότε όσον αφορά το branding. Σκοπός της ήταν και είναι να μην χρησιμοποιηθεί ο γενικός όρος τους path tracing αλλά κάτι πιο συγκεκριμένο, που θα συνδέεται άμεσα με την εταιρία, παρότι μπορεί να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (υλοποίηση), όπως με το Gsync και το Freesync branding.

Σοβαρά τώρα δεν καταλαβαίνεις τι γράφω όταν λέω ότι η λέξη pampers έχει γίνει συνώνυμη της πάνας ("πάω να αγοράσω παμπερς", όχι "πάω να αγοράσω πάνες"); Για να σε βοηθήσω, σκέψου το αντίστοιχο με Kleenex και χλωρίνη.

Περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω να το κατανοήσεις, λυπάμαι.

Φίλε μου μπορεί το όνομα Pampers να έχει γίνει συνώνυμο με την πάνα εδώ στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η λέξη συνδέεται με brand recognition. Έχει τύχει να ζήσω Αγγλία για 10 χρόνια και ποτέ κανένας φίλος μου Άγγλος δεν έτυχε να μου πει πάω να αγοράσω "pampers" για το μωρό. Diapers έλεγαν ότι πάνε να αγοράσουν και το brand μπορεί να είναι οποιοδήποτε. Βασικά είναι εντελώς αποτυχημένο και σαν παράδειγμα γιατί το Ray Tracing είναι ξακάθαρα ένας όρος και όχι όνομα όπως Pampers και Kleenex. Περιγράφει κάτι πολύ συγκεκριμένο.

 Στο θέμα μας τώρα, μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα τι εστί "Ray Tracing". Το ότι το ανέφερε πρώτη η nvidia για τις κάρτες της και όχι η amd δεν το κάνει αυτόματα και brand recognition name... Επίσης ο γενικός όρος δεν λέγεται "Path Tracing". Το Path tracing είναι μία τεχνική Ray Tracing. 

Περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω να το κατανοήσεις, λυπάμαι.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@non-serviam

Ακόμα πιο λιανά. Το Ray Tracing είναι όρος και όχι όνομα όπως το "Pampers" και το "Kleenex". :rolleyes: 

Το Ray Tracing περιγράφει κάτι πολύ συγκεκριμένο, τα άλλα δύο που ανέφερες είναι απλές ονομασίες και θα μπορούσαν να είναι οποιοδήποτε προιόν.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Φίλε μου μπορεί το όνομα Pampers να έχει γίνει συνώνυμο με την πάνα εδώ στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η λέξη συνδέεται με brand recognition. Έχει τύχει να ζήσω Αγγλία για 10 χρόνια και ποτέ κανένας φίλος μου Άγγλος δεν έτυχε να μου πει πάω να αγοράσω "pampers" για το μωρό. Diapers έλεγαν ότι πάνε να αγοράσουν και το brand μπορεί να είναι οποιοδήποτε. Βασικά είναι εντελώς αποτυχημένο και σαν παράδειγμα γιατί το Ray Tracing είναι ξακάθαρα ένας όρος και όχι όνομα όπως Pampers και Kleenex. Περιγράφει κάτι πολύ συγκεκριμένο.

 Στο θέμα μας τώρα, μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα τι εστί "Ray Tracing". Το ότι το ανέφερε πρώτη η nvidia για τις κάρτες της και όχι η amd δεν το κάνει αυτόματα και brand recognition name... Επίσης ο γενικός όρος δεν λέγεται "Path Tracing". Το Path tracing είναι μία τεχνική Ray Tracing. 

Περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω να το κατανοήσεις, λυπάμαι.

Ο όρος path tracing περιγράφει τα μόνο κομμάτια του ray tracing σχετικά με το φως, για να στο περιγράψω πολύ χοντρικά. Το RT περιλαμβάνει και άλλα πράγματα, όπως ήχο. Οπότε όταν αναφερόμαστε σε GPU και μας ενδιαφέρει το visual κομμάτι, το PT είναι πιο σωστός όρος από το RT. Και η NVIDIA το χρησιμοποιεί με συγκεκριμένους σκοπούς, και όχι για την κάβλα της.

Τώρα όσον αφορά τα παμπερς, τι να σου πω. Εμείς στο χωριό μου έτσι τα λέγαμε. Εσύ που είσαι από πόλη μπορεί να λέτε αλλιώς.

 

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

@non-serviam

Ακόμα πιο λιανά. Το Ray Tracing είναι όρος και όχι όνομα όπως το "Pampers" και το "Kleenex". :rolleyes: 

Το Ray Tracing περιγράφει κάτι πολύ συγκεκριμένο, τα άλλα δύο που ανέφερες είναι απλές ονομασίες και θα μπορούσαν να είναι οποιοδήποτε προιόν.

Όχι. Μπορεί να συνδυάσεις και όρο με εταιρία. Όπως συνδυάζεις και προϊόν με εταιρία, και εκεί έγκειται και η τεράστια σημασία. Marketing 101.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Ο όρος path tracing περιγράφει τα μόνο κομμάτια του ray tracing σχετικά με το φως, για να στο περιγράψω πολύ χοντρικά. Το RT περιλαμβάνει και άλλα πράγματα, όπως ήχο. Οπότε όταν αναφερόμαστε σε GPU και μας ενδιαφέρει το visual κομμάτι, το PT είναι πιο σωστός όρος από το RT. Και η NVIDIA το χρησιμοποιεί με συγκεκριμένους σκοπούς, και όχι για την κάβλα της.

Τώρα όσον αφορά τα παμπερς, τι να σου πω. Εμείς στο χωριό μου έτσι τα λέγαμε. Εσύ που είσαι από πόλη μπορεί να λέτε αλλιώς.

 

Επαναλαμβάνω και η AMD σε ray tracing αναφέρεται στο επίσημο site της όταν μιλάει για την υλοποίηση της (Radeon Rays).

https://www.amd.com/en/technologies/radeon-pro-technologies

AMD Radeon Rays is a high efficiency, high performance GPU accelerated ray tracing software. 

 

Τώρα αν και οι δύο εταιρίες κάνουν λάθος και κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να χρησιμοποιούν άλλον πιο σωστό όρο, το αφήνω πάνω σου.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Επαναλαμβάνω και η AMD σε ray tracing αναφέρεται στο επίσημο site της όταν μιλάει για την υλοποίηση της (Radeon Rays).

https://www.amd.com/en/technologies/radeon-pro-technologies

AMD Radeon Rays is a high efficiency, high performance GPU accelerated ray tracing software. 

 

Τώρα αν και οι δύο εταιρίες κάνουν λάθος και κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να χρησιμοποιούν άλλον πιο σωστό όρο, το αφήνω πάνω σου.

Μέχρι να κάνουν tracing όλα τα rays (κύματα), είναι false advertising (και φυσικά η AMD ακολούθησε το παράδειγμα της NVIDIA, γιατί δεν μπορούσε να κάνει και αλλιώς). Εμένα με ενοχλεί πάντως αυτό, αν εσύ το δέχεσαι δικό σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...