Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, alexandro7 είπε

Καλημέρα σας, έκανα την δήλωση καθώς η εταιρία που δουλεύω ανήκει στις πληττόμενες και με έβγαλε σε αναστολή. Όμως στην δήλωση δεν με άφησε να δηλώσω ότι νοικιάζω διαμέρισμα και να βάλω τα στοιχεία του σπιτιού για την έκπτωση. Στην τελική δήλωση που εκτύπωσα μου τα είχε κενά. Τι κάνω τώρα? Δεν δικαιούμαι την έκπτωση 40%?

Αν ήσουν σε εταιρεία που πλήττεται δεν το δικαιούσαι. Για το ενοίκιο πρέπει η εταιρεία να έχει κλείσει με κρατική εντολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι διαφορά έχει ? Κ πάλι ζημιά δεν είναι για εμένα αυτό? Είτε έκλεισε είτε πλήττεται τα 800€ θα πάρω για 45 μερες...γιατί να μην δικαιούμαι έκπτωση στο ενοίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαν ότι τις επόμενες μέρες θα ανακοινώσουν ότι θα δικαιούνται και άλλοι τη μείωση ενοικίου.

Τώρα αν θα είναι οι πληττόμενες επιχειρήσεις, άρα και οι εργαζόμενοι σε αυτές των οποίων έχει ανασταλεί η σύμβαση, αν θα είναι οι φοιτητές που νοικιάζουν σπίτι, αν θα είναι άλλες υποπεριπτώσεις, αν θα είναι όλα μαζί, θα δείξει.

Να δούμε τι θα γίνει και με τα αναδρομικά του Μαρτίου και του Απριλίου γιατί οι περισσότεροι έχουμε δώσει ήδη τα ενοίκια για Μάρτη και Απρίλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είπαν ότι τις επόμενες μέρες θα ανακοινώσουν ότι θα δικαιούνται και άλλοι τη μείωση ενοικίου.

 

ΕΛΕΟΣ

ας αποφασίσουν επιτέλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είπαν ότι τις επόμενες μέρες θα ανακοινώσουν ότι θα δικαιούνται και άλλοι τη μείωση ενοικίου.

Τώρα αν θα είναι οι πληττόμενες επιχειρήσεις, άρα και οι εργαζόμενοι σε αυτές των οποίων έχει ανασταλεί η σύμβαση, αν θα είναι οι φοιτητές που νοικιάζουν σπίτι, αν θα είναι άλλες υποπεριπτώσεις, αν θα είναι όλα μαζί, θα δείξει.

Να δούμε τι θα γίνει και με τα αναδρομικά του Μαρτίου και του Απριλίου γιατί οι περισσότεροι έχουμε δώσει ήδη τα ενοίκια για Μάρτη και Απρίλη.

και πως θα την παρουμε την μειωση ενοικιου σπιτιου αν καναμε δηλωση ηδη ;

Βασικά έπιασαν τόσο οι καταγγελίες που έκανα, μέχρι υφυπουργό έφτασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s1mplement είπε

10-12 Απρίλη μπορεις να κάνεις διόρθωση στην αίτηση είπανε

Άρα... Κάνω αίτηση στις 9/4...αν δεν δίνει έκπτωση ενοικίου ξανακάνω για το ενοίκιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ΕΛΕΟΣ

ας αποφασίσουν επιτέλους

Πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν όταν μαζεύονται και παίρνουν αποφάσεις.

Έλεγε σήμερα ο υφυπουργός οικονομικών στον Ant1 ότι έπρεπε να δώσουν γρήγορα χρήματα στους πολλούς, επειδή του την ψιλοείπε ο Παπαδάκης.

Φαντάζομαι ότι αν κάθονταν να σκεφτούν όλες τις υποπεριπτώσεις, ακόμα θα συζητούσαν, οπότε θα τους κράζαμε που δεν έχουν ανακοινώσει κάτι.

Το θέμα είναι πόσο χρονοβόρο είναι πραγματικά να τα βάλουν όλα κάτω. Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι;

Εκτός κι αν πηγαίνουν βλέποντας και κάνοντας και περιμένουν να δουν αντιδράσεις πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος για το ενοίκιο, μπορεί και να μην το κάνουν στους άλλους, δεν είναι σίγουροι σίγουροι ακόμα.

Επίσης είπανε αν κάνεις διόρθωση αίτησης πάει 1 εβδομάδα πιο πίσω η πληρωμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν όταν μαζεύονται και παίρνουν αποφάσεις.

Έλεγε σήμερα ο υφυπουργός οικονομικών στον Ant1 ότι έπρεπε να δώσουν γρήγορα χρήματα στους πολλούς, επειδή του την ψιλοείπε ο Παπαδάκης.

Φαντάζομαι ότι αν κάθονταν να σκεφτούν όλες τις υποπεριπτώσεις, ακόμα θα συζητούσαν, οπότε θα τους κράζαμε που δεν έχουν ανακοινώσει κάτι.

Το θέμα είναι πόσο χρονοβόρο είναι πραγματικά να τα βάλουν όλα κάτω. Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι;

Εκτός κι αν πηγαίνουν βλέποντας και κάνοντας και περιμένουν να δουν αντιδράσεις πρώτα.

θα σου πω το εξής απλό, από άτομα που δεν έχουν δουλέψει ποτέ πραγματικά μην περιμένεις και πολλά πράγματα 

εμείς εδώ και χρόνια είμαστε τα πουτανάκια τους 

 

αααντε πάλι αιτήσεις.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s1mplement είπε

Δεν είμαι σίγουρος για το ενοίκιο, μπορεί και να μην το κάνουν στους άλλους, δεν είναι σίγουροι σίγουροι ακόμα.

Επίσης είπανε αν κάνεις διόρθωση αίτησης πάει 1 εβδομάδα πιο πίσω η πληρωμή. 

Νταξει αν μου κάνουν την έκπτωση θα πληρώσω μόνο 66 ευρώ για Απρίλιο. 

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

θα σου πω το εξής απλό, από άτομα που δεν έχουν δουλέψει ποτέ πραγματικά μην περιμένεις και πολλά πράγματα 

Απλά μας δουλεύουν όπως πάντα φίλε μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν έχει ξανα γραφτεί πιο πίσω.
Επειδή η επιχείρησή μου καθυστέρησε να δηλώσει την αναστολή εργασίας μου και πέρασε η ημερομηνία που έπρεπε να κάνω αίτηση βάση ψηφίου ΑΦΜ, εμένα λήγει σε 1 και με ενημέρωσαν στις 3 Απριλίου, πρέπει να περιμένω να κάνω στις 11 Απριλίου ή μπορώ να κάνω και τώρα;
Πάντως γνωστός μου έκανε αίτηση καταλάθος πιο νωρίς απ'οτι έλεγε το ΑΦΜ του και την πήρε κανονικά. Άρα απ'οτι κατάλαβα μας έβαλαν σε σειρά ΑΦΜ για να μην υπάρχει υπερφόρτωση στη σελίδα και μπούμε όλοι μαζί;


EDIT: Άκυρο, το δοκίμασα, δεν με αφήνει να μπω.

Επεξ/σία από Kapou Kapote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Πάντως γνωστός μου έκανε αίτηση καταλάθος πιο νωρίς απ'οτι έλεγε το ΑΦΜ του και την πήρε κανονικά. Άρα απ'οτι κατάλαβα μας έβαλαν σε σειρά ΑΦΜ για να μην υπάρχει υπερφόρτωση στη σελίδα και μπούμε όλοι μαζί;

Πως εκανε πιο νωρις ? Αφου το συστημα δεν εδινε προσβαση στην αιτηση αν το αφμ δεν ηταν στη συγκεκριμενη μερα που επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...