Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, lightsout είπε

Αυτό που γράφεις εκτός από ανέντιμο είναι και ποινικά κολάσιμο, τόσο για τον εργοδότη όσο και για τον εργαζόμενο. Η αναστολή της σύμβασης γίνεται προκειμένου να διευκολυνθούν οι επιχειρήσεις που δεν έχουν έργο αυτή την περίοδο, οπότε κατά συνέπεια δεν χρειάζονται το προσωπικό. Προκειμένου να μην προχωρήσουν σε απολύσεις, τους δίνει το κράτος τη δυνατότητα να καλύψει με επίδομα τους εργαζομένους, για μια δοσμένη στιγμή, ώστε να μην τους απασχολεί άρα και να μην τους πληρώνει. Όταν υποτίθεται επανέλθει μια κανονικότητα και οι επιχειρήσεις θα έχουν έργο άρα θα χρειάζονται και προσωπικό, θα επιστρέψουν οι άνθρωποι στη δουλειά τους.

Έχεις καταλάβει εντελώς λανθασμένα το όλο σκεπτικό, και ειλικρινά εύχομαι να μην είσαι μισθωτός, με τέτοια αντίληψη. 

Εντάξει, εγώ είμαι λάθος, εσύ είσαι ο σωστός.

Πες στο άλλο μέλος τι να κάνει. Εφού ξέρεις να πεις για μένα, θα ξέρεις και για αυτήν.

6 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

2 ερωτήματα:

H αναστολή συμβάσεων θα είναι μέχρι 30/04;

Τα ένσημα τα βάζει το κράτος μέχρι τότε;

Είπαν 45 μέρες τα ένσημα το κράτος 15/3 - 30/4

2 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Εντάξει, εγώ είμαι λάθος, εσύ είσαι ο σωστός.

Πες στο άλλο μέλος τι να κάνει. Εφού ξέρεις να πεις για μένα, θα ξέρεις και για αυτήν.

Είπαν 45 μέρες τα ένσημα το κράτος 15/3 - 30/4

Η αναστολή είπαν για έναν μήνα είναι, λογικά 1/4 - 30/4

οπότε μπορεί αυτό να έχει να κάνει στο γιατί η κοπέλα δουλεύει ακόμα στα γραφεία(ή όπου δουλεύει)

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, christina887 είπε

Συμφωνω μαζι σου γι αυτο και απο το πρωι που μου εβαλαν εδω στο γραφειο το χαρτι της αναστολης συμβασης, αλλα μου ειπαν οτι συνεχιζω να ερχομαι στο γραφειο κανονικοτατα, ψαχνω ψαχνω ψαχνω στο ιντερνετ για το τι ακριβως σημαινει αυτο και πως θα πρεπει και εγω να κινηθω απο δω και περα (γιατι δεν τους ειχα και ιδιαιτερη εμπιστοσυνη οτι νομιμα θα συνεχιζω να ερχομαι). 

Αλλα δεν βρηκα κανενα αρθρο να μιλα για τις επιπτωσεις αν βρεθει τετοια παραβαση. (δηλαδη να ειναι καποιος σε αναστολη συμβασης και να πηγαινει στην δουλεια του κανονικα). Οποτε ειμαι σε δυσκολη θεση ως προς τι να τους πω με νομιμα επιχειρηματα.

Προσπάθησαν να το κάνουν και στη δουλειά μου αυτό. Η ενημέρωση που ήρθε από το λογιστήριο είναι πως κάτι τέτοιο είναι παράνομο, και δεν θα πρέπει οι εργαζόμενοι να έρχονται στον χώρο δουλειά ή ακόμα κι αν δουλεύουν από το σπίτι να μην στέλνουν αλληλογραφίες από τα εταιρικά, κι αυτό για να μην δημιουργούνται ντοκουμέντα ότι εργάζονταν ενώ ήταν στο επίδομα. Στο Υπουργείο δεν είναι τίποτα μα@κ@κες. Ξέρουν πολύ καλά πόσες ορέξεις θα ανοίξουν και θα πέσει αυστηρός έλεγχος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, lightsout είπε

Προσπάθησαν να το κάνουν και στη δουλειά μου αυτό. Η ενημέρωση που ήρθε από το λογιστήριο είναι πως κάτι τέτοιο είναι παράνομο, και δεν θα πρέπει οι εργαζόμενοι να έρχονται στον χώρο δουλειά ή ακόμα κι αν δουλεύουν από το σπίτι να μην στέλνουν αλληλογραφίες από τα εταιρικά, κι αυτό για να μην δημιουργούνται ντοκουμέντα ότι εργάζονταν ενώ ήταν στο επίδομα. Στο Υπουργείο δεν είναι τίποτα μα@κ@κες. Ξέρουν πολύ καλά πόσες ορέξεις θα ανοίξουν και θα πέσει αυστηρός έλεγχος. 

H αναστολή σύμβασης ισχύει από την ημερομηνία που δηλώνει ο εργοδότης ή έιναι fixed ξέρεις για αυτό; Στις ειδήσεις λένε ότι είναι για έναν μήνα η αναστολή αλλά δεν λένε για ημερομηνίες συγκεκριμένες.

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, s1mplement είπε

H αναστολή σύμβασης ισχύει από την ημερομηνία που δηλώνει ο εργοδότης ή έιναι fixed ξέρεις για αυτό; Στις ειδήσεις λένε ότι είναι για έναν μήνα η αναστολή αλλά δεν λένε για ημερομηνίες συγκεκριμένες.

Αν δεν είναι στις επιχειρήσεις που κλείνουν αναγκαστικά, νομίζω είναι στην ευχέρεια του εργοδότη να δηλώσει το διάστημα, το οποίο σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι πριν τις 17 Μαρτίου και μετά τις 30 Απριλίου. Ουσιαστικά δηλαδή μπορεί, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, να ανασταλεί η σύμβαση έως 45 ημέρες αλλά δεν είναι αναγκαστικό να εξαντληθεί το διάστημα. Νομίζω μέχρι αύριο θα έχουν δοθεί παραπάνω διευκρινίσεις για το θέμα γιατί ούτε τα λογιστήρια είναι σίγουρα για το πώς να χειριστούν την κατάσταση. 

Επεξ/σία από lightsout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lightsout είπε

Προσπάθησαν να το κάνουν και στη δουλειά μου αυτό. Η ενημέρωση που ήρθε από το λογιστήριο είναι πως κάτι τέτοιο είναι παράνομο, και δεν θα πρέπει οι εργαζόμενοι να έρχονται στον χώρο δουλειά ή ακόμα κι αν δουλεύουν από το σπίτι να μην στέλνουν αλληλογραφίες από τα εταιρικά, κι αυτό για να μην δημιουργούνται ντοκουμέντα ότι εργάζονταν ενώ ήταν στο επίδομα. Στο Υπουργείο δεν είναι τίποτα μα@κ@κες. Ξέρουν πολύ καλά πόσες ορέξεις θα ανοίξουν και θα πέσει αυστηρός έλεγχος. 

https://www.taxheaven.gr/news/47957/dieykriniseis-gia-ta-ergasiaka-oemata-toy-pnp-apolyseis-anastolh-symbasewn-epidothsh-800-eyrw-ergazomenwn

 

Μου ελυσε την απορια. Τα εξηγουν στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, αλλά φαντάζομαι δεν είναι επ αόριστον. Έχει λήξει, δεν έχει λήξει και πότε ? Το κράτος πχ κάλυπτε 24 μήνες αλλά με υποχρέωση του εργοδότη για ΑΛΛΟΥΣ 12 ? Τι απ' όλα ?

 εμενα ηταν για 18 μηνες και θέλει αλλους 6 μηνες για να τελειώσει το πρόγραμμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, lightsout είπε

Αν δεν είναι στις επιχειρήσεις που κλείνουν αναγκαστικά, νομίζω είναι στην ευχέρεια του εργοδότη να δηλώσει το διάστημα, το οποίο σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι πριν τις 17 Μαρτίου και μετά τις 30 Απριλίου. Ουσιαστικά δηλαδή μπορεί, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, να ανασταλεί η σύμβαση έως 45 ημέρες αλλά δεν είναι αναγκαστικό να εξαντληθεί το διάστημα. Νομίζω μέχρι αύριο θα έχουν δοθεί παραπάνω διευκρινίσεις για το θέμα γιατί ούτε τα λογιστήρια είναι σίγουρα για το πώς να χειριστούν την κατάσταση. 

Για να πάρει το επίδομα ο εργαζόμενος και εαν έχει κλέισει η επιχείρηση με εντολή του κράτους, θα πρέπει να κάνει τις δηλώσεις ο εργοδότης πριν τις 31 Μαρτίου υποχρεωτικά.

Εαν η επιχείρηση πλήττεται αλλά δεν έκλεισε με εντολή του κράτους έχει παραπάνω περιθώρια για δηλώσεις, νομίζω μέχρι 20 Απριλίου.

Οι εργαζόμενοι για να πάρουν το επίδομα απο 1 - 10 Αρπίλη οι αιτήσεις. 

Για αυτό λογικά οι εταιρείες που κλείσανε με εντολή θα έχουν τους εργαζομένους σε αναστολή για 45 μέρες 15/3 - 30/4 ενώ αυτές που πλήττονται και έχουν τους εργαζομένους τους μπορούν να τους βάλουν σε αναστολή απο 1/4 και μου φαίνεται λογικό και σε αυτήν τη περίπτωση θα πληρώσουν όλο τον Μάρτη.

Και για αυτό τον λόγο και απαιτούν οι εργοδότες να έρχονται οι υπάλληλοι στο χώρο εργασίας, μέχρι να τελειώσει ο Μάρτης.

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Για να πάρει το επίδομα ο εργαζόμενος και εαν έχει κλέισει η επιχείρηση με εντολή του κράτους, θα πρέπει να κάνει τις δηλώσεις ο εργοδότης πριν τις 31 Μαρτίου υποχρεωτικά.

Εαν η επιχείρηση πλήττεται αλλά δεν έκλεισε με εντολή του κράτους έχει παραπάνω περιθώρια για δηλώσεις, νομίζω μέχρι 20 Απριλίου.

Οι εργαζόμενοι για να πάρουν το επίδομα απο 1 - 10 Αρπίλη οι αιτήσεις. 

Για αυτό λογικά οι εταιρείες που κλείσανε με εντολή θα έχουν τους εργαζομένους σε αναστολή για 45 μέρες 15/3 - 30/4 ενώ αυτές που πλήττονται και έχουν τους εργαζομένους τους μπορούν να τους βάλουν σε αναστολή απο 1/4 και μου φαίνεται λογικό και σε αυτήν τη περίπτωση θα πληρώσουν όλο τον Μάρτη.

Και για αυτό τον λόγο και απαιτούν οι εργοδότες να έρχονται οι υπάλληλοι στο χώρο εργασίας, μέχρι να τελειώσει ο Μάρτης.

Ναι, μα είναι σαφές ότι για όσο διάστημα πληρώνεσαι από τον εργοδότη δουλεύεις κι όλας. Εάν λοιπόν σου ανασταλεί η σύμβαση από 1/4, μέχρι τις 31/3 εργάζεσαι κανονικά, είτε στον χώρο της επιχείρησης είτε από το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη δικιά μας επιχείρηση, μας έβαλε 3 άτομα σε αναστολή λειτουργίας, αλλά μας είπε να πηγαίνουμε κανονικά στη δουλειά, χωρίς να ρωτήσει αν δεχόμαστε ή όχι. Εννοείτε πως μπορούμε να του αρνηθούμε αλλά κινδυνεύουμε με απόλυση μόλις λήξει το θέμα με τον κορονοϊο. Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση ελέγχου τι κυρώσεις υπάρχουν σε εργοδότη και εργαζομένους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christina887 είπε

Πολύ επεξηγηματικό βίντεο, τουλάχιστον ξέρεις ποιο είναι το δίκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε μαγαζί που λειτουργεί με μειωμένο τζιρο, σε περίπτωση που πάρουμε το επίδομα, με το μηνιάτικο του Μαρτίου τι γίνεται? Το χάνουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,για όσο καιρό εργαζόσουν κανονικά θα μπει και ο μισθός σε αναλογία.Αν δουλεψετε μέχρι τις 31.03 θα μπει κανονικά ο μισθός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, janpap08 είπε

Όχι,για όσο καιρό εργαζόσουν κανονικά θα μπει και ο μισθός σε αναλογία.Αν δουλεψετε μέχρι τις 31.03 θα μπει κανονικά ο μισθός σου.

Τι εννοείς σε αναλογία? Δηλαδή δεν θα πάρουμε το μισθό καθαρά τον μισθό? + 800? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos9910 είπε

Τι εννοείς σε αναλογία? Δηλαδή δεν θα πάρουμε το μισθό καθαρά τον μισθό? + 800? 

Εννοιεί ότι ανάλογα με το πόσες μέρες από τον μήνα(τον Μάρτιο) δούλεψες, θα πάρεις ένα μέρος(ή ολόκληρο) του μισθού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...