Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Το επίδομα των 800 ευρώ δικαιούνται 5 κατηγορίες:

  • Απολυμένοι από 1 ως 18 Μαρτίου 2020.
  • Εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις με αναστολή λειτουργίας από τις 11 Μαρτίου (εστίαση, φροντιστήρια, κομμωτήρια κ.ά.).
  • Εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις με αναστολή λειτουργίας από τις 18 Μαρτίου (λιανεμπόριο, ξενοδοχεία κ.ά.).
  • Εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις-εταιρίες που λειτουργούν με μείωση τζίρου (βάσει Κωδικού Αριθμού Δραστηριότητας-ΚΑΔ), υπό τον όρο ότι θα αναστείλουν τη σύμβαση εργασίας για έναν ή δύο μήνες.
  • Ελεύθεροι επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενοι, ατομικές επιχειρήσεις (μπλοκάκια) που πλήττονται, είτε αναστέλλουν είτε όχι τη δραστηριότητα.

Για το τελευταιο υπαρχει καμια επιπλεον πληροφορια?

Σχεδον ολες οι ατομικες επιχειρησεις, ακομα και αυτες που λειτουργουν, πληττονται.

Εχει βγει προς τα εξω με ποια κριτηρια θα επιδοτηθουν ή οχι? Π.χ. κατι που σκεφτομαι πως μπορει να γινει, ειναι να ελεγχθει η μειωση τζιρου μεταξυ 2019-2020 για το συγκεκριμενο διαστημα και αν ειναι πανω απο καποιο ποσοστο να επιδοτηθει η επιχειρηση.

Εχει ανακοινωθει τιποτα οσον αφορα τα κριτηρια που θα βασιστουν?

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, crom251 είπε

Για το τελευταιο υπαρχει καμια επιπλεον πληροφορια?

Σχεδον ολες οι ατομικες επιχειρησεις, ακομα και αυτες που λειτουργουν, πληττονται.

Εχει βγει προς τα εξω με ποια κριτηρια θα επιδοτηθουν ή οχι? Π.χ. κατι που σκεφτομαι πως μπορει να γινει, ειναι να ελεγχθει η μειωση τζιρου μεταξυ 2019-2020 για το συγκεκριμενο διαστημα και αν ειναι πανω απο καποιο ποσοστο να επιδοτηθει η επιχειρηση.

Εχει ανακοινωθει τιποτα οσον αφορα τα κριτηρια που θα βασιστουν?

Έχει ανακοινωθεί μια λίστα με ΚΑΔ των επιχειρίσεων που κατά τη γνώμη της κυβέρνησης πλήττονται.

Και μόνο οι επιχειρήσεις που έχουν ως κύρια δραστηριότητα έναν από αυτούς τους ΚΑΔ δικαιούνται τις ελαφρύνσεις, επιδόματα, μείωση ενοικίου κτλ.

Εδώ είναι η λίστα με ΚΑΔ. Εδώ μπαίνεις με τα στοιχεία του TAXIS για να δείς τα στοιχεία της επιχείρησης και το κύριο ΚΑΔ για να καταλάβεις αν ανήκεις στην λίστα.

 

Λένε ότι θα προσθέτουν και άλλα ΚΑΔ όσο τρέχει ο χρόνος. Επίσης είπανε ότι οι επιχειρήσεις που κλείσανε με την εντολή της κυβέρνησης έχουν χρόνο μέχρι 31 Μαρτίου για να κάνουν τη δήλωση ενώ οι άλλοι που πλήττονται(με ΚΑΔ που έχουν ανακοινωθεί) έχουν χρόνο μέχρι τις 20 Απρίλη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, maarinos said:

Έχω αυτά τα ΚΑΔ (λίστα47646515 - 47717104 - 47788904 - 47646523 είμαι από τους δικαιούχους??

Είσαι με όλους τους ΚΑΔ

4764xxxx    Λιανικό εμπόριο αθλητικού εξοπλισμού σε εξειδικευμένα καταστήματα
4771xxxx    Λιανικό εμπόριο ενδυμάτων σε εξειδικευμένα καταστήματα
4778xxxx    Άλλο λιανικό εμπόριο καινούργιων ειδών σε εξειδικευμένα καταστήματα, εκτός από Λιανικό εμπόριο υλικών καθαρισμού 47.78.84, Λιανικό εμπόριο καύσιμου πετρελαίου οικιακής χρήσης, υγραέριου, άνθρακα και ξυλείας, 47.78.85, Λιανικό εμπόριο ακατέργαστων αγροτικών προϊόντων π.δ.κ.α. 47.78.87, Λιανικό εμπόριο μηχανημάτων και εξοπλισμού π.δ.κ.α. 47.78.88.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω στο Εργανη eservices για αυτοαπασχολουμενους με κωδικους ggps και μπαινω στη στηλη  " Εισαγωγή Δήλωσης Αναστολής Δραστηριότητας" αλλα στο κουτακι ειδος δηλωσης δε μου εμφανιζει καποια επιλογη και καθως παω να το προχωρησω μου λεει δεν εχετε συμπληρουσει ολα τα απαραιτητα πεδια. Ξερεις κανεις τι τρεχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, therock είπε

Μπαινω στο Εργανη eservices για αυτοαπασχολουμενους με κωδικους ggps και μπαινω στη στηλη  " Εισαγωγή Δήλωσης Αναστολής Δραστηριότητας" αλλα στο κουτακι ειδος δηλωσης δε μου εμφανιζει καποια επιλογη και καθως παω να το προχωρησω μου λεει δεν εχετε συμπληρουσει ολα τα απαραιτητα πεδια. Ξερεις κανεις τι τρεχει

Μπορείς να δώσεις το λινκ γιατί δεν το βρίσκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοίγω άλλο θέμα επίσης το παίρνουν και η ανεργοι εποχιακους

 

Δόθηκε παράταση δύο μηνών στο επίδομα ανεργίας όλων των εποχικά εργαζόμενων, των οποίων η επιδότηση έληξε το διάστημα Ιανουάριο-Μάρτιο 2020, ώστε να καλυφθούν με κάποιο τρόπο οι ανάγκες τους εξαιτίας της αναστολής έναρξης της σεζόν, ύστερα από την απόφαση του Υπουργείου Τουρισμού να ανασταλεί η λειτουργία των εποχικών ξενοδοχείων και άλλων επιχειρήσεων, λόγω της πανδημίας του Κορωνοΐου, έως την 30η Απριλίου.

Συνολικά οι άνεργοι που λαμβάνουν τακτική επιδότηση ανεργίας (399,25€ και για κάθε μέλος της οικογένειας προσαύξηση 10%) θα λάβουν αυτόματα συνολικά ως έκτακτη ενίσχυση 800€ (μετά την λήξη του δικαιώματός τους), δηλαδή επιπλέον 56 ημερήσια επιδόματα ανεργίας (25 ημέρες συν 3 αναλογία

Το πότε θα επιδοτηθούν οι άνεργοι εξαρτάται από το χρονικό λήξης του δικαιώματος επιδότησης ανεργίας και έχει ως εξής:

Όσων το δικαίωμα επιδότησης έληξε:

  • 1 – 31 Ιανουαρίου θα λάβουν εφάπαξ ολόκληρο το ποσό των 800€ αρχές Απριλίου.
  • 1-29 Φεβρουαρίου θα λάβουν το ποσό των 800 € είτε εφάπαξ είτε σε δυο δόσεις εντός του Απριλίου ανάλογα την ημερομηνία λήξης του δικαιώματός τους.


Πιο συγκεκριμένα:

  • Με λήξη δικαιώματος αρχές Φεβρουαρίου και δεδομένου ότι στις αρχές Απριλίου θα έχουν παρέλθει 2 μήνες από τη λήξη, θα λάβουν το πόσο των 800€ εφάπαξ αρχές Απρίλη.
  • Με λήξη δικαιώματος προς τα τέλη Φεβρουαρίου, θα λάβουν 400€ αρχές Απρίλη και άλλα 400€ τέλη Απρίλη όπου και συμπληρώνεται 2μηνο από τη λήξη του δικαιώματός τους.
  • 1- 31 Μαρτίου θα λάβουν το ποσό σε δυο δόσεις, 400€ εντός Απρίλη και άλλα 400€ εντός Μαΐου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι εκπαιδευτικός και υπηρετώ την ιδιωτική εκπαίδευση σε ηλικίες παιδικού σταθμού (2-4).
Γνωρίζω πως υποχρεωτικά η σύμβαση μας θα μπει σε αναστολή, μιας που η επιχείρηση έκλεισε υποχρεωτικά. Παρόλα αυτά ο εργοδότης μας υποχρέωσε να ξεκινήσουμε την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση σύγχρονη και ασύχγρονη (ψυχολογική υποστήριξη και διατήρηση  πελατείας). Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι εφικτό να δράσουμε όλο το προσωπικό εναντίον αυτής της κατεύθυνσης. Τί προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zwitca είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι εκπαιδευτικός και υπηρετώ την ιδιωτική εκπαίδευση σε ηλικίες παιδικού σταθμού (2-4).
Γνωρίζω πως υποχρεωτικά η σύμβαση μας θα μπει σε αναστολή, μιας που η επιχείρηση έκλεισε υποχρεωτικά. Παρόλα αυτά ο εργοδότης μας υποχρέωσε να ξεκινήσουμε την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση σύγχρονη και ασύχγρονη (ψυχολογική υποστήριξη και διατήρηση  πελατείας). Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι εφικτό να δράσουμε όλο το προσωπικό εναντίον αυτής της κατεύθυνσης. Τί προτείνετε;

Κάνε τη δουλειά που σου λέει να κάνεις;

Μπορεί ότι στους επόμενους μήνες μόνο έτσι θα μπορείτε να εργάζεστε, και τώρα θα κάνετε μια προεργασία. Γενικώς εγώ θα υποστήριζα τον εργοδότη στις δύσκολες στιγμές.

Γιατί εσύ δεν ξέρεις πως θα είναι τα πράγματα σε 1,2,3,4 μήνες από τώρα. Μπορεί να σε απολύσει για τις αποφάσεις που παίρνεις τώρα, μπορεί ότι θα είναι πολύ πιο δεδομένη η τηλεκπαίδευση για προληπτικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, therock said:

Μπαινω στο Εργανη eservices για αυτοαπασχολουμενους με κωδικους ggps και μπαινω στη στηλη  " Εισαγωγή Δήλωσης Αναστολής Δραστηριότητας" αλλα στο κουτακι ειδος δηλωσης δε μου εμφανιζει καποια επιλογη και καθως παω να το προχωρησω μου λεει δεν εχετε συμπληρουσει ολα τα απαραιτητα πεδια. Ξερεις κανεις τι τρεχει

Απ' όσα έχω καταλάβει: Αν μπαίνεις με κωδικούς ggps, δεν είσαι εργοδότης αλλιώς δεν θα σε άφηνε να μπεις με κωδικούς ggps. Όπως λέει και στις οδηγίες:
Η Δήλωση Αναστολής Συμβάσεων Εργασίας υποβάλλεται από επιχειρήσεις εργοδότες, που έχουν αριθμό μητρώου εργοδότη (ΑΜΕ)

https://eservices.yeka.gr/(S(hatmb2tdjcaa20o13f045h1q))/DILOSI_ANASTOLIS_SYMBASEON_ERGASIAS.pdf

Η κόρη μου που έχει επιχείρηση και είναι εργοδότης, όταν πάω να μπω με κωδικούς ggps, μου βγάζει αυτό.

531489264_Annotation2020-03-25162217.jpg.1038bef0f6f1d3173ce6012fdcb7fb8b.jpg

Περισσότερα δεν γνωρίζω, περιμένω τον λογιστή μου να με ενημερώσει.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...