Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά κάποιος άμα γνωρίζει να μου πει. 

Η γυναίκα μου είναι αισθητικος και σταμάτησε να δουλεύει από την αρχή που έγινε αυτό λόγω κρατικής παρέμβασης. 

Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να κάνει την αίτηση στον εργανη για να πάρουν οι κοπέλες τα 800 ευρώ? 

Ρωτάω γιατί ακόμη δεν έχει κάποια ενημέρωση άμα το έκανε η όχι. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Παιδιά κάποιος άμα γνωρίζει να μου πει. 

Η γυναίκα μου είναι αισθητικος και σταμάτησε να δουλεύει από την αρχή που έγινε αυτό λόγω κρατικής παρέμβασης. 

Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να κάνει την αίτηση στον εργανη για να πάρουν οι κοπέλες τα 800 ευρώ? 

Ρωτάω γιατί ακόμη δεν έχει κάποια ενημέρωση άμα το έκανε η όχι. 

Ευχαριστώ πολύ. 

ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος ειτε να της πληρωσει  κανονικα τον μισθο, ειτε να αναστειλει την συμβαση της, να το δηλωσει στο ΕΡΓΑΝΗ, οποτε θα δικαιουται το επιδομα των 800 ευρω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Παιδιά κάποιος άμα γνωρίζει να μου πει. 

Η γυναίκα μου είναι αισθητικος και σταμάτησε να δουλεύει από την αρχή που έγινε αυτό λόγω κρατικής παρέμβασης. 

Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να κάνει την αίτηση στον εργανη για να πάρουν οι κοπέλες τα 800 ευρώ? 

Ρωτάω γιατί ακόμη δεν έχει κάποια ενημέρωση άμα το έκανε η όχι. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Εμένα σήμερα μου έστειλε ο εργοδότης μύνημα με αριθμό πρωτοκόλλου για να κάνω αίτηση για επίδομα.

Πρέπει να μιλήσεις με τον εργοδότη της κοπέλας να σου πει ποτε θα κανει κτλ.

Επεξ/σία από s1mplement
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος ειτε να της πληρωσει  κανονικα τον μισθο, ειτε να αναστειλει την συμβαση της, να το δηλωσει στο ΕΡΓΑΝΗ, οποτε θα δικαιουται το επιδομα των 800 ευρω

Οπότε άμα δεν κάνει την αίτηση για τον Χ Ψ λόγο θα πρέπει να πληρώσει σε όλες τις κοπέλες κανονικά το μηνιάτικο για μαρτιο και Απρίλιο??? 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Οπότε άμα δεν κάνει την αίτηση για τον Χ Ψ λόγο θα πρέπει να πληρώσει σε όλες τις κοπέλες κανονικά το μηνιάτικο για μαρτιο και Απρίλιο??? 

ναι, φυσικα, αν δεν εχει ανασταλει η συμβαση με δηλωση στο ΕΡΓΑΝΗ τοτε αυτη παραμενει σε ισχυ, και οφειλει να πληρωσει μισθους, οπως θα κανουν και οσοι λειτουργουν κανονικα

(απολυσεις απαγορευονται αν αυτη ειναι η επομενη ερωτηση σου)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnyman είπε

Παιδιά κάποιος άμα γνωρίζει να μου πει. 

Η γυναίκα μου είναι αισθητικος και σταμάτησε να δουλεύει από την αρχή που έγινε αυτό λόγω κρατικής παρέμβασης. 

Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να κάνει την αίτηση στον εργανη για να πάρουν οι κοπέλες τα 800 ευρώ? 

Ρωτάω γιατί ακόμη δεν έχει κάποια ενημέρωση άμα το έκανε η όχι. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Καλησπερα σας. Δεν ξέρω που μπορώ να ρωτήσω κάτι. Εργάζομαι σε δημόσια και σε ιδιωτική επιχείρηση. Δηλωμένες και οι δυο. Ένσημα μου βάζουν και οι δυο. Από την ιδιωτική επιχείρηση με απέλυσαν. Δικαιουμαι το επίδομα ειδικού σκοπού (800€); Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lenistr είπε

Καλησπερα σας. Δεν ξέρω που μπορώ να ρωτήσω κάτι. Εργάζομαι σε δημόσια και σε ιδιωτική επιχείρηση. Δηλωμένες και οι δυο. Ένσημα μου βάζουν και οι δυο. Από την ιδιωτική επιχείρηση με απέλυσαν. Δικαιουμαι το επίδομα ειδικού σκοπού (800€); Ευχαριστώ!

Αν η επιχείρηση κάνει χρήση των ευεργετικών διατάξεων, ναι. Αν όχι, τότε δεν μπορείτε να το πάρετε, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Lenistr είπε

Καλησπερα σας. Δεν ξέρω που μπορώ να ρωτήσω κάτι. Εργάζομαι σε δημόσια και σε ιδιωτική επιχείρηση. Δηλωμένες και οι δυο. Ένσημα μου βάζουν και οι δυο. Από την ιδιωτική επιχείρηση με απέλυσαν. Δικαιουμαι το επίδομα ειδικού σκοπού (800€); Ευχαριστώ!

Ρωτα τον εργοδότη της ιδιωτικής επιχείρησης αν σε έχει δηλώσει, υποθέτω σε απέλυσε από 1η Μαρτίου και μετά.

Όταν ανοίξει η πλατφόρμα 1η Απρίλη θα διαβάσεις αν μπορείς να κάνεις αίτηση ή όχι. Δηλαδή περιμένεις(αλλά πρέπει να σε δηλώσει ο εργοδότης).

3 λεπτά πριν, lightsout είπε

Αν η επιχείρηση κάνει χρήση των ευεργετικών διατάξεων, ναι. Αν όχι, τότε δεν μπορείτε να το πάρετε, δυστυχώς.

Αλλά επειδή θα πάρει κανονικά από το δημόσιο τον μισθό είσαι σίγουρος ότι έχει δικαίωμα από την ιδιωτική να πάρει;

Π.χ. εμένα ο λογιστής μου είπε δεν μπορείς να πάρεις 2 επιδόματα αν είσαι μισθωτός σε επιχείρηση που έκλεισε και έχεις ατομική επιχείρηση δικιά σου που επίσης έκλεισε.

Δεν είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση αλλά..

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, με επιφύλαξη το παραπάνω, λόγω των δύο εργοδοτών. Πάντως σε περίπτωση που την απέλυαν και οι δύο και είχαν κάνει αμφότεροι χρήση των ευεργετικών διατάξεων, μία φορά θα έπαιρνε το επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα εδώ ένα κατάστημα το οποίο με κρατική εντολή ειναι κλειστή 

ο λογιστής μου έκανε την αίτηση δήλωσε και των εργαζόμενο στον οποίο βγήκε ο αριθμός πρωτοκόλλου για να κάνει ο εργαζόμενος αίτηση με την σειρά του 

το πρόβλημα μου είναι το έξεις τον ρωτάω αν έγινε δεκτή και ούτε  αυτός ξέρει σίγουρα από τι καταλαβαίνω μου λέει ότι δεν ζητάει e banking μέσα και τέτοια αλλά η αίτηση έγινε κανονικά και μάλλον δέχτηκε γιατί για το ενοίκιο θα πληρώσω 60% αλλά για τα λεφτά δεν ξέρει .

εχει κάνει κάποιος άλλος να μου πει πως γίνεται ? Ζητάει λογαριασμό πουθενά? 
η πρέπει να γίνει με κάποιο τρόπο αποδεκτή πρώτα και μετά με νέα αίτηση να βάλουμε και των λογαριασμό ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ζητάει σε κανέναν εργοδότη Iban . Θεωρώ ότι αυτό έγκειται στο γεγονός ότι οι εργοδότες έχουν ήδη δηλωμένο επαγγελματικό λογαριασμό τράπεζας στο taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gabriel1981 είπε

Δε ζητάει σε κανέναν εργοδότη Iban . Θεωρώ ότι αυτό έγκειται στο γεγονός ότι οι εργοδότες έχουν ήδη δηλωμένο επαγγελματικό λογαριασμό τράπεζας στο taxis

Επίσης και στο λογαριασμό μου έχει να δηλώνουν iban όλοι οι φορολογούμενοι για να πάρουν χρήμα πίσω

 

προς το παρόν έχει χρησιμοποιηθεί μόνο ή κυρίως για τη φορολοταρία, αλλά νομίζω μελλοντικά από κει θα γίνεται η φάση δεν θα σηκώνεσαι κάθε φορά να τρέχεις εφορία με φωτοτυπία το iban ούτε να το γράφεις κάθε φορά στη δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Εργάζομαι σε καταστημα με αρώματα,εχω σταματήσει απο τις 17 που εκλεισαν τα καταστηματα λιανικης,ήθελα να ρωτησω πως βλέπω εαν ο εργοδότης μου εχει κανει αναστολη σύμβασης,έχω τους κωδικους taxis και μπαινω στο εργανη μου,μπορω να το δω απο εκει?μια δευτερη ερωτηση σήμερα πήρα το αφεντικο μου και την ρώτησα τι εκανε με το επιδομα η λογιστρια και τις ειπε οτι δικαιουνται αυτοι που δεν μπορουν να εχουν e shop δηλαδη εμεις μπορουσαμε εαν θελαμε να είχαμε eshop και οτι πιστευει θα βγαλουν καποια αλλη διαταξη,ισχύει κατι τετοιο?οτι και καλα δεν τα δικαιουμαι επειδη θα μπορουσε η επιχειρηση να δουλεψει ως e shop κατι τετοιο??

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Επεξ/σία από toykaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, toykaki είπε

Καλησπέρα σας,

Εργάζομαι σε καταστημα με αρώματα,εχω σταματήσει απο τις 17 που εκλεισαν τα καταστηματα λιανικης,ήθελα να ρωτησω πως βλέπω εαν ο εργοδότης μου εχει κανει αναστολη σύμβασης,έχω τους κωδικους taxis και μπαινω στο εργανη μου,μπορω να το δω απο εκει?

πρέπει να σου δώσει αφού κάνει την αίτησή του αριθμό πρωτοκόλλου και μετά θα ανοίξει ειδική πλατφόρμα για να δηλώσεις εσύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...