Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, XronisR είπε

Καλησπέρα,κάποιος εργάζεται με ένσημα σε 2 εταιρείες.Η μια δουλεύει κανονικα.Η αλλη ανήκει στις ΚΑΔ με μείωση τζίρου και μπορεί να του κάνει αναστολή σύμβασης.Δικαιουται το επίδομα των 800; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Οσο εχω ψαξει το θέμα η απαντήση ειναι πως μάλλον όχι.
Αν βρεις κατι πιο σίγουρο/επισημο ομως ενημέρωσε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, XronisR είπε

Καλησπέρα,κάποιος εργάζεται με ένσημα σε 2 εταιρείες.Η μια δουλεύει κανονικα.Η αλλη ανήκει στις ΚΑΔ με μείωση τζίρου και μπορεί να του κάνει αναστολή σύμβασης.Δικαιουται το επίδομα των 800; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος, ίσως ναι ίσως όχι, αρκετοί ειδικοί λένε όχι.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις την αίτηση και να δεις τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aνοιξε η πλατφορμα για τους εργαζομενους.

Ανα μερα παει με το ΑΦΜ.

Εγω επρεπε να το κανω 3 Απριλιου αλλα η εταιρεια θα με βαλει σε αναστολη μεχρι τις 10 επειδη λεει εχει δωθει παραταση.

Τρεχα γυρευε.

Επεξ/σία από panagiotis.8000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

Καποια εταιρεια που εκλεισε απο το Κρατος η πλήττεται μπορει να μην δηλωσει τους εργαζομενους της για τα 800 ευρω?

Ετσι δεν χανει καποιες ευκολιες που δινονται μετα? Την συμφερει? Αφου ετσι κι αλλιως δεν μπορει να απολυσει, σωστα? Η πρεπει να εχει κανει την αιτηση για να μην μπορει να απολυσει?

an ζητησει βοηθεια δεν μπορει να απολυσει. σου λεει το κρατος σε βοηθαω τοτε βοηθα και συ με το προσωπικο-εργαζομενοι και κρατα τους.

23 λεπτά πριν, panagiotis.8000 είπε

Aνοιξε η πλατφορμα για τους εργαζομενους.

Ανα μερα παει με το ΑΦΜ.

Εγω επρεπε να το κανω 3 Απριλιου αλλα η εταιρεια θα με βαλει σε αναστολη μεχρι τις 10 επειδη λεει εχει δωθει παραταση.

Τρεχα γυρευε.

πες τους εσυ δεν εχεις παραταση ως εργαζομενος. να κανουν την δουλεια τους οπως πρεπει.

6 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Εμένα με. Έβγαλαν σε αναστολή σύμβασης από αύριο... Το παίρνω το επίδομα θα προλάβω; 

αν δηλωσουν εργανη την αναστολη λογικα το παιρνεις αλλα ρωτα τον λογιστη σου και τον λογιστη της εταιριας αν εχουν κανει αιτηση. αν ειναι κλειστη εντελως ή μείωση τζιρου για να εχουν δικαιωμα στην βοηθεια του κρατους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xxatziva είπε

an ζητησει βοηθεια δεν μπορει να απολυσει. σου λεει το κρατος σε βοηθαω τοτε βοηθα και συ με το προσωπικο-εργαζομενοι και κρατα τους.

πες τους εσυ δεν εχεις παραταση ως εργαζομενος. να κανουν την δουλεια τους οπως πρεπει.

αν δηλωσουν εργανη την αναστολη λογικα το παιρνεις αλλα ρωτα τον λογιστη σου και τον λογιστη της εταιριας αν εχουν κανει αιτηση. αν ειναι κλειστη εντελως ή μείωση τζιρου για να εχουν δικαιωμα στην βοηθεια του κρατους.

δεν εκλεισε καθολου και δεν κλεινει,μας εβγαλε 120 ατομα αναστολη ,από αυριο ισχυει η αναστολη μας εστειλαν email με κωδικούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eidikos33 είπε

μολις υπεβαλλα την αιτηση μου

ωραιος . εμεις που όπως ειπες τελειωνει το ΑΦΜ σε 9 θα τα παρουμε τα λεφτα αργοτερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι εποχιακός και το ξενοδοχείο δεν θα ανοίξει  τον Απρίλιο , οπου και ήταν προγραμματισμένο να ανοίξει υπο νορμάλ συνθήκες  , Δεν μπήκα ουτε ταμείο φέτος .. Υπάρχει κάποια πρόβλεψη σχετική  για εμας που είμαστε σε αυτή την θέση η θα πέσει πείνα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...