Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, moure είπε

Και μια άλλη ερώτηση ,έστω ότι εγώ ως εργοδότης αναστέλλω τη σύμβαση ενός εργαζομένου για 45 ημέρες,μπορώ αν θέλω να διακόψω την αναστολή και να έχω τον εργαζόμενο διαθέσιμο πιο νωρίς?

Οχι από την στιγμή που θα κάνεις αναστολή της σύμβασης δεν μπορείς να την διακόψεις.

16 λεπτά πριν, kost09 είπε

καλησπέρα παίδες ..αν ο εργοδότης δεν σε δηλώσει ,επειδή είμαστε σε αντιδικία ,λογω απόλυσης στις 16/3 ,τι θα γίνει?κ αν σε δηλώσει ,για να αποφυγει τις κυρωσεις αλλα δεν σε κοινοποιει τον αριθμό της αίτησης ώστε να προχωρήσει η αίτηση ,τι γίνεται χάνω το 800?

Νομίζω ότι από την στιγμή που υπάρχει απόλυση δεν τον αφήνει το σύστημα να μην σε δηλώσει.Αν δεν σου κοινοποιεί τον αριθμό αίτησης επιθεώρηση εργασίας άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καλά, άμα κάθεσαι και μετράς τα ~300€/μήνα που χάνεις τώρα, κάτσε να δεις τι έρχεται σε μερικούς μήνες.

Χμμ, δεν ξέρω αν τίθεται θέμα αποδοχής απ' την πλευρά του εργαζόμενου, προσωπικά δεν απαιτήθηκε να υπογράψω κάπου ότι αποδέχομαι.

Φαντάζομαι απλά κάνει αναστολή σύμβασης ο εργοδότης.

Αλλά και να γίνεται, τι θα κερδίσει αυτός που δε θα το αποδεχτεί;

Ενταξει ρε οικογενεια εχουμε τρωνε σαν λιονταρια,πως να βγουν τα εξοδα ;

Πηρα τηλεφωνο και ρωτησα αν χρειαζεται να υπογραψω μου ειπαν όχι τιποτα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kost09 είπε

καλησπέρα παίδες ..αν ο εργοδότης δεν σε δηλώσει ,επειδή είμαστε σε αντιδικία ,λογω απόλυσης στις 16/3 ,τι θα γίνει?κ αν σε δηλώσει ,για να αποφυγει τις κυρωσεις αλλα δεν σε κοινοποιει τον αριθμό της αίτησης ώστε να προχωρήσει η αίτηση ,τι γίνεται χάνω το 800?

Δεν χρειάζεται να σου πει τον αριθμό πρωτοκόλλου ο εργοδότης. Θα συμπληρωθεί αυτόματα από το σύστημα όταν θα κάνεις αίτηση.

36 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Καλησπέρα στην παρέα, εργάζομαι σε 2 δουλειές (προγραμματιστής και καθηγητής σε ωδείο) και το ωδείο έκλεισε λόγω της κατάστασης αλλά σαν προγραμματιστής δουλεύω κανονικά. Επειδή από το ωδείο μου έστειλαν μια υπεύθυνη δήλωση συμπληρωμένη που γράφει τα στοιχεία του εργοδότη και τα δικά μου λέγοντας ότι η εργασία μου είναι σε αναστολή, και μου είπαν ότι είναι για το επίδομα των 800 έχω τα εξής ερωτήματα:

1) Στην υπεύθυνη δήλωση λέει

     "Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22
      του Ν. 1599/19862, με την παρούσα ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ότι, η ΚΥΡΙΑ επιχειρηματική δραστηριότητά μου σύμφωνα με τα κατωτέρω (ΚΑΔ) έχει ανασταλεί
:"

άρα εγώ που έχω ως κύρια τη δουλειά του προγραμματιστή τί κάνω; Δικαιούμαι κάτι;

2) Αν κάνω τη δήλωση θα είμαι παράνομος, ή απλά θα με ακυρώσουν και δεν θα λάβω τίποτα και όλα καλά;

3) Πώς και πού φαίνεται ποιά δουλειά σου χαρακτηρίζεται ως ΚΥΡΙΑ;

1) Η υπεύθυνη δήλωση αφορά τον εργοδότη και όχι εσένα, κύρια δραστηριότητα της δικιάς τους επιχείρισης είναι αυτή που νοιάζει το κράτος.

2) Δοκίμασε, ξέρω εγώ.

3) Όπως είπα, αν είσαι εργαζόμενος δεν σε αφορά το "κύρια δραστηριότητα" αυτό έχει να κάνει με τον εργοδότη. Ως προγραμματιστής πως/που είσαι δηλωμένος, σε εταιρία, αυτοαπασχολούμενος;

Αν έχεις άλλη συμβαση εργασίας και είναι ενεργή μπορεί και να σε απορρίψει. Δεν το ξέρω βέβαια αλλά καλύτερα να δοκιμάσεις να κάνεις αίτηση, μπορεί ότι θα σε απορρίψει πριν την υποβολή κιόλας, μπορεί και όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Δεν χρειάζεται να σου πει τον αριθμό πρωτοκόλλου ο εργοδότης. Θα συμπληρωθεί αυτόματα από το σύστημα όταν θα κάνεις αίτηση.

1) Η υπεύθυνη δήλωση αφορά τον εργοδότη και όχι εσένα, κύρια δραστηριότητα της δικιάς τους επιχείρισης είναι αυτή που νοιάζει το κράτος.

2) Δοκίμασε, ξέρω εγώ.

3) Όπως είπα, αν είσαι εργαζόμενος δεν σε αφορά το "κύρια δραστηριότητα" αυτό έχει να κάνει με τον εργοδότη. Ως προγραμματιστής πως/που είσαι δηλωμένος, σε εταιρία, αυτοαπασχολούμενος;

Αν έχεις άλλη συμβαση εργασίας και είναι ενεργή μπορεί και να σε απορρίψει. Δεν το ξέρω βέβαια αλλά καλύτερα να δοκιμάσεις να κάνεις αίτηση, μπορεί ότι θα σε απορρίψει πριν την υποβολή κιόλας, μπορεί και όχι.

Ωραία δεν έχω θέμα να με απορρίψει απλά να μην έχω τρεξίματα μετά  με νοιάζει. Αν οι ίδιοι απλά με απορρίψουν μέσω της πλατφόρμας όλα καλά. Μην πάρω επίδομα και μετά μου πουν "για ελάτε εδώ κύριος :P".

Επίσης στο κομμάτι της εργασίας είμαι κανονικά σε εταιρία μισθωτός.

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teotsigourakos είπε

Ωραία δεν έχω θέμα να με απορρίψει απλά να μην έχω τρεξίματα μετά  με νοιάζει. Αν οι ίδιοι απλά με απορρίψουν μέσω της πλατφόρμας όλα καλά. Μην πάρω επίδομα και μετά μου πουν "για ελάτε εδώ κύριος :P"

Όπως είπα δεν ξέρω σίγουρα, ρώτα κάποιον λογιστή που ίσως να ξέρει εμπειρικά.

Εγώ απλά σου είπα ότι μπορεί να σε απορρίψει πριν κάν υποβάλλεις την αίτηση. Επίσης εγώ θα υπέβαλα στην θέση σου και βλέπεις μετά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορω να μπω να δω τους ΚΑΔ που παιρνουν το επιδομα.Ειπαν οτι θα μπουν οι υδραυλικοι αλλα οταν κοιταξε ο λογιστης ακομα δεν ειχαμε καταχωρηθει στο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Όπως είπα δεν ξέρω σίγουρα, ρώτα κάποιον λογιστή που ίσως να ξέρει εμπειρικά.

Εγώ απλά σου είπα ότι μπορεί να σε απορρίψει πριν κάν υποβάλλεις την αίτηση. Επίσης εγώ θα υπέβαλα στην θέση σου και βλέπεις μετά

Σωστός κι εγώ έτσι το σκέφτομαι, σίγουρα θα ρωτήσω 2 λογιστές που ξέρω απλά είπα να συμβουλευτώ και το αγαπητό ινσομνια :) thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maarinos είπε

@dalain

43.22 Υδραυλικές και κλιματιστικές εγκαταστάσεις θέρμανσης και ψύξης

https://www.cnn.gr/images/news/2020/03/31/ΚΑΔ_653.xlsx

σε ευχαριστω παρα πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mr.lucifer είπε

τελικα ρε παιδι μου τα λεφτα ειναι 600 ? 700 ? 800 ? 

Δεν είπανε 800 για ενάμιση μήνα?

Να ρωτήσω κ εγώ κατι..Έριξα μια ματιά από ενα σιτε για την αίτηση..γράφεις τα στοιχεία σου κ από κάτω τα στοιχεία του εργοδότη αφμ,αμε, διακριτικός τίτλος ... του εργοδότη θα μπουν αυτόματα?

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mr.lucifer

Τα 600 αφορούν  οδοντίατροι, ψυχίατροι μηχανικοί/αρχιτεκτόνοι , οικονομολόγοι λογιστές;, εκπαιδευτικοί και ερευνητών

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/212974/metra-koronoios-poioi-kai-pos-tha-lavoyn-to-epidoma-ton-600-eyro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, daPro είπε

Δεν είπανε 800 για ενάμιση μήνα?

Να ρωτήσω κ εγώ κατι..Έριξα μια ματιά από ενα σιτε για την αίτηση..γράφεις τα στοιχεία σου κ από κάτω τα στοιχεία του εργοδότη αφμ,αμε, διακριτικός τίτλος ... του εργοδότη θα μπουν αυτόματα?

αποσο διαβασα και εδω μεσα θα ειναι αυτοματα συμπληρωμένα ..
ειπανε 800 για εναμιση μηνα ναι αλλα κατι για 700 μου λενε απο την δουλεια .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...