Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαεχει καποιος που ειναι απολυμένος απο 1/3 ως 16/3 που να εχει κανει την αιτηση?

 

4 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Δεν ξέρω έχω τρελαθεί. Πήρα στον λογιστή δεν ξέρει... 

Εμάς έκανε αναστολή συμβάσεως, είναι ανοιχτός αλλά δουλεύουν 10 άτομα. 

Εγώ έχω έναν κωδικό από την εταιρία.

Για πες; 

τον χρησιμοποίησες πουθενά? εμενα ο εργοδότης δ λέει οτι δεν θα μου δώσει κωδικο κ θελω να δω αν μπορω να κανω αιτηση χωρις την συγκαταθεση του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, kost09 είπε

υπαεχει καποιος που ειναι απολυμένος απο 1/3 ως 16/3 που να εχει κανει την αιτηση?

τον χρησιμοποίησες πουθενά? εμενα ο εργοδότης δ λέει οτι δεν θα μου δώσει κωδικο κ θελω να δω αν μπορω να κανω αιτηση χωρις την συγκαταθεση του

Δεν. Έχω ιδέα είμαι το. Νούμερο 9 φίλε... 

Προσπαθώ να βγάλω άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Δεν ξέρω έχω τρελαθεί. Πήρα στον λογιστή δεν ξέρει... 

Εμάς έκανε αναστολή συμβάσεως, είναι ανοιχτός αλλά δουλεύουν 10 άτομα. 

Εγώ έχω έναν κωδικό από την εταιρία.

Για πες; 

Για την κατηγορία Β (επιχειρήσεις που πλήττονται), υπάρχει και αυτό (με σημασία στο υπογραμμισμένο):

→ Οικειοθελής αποζημίωση πλέον της αποζημίωσης ειδικού σκοπού
9. Επιχειρήσεις-εργοδότες, της κατηγορίας αυτής  (που πλήττονται δηλαδή βάση ΚΑΔ σύμφωνα με τα ανωτέρω), δύνανται να καταβάλλουν στους εργαζόμενούς τους, οι οποίοι είναι δικαιούχοι της αποζημίωσης ειδικού σκοπού, επιπλέον ποσό,  και σε κάθε περίπτωση μέχρι του ποσού των μεικτών καταβαλλόμενων αποδοχών τους,  εξ ελευθεριότητας.

Για το επιπλέον ποσό αυτό, υποβάλλεται ΑΠΔ και καταβάλλονται οι ασφαλιστικές εισφορές που αντιστοιχούν στο επιπλέον ποσό αυτό, οι οποίες αφαιρούνται από την υποχρέωση κάλυψής τους από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Για την κατηγορία Α (επιχειρήσεις που έκλεισαν με κρατική εντολή) υπάρχει η μείωση ενοικίου, για την κατηγορία Β υπάρχει ο καλός εργοδότης που θα δώσει επιπλέον χρήματα πέραν του βασικού για τα έξοδα του εργαζόμενού του που είναι σε αναστολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Για την κατηγορία Β (επιχειρήσεις που πλήττονται), υπάρχει και αυτό (με σημασία στο υπογραμμισμένο):

→ Οικειοθελής αποζημίωση πλέον της αποζημίωσης ειδικού σκοπού
9. Επιχειρήσεις-εργοδότες, της κατηγορίας αυτής  (που πλήττονται δηλαδή βάση ΚΑΔ σύμφωνα με τα ανωτέρω), δύνανται να καταβάλλουν στους εργαζόμενούς τους, οι οποίοι είναι δικαιούχοι της αποζημίωσης ειδικού σκοπού, επιπλέον ποσό,  και σε κάθε περίπτωση μέχρι του ποσού των μεικτών καταβαλλόμενων αποδοχών τους,  εξ ελευθεριότητας.

Για το επιπλέον ποσό αυτό, υποβάλλεται ΑΠΔ και καταβάλλονται οι ασφαλιστικές εισφορές που αντιστοιχούν στο επιπλέον ποσό αυτό, οι οποίες αφαιρούνται από την υποχρέωση κάλυψής τους από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Για την κατηγορία Α (επιχειρήσεις που έκλεισαν με κρατική εντολή) υπάρχει η μείωση ενοικίου, για την κατηγορία Β υπάρχει ο καλός εργοδότης που θα δώσει επιπλέον χρήματα πέραν του βασικού για τα έξοδα του εργαζόμενού του που είναι σε αναστολή.

Δηλαδή να του πω να μου δώσει χρήματα; 

 

Έχεις τον νόμο να τον στείλω στην Αθήνα να τον δούνε; 

Επεξ/σία από Lalakis1975
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kost09 είπε

υπαεχει καποιος που ειναι απολυμένος απο 1/3 ως 16/3 που να εχει κανει την αιτηση?

τον χρησιμοποίησες πουθενά? εμενα ο εργοδότης δ λέει οτι δεν θα μου δώσει κωδικο κ θελω να δω αν μπορω να κανω αιτηση χωρις την συγκαταθεση του

Δεν χρειάζεσαι τον αριθμό πρωτοκόλλου. Αν έχει κάνει η επιχείρηση την αίτηση, θα σε έχει μέσα. Εσύ βάζεις απλά τα στοιχεία του taxis, και τα μόνα που συμπληρώνεις είναι τηλέφωνο, email, τράπεζα, ΙΒΑΝ. Απλά κάπου θα εμφανιστεί και ο εργοδότης και ο αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησής του (και καλά να το ελέγξεις πως ισχύει το ίδιο).

2 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Δηλαδή να του πω να μου δώσει χρήματα; 

Χιούμορ να φανταστώ; Αν είναι να τα δώσει, θα τα δώσει μόνος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BrocasHelm είπε

Δεν χρειάζεσαι τον αριθμό πρωτοκόλλου. Αν έχει κάνει η επιχείρηση την αίτηση, θα σε έχει μέσα. Εσύ βάζεις απλά τα στοιχεία του taxis, και τα μόνα που συμπληρώνεις είναι τηλέφωνο, email, τράπεζα, ΙΒΑΝ. Απλά κάπου θα εμφανιστεί και ο εργοδότης και ο αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησής του (και καλά να το ελέγξεις πως ισχύει το ίδιο).

Χιούμορ να φανταστώ; Αν είναι να τα δώσει, θα τα δώσει μόνος του.

σιγα μην δωσει , 150 ατομα ειμαστε δεν παιζει . οποτε εμεις που δεν κλεισαμε την φαγαμε , ωραια πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kost09 είπε

χρειάστηκες  κάποιον κωδικό απο τον εργοδότη ή δεν χρειάστηκες τίποτα

Μου ειχε στειλει κωδικο και ημερομηνια αναστολης συμβασης ο εργοδοτης. Στην φορμα τα ειχε ήδη συμπληρωμενα αυτα. Αν δεν στα εχει συμπληρωμενα εσενα πρεπει να μιλησεις με τον εργοδοτη

25 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Δεν ξέρω έχω τρελαθεί. Πήρα στον λογιστή δεν ξέρει... 

Εμάς έκανε αναστολή συμβάσεως, είναι ανοιχτός αλλά δουλεύουν 10 άτομα.

Ως εχει, δεν δικαιουσαι μειωση ενοικιου. Εκτος κι αν αλλαξει κατι τις επομενες μερες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδοξο όλης της ιστορίας. Κάνω δεύτερη δουλειά από ανάγκη. Η βασική μου δουλειά έκλεισε και κάνω 2 4ωρα την εβδομάδα σε καφέ take away και εννοείται ότι δεν δικαιουμε το επίδομα αλλά ούτε και τα υπόλοιπα ευεργετήματα .Μου βγάζει σφάλμα ότι  εμφανίζομαι να απασχολούμε σε επιχείρηση με αφμ τάδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Μου ειχε στειλει κωδικο και ημερομηνια αναστολης συμβασης ο εργοδοτης. Στην φορμα τα ειχε ήδη συμπληρωμενα αυτα. Αν δεν στα εχει συμπληρωμενα εσενα πρεπει να μιλησεις με τον εργοδοτη

Ως εχει, δεν δικαιουσαι μειωση ενοικιου. Εκτος κι αν αλλαξει κατι τις επομενες μερες

Αν δεν. Αλλάξει δεν θα δώσω όλο το ενοίκιο αυτόν τον μήνα. Με τα 800 τι να καλύψω δηλαδή; ενοίκιο, ρεύμα, νερό, φαγητό; 

Λοιπόν έκανα καταγγελία σε κάποια κανάλια για αυτό το θέμα. 

Σε λίγο θα πάρω τηλέφωνο κ στην βουλή μήπως βρεθεί κάποια λύση και αλλάξει αυτό. Το απόγευμα πάντως θα το αναφέρουν στα κανάλια. 

Μόλις μίλησα και με το γραφείο του υφυπουργού... Όλοι μαζί μπορούμε πιστεύω να αλλάξουμε την αδικία με την έκπτωση του ενοικίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kost09 είπε

Το ιδιο νουμερο εχω κ εγω

Ελπιζω να γινει δεκτο το αιτημα μας, σε λιγο θα μιλησω με τον Χιο ,αυτος θα το βγαλει το θεμα προς τα εξω συντομα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά αν σας βγάζει προβλήματα όπως π.χ να μην αναγνωρίζει χαρακτήρες, είτε με το IBAN είτε με τα άλλα στοιχεία δοκιμάστε να την κάνετε από Internet Explorer και τα αναγνωρίζει όλα κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλ για να είμαστε σίγουροι όταν κάνουμε υποβολή πρέπει να μας πάει σε οθόνη που λέει εκτύπωση??αν γίνει η υποβολή αίτησης σωστά και πάμε να ξαναμπούμε θα πρέπει να βγάζει μήνυμα πως η αίτηση έχει υποβληθεί??

 

Αν μπορεί κάποιος που την έκανε επιτυχώς να δοκιμάσει να μας πει.

Επεξ/σία από alex19871987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Δηλ για να είμαστε σίγουροι όταν κάνουμε υποβολή πρέπει να μας πάει σε οθόνη που λέει εκτύπωση??αν γίνει η υποβολή αίτησης σωστά και πάμε να ξαναμπούμε θα πρέπει να βγάζει μήνυμα πως η αίτηση έχει υποβληθεί??

Αν μπορεί κάποιος που την έκανε επιτυχώς να δοκιμάσει να μας πει.

Έτσι ναι.

Οι ιδιοκτήτες είναι υποχρεωμένοι να δεχτούνε την έκπτωση; Αυτούς ποιος τους καλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Απαντάω σε σένα, στον εαυτό μου και στον @Lalakis1975 και σε όσους άλλους το έχουν απορία, αυτό με το ενοίκιο πρώτης κατοικίας ισχύει ΜΟΝΟ για επιχειρήσεις που έκλεισαν με κρατική εντολή.

Γενικά βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφορίες εδώ:

https://www.taxheaven.gr/news/47999/korwnoios-35-apanthseis-gia-ergodotes-kai-ergazomenoys-epixeirhsewn-poy-ekleisan-h-plhttontai-basei-kad

Και αν θέλετε να δείτε και λίστα με τους ΚΑΔ και για τις 2 κατηγορίες, θα τα βρείτε εδώ:

https://issuu.com/efsyn/docs/metra-martiou-2020/14

Εγώ προσωπικά είμαι στην κατηγορία επιχείρησης που πλήττεται σημαντικά και δεν έκλεισε από κρατική εντολή (ΚΑΔ 7911 ταξιδιωτικό πρακτορείο) επομένως απλά παίρνω τα 800.

Επίσης το link taxheaven παραπάνω αναφέρει και άλλα χρήσιμα που κάποιοι είδα να ρωτούν (όπως ο προγραμματιστής ως μισθωτός και καθηγητής ωδείου), όπου πχ για το συγκεκριμένο δεν ισχύει το 800άρι αφού λέει ξεκάθαρα: Οι εργαζόμενοι δικαιούνται αποζημίωση ειδικού σκοπού ύψους οκτακοσίων ευρώ (800€), η οποία καλύπτει χρονικό διάστημα 45 ημερών, εφόσον δεν έχουν άλλη σύμβαση εξαρτημένης εργασίας σε άλλον εργοδότη.

7729 ΚΑΔ που εχω εγω ειναι στην κρατικη εντολη βλεπω.Αλλα λογιστης ειπε δεν δικαιουμαι,Ολοκληρο το καδ ειναι 77291100

Επεξ/σία από aekoupoli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...