Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, karaflosnik είπε

οι απολυμενοι οπως ειπαν ειναι ολοι οσοι απολυθηκαν η οσοι ειναι στις συγκεκριμενες καδ για να παρουν τα 800ευρω?

Μόνο όσοι ήταν σε επιχειρήσεις με τους συγκεκριμένους ΚΑΔ.

Έχει έναν καλό μπούσουλα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Εγώ που είχα αρχίσει εργασία προ 1 μηνα σε ατομου πρωτου βαθμου συγγενειας ατομικη επιχειρηση στην οποια δεν με ειχε ασφαλισει ακομα (θα με ασφαλιζε απο 1 απριλιου ειχαμε πει) και η οποια εχει κλεισει αναγκαστικα λογο του ιου, υποθετω δεν υπαρχει κανενας απολυτως τροπος να παρω το επιδομα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, OhMaGaad είπε

Καλησπέρα.
Εγώ που είχα αρχίσει εργασία προ 1 μηνα σε ατομου πρωτου βαθμου συγγενειας ατομικη επιχειρηση στην οποια δεν με ειχε ασφαλισει ακομα (θα με ασφαλιζε απο 1 απριλιου ειχαμε πει) και η οποια εχει κλεισει αναγκαστικα λογο του ιου, υποθετω δεν υπαρχει κανενας απολυτως τροπος να παρω το επιδομα σωστα?

Καλησπερα...Σε εχει δηλωσει;; Προσληψη σου εχει κανει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, OhMaGaad είπε

Καλησπέρα.
Εγώ που είχα αρχίσει εργασία προ 1 μηνα σε ατομου πρωτου βαθμου συγγενειας ατομικη επιχειρηση στην οποια δεν με ειχε ασφαλισει ακομα (θα με ασφαλιζε απο 1 απριλιου ειχαμε πει) και η οποια εχει κλεισει αναγκαστικα λογο του ιου, υποθετω δεν υπαρχει κανενας απολυτως τροπος να παρω το επιδομα σωστα?

Αφού, δεν έχεις δηλωθεί !

Αστεία, θα λέμε !

42 λεπτά πριν, OhMaGaad είπε

Καλησπέρα.
Εγώ που είχα αρχίσει εργασία προ 1 μηνα σε ατομου πρωτου βαθμου συγγενειας ατομικη επιχειρηση στην οποια δεν με ειχε ασφαλισει ακομα (θα με ασφαλιζε απο 1 απριλιου ειχαμε πει) και η οποια εχει κλεισει αναγκαστικα λογο του ιου, υποθετω δεν υπαρχει κανενας απολυτως τροπος να παρω το επιδομα σωστα?

Δηλαδή, σε προσέλαβε Φεβρουάριο και θα σε ασφαλιζε Απρίλιο ? ΓΙΑΤΙ αυτό ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα...Σε εχει δηλωσει;; Προσληψη σου εχει κανει; 

 

18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αφού, δεν έχεις δηλωθεί !

Αστεία, θα λέμε !

Δηλαδή, σε προσέλαβε Φεβρουάριο και θα σε ασφαλιζε Απρίλιο ? ΓΙΑΤΙ αυτό ?

 

 

27 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα...Σε εχει δηλωσει;; Προσληψη σου εχει κανει; 

Δεν μου είχε κάνει πρόσληψη. Θα την έκανε από 1/4. Οικογενειακή επιχείρηση δική μας είναι, για ενάμιση μήνα δεν με πείραζε να μην έχω ασφάλεια και το συμφωνήσαμε έτσι για να τελειώσει και ο πατέρας μου με κάτι εκρεμμότητες οικονομικές που είχε. Επίσης δεν δούλευα σταθερά, πήγαινα σφήνες πιο πολύ, κανένα 30ωρο τη βδομάδα έβγαινε. Από 1/4 είχαμε πει θα γίνει και πρόσληψη και θα έχω σταθερό εβδομαδιαίο ωράριο.

Επεξ/σία από OhMaGaad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mezger είπε

Μόνο όσοι ήταν σε επιχειρήσεις με τους συγκεκριμένους ΚΑΔ.

Έχει έναν καλό μπούσουλα εδώ

Ναι στην τελευταια κατηγορια αν καταλαβαινω καλα αναφερει οτι και απλα να εχεις απολυθει ας μην ειναι η επιχειρηση σε καποια καδ συγκεκριμενη δικαιουσαι το 800αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Ναι στην τελευταια κατηγορια αν καταλαβαινω καλα αναφερει οτι και απλα να εχεις απολυθει ας μην ειναι η επιχειρηση σε καποια καδ συγκεκριμενη δικαιουσαι το 800αρι

Έτσι όπως το γράφει αυτό το συμπέρασμα βγαίνει, έχεις δίκιο, αναφέρει όμως η ΠΝΠ ότι πρέπει και σ'αυτήν την περίπτωση να υποβάλλει δήλωση ο εργοδότης, και δήλωση υποβάλλουν οι εργοδότες που έκλεισαν υποχρεωτικά ή πλήττονται. Πιστεύω ότι είναι παράλειψη στη διατύπωση, δε φαίνεται ότι θα πάρουν γενικώς όσοι έφυγαν/απολύθηκαν αυτό το διάστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mezger είπε

Έτσι όπως το γράφει αυτό το συμπέρασμα βγαίνει, έχεις δίκιο, αναφέρει όμως η ΠΝΠ ότι πρέπει και σ'αυτήν την περίπτωση να υποβάλλει δήλωση ο εργοδότης, και δήλωση υποβάλλουν οι εργοδότες που έκλεισαν υποχρεωτικά ή πλήττονται. Πιστεύω ότι είναι παράλειψη στη διατύπωση, δε φαίνεται ότι θα πάρουν γενικώς όσοι έφυγαν/απολύθηκαν αυτό το διάστημα.

Δεν ξέρω θα δείξει μόλις ανοίξουν οι αιτήσεις πάντως για όσους έχουν απολυθεί θα μπουν σε άλλη εφαρμογή από 1 Απριλίου ίσως αυτό δηλώνει ότι θα το πάρουν όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, εργάζόμουνα σε κατάστημα μέχρι και τη τελευταία μέρα του φλεβάρη, έχοντας ανακοινώσει οτι με το που τελειώσει ο μήνας φευγω. Τελος του μήνα 29 λοιπόν δούλεψα κανονικά και τέλος της μέρας υπέγραψα καποια χαρτιά αποχώρισης τα οποία λένε οτι εργάστηκα μέχρι τις 29 ημέρα Σαββατο(να υπενθυμίσω πως ο φλεβάρης έχει 29 μέρες μονο)... 1 Μαρτιου Κυριακή και 2 αργία. Δικαιούμαι τα 800 σαν κάποιος που σταμάτησε να δουλεύει απο 1 Μαρτιου; Η μηπως ειμαι καταχωρημένος σαν παραιτούμενος εντός φλεβάρη;

Επεξ/σία από Kneph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Kneph είπε

Καλησπέρα, εργάζόμουνα σε κατάστημα μέχρι και τη τελευταία μέρα του φλεβάρη, έχοντας ανακοινώσει οτι με το που τελειώσει ο μήνας φευγω. Τελος του μήνα 29 λοιπόν δούλεψα κανονικά και τέλος της μέρας υπέγραψα καποια χαρτιά αποχώρισης τα οποία λένε οτι εργάστηκα μέχρι τις 29 ημέρα Σαββατο(να υπενθυμίσω πως ο φλεβάρης έχει 29 μέρες μονο)... 1 Μαρτιου Κυριακή και 2 αργία. Δικαιούμαι τα 800 σαν κάποιος που σταμάτησε να δουλεύει απο 1 Μαρτιου; Η μηπως ειμαι καταχωρημένος σαν παραιτούμενος εντός φλεβάρη;

Αφού υπέγραψες 29-02, τι δουλειά έχει ότι η επόμενη ημέρα ήταν Κυριακή και η μεθεπόμενη αργία ? Χλωμό, μου φαίνεται.

ΥΓ. Σταμάτησες, λόγω κορονοιου ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα σας! Όσοι απολύθηκαν 1 έως 20 Μαρτίου δικαιούνται το επίδομα ανεξαρτήτου ΚΑΔ? Στον 2ον πίνακα βλέπω ότι μόνο οι εργοδότες με συγκεκριμένα ΚΑΔ συμπληρώνουν αυτή την περίπτωση! Μήπως δεν χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση ενέργεια του εργοδότη παρά μόνο του εργαζόμενου (πίνακας 3)?
 

 

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...