Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν είχε γίνει νωρίτερα η δήλωση αναστολής σύμβασης εργασίας από τον εργοδότη?

Μπορεί και τώρα λογικά, ας επικοινωνήσει με τον εργοδότη ή/και τον λογιστή του για να μάθει τι γίνεται. 

Επίσης αν εργάζεται η κοπέλα και δεν επιθυμεί να την βάλει σε αναστολή συμβασης ο εργοδότης δεν γίνεται τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, s1mplement είπε

Γιατί δεν είχε γίνει νωρίτερα η δήλωση αναστολής σύμβασης εργασίας από τον εργοδότη?

Μπορεί και τώρα λογικά, ας επικοινωνήσει με τον εργοδότη ή/και τον λογιστή του για να μάθει τι γίνεται. 

Επίσης αν εργάζεται η κοπέλα και δεν επιθυμεί να την βάλει σε αναστολή συμβασης ο εργοδότης δεν γίνεται τπτ.

Εμένα στο email το που έλαβα από την εταιρία γράφει ότι : Η δήλωση του κατατέθηκε στις 31/3/2020 και ότι από τις 1/4/2020 η σύμβαση εργασίας μου μπαίνει σε αναστολή.

Είμαι μέσα πρόλαβαν; δεν το ξέρω γιατί το ΑΦΜ μου λήγει σε 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Εμένα στο email το που έλαβα από την εταιρία γράφει ότι : Η δήλωση του κατατέθηκε στις 31/3/2020 και ότι από τις 1/4/2020 η σύμβαση εργασίας μου μπαίνει σε αναστολή.

Είμαι μέσα πρόλαβαν; δεν το ξέρω γιατί το ΑΦΜ μου λήγει σε 9.

Και εμενα απο 1/4 ανεσταλη και την δηλωση μου σαν υπαλληλος την εκανα στις 5/4 (αφμ ληγει σε 5) και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.Εσυ πρεπει να την κανεις στις 9/4.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Leleouras είπε

Ρε παίδες οταν κάνατε την αίτηση σας άφησε κάπου να συμπληρώσετε στοιχεία εκμισθωτή για κατοικία; (για την έκπτωση 40% για 2 μήνες που είναι)

δεν το βρήκα πουθενά και αφόυ την συμπλήρωσα κανονικά στο pdf τα άφησε κενά

Ναι εμένα με άφησε. Όνομα και αφμ του εκμισθωτή ζητούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, s1mplement είπε

Γιατί δεν είχε γίνει νωρίτερα η δήλωση αναστολής σύμβασης εργασίας από τον εργοδότη?

Μπορεί και τώρα λογικά, ας επικοινωνήσει με τον εργοδότη ή/και τον λογιστή του για να μάθει τι γίνεται. 

Επίσης αν εργάζεται η κοπέλα και δεν επιθυμεί να την βάλει σε αναστολή συμβασης ο εργοδότης δεν γίνεται τπτ.

Καλημέρα,

Δεν έγινε ανάδειξη σύμβασης στην κοπέλα αλλά απόλυση στις 16/3 όπου και από τότε έκλεισε η εταιρία και όσοι μείνανε είμαστε με αναστολή σύμβασης από τις 16/3. Η αίτηση-δήλωση από τον λογιστή της εταιρίας έγινε στις 26/3. 

Φυσικά και θα επικοινωνήσει με τον λογιστή και τον ιδιοκτήτη της εταιρίας όμως ρώτησα σε περίπτωση που αρχίσουν τα μα και μου τι κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ναι εμένα με άφησε. Όνομα και αφμ του εκμισθωτή ζητούσε.

Εχει κλείσει η εταιρία σου με κρατική απόφαση; 

14 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Ούτε οι μισοί δεν θα το πάρετε τελικά απ' όσοι δικαιουστε με την δυσλειτουργία του συστήματος προβλέπω.

Γιατί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμπορικο καταστημα (ατομικη επιχειρηση), ενα συνοικιακο μαγαζακι με διαφορα ειδη σπιτιου και κηπου τελος παντων, χωρις υπαλληλους, που εκλεισε προσωρινα με το lockdown, δικαιουται το επιδομα ο ιδιοκτητης;

Ο λογιστης ειχε πει αρχικα οχι(δεν ξερω με τις προσθηκες αν αλλαξε κατι). Μου φαινεται περιεργο βασει ΚΑΔ να υποχρεωνεσαι σε κλεισιμο αλλα να μη δικαιουσαι επιδομα.

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Miracle Worker είπε

Εμπορικο καταστημα (ατομικη επιχειρηση), ενα συνοικιακο μαγαζακι με διαφορα ειδη σπιτιου και κηπου τελος παντων, χωρις υπαλληλους, που εκλεισε προσωρινα με το lockdown, δικαιουται το επιδομα ο ιδιοκτητης;

Ο λογιστης ειχε πει αρχικα οχι(δεν ξερω με τις προσθηκες αν αλλαξε κατι). Μου φαινεται περιεργο βασει ΚΑΔ να υποχρεονεσαι σε κλεισιμο αλλα να μη δικαιουσαι επιδομα.

ΓΙΑΤΙ ο λογιστής είπε ότι δεν δικαιούται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

ΓΙΑΤΙ ο λογιστής είπε ότι δεν δικαιούται ?

Δεν ξερω ακριβως, την παρακολουθω διακριτικα την υποθεση, δε θελω να μπλεχτω αμεσα.

Περιουσιακα, εισοδηματικα και αλλα κριτηρια δεν παιζουν ρολο σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Δεν ξερω ακριβως, την παρακολουθω διακριτικα την υποθεση, δε θελω να μπλεχτω αμεσα.

Περιουσιακα, εισοδηματικα και αλλα κριτηρια δεν παιζουν ρολο σωστα;

ΟΧΙ, αλλά κριτήρια δεν παίζουν ρόλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η όλη διαδικασία έχει ένα  μπέρδεμα γιατί  κατευθύναν όλους να κάνουν αιτήσεις (για εργοδότες- επαγγελματίες αναφέρομαι) στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ.

Με τη γνωστή φόρα που έχουν άπαντες στη χώρα μας, καρφώθηκαν όλοι να κάνουν γρήγορα τις αιτήσεις νομίζοντας ότι θα πληρωθούν και νωρίτερα.Κατά τη διαρκεια των αιτήσεων, αποδείχτηκε ότι κακώς υποβλήθηκαν τόσο βιαστικά τόσες αιτήσεις στο σύστημα Εργάνη,αλλά θα έπρεπε οι επαγγελματίες χωρίς προσωπικό να περιμένουν τη Νέα πλατφόρμα που επρόκειτο να ανοίξει εχθες.

Δηλαδή δεν είναι μόνο το να κάνεις την αίτηση αλλά εαν γίνεται σε το νόμιμο και σωστό τρόπο .Αποτέλεσμα πολλοί λογιστές να καθυστερούν εν γνώσει τους και λένε στο κόσμο μην βιάζεστε, οι κλασικοί έλληνες Μάμελουκ δεν καταλαβαίνουμε τέτοια!! Με το ακόντιο στο χέρι Φωνάζουμε:'' Ουγκ! Ο γείτονας έκανε την αίτηση! Ουγκ θέλω κι εγω τελείωνε...''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, έκανα την δήλωση καθώς η εταιρία που δουλεύω ανήκει στις πληττόμενες και με έβγαλε σε αναστολή. Όμως στην δήλωση δεν με άφησε να δηλώσω ότι νοικιάζω διαμέρισμα και να βάλω τα στοιχεία του σπιτιού για την έκπτωση. Στην τελική δήλωση που εκτύπωσα μου τα είχε κενά. Τι κάνω τώρα? Δεν δικαιούμαι την έκπτωση 40%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...