Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια απορία σχετικά με το ενοίκιο και το 40% (για κύρια κατοικία μιλάω), σε ποιες περιπτώσεις ισχύει;

Ισχύει σε όσους παίρνουν το επίδομα των 800 ευρώ, ή μόνο σε εργαζομένους σε όσες επιχειρήσεις έκλεισαν με κρατική εντολή; Αν είναι το δεύτερο, υπάρχει λίστα με τους ΚΑΔ για να δω αν υπάρχει ο ΚΑΔ κύριας δραστηρίοτητας της επιχείρησης;

EDIT: Δεύτερο, όχι πρώτο

Επεξ/σία από BrocasHelm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Έχω μια απορία σχετικά με το ενοίκιο και το 40% (για κύρια κατοικία μιλάω), σε ποιες περιπτώσεις ισχύει;

Ισχύει σε όσους παίρνουν το επίδομα των 800 ευρώ, ή μόνο σε εργαζομένους σε όσες επιχειρήσεις έκλεισαν με κρατική εντολή; Αν είναι το πρώτο, υπάρχει λίστα με τους ΚΑΔ για να δω αν υπάρχει ο ΚΑΔ κύριας δραστηρίοτητας της επιχείρησης;

Απαντηστε αν ξερετε επισης αν ισχυει σε οσες εταιριες είναι ανοιχτες αλλα εχουν κανει αναστολη το 90% του προσωπικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση σε οσους εχουν κανει ηδη την υπευθυνη δηλωση για τα 800 ευρω:

Σας ηρθε καποιο μηνυμα ή email επιβεβαιωσης? Εκανα την δηλωση, εγραψα σωστα τα στοιχεια, πατησα υποβολη, αλλα δεν με πηγε σε καποια οθονη επιβεβαιωσης. Παλι στην ιδια φορμα με εβαλε με τα στοιχεια που εγραψα σβησμενα. Ξερει κανεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ είπε λογιστής δεν δικαιούμαι το επίδομα ενοικίου αλλά μόνο τα 800.Δεν ξέρω εδώ μπερδευτεί λίγο με τα ΚΑΔ κτλ. Και αν δεν το δικαιούμαι και τικαρο ότι ενοικιάζω σπίτι τι γίνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείον 40% στο ενοίκιο μόνο στους υπαλλήλους που έκλεισε η επιχείριση με εντολή της κυβέρνησης.

10 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Ερωτηση σε οσους εχουν κανει ηδη την υπευθυνη δηλωση για τα 800 ευρω:

Σας ηρθε καποιο μηνυμα ή email επιβεβαιωσης? Εκανα την δηλωση, εγραψα σωστα τα στοιχεια, πατησα υποβολη, αλλα δεν με πηγε σε καποια οθονη επιβεβαιωσης. Παλι στην ιδια φορμα με εβαλε με τα στοιχεια που εγραψα σβησμενα. Ξερει κανεις κατι?

Δεν μου ήρθε κάτι, μόλις συμπλήρωσα τη φόρμα και πάτησα υποβολή μου βγήκε άλλη οθόνη που είχε την επιλογή εκτύπωσης φόρμας. δεν μπορούσα να ξανά ανοίξω τη φόρμα ή να συμπληρώσω μια άλλη. 

Ίσως να έχεις κάνει κάποιο λάθος στην συμπλήρωση στοιχείων. Εγώ το μόνο που είδα ότι δυσκόλεψε μερικούς ήταν το ΙΒΑΝ, εγώ το έκανα copy-paste όπως είναι γραμμένο στο e-banking εθνικής και μου τον δέχτηκε άμεσα. Δεν έχω ασχοληθεί με το ενοίκιο και δεν ξέρω αν έχει εκεί κάποιες δυσκολίες

14 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Εμένα μ είπε λογιστής δεν δικαιούμαι το επίδομα ενοικίου αλλά μόνο τα 800.Δεν ξέρω εδώ μπερδευτεί λίγο με τα ΚΑΔ κτλ. Και αν δεν το δικαιούμαι και τικαρο ότι ενοικιάζω σπίτι τι γίνεται? 

Αφου σου ειπε έτσι λογικα δεν το δικαιούσε, είναι εύκολο να το ελέγξει ο λογιστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pararlama31 είπε

Μήπως μπήκες στο employees yeka αντι για το support employees yeka?

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έμπαινα απ' το Google, δοκίμασα κατευθείαν από το url και μου το έβγαλε κανονικά οπότε όλα εντάξει. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Ερωτηση σε οσους εχουν κανει ηδη την υπευθυνη δηλωση για τα 800 ευρω:

Σας ηρθε καποιο μηνυμα ή email επιβεβαιωσης? Εκανα την δηλωση, εγραψα σωστα τα στοιχεια, πατησα υποβολη, αλλα δεν με πηγε σε καποια οθονη επιβεβαιωσης. Παλι στην ιδια φορμα με εβαλε με τα στοιχεια που εγραψα σβησμενα. Ξερει κανεις κατι?

Κάντο πάλι. Κανονικά σε βγάζει σε άλλη οθόνη που λέει ότι η αίτηση υποβλήθηκε κι αν θέλει την εκτυπώνεις ή την κατεβάζεις.

Με τη δεύτερη πήρε και τη δικιά μου.

Αν έχει ήδη γίνει θα μπαίνεις και θα σου λέει ότι η αίτηση υποβλήθηκε.

Διόρθωση, ακύρωση κτλ δεν έχει πουθενά ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

 

14 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Μείον 40% στο ενοίκιο μόνο στους υπαλλήλους που έκλεισε η επιχείριση με εντολή της κυβέρνησης.

Δεν μου ήρθε κάτι, μόλις συμπλήρωσα τη φόρμα και πάτησα υποβολή μου βγήκε άλλη οθόνη που είχε την επιλογή εκτύπωσης φόρμας. δεν μπορούσα να ξανά ανοίξω τη φόρμα ή να συμπληρώσω μια άλλη. 

Ίσως να έχεις κάνει κάποιο λάθος στην συμπλήρωση στοιχείων. Εγώ το μόνο που είδα ότι δυσκόλεψε μερικούς ήταν το ΙΒΑΝ, εγώ το έκανα copy-paste όπως είναι γραμμένο στο e-banking εθνικής και μου τον δέχτηκε άμεσα. Δεν έχω ασχοληθεί με το ενοίκιο και δεν ξέρω αν έχει εκεί κάποιες δυσκολίες

 

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κάντο πάλι. Κανονικά σε βγάζει σε άλλη οθόνη που λέει ότι η αίτηση υποβλήθηκε κι αν θέλει την εκτυπώνεις ή την κατεβάζεις.

Με τη δεύτερη πήρε και τη δικιά μου.

Αν έχει ήδη γίνει θα μπαίνεις και θα σου λέει ότι η αίτηση υποβλήθηκε.

Διόρθωση, ακύρωση κτλ δεν έχει πουθενά ε;

Δεν εχω e-banking να το κανω αντιγραφη. Την πρωτη φορα το εγραψα οπως ειναι στο βιβλιαριο, δηλαδη με κενα αναμεσα στα νουμερα (πχ GR01 2345 6789 0123). Mε πηγε στην ιδια φορμα χωρις καποιο μηνυμα. Την 2η αφαιρεσα τα κενα και μου εβγαλε μηνυμα 'λαθος μορφη iban'. Το ιδιο μηνυμα μου εβγαλε και οταν εβαλα κενα αναμεσα στα νουμερα. Μπορειτε να μου γραψετε ενα iban με την μορφη που σας το εχει γραμμενο στο e-banking (με αλλαγμενα νουμερα φυσικα)?

8 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Δεν εχω e-banking να το κανω αντιγραφη. Την πρωτη φορα το εγραψα οπως ειναι στο βιβλιαριο, δηλαδη με κενα αναμεσα στα νουμερα (πχ GR01 2345 6789 0123). Mε πηγε στην ιδια φορμα χωρις καποιο μηνυμα. Την 2η αφαιρεσα τα κενα και μου εβγαλε μηνυμα 'λαθος μορφη iban'. Το ιδιο μηνυμα μου εβγαλε και οταν εβαλα κενα αναμεσα στα νουμερα. Μπορειτε να μου γραψετε ενα iban με την μορφη που σας το εχει γραμμενο στο e-banking (με αλλαγμενα νουμερα φυσικα)?

Ενταξει, το πηρε. Το ξαναεβαλα οπως την πρωτη φορα, χωρις κενα, και το δεχτηκε. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Δεν εχω e-banking να το κανω αντιγραφη. Την πρωτη φορα το εγραψα οπως ειναι στο βιβλιαριο, δηλαδη με κενα αναμεσα στα νουμερα (πχ GR01 2345 6789 0123). Mε πηγε στην ιδια φορμα χωρις καποιο μηνυμα. Την 2η αφαιρεσα τα κενα και μου εβγαλε μηνυμα 'λαθος μορφη iban'. Το ιδιο μηνυμα μου εβγαλε και οταν εβαλα κενα αναμεσα στα νουμερα. Μπορειτε να μου γραψετε ενα iban με την μορφη που σας το εχει γραμμενο στο e-banking (με αλλαγμενα νουμερα φυσικα)?

Από εθνική

GR8301103510000030000000000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλημερα.

Οσοι μπηκαμε σε αναστολη συμβασης απο 1η Απριλιου, κανουμε την αιτηση τωρα ή θα ανοιξει αλλη πλατφορμα αργοτερα ?

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Εμένα μ είπε λογιστής δεν δικαιούμαι το επίδομα ενοικίου αλλά μόνο τα 800.Δεν ξέρω εδώ μπερδευτεί λίγο με τα ΚΑΔ κτλ. Και αν δεν το δικαιούμαι και τικαρο ότι ενοικιάζω σπίτι τι γίνεται? 

Απαντάω σε σένα, στον εαυτό μου και στον @Lalakis1975 και σε όσους άλλους το έχουν απορία, αυτό με το ενοίκιο πρώτης κατοικίας ισχύει ΜΟΝΟ για επιχειρήσεις που έκλεισαν με κρατική εντολή.

Γενικά βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφορίες εδώ:

https://www.taxheaven.gr/news/47999/korwnoios-35-apanthseis-gia-ergodotes-kai-ergazomenoys-epixeirhsewn-poy-ekleisan-h-plhttontai-basei-kad

Και αν θέλετε να δείτε και λίστα με τους ΚΑΔ και για τις 2 κατηγορίες, θα τα βρείτε εδώ:

https://issuu.com/efsyn/docs/metra-martiou-2020/14

Εγώ προσωπικά είμαι στην κατηγορία επιχείρησης που πλήττεται σημαντικά και δεν έκλεισε από κρατική εντολή (ΚΑΔ 7911 ταξιδιωτικό πρακτορείο) επομένως απλά παίρνω τα 800.

Επίσης το link taxheaven παραπάνω αναφέρει και άλλα χρήσιμα που κάποιοι είδα να ρωτούν (όπως ο προγραμματιστής ως μισθωτός και καθηγητής ωδείου), όπου πχ για το συγκεκριμένο δεν ισχύει το 800άρι αφού λέει ξεκάθαρα: Οι εργαζόμενοι δικαιούνται αποζημίωση ειδικού σκοπού ύψους οκτακοσίων ευρώ (800€), η οποία καλύπτει χρονικό διάστημα 45 ημερών, εφόσον δεν έχουν άλλη σύμβαση εξαρτημένης εργασίας σε άλλον εργοδότη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες είδα το βίντεο και λέει ότι την μείωση ενοικίου την παίρνουν μόνο όσοι έκλεισαν με κρατική απόφαση τα μαγαζιά τους. 

Τι ισχύει τελικά; 

1 λεπτό πριν, BrocasHelm είπε

Απαντάω σε σένα, στον εαυτό μου και στον @Lalakis1975 και σε όσους άλλους το έχουν απορία, αυτό με το ενοίκιο πρώτης κατοικίας ισχύει ΜΟΝΟ για επιχειρήσεις που έκλεισαν με κρατική εντολή.

Γενικά βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφορίες εδώ:

https://www.taxheaven.gr/news/47999/korwnoios-35-apanthseis-gia-ergodotes-kai-ergazomenoys-epixeirhsewn-poy-ekleisan-h-plhttontai-basei-kad

Και αν θέλετε να δείτε και λίστα με τους ΚΑΔ και για τις 2 κατηγορίες, θα τα βρείτε εδώ:

https://issuu.com/efsyn/docs/metra-martiou-2020/14

Εγώ προσωπικά είμαι στην κατηγορία επιχείρησης που πλήττεται σημαντικά και δεν έκλεισε από κρατική εντολή (ΚΑΔ 7911 ταξιδιωτικό πρακτορείο) επομένως απλά παίρνω τα 800.

Επίσης το link taxheaven παραπάνω αναφέρει και άλλα χρήσιμα που κάποιοι είδα να ρωτούν (όπως ο προγραμματιστής ως μισθωτός και καθηγητής ωδείου), όπου πχ για το συγκεκριμένο δεν ισχύει το 800άρι αφού λέει ξεκάθαρα: Οι εργαζόμενοι δικαιούνται αποζημίωση ειδικού σκοπού ύψους οκτακοσίων ευρώ (800€), η οποία καλύπτει χρονικό διάστημα 45 ημερών, εφόσον δεν έχουν άλλη σύμβαση εξαρτημένης εργασίας σε άλλον εργοδότη.

Δώσαμε μαζί την απάντηση σχεδόν... 

Οπότε η μείωση του 40% είναι μόνο για όσους τους έκλεισε το κράτος. 

Καθόλου σωστή κίνηση αυτή από την κυβέρνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2020 στις 12:06 ΜΜ, Lalakis1975 είπε

Μάγκες είδα το βίντεο και λέει ότι την μείωση ενοικίου την παίρνουν μόνο όσοι έκλεισαν με κρατική απόφαση τα μαγαζιά τους. 

Τι ισχύει τελικά; 

Δώσαμε μαζί την απάντηση σχεδόν... 

Οπότε η μείωση του 40% είναι μόνο για όσους τους έκλεισε το κράτος. 

Καθόλου σωστή κίνηση αυτή από την κυβέρνηση. 

Ισχυει, εμενα που την κλεισανε οικειοθελως την επιχειρηση οι εργοδοτες (απο πτωση τζιρου) δεν ειχε καμια επιλογη στην φορμα για το 40%

Επεξ/σία από AliasAndrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AliasAndrew είπε

Ισχυει, εμενα που την κλεισανε οικοιοθελως την επιχειρηση οι εργοδοτες (απο πτωση τζιρου) δεν ειχε καμια επιλογη στην φορμα για το 40%

χρειάστηκες  κάποιον κωδικό απο τον εργοδότη ή δεν χρειάστηκες τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AliasAndrew είπε

Ισχυει, εμενα που την κλεισανε οικοιοθελως την επιχειρηση οι εργοδοτες (απο πτωση τζιρου) δεν ειχε καμια επιλογη στην φορμα για το 40%

Δεν ξέρω έχω τρελαθεί. Πήρα στον λογιστή δεν ξέρει... 

Εμάς έκανε αναστολή συμβάσεως, είναι ανοιχτός αλλά δουλεύουν 10 άτομα. 

 

2 λεπτά πριν, kost09 είπε

χρειάστηκες  κάποιον κωδικό απο τον εργοδότη ή δεν χρειάστηκες τίποτα

Εγώ έχω έναν κωδικό από την εταιρία.

Για πες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...