Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Menelaos83 είπε

Oσοι απολυθηκαν το πρωτο 20ημερο του μαρτιου  και ειναι σε αοριστου χρονου ναι θα παρουν. Επισης λεει για οσους εφυγαν με οικειοθελη.

Ο εργοδοτης ΠΡΕΠΕΙ  να σε βαλει στο εργανη ,αν δεν το κανει τοτε δεν ξερω τι παιζει...

Λένε ότι δεν θα πάρει καθόλου ελαφρύνσεις για δόσεις φόρους και ότι άλλο δώσει το κράτος εαν δεν δηλώσει όλους τους απολυμένους

Μια άλλη ερώτηση.

Αν είσαι εργαζόμενος σε καφενείο και έχεις μια ατομική επιχείριση που έκλεισε σαν και τα καφενεία

Παίρνεις δυο φορές το 800 με 2 διαφορετικές δηλώσεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, zenwalk23 είπε

Οποιος απολυθηκε 28 Φλεβαρη δηλαδη rip? Δεν δικαιουται τιποτα;

Λογικά δεν θα έχει σχέση με τη Καραντίνα οπότε ναι, rip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αυτό ξέρω ότι πρέπει να σε βάλει ο εργοδότης, οπότε δεν ξέρω πώς πάει για τον απολυμένο.. επίσης ο απολυμένος αν έχει και ταμείο θα πάρει και τον οαεδ και το 500κάτι τον μήνα; κάποια δικλείδα θα πρέπει να παίζει

βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι οι απολυμένοι δικαιούνται και ταμείο.. 

Συμφωνω

7 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Λένε ότι δεν θα πάρει καθόλου ελαφρύνσεις για δόσεις φόρους και ότι άλλο δώσει το κράτος εαν δεν δηλώσει όλους τους απολυμένους

Μια άλλη ερώτηση.

Αν είσαι εργαζόμενος σε καφενείο και έχεις μια ατομική επιχείριση που έκλεισε σαν και τα καφενεία

Παίρνεις δυο φορές το 800 με 2 διαφορετικές δηλώσεις;

Καλη  ερωτηση αλλα δεν ξερω να σου απαντησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τώρα στην τηλεόραση που έκαναν ερωτήσεις είπε για περίπτωση όπου είναι ένας μισθωτός και αυτοαπασχολούμενος

Και είπε αν η μισθωδοσία του είναι σε αναστολή από τον εργοδότη παίρνει 800 από εκεί αλλά παίρνει και άλλο 800 επειδή είναι αυτοαπασχολούμενος.

Δηλαδή παίρνει και τα δυο είπε.

Οπότε λογικά και στην περίπτωση που είχα αναφέρει θα παίρνει δύο φορές το επίδομα(που είναι και λογικό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αυτό ξέρω ότι πρέπει να σε βάλει ο εργοδότης, οπότε δεν ξέρω πώς πάει για τον απολυμένο.. επίσης ο απολυμένος αν έχει και ταμείο θα πάρει και τον οαεδ και το 500κάτι τον μήνα; κάποια δικλείδα θα πρέπει να παίζει

βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι οι απολυμένοι δικαιούνται και ταμείο.. 

απολυση μου εγινε εμενα στις 5/3/2020 και εχει καταχωρηθει κανονικα στο εργανη η απολυση,αλλα η εταιρια που εργαζομουν δεν εχει κλεισει απο την κυβερνηση λειτουργει κανονικα...αοριστου χρονου ημουν οποτε πηρα και αποζημιωση

 

θα δικαιουμαι τι λετε?

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

απολυση μου εγινε εμενα στις 5/3/2020 και εχει καταχωρηθει κανονικα στο εργανη η απολυση,αλλα η εταιρια που εργαζομουν δεν εχει κλεισει απο την κυβερνηση λειτουργει κανονικα...αοριστου χρονου ημουν οποτε πηρα και αποζημιωση

θα δικαιουμαι τι λετε?

Λογικά ναι,

εκτός και αν η εταιρία δεν έχει πτώση τζίρου και συνεπώς δεν έχει τον σκοπό να προβεί σε αναστολές συμβάσεων και δεν επιθυμεί να πάρει τα ελαφρυντικά μέτρα κυβέρνησης. 

Δηλαδή κανονικά θα πληρώνει τους μισθούς στους εργαζομένους της.

Εσύ πρέπει να επικοινωνήσεις με τους εργοδότες. Αυτοί πρέπει είτε να σου πούνε ότι δεν σε βάζουν(και δεν παίρνεις λεφτά) είτε να σου πούνε τον αριθμό καταχώρησης στο ΕΡΓΑΝΗ για να κάνεις αίτηση(όταν κάνουν οι ίδιοι τη δήλωση).

 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν δικαιούσαι τα χρήματα ενώ έχεις προσληφθεί μεσω ΟΑΕΔ; Οχι απο σχολή απλά μέσω θέσης που απαιτούσαι δελτίο ανεργίας και τώρα λογω του ιού έκλεισε το κατάστημα. Επηρεάζει το ότι είναι μεσω ΟΑΕΔ; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Απολύθηκε, λόγω κορονοιου ?

Δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενο, random παραδειγμα ηταν. Οποιος απολυθηκε 1η Μαρτιου απολυθηκε λογω κορονοιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενο, random παραδειγμα ηταν. Οποιος απολυθηκε 1η Μαρτιου απολυθηκε λογω κορονοιου;

Μάλλον, ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω. 
Έχω κάνει τα χαρτιά μου από 19/02/20 και από της 13/03/20. Στο site στις αίτησης μου αναφέρει αίτηση σε επεξεργασία. Και στο πρόγραμμα επιδοτήσεις από 13/03/20 μου γράφει προεγκριση υπαγωγης.

Ήθελα να ρωτήσω χρειάζεται να κάνω κάποια παρουσία στον οαεδ, για να πιστωθουν τα χρήματα την τελευταία παρασκευή του Μαρτίου?  Και αν ναι πως θα ενημερωθω όταν δεν απαντάει κάνεις στον οαεδ Χανίων? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα. Γνωρίζετε αν δικαιούσαι τα χρήματα ενώ έχεις προσληφθεί μεσω ΟΑΕΔ; Οχι απο σχολή απλά μέσω θέσης που απαιτούσαι δελτίο ανεργίας και τώρα λογω του ιού έκλεισε το κατάστημα. Επηρεάζει το ότι είναι μεσω ΟΑΕΔ; Ευχαριστώ

χωρις να ειμαι σιγουρος...δεν παιζει κανενα ρολο το οτι προσληφθηκες με προγραμμα του ΟΑΕΔ.αρα δικαιουσαι κανονικα...βεβαια αυτο θα στο πει ο, λογιστης σου ή της επιχειρησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, saltofx_v είπε

χωρις να ειμαι σιγουρος...δεν παιζει κανενα ρολο το οτι προσληφθηκες με προγραμμα του ΟΑΕΔ.αρα δικαιουσαι κανονικα...βεβαια αυτο θα στο πει ο, λογιστης σου ή της επιχειρησης

κι εγω ετσι πιστευω.. θα μαθω τις επομενες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...