Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, Atallos1 said:

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι κι εγώ ? 

Δουλεύω σε εστιατόριο με delivery , κολλάω ένσημα μερικής απασχόλησης σερβιτορου  . Δούλευα κανονικά μέχρι σήμερα ως ταμίας και από Απρίλη βγαίνω σε αναστολή εργασίας . Πόσα δικαιούμαι να πάρω ? 800 η πάει αναλογικά με τη ημερομηνία που βγήκα σε αναστολή ? Η μερική απασχόληση παίζει ρόλο ?

Για παράδειγμα:

Μισθωτός που μπαίνει σε αναστολή σύμβασης την 1η Απριλίου, για τον Μάρτιο πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη το σύνολο του μισθού του. Θα λάβει τα 800 ευρώ από το κράτος για την περίοδο 1η Απριλίου έως 15 Μαΐου. 

https://www.ethnos.gr/oikonomia/96929_koronoios-oi-kindynoi-ston-dromo-gia-ta-800-eyro-poioi-den-ta-dikaioyntai

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα σας, μια φίλη μου εργαζεται σε ένα ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο από τον Ιούλιο.
Είχε ξεκινήσει με 2 τρίμηνες συμβάσεις(η πρώτη 8ωρη και η δευτερη 6ωρη) και τον Ιανουάριο έγινε η σύμβαση αορίστου 6ωρη.

Το πρόβλημα είναι ότι της χρωστάνε μισθούς εδώ και 4.5 μήνες. 
Με κάποιες ακόμη συναδέλφους της προχώρησαν σε καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και τους είπαν ότι θα γίνει κλήση τον Ιούνιο.
Επειδή δεν μπορεί να δουλεύει άλλο και να μην την πληρώνουν, πήρε όλη της την άδεια με σκοπό στο τέλος του μήνα να παραιτηθεί, οπότε αυριο θα περάσει απο το εργαστήριο ώστε να υπογράψει την παραίτηση της.

Δικαιούται κάποιο επίδομα;

an υπογραψει παραιτηση θες να σου πω τι θα παρει ή να σου δειξω? για κανενα λογο παραιτηση. μόνο απολυση για να μπει σε ταμειο ανεργίας μετα να δει αν δικαιουται τα 800 αν υπολειτουργει η επιχειρηση που ειναι και αν ειναι στις επιχειρησεις που θα ενισχυθουν πρωτα κανει δηλωση ο εργοδοτης και μετα ο εργαζομενος αλλα επειδη λες οτι ειναι μικροβιολογικο εργαστηριο μια χαρα εργαζονται αρα δεν παιρνουν καποια βοηθεια απο το κρατος η επιχειρηση και κατ επεκταση οι υπαλληλοι. επισης αν απολυθει πρεπει να παρει αναλογικα δωρο πασχα και ολους τους χρωστουμενους μισθους για να φυγει και παλι μονο με απολυση. αν τωρα υπεγραφε χαρτια οτι πληρωνοταν χωρις να πληρωνεται απλα την πατησε. δεν μπορει να αποδειξει τιποτα. ρωτα λογιστη και δικηγορο και επιθεωρηση εργασιας να σου πουν σχετικα. με παραιτηση δεν μαμησε κανεις. παραιτησε απ ολα τα δικαιωματα ετσι. με απολυση το κυνηγας και τα παιρνεις στο ακεραιο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαγκες σε εμας εκαναν αναστολη απο 23/3/2020 οποτε καθαρα 800ε θα παρω σωστα; το αφμ μου ληγει  με 1 πχ αν κανω 2 του μηνος ξερουμε αν θα γινει τιποτα; η το αναποδο αυτος που εχει αφμ με 2 να κανει 1η του μηνος.

Επεξ/σία από Rmacobra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Η γυναικα μου εργάζεται (συμβαση αορίστου χρόνου)  σε κατάστημα όπου έκλεισε με κρατική εντολή.

Είχε άδεια αναρρωτική 1 μήνα απο τις 26/2 - 26/3

Την καλέσαν σήμερα απο το λογιστήριο και της είπαν πως δεν θα λάβει τα 800 ευρώ και αν θέλει να ξαναβάλει αναρρωτική άδεια (επειδή το επιδομα δεν το παιρνουν οσοι είχαν άδεια απο 1-20 Μαρτίου). 

Το κατάστημα έχει κλείσει.

 

Υπάρχει επιλογή να ενταχθει στα 800ευρώ; Αληθευει οτι δεν θα πάρει το επίδομα; Αν δεν βγάλουμε αναρρωτική εκ νέου, τι γίνεται;

Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xxatziva είπε

an υπογραψει παραιτηση θες να σου πω τι θα παρει ή να σου δειξω? για κανενα λογο παραιτηση. μόνο απολυση για να μπει σε ταμειο ανεργίας μετα να δει αν δικαιουται τα 800 αν υπολειτουργει η επιχειρηση που ειναι και αν ειναι στις επιχειρησεις που θα ενισχυθουν πρωτα κανει δηλωση ο εργοδοτης και μετα ο εργαζομενος αλλα επειδη λες οτι ειναι μικροβιολογικο εργαστηριο μια χαρα εργαζονται αρα δεν παιρνουν καποια βοηθεια απο το κρατος η επιχειρηση και κατ επεκταση οι υπαλληλοι. επισης αν απολυθει πρεπει να παρει αναλογικα δωρο πασχα και ολους τους χρωστουμενους μισθους για να φυγει και παλι μονο με απολυση. αν τωρα υπεγραφε χαρτια οτι πληρωνοταν χωρις να πληρωνεται απλα την πατησε. δεν μπορει να αποδειξει τιποτα. ρωτα λογιστη και δικηγορο και επιθεωρηση εργασιας να σου πουν σχετικα. με παραιτηση δεν μαμησε κανεις. παραιτησε απ ολα τα δικαιωματα ετσι. με απολυση το κυνηγας και τα παιρνεις στο ακεραιο.

Ευχαριστώ για την απάντηση :D

Για την παραίτηση έχει κάνει ήδη καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και έχει γίνει κατάθεση σε πτεσματοδίκη, υπάρχει περίπτωση να χάσει τα χρωστούμενα λόγω παραίτησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση :D

Για την παραίτηση έχει κάνει ήδη καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και έχει γίνει κατάθεση σε πτεσματοδίκη, υπάρχει περίπτωση να χάσει τα χρωστούμενα λόγω παραίτησης;

ayto δικηγορος θα στο πει αφου εχει κινηθει δικαστικα. απλα στην παραιτηση αυτο που λεει η λεξη. αν εχει απολυση στο χερι τοτε δικαιωνεσαι. οχι αμεσα ομως. τα δικαστηρια αργουν γενικα και οχι μονο τωρα.

39 λεπτά πριν, Rmacobra είπε

μαγκες σε εμας εκαναν αναστολη απο 23/3/2020 οποτε καθαρα 800ε θα παρω σωστα; το αφμ μου ληγει  με 1 πχ αν κανω 2 του μηνος ξερουμε αν θα γινει τιποτα; η το αναποδο αυτος που εχει αφμ με 2 να κανει 1η του μηνος.

exei βγει λιστα με το τελευταιο ψηφιο του αμφ και ποτε κανει την αιτηση. αν δεν κανεις απλη λογικη δεν παιρνεις τιποτα. αν πουν οσοι δεν εκαναν οταν προβλεποταν δεν ακουστηκε τιποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

εμενα μου εδωσε ο εργοδοτης εναν αριθμου πρωτοκολλου που ξεκιναει με δπ και 6 ψηφια διπλα εχει κανενας αλλος παρει αριθμο ?

σε όλους τον δίνουν. ειναι υποχρεωτικο αν σε βάζει σε αναστολή συμβασης ο εργοδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, s1mplement είπε

σε όλους τον δίνουν. ειναι υποχρεωτικο αν σε βάζει σε αναστολή συμβασης ο εργοδότης.

εμενα ηταν απολυση ο αριθμος οντως ειναι της μορφης δπ και διπλα εχει 6 ψηφια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

εμενα ηταν απολυση ο αριθμος οντως ειναι της μορφης δπ και διπλα εχει 6 ψηφια?

ναι, εμένα είναι 5 ψηφία όμως, αλλά λογικό είναι να αυξάνεται ο αριθμός των ψηφίων είναι πολλοί που κάνουν τις δηλώσεις.

Πάντως αυτόματα συμπληρώνεται από το σύστημα ο αριθμός αν σε έχουν δηλώσει οι εργοδότες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

ναι, εμένα είναι 5 ψηφία όμως, αλλά λογικό είναι να αυξάνεται ο αριθμός των ψηφίων είναι πολλοί που κάνουν τις δηλώσεις.

Πάντως αυτόματα συμπληρώνεται από το σύστημα ο αριθμός αν σε έχουν δηλώσει οι εργοδότες

Εμένα έγινε σήμερα η αίτηση πάντως από τον εργοδότη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

ναι, εμένα είναι 5 ψηφία όμως, αλλά λογικό είναι να αυξάνεται ο αριθμός των ψηφίων είναι πολλοί που κάνουν τις δηλώσεις.

Πάντως αυτόματα συμπληρώνεται από το σύστημα ο αριθμός αν σε έχουν δηλώσει οι εργοδότες

Παιδιά ηρεμηστε, αύξων αριθμός είναι, εγώ έχω από κάποιους εργοδότες 4ψηφιο αριθμό και από κάποιους 6ψηφιο αριθμό

14 λεπτά πριν, AllNatural είπε

Πρεπει να ανησυχω που δεν μου εχουν στελει ακομα κωδικο??? 

Αν μέχρι αύριο αργά το μεσημέρι δεν σου στείλει τότε πάρε ένα τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...