Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, s1mplement είπε

Δεν ξέρω, στον άλλον απαγορεύτεαι να σε απολύει. Δηλαδή δεν θα ισχύει η απόλυση. Οπότε αν πας αλλού μόνο παράνομα θα μπορείς να δουλεύεις λογικά ή σε δυο δουλειές ταυτόχρονα δεν ξέρω.

λέει θα κάνει παραίτησή δεν απαγορεύεται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ziaba είπε

λέει θα κάνει παραίτησή δεν απαγορεύεται αυτό

Το θεμα ειναι εαν εχω κανει την αιτηση για το 800αρι,εφοσον δε ξερουμε ποτε θα τα βαλουν κιολας,μη φαω καμια πορτα οταν παραιτηθω.

Αν και με τη γραφειοκρατεια αμφιβαλλω οτι θα το παρουν πρεφα,αλλα λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ziaba είπε

λέει θα κάνει παραίτησή δεν απαγορεύεται αυτό

Δεν ξέρω  τότε παιδιά, λογικά είναι κάπως πουστιά να πάρεις λεφτά και να πάρεις και ένα μισθό σε άλλον εργοδότη, δεν ξέρω.

Σχετικα με την αίτηση για ατομικές είναι η ίδια με όλες άλλες επιχειρήσεις, στο screenshot που έβαλες είναι η οδηγίες στην ακριβώς πρώτη γραμμη μετά από την λέξη ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ(ένα αρχείο είναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Σχετικα με την αίτηση για ατομικές είναι η ίδια με όλες άλλες επιχειρήσεις, στο screenshot που έβαλες είναι η οδηγίες στην ακριβώς πρώτη γραμμη μετά από την λέξη ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ(ένα αρχείο είναι)

μέσα λέει μόνο για αναστολή συμβάσεων για να κάνω αίτηση για το 800αρι τπτ ... μάλλον ακόμα δεν άνοιξέ η πλατφόρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ziaba είπε

μέσα λέει μόνο για αναστολή συμβάσεων για να κάνω αίτηση για το 800αρι τπτ ... μάλλον ακόμα δεν άνοιξέ η πλατφόρμα

Ναι αλλά καλό είναι να συμπληρώσεις το έγγραφο και να κάνεις δήλωση αναστολής Δραστηριότητας και να μην λέει τπτ για 800Ε. Αν έκλεισε η επιχείρηση σου εκεί το δηλώνεις ως ατομική.

Επεξ/σία από s1mplement
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ο πρώην εργοδότης μου για δικούς του λόγους δε θέλει να κάνει δήλωση, εγώ που απολύθηκα ~10 Μαρτίου δε θα μπορώ να πάρω τα 800€?

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Αν ο πρώην εργοδότης μου για δικούς του λόγους δε θέλει να κάνει δήλωση, εγώ που απολύθηκα ~10 Μαρτίου δε θα μπορώ να πάρω τα 800€?

Λογικα οχι αφου πρωτα κανει η επιχειρηση αιτηση και μετα ο εργαζομενος. αλλα καλυτερα ρωτα οαεδ αφου στην απολυση σου δινουν χαρτι για επιδομα οαεδ. αρα λογικα κατι θα παρεις αν οχι 800 αλλα λιγοτερα απο οαεδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nancy1980 είπε

Καταρχήν αν βοηθάει σήμερα μου έκανε ο εργοδότης αναστολή σύμβασης μέχρι 30 Απριλίου και με ενημέρωσε ότι από την 1η Απριλίου ανοιγει η πλατφόρμα για τους εργαζόμενους   με έναν κωδικό που θα μου δώσει το λογιστήριο την Τρίτη να μπω με κωδικούς και να κάνω την αίτηση -επιβεβαίωση για τα 800.Επιχειρηση διαφορές υπηρεσίας υγείας ΚΑΔ

Μήπως είναι άκυρη η απόλυση; Απολύσεις από 1η Μαρτίου μέχρι 18 ειπαν ότι είναι ακυρες

εάν η εταιρεία δεν μπει στα μέτρα του δημοσίου για στήριξή της, όπως αναστολή πληρωμής φόρων και ΦΠΑ κτλ, τότε νομίζω πως μπορεί να απολύσει, ο υπάλληλος πάει ταμείο ανεργείας. το 400άρι (γιατί 400 τον μήνα είναι επί δύο μήνες = 800) είναι για αυτούς που η εταιρεία τους ή έχει κλείσει ή έχει πέσει ο τζίρος της και προχωρά σε αναστολή συμβάσεων προς εργαζομένους για να επιβιώσει. εκεί απαλλάσεται η εταιρεία από τις εργοδοτικές εισφορές και από την καταβολή μισθού. ο εργαζόμενος (ή ο αυτοαπασχολούμενος) κάθεται σπίτι και πληρώνεται 800 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απολύθηκα 28 Φεβρουαρίου και ως τώρα ξέραμε ότι δεν το δικαιούμαι,άκουσα στο ραδιόφωνο πως δεν είναι σίγουρη η ημερομηνία όσον αφορά αυτούς που έχουν απολυθεί.Δηλαδη υπάρχει περίπτωση να το παρατείνουν και για αυτούς που απολύθηκαν πριν την 1 Μαρτίου .Και σήμερα είδα επίσημα την ανακοίνωση της κυβέρνησης και δεν αναφέρει κάτι για αυτούς που απολύθηκαν?

Υπάρχει περίπτωση να συζητιέται και να μην έχει παρθεί ακόμα η τελική απόφαση όσον αφορά το ποιοί το δικαιούνται από αυτούς που απολύθηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συμβάσεις ορισμένου χρόνου η ανατολή σημαίνει ότι η λήξη τους πάει πιο πίσω; Μια σύμβαση δηλαδή που λήγει 30 Απρίλη με την αναστολή θα λήγει αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xxatziva είπε

Λογικα οχι αφου πρωτα κανει η επιχειρηση αιτηση και μετα ο εργαζομενος.

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ από αυτά που διάβασα. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργη λογική το επίδομα που θα δώσει το κράτος στον εργαζόμενο να εξαρτάται από τον εργοδότη ο οποίος τον απέλυσε. Αν ο εργοδότης αρνηθεί να του δώσει τον αριθμό πρωτοκόλλου? Νομίζω δε το σκέφτηκαν πολύ σωστά εκεί στο υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2020 στις 7:49 ΜΜ, s1mplement είπε

Δεν ξέρω  τότε παιδιά, λογικά είναι κάπως πουστιά να πάρεις λεφτά και να πάρεις και ένα μισθό σε άλλον εργοδότη, δεν ξέρω.

"κάπως" ?? 

Καρα-πουστιά είναι. Αλλά δε θα είναι ο μόνος, έχει να πέσει κομπίνα από διάφορους που θίγονταν με το "μαζί τα φάγαμε" που θα πέσει σύννεφο. Και μη μου πεις ότι είναι ο πρώτος που ακους να το ψαχνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια εδώ γιατί θα με τρελάνουν.

Δουλεύω υπάλληλος σε ένα υποκατάστημα μιας εταιρίας το οποίο λόγο κορονοϊού έκλεισε. Είμαι ο μοναδικός υπάλληλος εκεί. Το κεντρικό κατάστημα συνεχίζει και λειτουργεί κανονικά κεκλεισμένων των θυρών. Τους είπα να κάνουν τα χαρτιά ώστε να λάβω το επίδομα αλλά λέει τους είπε ο λογιστής τους ότι επειδή το κεντρικό κατάστημα παραμένει ανοιχτό δεν δικαιούμαι κάτι. Έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω μιας και είναι το μοναδικό μου εισόδημα. Κάποιος που ξέρει κάτι μπορεί να μου πει αν αυτό που μου λένε ισχύει ή δικαιούμαι το επίδομα κανονικα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω εδώ επειδή δεν έχω πουθενά αλλού να ρωτήσω. Σας παρακαλώ βοηθήστε με, έχω αγχωθεί πάρα πολύ.

Έκανα log in στα eservices.yeka.gr χρησιμοποιώντας τα στοιχεία του taxisnet. Ήθελα να κοιτάξω κάτι σχετικό με τις συμβάσεις μου.

Είμαι εργαζόμενος και όχι εργοδότης, αλλά για κάποιο λόγο που δε κατανοώ περάστηκαν στο σύστημα το ονοματεπώνυμο, το πατρόνυμο και το α.φ.μ μου ως εργοδότη και όχι ως εργαζόμενου. Τίποτα άλλο.

Έψαξα επιλογές για διόρθωση ή επεξεργασία και δεν είχε πουθενά παρόλο που δεν είχα αποθηκεύσει απολύτως τίποτα. Υποθέτω πως τα τράβηξε από το taxis τα στοιχεία, παρόλα αυτά, υπάρχει πιθανότητα να έχουν αποθηκευτεί τα στοιχεία;

Θα έχω πρόβλημα με την αίτηση για τα 800 ευρώ; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pararlama31 είπε

Ρωτάω εδώ επειδή δεν έχω πουθενά αλλού να ρωτήσω. Σας παρακαλώ βοηθήστε με, έχω αγχωθεί πάρα πολύ.

Έκανα log in στα eservices.yeka.gr χρησιμοποιώντας τα στοιχεία του taxisnet. Ήθελα να κοιτάξω κάτι σχετικό με τις συμβάσεις μου.

Είμαι εργαζόμενος και όχι εργοδότης, αλλά για κάποιο λόγο που δε κατανοώ περάστηκαν στο σύστημα το ονοματεπώνυμο, το πατρόνυμο και το α.φ.μ μου ως εργοδότη και όχι ως εργαζόμενου. Τίποτα άλλο.

Έψαξα επιλογές για διόρθωση ή επεξεργασία και δεν είχε πουθενά παρόλο που δεν είχα αποθηκεύσει απολύτως τίποτα. Υποθέτω πως τα τράβηξε από το taxis τα στοιχεία, παρόλα αυτά, υπάρχει πιθανότητα να έχουν αποθηκευτεί τα στοιχεία;

Θα έχω πρόβλημα με την αίτηση για τα 800 ευρώ; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν σε αφορά το σύστημα για εργαζομένους δλδ eservices.yeka.gr. Τα στοιχεία αυτόματα συμπληρώνονται εκεί πέρα και να μην είσαι εργοδότης οπότε το αγνοείς.

Την αίτηση θα την κάνεις με τον αριθμό καταχώρησης στο ΕΡΓΑΝΗ(eservices.yeka.gr) από τον εργοδότη σου όταν ανοίξει η πλατφόρμα στο https://employees.yeka.gr/ από τη 1η Απρίλη και μετά.

57 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Μια βοήθεια εδώ γιατί θα με τρελάνουν.

Δουλεύω υπάλληλος σε ένα υποκατάστημα μιας εταιρίας το οποίο λόγο κορονοϊού έκλεισε. Είμαι ο μοναδικός υπάλληλος εκεί. Το κεντρικό κατάστημα συνεχίζει και λειτουργεί κανονικά κεκλεισμένων των θυρών. Τους είπα να κάνουν τα χαρτιά ώστε να λάβω το επίδομα αλλά λέει τους είπε ο λογιστής τους ότι επειδή το κεντρικό κατάστημα παραμένει ανοιχτό δεν δικαιούμαι κάτι. Έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω μιας και είναι το μοναδικό μου εισόδημα. Κάποιος που ξέρει κάτι μπορεί να μου πει αν αυτό που μου λένε ισχύει ή δικαιούμαι το επίδομα κανονικα?

Ευχαριστώ

Σου πληρώνουν κανονικά τον μισθό σου. Είσαι υπάλληλος, απλα δεν δουλεύεις.

Στο εργάνη ο εργοδότης μπορεί να επίλέξει την έδρα και αν είναι υποκατάστημα θα βρίσκεται να υποθέσω στην άλλη τοποθεσία και μπορεί λογικά να διαχειριστεί ο εργοδότης/λογιστής ξεχωριστά τις δυο περιπτώσεις.

Αλλά ούτως ή άλλως θα πρέπει να σου πληρώσει η εταιρεία τον μισθό σου αφού δεν μπορεί/θέλει να εκμεταλλευτεί την δυνατότητα του να σε βάλει σε αναστολή σύμβασης εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...