Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Άρα σε πιθανή αντίδραση του ιδιοκτήτη προς τον ενοικιαστή τι γίνεται???

Γράφτηκε πριν κάποιες μέρες, δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα, ότι ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να τα ζητήσει. Ότι το είπαν και σε μια εκπομπή, αλλά δεν γράφτηκε τι και πως.

@Lalakis1975 δεν είναι πλούσιοι όλοι όσοι έχουν κάποιο ακίνητο πάντως.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Γράφτηκε πριν κάποιες μέρες, δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα, ότι ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να τα ζητήσει. Ότι το είπαν και σε μια εκπομπή, αλλά δεν γράφτηκε τι και πως.

Άρα ρε παιδιά τι νόημα έχει η έκπτωση ενοικίου αν ο ιδιοκτήτης μπορεί να τα ζητήσει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Άρα ρε παιδιά τι νόημα έχει η έκπτωση ενοικίου αν ο ιδιοκτήτης μπορεί να τα ζητήσει???

Δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς, κάποιος το έγραψε αλλά δεν διευκρίνισε το εννοεί αν και τον ρώτησα.

Κανονικά αυτό που ξέρουμε είναι ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω έχω μπει σε αναστολή εργασίας από 17/3/2020 δεν έχει έρθει η σειρά μου γιατί το αφμ μου τελειώνει σε 9 με πήρε ο εργοδότης τηλεφωνώ να πάω για δουλειά γίνετε να μου κάνη διακοπή της αναστολή εργασίας και να δουλέψω κανονικά

Επεξ/σία από zaxos63
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς, κάποιος το έγραψε αλλά δεν διευκρίνισε το εννοεί αν και τον ρώτησα.

Κανονικά αυτό που ξέρουμε είναι ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Τιποτα δε μπορεις να κανεις σαν ιδιοκτητης, νομος του κρατους ειναι, δεν ειναι εθελοντικο. Το μονο "κενο" ειναι πχ σε πρωτη κατοικια τι γινεται αν ο ενοικιαστης ειναι πες ο συζηγος και αναστολη εργασιας εχει η συζηγος (η ειναι 2 ενοικιαστες και αναστολη εχει ο ενας). Αυτο ειναι λιγο αιολο. Αλλα αν ο ενοικιαστης εχει το χαρτι απο το κρατος που λεει 40% εκπτωση ειναι παρανομο εγω να πω δε κανω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συμβόλαιο είμαι και εγώ και η κοπέλα.εγω είμαι εν αναστολή και η κοπέλα δουλειά κανονικά.τι γίνεται??

Όπως το σκέφτομαι λέω πχ δίνω για Μαρτίο και Απρίλιο σύνολο 700 ευρώ.το μισό που αντιστοιχεί στον έναν ενοικιαστή είναι 350.μειον το 40% μας αφήνει 210 ευρώ.αρα για τον Μάιο να του βάλω 210 αντί 350.νοκιζω δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Στο συμβόλαιο είμαι και εγώ και η κοπέλα.εγω είμαι εν αναστολή και η κοπέλα δουλειά κανονικά.τι γίνεται??

Όπως το σκέφτομαι λέω πχ δίνω για Μαρτίο και Απρίλιο σύνολο 700 ευρώ.το μισό που αντιστοιχεί στον έναν ενοικιαστή είναι 350.μειον το 40% μας αφήνει 210 ευρώ.αρα για τον Μάιο να του βάλω 210 αντί 350.νοκιζω δίκαιο.

ο νομος ισχυει για Μαρτιο και Απριλιο, οχι Μαιο. Προς το παρον τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι βρε το ξέρω.απλα λέω επειδή πλήρωσα κανονικά τον Μάρτιο και Απρίλιο.να βάλω το ποσό μειωμένο στον Μάιο γιατί πάντα τα βάζω τα λεφτά 1 του μήνα

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alex19871987 είπε

Ναι βρε το ξέρω.απλα λέω επειδή πλήρωσα κανονικά τον Μάρτιο και Απρίλιο.να βάλω το ποσό μειωμένο στον Μάιο γιατί πάντα τα βάζω τα λεφτά 1 του μήνα

αυτο ειναι στη διακριτικη ευχερεια του ιδιοκτητη αν θα το δεχτει, ο νομος δεν επιβαλει εκπτωση στο ενοικιο Μαιου.

Εγω προσωπικα οταν βγηκε η ΠΝΠ εστειλα επιστολη και τους ειπα για να μη μπουμε στη διαδικασια να σας επιστρεψω το 40% του Μαρτιου που εχετε ηδη πληρωσει σας κανω εξτρα 20% εκπτωση και η πληρωμη που κανατε το Μαρτιο πιστωνεται ως ενοικια Μαρτιου-Απριλιου, οποιος διαφωνει με ενημερωνει. Κανεις δε διαφωνησε. Εσυ γιατι πληρωσες ολο τον Απριλιο, απο τη στιγμη που υπηρχε η ΠΝΠ? Νομιζω οτι πιο απλο θα ηταν να πας στον ιδιοκτητη και να συμφωνησετε επιστροφη ΚΑΙ ΑΝ σου πει οκ το μεταφερουμε στο Μαιο, να το κανει γραπτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

 

ο ιδιοκτητης εχει μαθει να ζει με 3Α.

ο λαλακης εχει μαθει να ζει με 2Α.

-

ο ιδιοκτητης θα παρει 1/4Α

ο λαλακης θα παρει 1Α.

Αυτό τώρα τι άκυρο σκεπτικό είναι;

Που πετάς και το υποννοούμενο ότι έχει ο καιρός γυρίσματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...