Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εργοδότες/Αυτό απασχολούμενοι μπαίνουν με τους κωδικούς ΙΚΑ αναγκαστικά για να κάνουν αίτηση ως εργοδότες/αυτόαπασχολούμενοι. Τους κωδικούς ΙΚΑ τους έχει σίγουρα ο λογιστής σας.

Όλοι οι υπόλοιποι (εργαζόμενοι, άνεργοι) με κωδικούς Taxis (GSIS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Zwitca είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι εκπαιδευτικός και υπηρετώ την ιδιωτική εκπαίδευση σε ηλικίες παιδικού σταθμού (2-4).
Γνωρίζω πως υποχρεωτικά η σύμβαση μας θα μπει σε αναστολή, μιας που η επιχείρηση έκλεισε υποχρεωτικά. Παρόλα αυτά ο εργοδότης μας υποχρέωσε να ξεκινήσουμε την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση σύγχρονη και ασύχγρονη (ψυχολογική υποστήριξη και διατήρηση  πελατείας). Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι εφικτό να δράσουμε όλο το προσωπικό εναντίον αυτής της κατεύθυνσης. Τί προτείνετε;

Δεν σας πληρώνει καθόλου τώρα;

Παίρνεις κάποιο επίδομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19/3/2020
https://www.insider.gr/eidiseis/oikonomia/132950/mitsotakis-poioi-tha-paroyn-ta-800-eyro
Επιπλέον, την ενίσχυση των 800 ευρώ θα λάβουν και όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι της χώρας, καθώς επίσης και όσοι απολύθηκαν ή εξαναγκάστηκαν σε παραίτηση από την 1η Μαρτίου και μετά.

24/3/2020
https://www.ethnos.gr/oikonomia/96100_koronoios-aytoi-einai-oi-telikoi-dikaioyhoi-ton-800-eyro-ti-ishyei-gia-eleytheroys
Μέτρα προβλέπονται και σε ειδικές περιπτώσεις επιστημονικών κλάδων (οικονομολόγοι και λογιστές, μηχανικοί, δικηγόροι, ιατροί, εκπαιδευτικοί και ερευνητές), οι οποίοι όμως εξαιρούνται από την ειδική αποζημίωση των 800 ευρώ.

Ζήτω η Ελλάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Εργοδότες/Αυτό απασχολούμενοι μπαίνουν με τους κωδικούς ΙΚΑ αναγκαστικά για να κάνουν αίτηση ως εργοδότες/αυτόαπασχολούμενοι. Τους κωδικούς ΙΚΑ τους έχει σίγουρα ο λογιστής σας.

Όλοι οι υπόλοιποι (εργαζόμενοι, άνεργοι) με κωδικούς Taxis (GSIS)

Ποιο ΙΚΑ, εγω ΟΑΕΕ ασφαλιζομαι μεσω ΕΦΚΑ και ΕΦΚΑ δεν εχω κωδικους, με εξουσιοδοτηση μεσω GSIS Μπαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Δεν σας πληρώνει καθόλου τώρα;

Παίρνεις κάποιο επίδομα;

Θα πάρουμε το επίδομα των 800E. Αυτό.

6 ώρες πριν, s1mplement είπε

Κάνε τη δουλειά που σου λέει να κάνεις;

Μπορεί ότι στους επόμενους μήνες μόνο έτσι θα μπορείτε να εργάζεστε, και τώρα θα κάνετε μια προεργασία. Γενικώς εγώ θα υποστήριζα τον εργοδότη στις δύσκολες στιγμές.

Γιατί εσύ δεν ξέρεις πως θα είναι τα πράγματα σε 1,2,3,4 μήνες από τώρα. Μπορεί να σε απολύσει για τις αποφάσεις που παίρνεις τώρα, μπορεί ότι θα είναι πολύ πιο δεδομένη η τηλεκπαίδευση για προληπτικούς λόγους.

Χαίρομαι για τις συμβουλές σου, γιαατί είναι σκέψεις που έχω κάνει και εγώ.
Υπενθυμίζω όμως πως οι ηλικίες είναι παιδικού σταθμού άρα από 2 έως 4 ετών. Ποιά τηλεκπαίδευση;
Από την άλλη οι εργοδότες, συνήθως δεν θα εκτιμήσουν την '''θυσία''' και έπειτα θα απαιτήσουν ξανά. Φαύλος Κύκλος. Το εκπαιδευτικό προσωπικό απολύεται κάθε Ιούλιο. Ποιός μου εγγυάται, πως άν εγώ εκτελέσω την εντολή του, ότι θα με προσλάβει ξανά; Μιας που η εξΑΕ απαιτεί και λιγότερο προσωπικό. Ποιος θα κερδίσει αν οι εκπαιδευτικοί αποφασίσουν ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ να ακολουθήσουν την κατεύθυνση του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Zwitca είπε

Χαίρομαι για τις συμβουλές σου, γιαατί είναι σκέψεις που έχω κάνει και εγώ.
Υπενθυμίζω όμως πως οι ηλικίες είναι παιδικού σταθμού άρα από 2 έως 4 ετών. Ποιά τηλεκπαίδευση;
Από την άλλη οι εργοδότες, συνήθως δεν θα εκτιμήσουν την '''θυσία''' και έπειτα θα απαιτήσουν ξανά. Φαύλος Κύκλος. Το εκπαιδευτικό προσωπικό απολύεται κάθε Ιούλιο. Ποιός μου εγγυάται, πως άν εγώ εκτελέσω την εντολή του, ότι θα με προσλάβει ξανά; Μιας που η εξΑΕ απαιτεί και λιγότερο προσωπικό. Ποιος θα κερδίσει αν οι εκπαιδευτικοί αποφασίσουν ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ να ακολουθήσουν την κατεύθυνση του;

Σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο που μου λες. Ποιές είναι οι άλλες επιλογές που έχεις όμως;

Εσύ θα ξέρεις για τον εαυτό σου καλύτερα, επίσης εσύ ξέρεις τον εργοδότη σου.

Σκέψου θετικά και σκέψου τι μπορείς να οικοδομήσεις από αυτή τη κατάσταση, πως μπορείς να βελτιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ξέρουμε τίποτα για εργαζόμενους με εργοσημο; Πληρώνουμε μια κοπέλα για παράλληλη στήριξη σχολείο.  Τώρα για δύο μήνες δε θα πάει.  Θα την πληρώσω κανονικά φυσικά γιατί δεν είναι σωστό. 

 

Αν μπορούσε να πάρει χρήματα από το κράτος βέβαια θα με βοηθούσε και εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ είμαι σε δύο επιχειρήσεις που ανέστειλαν την λειτουργία τους.(στην μια είμαι εκπαιδευτικός). δικαιούμαι τα 800??και από ποια πρέπει καλύτερα να δηλώσω???τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έψαξα λίγο στο post εδώ αλλά δεν βρήκα να έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο 

Λοιπόν να πάμε στο θέμα 

Εργάζομαι σε μια εταιρεία επειδή έχω κάποια συμπτώματα της γρίπης και ο ιατρός της εταιρίας και ο οικογενειακός μου γιατρός με βάλανε σε καραντίνα 14 μέρες σπίτι μου είπε ο γιατρός μου ότι μου έχει ανεβάσει ήδη την ανναρωτικη (δεν ξέρω που μου ζήτησε το αμκα). Το θέμα είναι τώρα αυτές τις 14 μέρες που θα κάθομαι εγώ θα της πληρωθώ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.
Στην περίπτωση μου έχω μπερδευτεί αρκετά και δεν ξέρω τη ακριβώς μου γίνεται, μίλησα και με το λογιστή και αναφέρει πως ακόμα δεν ξέρουν και αυτοί ξεκάθαρα, οηρα τηλέφωνο το 1520 όπου και εκεί η γυναίκα δεν μου έδωσε σαφές απάντηση.
Έχω κύριο ΚΑΔ 4741, όπου είναι στην λίστα με  τα καταστήματα που πλήττονται, (αλλά με εξαίρεση λέει τηλεφωνικες εξυπηρετήσει και e-shop). Στην αρχή όμως πριν βγει καλά καλά η λίστα με τα ΚΑΔ στην τηλεόραση ανέφεραν πως τα καταστήματα επισκευών κινητής μένουν ανοιχτά. Στα δευτερεύον ΚΑΔ έχω της επισκευές κινητής όπου και σαν κατάστημα δουλεύω αρκετά περισσότερο σε επισκευές.
Στης αρχές ήμουν ανοιχτός πριν διαβάσω την λίστα και νόμιζα ότι είμαι κανονικά ανοιχτός, οπότε έκοβα και απόδειξη και Ζ, έκανα και παραγγελία σε εμπόρευμα. Τηλεφωνικά που μίλησα μου λέει '' το κύριο καδ βλέπουνε συνήθως'' ρωτάω '' δουλεύω οπότε σαν επισκευές ή όχι'' , μου λέει '' κύριε τηλεφωνικά και παραλαβή μπορείτε να κάνετε αλλά όχι στο φυσικό κατάστημα. ''

Δηλαδή τώρα εγώ είμαι στην λίστα για την επιδότηση, αλλά μπορώ να δουλέψω σαν επισκευές με παραγγελία μόνο.
Την επιδότηση και το 60% του ενοικίου τα δικαιούμαι; ή επειδή δούλεψα και έκοψα απόδειξης-Ζ είμαι σε εξαίρεση;
Η πλατφόρμα για ελευθέρους επαγγελματίες ποια θα είναι; άνοιξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Παιδιά εγώ είμαι σε δύο επιχειρήσεις που ανέστειλαν την λειτουργία τους.(στην μια είμαι εκπαιδευτικός). δικαιούμαι τα 800??και από ποια πρέπει καλύτερα να δηλώσω???τι κάνω?

Περιμένεις να σε ενημέρωσουν οι εργοδότες ότι σε βάλανε σε αναστολή. Θα σου δώσουν τον αριθμό καταχώρησης στο Εργάνη, όποιοι σου δώσουνε εσύ για αυτόυς κάνεις τις δηλώσεις 1η Απρίλη.

 

2 ώρες πριν, makisperama είπε

Καλησπέρα έψαξα λίγο στο post εδώ αλλά δεν βρήκα να έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο 

Λοιπόν να πάμε στο θέμα 

Εργάζομαι σε μια εταιρεία επειδή έχω κάποια συμπτώματα της γρίπης και ο ιατρός της εταιρίας και ο οικογενειακός μου γιατρός με βάλανε σε καραντίνα 14 μέρες σπίτι μου είπε ο γιατρός μου ότι μου έχει ανεβάσει ήδη την ανναρωτικη (δεν ξέρω που μου ζήτησε το αμκα). Το θέμα είναι τώρα αυτές τις 14 μέρες που θα κάθομαι εγώ θα της πληρωθώ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Πιστεύω θα πληρωθείς κανονικά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, s1mplement είπε

Περιμένεις να σε ενημέρωσουν οι εργοδότες ότι σε βάλανε σε αναστολή. Θα σου δώσουν τον αριθμό καταχώρησης στο Εργάνη, όποιοι σου δώσουνε εσύ για αυτόυς κάνεις τις δηλώσεις 1η Απρίλη.

Πιστεύω θα πληρωθείς κανονικά

Αν δεν με βάλει κάποιος από τις 2 εργασίες θα πληρωθω κανονικά??δηλ αν δηλώσω με τον αριθμό καταχώρησης μόνο της μιας.η πρέπει και τις 2??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ  ΜΕΣΩ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑ 800Ε?? Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ  ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ. 
Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ  ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ!!  ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, jimkak85 είπε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ  ΜΕΣΩ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑ 800Ε?? Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ  ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ. 
Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ  ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ!!  ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

Τι πρόγραμμα ήταν αυτό ?

Έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...