Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ababapanos είπε

σε επιχείρηση με κωδικό για τουριστικά καταλύματα ο οποίος είναι στην λίστα για αυτές που κλείνουν , από την στιγμή που οι εργαζόμενοι μπορούν να δουλεύουν από το σπίτι , το ισχύει σε αυτήν την περίπτωση? είναι απαραίτητη η αναστολή λειτουργίας? η μπορεί ο εργοδότης να ζητήσει τηλεεργασια για να μην κλείσει η επιχείρηση?

Εαν είσαι σε τηλεργασία λογικά παίρνεις τον μισθό σου κανονικά και τέλος.

Από ότι λες δεν έχει κλείσει οριστικά, απλά θα έχει μείωσει τζίρου σημαντική και για να πάρει ελάφρυνση από το κράτος να μην πληρώνει τους εργαζόμενους του μπορεί να τους θέσει σε αναστολή σύμβασης εργασίας. Και τότε εκείνοι παίρνουν επίδομα αν κάνουν αίτηση.

2 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Εγώ παιδιά που απολύθηκαν στις 5 Μαρτίου αλλά η εταιρια που εργαζομουν δεν έχει κλείσει δικαιούμαι τα 800 ευρώ; Η είναι μόνο για αυτούς που απολύθηκαν από επιχείρηση που έκλεισε μετά από απόφαση του κράτους;

Όσοι απολύθηκαν από τις 1 Μαρτίου παίρουν λεφτά. Η λογική είναι ότι σε απέλυσαν επειδή υπολόγιζαν ότι θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον λόγο κορωνοιού. Μπορεί ότι σε απέλυσαν για άλλο λόγο αλλά λογικά θα πάρεις και εσύ το επίδομα.

Λένε πάντως αν σε απέλυσαν από 1 έως 20 Μαρτίου θα πρέπει να σου κάνει δήλωση ο εργοδότης υποχρεωτικα

3 ώρες πριν, maarinos είπε

Ελεύθερος επαγγελματίας (δεν έχω υπαλλήλους) σε ποια πλατφόρμα πρέπει να μπω και πώς??

Δεν έχουν ανοίξει οι πλατφόρμες ακόμα από ότι έχω μάθει. Θα το πουν στις ειδήσεις λογικά

Επεξ/σία από s1mplement
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Εαν είσαι σε τηλεργασία λογικά παίρνεις τον μισθό σου κανονικά και τέλος.

Από ότι λες δεν έχει κλείσει οριστικά, απλά θα έχει μείωσει τζίρου σημαντική και για να πάρει ελάφρυνση από το κράτος να μην πληρώνει τους εργαζόμενους του μπορεί να τους θέσει σε αναστολή σύμβασης εργασίας. Και τότε εκείνοι παίρνουν επίδομα αν κάνουν αίτηση.

 

δεν κατάλαβες τίποτα από ότι είπα πιο πάνω,  ο λογιστής πήρε τηλ ότι ο κωδικός είναι από αυτούς που έπρεπε να έχει κλείσει η εργασία από τις 18 του μήνα. και εγώ απλά ρωτάω , πρέπει υποχρεωτικά να κλείσει η μπορεί ο εργοδότης να ζητήσει τηλε εργασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ababapanos είπε

δεν κατάλαβες τίποτα από ότι είπα πιο πάνω,  ο λογιστής πήρε τηλ ότι ο κωδικός είναι από αυτούς που έπρεπε να έχει κλείσει η εργασία από τις 18 του μήνα. και εγώ απλά ρωτάω , πρέπει υποχρεωτικά να κλείσει η μπορεί ο εργοδότης να ζητήσει τηλε εργασία?

Χώρια τι κλείνει ή όχι ο εργοδότης δεν μπορεί να απολύσει τον κόσμο. Άρα πρέπει να αποφασίσει τι θα κάνει. Είτε βρίσκει τρόπο να σε βάλει κάπου να είσαι χρήσιμος(και πληρωνει τον μισθό σου) είτε σε βάζει σε αναστολή σύμβασης για να γλυτώσει τα έξοδα γιατί τότε πληρώνει το κράτος.

Το φυσικό κατάστημα το κλείνει υποχρεωτικά αν του το είπανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

Εαν είσαι σε τηλεργασία λογικά παίρνεις τον μισθό σου κανονικά και τέλος.

Από ότι λες δεν έχει κλείσει οριστικά, απλά θα έχει μείωσει τζίρου σημαντική και για να πάρει ελάφρυνση από το κράτος να μην πληρώνει τους εργαζόμενους του μπορεί να τους θέσει σε αναστολή σύμβασης εργασίας. Και τότε εκείνοι παίρνουν επίδομα αν κάνουν αίτηση.

Όσοι απολύθηκαν από τις 1 Μαρτίου παίρουν λεφτά. Η λογική είναι ότι σε απέλυσαν επειδή υπολόγιζαν ότι θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον λόγο κορωνοιού. Μπορεί ότι σε απέλυσαν για άλλο λόγο αλλά λογικά θα πάρεις και εσύ το επίδομα.

Λένε πάντως αν σε απέλυσαν από 1 έως 20 Μαρτίου θα πρέπει να σου κάνει δήλωση ο εργοδότης υποχρεωτικα

Δεν έχουν ανοίξει οι πλατφόρμες ακόμα από ότι έχω μάθει. Θα το πουν στις ειδήσεις λογικά

Tην απολυση μου την εχει δηλωσει κανονικα στο εργανη και πηρα κανονικα την αποζημιωση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2020 στις 11:13 ΜΜ, christakos07 είπε

Μην ενημέρωνεστε από το dikaiologitikanews.

Ότι πιο σάπιο και clickbait σε ιστοσελίδα υπάρχει. Ανακρίβειες γράφουν, όπως πάντα.

Δεν έχει βγει ακόμη κάτι.

Είναι ένα αξιόλογο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Strigla είπε

Είναι ένα αξιόλογο site.

Ναι. Πετυχαίνει 1/10 δικαιολογητικά συνήθως, ενώ επί το πλείστον μεταφέρει περσινές ειδήσεις ως πρόσφατες.

 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ναι. Πετυχαίνει 1/10 δικαιολογητικά συνήθως, ενώ επί το πλείστον μεταφέρει περσινές ειδήσεις ως πρόσφατες.

Ας μη φεύγουμε από τη συζήτηση. Μέχρι στιγμής σωστές πληροφορίες έδειχνε εκείνη η ιστοσελίδα, κατά τα άλλα δεν έχει σημασία αν είναι ή όχι αξιόπιστη, το λίνκ εκείνο το είχα αφαιρέσει μόλις είδα το σχολιό σου.

Επί του θέματος ο εργοδότης μου είπε ότι δεν έχει κάνει κάποια δήλωση ακόμη και είπε ίσως από Δευτέρα θα ξεκινήσουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω σύμβαση στον ΟΤΕ για πρακτική με το πανεπιστημιο μου μεσω εσπα, και τελείωνα τέλος του μηνα αλλα μου έβαλαν τη συμβαση σε αναστολη, και μεχρι να τελειωσει η πρακτικη δε θα πληρωθω, άρα θα μείνω αφραγκος μεχρι τελος μαιου-ιουνιου-οποτε φτιαξουν τα πραγματα για να συνεχίσω.

Δικαιουμαι το βοήθημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω σύμβαση στον ΟΤΕ για πρακτική με το πανεπιστημιο μου μεσω εσπα

Έχεις ρωτήσει κάποιο υπεύθυνο, αυτούς που βάλανε τη συμβασή σου σε αναστολή; 

και τελείωνα τέλος του μηνα αλλα μου έβαλαν τη συμβαση σε αναστολη

πότε σε βάλανε και για ποιο λόγο;

και μεχρι να τελειωσει η πρακτικη δε θα πληρωθω

Πότε τελειώνει η πρακτική; θα έπρεπε να έχεις τελειώσει στο τέλος του Μάρτη και να πληρωθείς;

άρα θα μείνω αφραγκος μεχρι τελος μαιου-ιουνιου-οποτε φτιαξουν τα πραγματα για να συνεχίσω

Άρα λες ότι δεν θα πληρωθείς για τη πρακτική σου και δεν θα έχεις δουλεια μέχρι το τέλος καραντίνας και ρωτάς αν δικαιούσε το επίδομα.

 

Ρώτα αυτούς που σε βάλανε σε αναστολή την επόμενη εβδομάδα και να σου πούνε τι τρέχει. Λογικά δεν μπορείς να κάνεις την αίτηση για επίδομα χωρίς να σου δώσει ο εργοδότης τον αριθμό καταχώρησης της δήλωσης που θα κάνει στην Εργάνη για τη αναστολή της συμβασής σου. 

Εγώ προσωπικα δεν ξέρω τι παίζει με το ότι είναι πρακτική άσκηση και αν θεωρείται το ίδιο με κανονική εργασία κτλ. Αλλά λογικα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τους υπεύθυνους αναγκαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δηλώσεις για τους εργοδότες στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ όπου θα δηλώνουν τους εργαζόμενους που είναι σε αναστολή, λειτουργούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι,πχ εγω απολυθηκα στις 5 μαρτιου πηγα εκανα αιτηση στον οαεδ για ταμειο και εγκριθηκε,λογικα θα δικαιουμαι και το 800αρι αν και η επιχειρηση που εργαζομουν δεν εκλεισε αναγκαστικα,αν παρω το 800 δεν θα πρεπει να μου κολλησει και ενσημα το κρατος? μιλαμε για τραγικα πραγματα...καμια οργανωση και πολλες ασαφιες.αν και απο τι καταλαβα τα ενσημα θα τα βαλουν σε αυτους που δεν θα εχουν απολυθει λογικα

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι,πχ εγω απολυθηκα στις 5 μαρτιου πηγα εκανα αιτηση στον οαεδ για ταμειο και εγκριθηκε,λογικα θα δικαιουμαι και το 800αρι αν και η επιχειρηση που εργαζομουν δεν εκλεισε αναγκαστικα,αν παρω το 800 δεν θα πρεπει να μου κολλησει και ενσημα το κρατος? μιλαμε για τραγικα πραγματα...καμια οργανωση και πολλες ασαφιες.αν και απο τι καταλαβα τα ενσημα θα τα βαλουν σε αυτους που δεν θα εχουν απολυθει λογικα

είπε κανείς ότι θα πάρουν 800αρι οι απολυμένοι; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

είπε κανείς ότι θα πάρουν 800αρι οι απολυμένοι; 

Μέχρι στιγμής εγώ έχω καταλάβει το εξής.

Μετράει ο τύπος σύμβασης εργασίας. Εαν ήταν ορισμένου χρόνου και απλά τελείωσε η σύμβαση ακόμη και στην περίοδο 1 Μαρτίου - 20 Μαρτίου λογικά δεν δικαιούσε το επίδομα

Εαν ήταν αόριστου χρόνου και σε απέλυσαν στην περίοδο αυτή τότε δικαιούσε ΑΝ σε βάλει στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ ο εργοδότης.

34 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι,πχ εγω απολυθηκα στις 5 μαρτιου πηγα εκανα αιτηση στον οαεδ για ταμειο και εγκριθηκε,λογικα θα δικαιουμαι και το 800αρι αν και η επιχειρηση που εργαζομουν δεν εκλεισε αναγκαστικα,αν παρω το 800 δεν θα πρεπει να μου κολλησει και ενσημα το κρατος? μιλαμε για τραγικα πραγματα...καμια οργανωση και πολλες ασαφιες.αν και απο τι καταλαβα τα ενσημα θα τα βαλουν σε αυτους που δεν θα εχουν απολυθει λογικα

Για ένσημα στην τηλεόραση είπανε ότι πληρώνει το κράτος ενάμιση μήνα και την περίοδο 1-15 Μάρτη καλύτπει ο εργοδότης, κάτι τέτοιο.

58 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Οι δηλώσεις για τους εργοδότες στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ όπου θα δηλώνουν τους εργαζόμενους που είναι σε αναστολή, λειτουργούν;

Πιστεύω από αύριο θα λειτουργούν, μπορεί και σήμερα να λειτουργούν, αλλά θα σνοίξουν σε αυτές τις μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

είπε κανείς ότι θα πάρουν 800αρι οι απολυμένοι; 

Oσοι απολυθηκαν το πρωτο 20ημερο του μαρτιου  και ειναι σε αοριστου χρονου ναι θα παρουν. Επισης λεει για οσους εφυγαν με οικειοθελη.

Ο εργοδοτης ΠΡΕΠΕΙ  να σε βαλει στο εργανη ,αν δεν το κανει τοτε δεν ξερω τι παιζει...

 

 

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Menelaos83 είπε

Oσοι απολυθηκαν το πρωτο 20ημερο του μαρτιου  και ειναι σε αοριστου χρονου ναι θα παρουν. Η απολυση αποσα διαβαζω μεχρι στιγμης πρεπει να ειναι το 1ο 20ημερου του μαρτιου. Επισης λεει για οσους εφυγαν με οικειοθελη.

Ο εργοδοτης ΠΡΕΠΕΙ  να σε βαλει στο εργανη ,αν δεν το κανει τοτε δεν ξερω τι παιζει...

αυτό ξέρω ότι πρέπει να σε βάλει ο εργοδότης, οπότε δεν ξέρω πώς πάει για τον απολυμένο.. επίσης ο απολυμένος αν έχει και ταμείο θα πάρει και τον οαεδ και το 500κάτι τον μήνα; κάποια δικλείδα θα πρέπει να παίζει

 

βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι οι απολυμένοι δικαιούνται και ταμείο.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...