Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Να ρωτησω κτ ρε παιδια, εμενα η γυναικα μου παιρνει 170 ευρω.. Της εκοψαν κ αλλες ωρες κλπ.. Αν ζητησει να της κανει αναστολη συμβασης, ποσο θα παρει? Γτ 800 ευρω αποκλειεται.. Παει αναλογια με κτ? Πχ το 60% του μισθου? 

Δεν εχουν πει για αναλογια μισθου. Θα παρει 800 κανονικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ με το ενοίκιο δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί. Κανείς αίτηση και απλά δίνεις λιγότερα λεφτά στον ιδιοκτήτη χωρίς να τον ρωτήσεις; Είναι κάπως αυτό.

Αν κάποιος μετακόμισε σε σπίτι μετά την τελευταία φορολογική δήλωση δικαιούται έκπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τα 800€ ουσιαστικά είναι ο βασικός για 1½ μήνα (540€*1,5).

Λογικά έτσι προέκυψε το νούμερο.

800 θα παρουν ολοι ανεξαρτητως ποσα επαιρναν απο την δουλεια τους. Το ποσο ειναι ενα δεν παει κατ'αναλογια με τον μισθο που παιρναμε. Καποιοι θα ειναι ωφελημενοι (αυτοι που προφανως επαιρναν λιγα) αλλοι χαμενοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panagiotis.8000 είπε

800 θα παρουν ολοι ανεξαρτητως ποσα επαιρναν απο την δουλεια τους. Το ποσο ειναι ενα δεν παει κατ'αναλογια με τον μισθο που παιρναμε. Καποιοι θα ειναι ωφελημενοι (αυτοι που προφανως επαιρναν λιγα) αλλοι χαμενοι .

Εγώ παίρνω 850 αρα είμαι μεγάλος χαμένος στην ουσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολλά αναπάντητα.

Π.χ. ζευγάρι που ο ένας δουλεύει, γιατί ο/η σύζυγος τέθηκε σε αναστολή εργασίας και ενοικιάζει κύρια κατοικία δικαιούται μείωση ενοικίου? Και αν πότε? Γιατί από ότι έχω καταλάβει, το μέτρο αφορά επιχειρήσεις που ο εργοδότης, έκλεισε αναγκαστικά από το κράτος και όχι αν είναι "πληττόμενος"...

Πολλές τρύπες πάντου.

Επεξ/σία από Virus_X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Εγώ παίρνω 850 αρα είμαι μεγάλος χαμένος στην ουσία. 

Καλά, άμα κάθεσαι και μετράς τα ~300€/μήνα που χάνεις τώρα, κάτσε να δεις τι έρχεται σε μερικούς μήνες.

 

24 λεπτά πριν, moure είπε

Αν ο εργαζόμενος δεν το αποδεχθεί δεν ισχύει η αναστολή σύμβασης εργασίας ή απλά δεν θα πάρει τα χρήματα από το κράτους?

Χμμ, δεν ξέρω αν τίθεται θέμα αποδοχής απ' την πλευρά του εργαζόμενου, προσωπικά δεν απαιτήθηκε να υπογράψω κάπου ότι αποδέχομαι.

Φαντάζομαι απλά κάνει αναστολή σύμβασης ο εργοδότης.

Αλλά και να γίνεται, τι θα κερδίσει αυτός που δε θα το αποδεχτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, moure είπε

Αν ο εργαζόμενος δεν το αποδεχθεί δεν ισχύει η αναστολή σύμβασης εργασίας ή απλά δεν θα πάρει τα χρήματα από το κράτους?

Αν δεν μπει να δηλώσει δεν θα πάρει τα "μπόνους" που θα του δώσουν ..

Είναι αναλόγως τον ιδιοκτήτη εμάς θα μπορούσε θεωρητικά να κρατήσει μόνο το κομμάτι του ντελίβερι αλλά μας έκλεισε εντελώς και μας έκανε αναστολή όλους .

Στην επιχείρηση που δουλεύει ο αδελφός μου λειτουργει μόνο το κομμάτι της διανομής και του take away εκεί πλέον δουλεύει μόνο με το μισό προσωπικό και εκεί να πω έγινε χαμός ποιος θα μπει σε αναστολή γιατί θέλαν όλοι να μην δουλεύουν και να πάρουν το 800αρι 

 

EDIT άλλο κατάλαβα από την ερώτηση σου η αναστολή θα ισχύει από την μεριά του εργοδότη  ότι και να γίνει .

Επεξ/σία από Mobid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Virus_X είπε

Είναι πολλά αναπάντητα.

Π.χ. ζευγάρι που ο ένας δουλεύει, γιατί ο/η σύζυγος τέθηκε σε αναστολή εργασίας και ενοικιάζει κύρια κατοικία δικαιούται μείωση ενοικίου? Και αν πότε? Γιατί από ότι έχω καταλάβει, το μέτρο αφορά επιχειρήσεις που ο εργοδότης, έκλεισε αναγκαστικά από το κράτος και όχι αν είναι "πληττόμενος"...

Πολλές τρύπες πάντου.

Ναι, είπαμε ότι όσοι είναι σε αναστολή σύμβασης σε επιχείρηση που έχει πληγεί, δε δικαιούται μείωση, αντίστοιχα ούτε και ο επιχειρηματίας.

Φάουλ για μένα, γιατί δε βλέπω τι διαφορά έχει εκείνος που είναι σε αναστολή σε επιχείρηση που έχει πληγεί από εκείνον που είναι σε αναστολή σε επιχείρηση που την έκλεισε το κράτος.

3 λεπτά πριν, Mobid είπε

και εκεί να πω έγινε χαμός ποιος θα μπει σε αναστολή γιατί θέλαν όλοι να μην δουλεύουν και να πάρουν το 800αρι .

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι βλέπουν τόσο κοντόφθαλμα.

Δηλαδή τι εντύπωση να σχηματίσει ο εργοδότης για αυτόν που κάνει χαμό για να κάτσει σπίτι του και να πάρει το επίδομα; Περιμένει (ότ)αν επανέλθει το πράγμα σε μια κανονικότητα να τον πάρει πάλι για δουλειά;

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα ο εργοδοτης ειπε οτι θα κανει την αναστολη μεχρι τις 10/4.

Πουθενα ομως δεν ειδα οτι θα υπαρχει παραταση στις δηλωσεις των εργαζομενων.

Να υποθεσω οτι μετα τις 10 Απριλιου θα αρχισουν απο την αρχη παλι να κανουν αιτησεις ανα αφμ? Π.χ. 11/4 το 1, 12/4 το 2 κ.ο.κ.

Φοβαμαι οτι θα το χασω το 800αρι τελικα.

Δεν πηρα ξεκαθαρη απαντηση για ποιο λογο δεν εγινε ακομα η αναστολη, μονο οτι περιμενουν καποιες ακομα κυβερνητικες αποφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παίδες ..αν ο εργοδότης δεν σε δηλώσει ,επειδή είμαστε σε αντιδικία ,λογω απόλυσης στις 16/3 ,τι θα γίνει?κ αν σε δηλώσει ,για να αποφυγει τις κυρωσεις αλλα δεν σε κοινοποιει τον αριθμό της αίτησης ώστε να προχωρήσει η αίτηση ,τι γίνεται χάνω το 800?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι βλέπουν τόσο κοντόφθαλμα.

Δηλαδή τι εντύπωση να σχηματίσει ο εργοδότης για αυτόν που κάνει χαμό για να κάτσει σπίτι του και να πάρει το επίδομα; Περιμένει (ότ)αν επανέλθει το πράγμα σε μια κανονικότητα να τον πάρει πάλι για δουλειά;

Οι περισσότεροι είπαν ότι φοβούνται ...

Βέβαια έβαλε σε αναστολή όσοι ήταν ευπαθείς ομάδες και μετά πήγε ηλικίακα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια άλλη ερώτηση ,έστω ότι εγώ ως εργοδότης αναστέλλω τη σύμβαση ενός εργαζομένου για 45 ημέρες,μπορώ αν θέλω να διακόψω την αναστολή και να έχω τον εργαζόμενο διαθέσιμο πιο νωρίς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα, εργάζομαι σε 2 δουλειές (προγραμματιστής και καθηγητής σε ωδείο) και το ωδείο έκλεισε λόγω της κατάστασης αλλά σαν προγραμματιστής δουλεύω κανονικά. Επειδή από το ωδείο μου έστειλαν μια υπεύθυνη δήλωση συμπληρωμένη που γράφει τα στοιχεία του εργοδότη και τα δικά μου λέγοντας ότι η εργασία μου είναι σε αναστολή, και μου είπαν ότι είναι για το επίδομα των 800 έχω τα εξής ερωτήματα:

1) Στην υπεύθυνη δήλωση λέει

     "Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22
      του Ν. 1599/19862, με την παρούσα ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ότι, η ΚΥΡΙΑ επιχειρηματική δραστηριότητά μου σύμφωνα με τα κατωτέρω (ΚΑΔ) έχει ανασταλεί
:"

άρα εγώ που έχω ως κύρια τη δουλειά του προγραμματιστή τί κάνω; Δικαιούμαι κάτι;

2) Αν κάνω τη δήλωση θα είμαι παράνομος, ή απλά θα με ακυρώσουν και δεν θα λάβω τίποτα και όλα καλά;

3) Πώς και πού φαίνεται ποιά δουλειά σου χαρακτηρίζεται ως ΚΥΡΙΑ;

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...