Προς το περιεχόμενο

Bitcoin καλυτερη επιλογή για αγοραπωλησία


baspax1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Τωρα τελευταία με την πτωση του bitcoin εχω αγοράσει σε σχετικη χαμηλη τιμή περι τα 700ε περιπου bitcoin με τιμη περίπου 5800 και ακολουθώ μια τεχνική μεσω της revolut που ανα ημέρα οταν ανεβαίνει  απο 5800 αγορα σε 6200 τα πουλάω και βγαίνει περίπου ενα 50ρικο δεν ξέρω κάν πως λέγεται αυτή η τεχνική αλλα αυτό το καταφέρνω με τα αυτόματα exchange που εχει το revolut.

Αυτο που θελω να ρωτήσω είναι επειδη μου τη σπαει το γεγονός οτι είναι μονο σε εφαρμογή η Revolut και το κυριοτερο οτι στο θέμα αγοράς και πώλησης εχει μεγάλο Fee σε σχέσει με τις υπόλοιπες εταιρίες
είναι εφικτό αυτό που κάνω να μπορω να το κανω σε ιστοσελιδες οπως η coinbase η kraken για να εχω και μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους; 
Παρατηρώ οτι χονδρικα μεσα στο διάστημα μιας ημέρας υπάρχει περίοδος που πχ το Bitcoin εχει απο 5700 χαμηλότερη εως και 6300 υψηλότερη σε αυτό το διαστημα εκμεταλέυομαι αυτη τη μεταβολη και ετσι κερδίζω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιοδηποτε μπορεις να το κανεις. Ακομα και αυτα που δεν επιτρεπουν απευθειας συναλλαγη με δολαρια, εχουν το Tether και αλλα stablecoins που για τετοιου ειδους speculation ειναι ιδανικα.

Stablecoins σε περιπτωση πιυ δεν γνωριζεις ειναι coins που εχουν σταθερη τιμη Pegged με καποιο εθνικο νομισμα, συνηθως το USD. Η διακυμανση σπανια ξεπερναει το +-%2 αναλογα με το ποσο μεγαλη πιεση εχει η αγορα προς τα πανω η προς τα κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, baspax1 είπε

Καλησπέρα σας,

Τωρα τελευταία με την πτωση του bitcoin εχω αγοράσει σε σχετικη χαμηλη τιμή περι τα 700ε περιπου bitcoin με τιμη περίπου 5800 και ακολουθώ μια τεχνική μεσω της revolut που ανα ημέρα οταν ανεβαίνει  απο 5800 αγορα σε 6200 τα πουλάω και βγαίνει περίπου ενα 50ρικο δεν ξέρω κάν πως λέγεται αυτή η τεχνική αλλα αυτό το καταφέρνω με τα αυτόματα exchange που εχει το revolut.

Αυτο που θελω να ρωτήσω είναι επειδη μου τη σπαει το γεγονός οτι είναι μονο σε εφαρμογή η Revolut και το κυριοτερο οτι στο θέμα αγοράς και πώλησης εχει μεγάλο Fee σε σχέσει με τις υπόλοιπες εταιρίες
είναι εφικτό αυτό που κάνω να μπορω να το κανω σε ιστοσελιδες οπως η coinbase η kraken για να εχω και μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους; 
Παρατηρώ οτι χονδρικα μεσα στο διάστημα μιας ημέρας υπάρχει περίοδος που πχ το Bitcoin εχει απο 5700 χαμηλότερη εως και 6300 υψηλότερη σε αυτό το διαστημα εκμεταλέυομαι αυτη τη μεταβολη και ετσι κερδίζω χρήματα.

Trading λέγεται και είναι ο πιο έξυπνος τρόπος να βγάλεις λεφτά αλλά θέλει προσοχή και σωστή κατανόηση της αγοράς ,γενικά είσαι τυχερός που περνεις Bitcoin η altcoins  τόσο φθηνά λογικά δεν θα κρατήσει για πολύ αυτό άντε το πολύ κάνα εξάμηνο ακόμα !

Επίσης κοίτα και τα altcoins γιατί τα altcoins χτυπήθηκαν πολύ περισσότερο και υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να ανέβουν πολύ πάρα πάνω , γενικά το 2020 υπάρχει τρομερό developing που θα ολοκληρωθεί στο δεύτερο εξάμηνο  του 2020 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, είμαι μπερδεμένος ομως αυτή τη στιγμή εχω bitcoins στη revolut και euro εκει βόλευε να κανω το trade αλλα δυστυχως με τα fees δεν αξίζει,
σε σχέση με Kraken , Coinbase εχετε καποια προτίμηση; εμενα με ενδιαφερει να μπορω να κανω αμεσα topup λεφτά χωρίς fees επίσης πρέπει να δω και τι τρόπους έχει για να μπορώ να τα εξαργυρώνω ξανα πισω στη revolut η σε καποια ελληνική τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αποτι διαβάζω δεν είναι ασφαλές να έχω μέσα εκεί τα λεφτά που θα κάνω τα Trades; θελω να εχω περίπου κανένα 500ρικο που με αυτά θα κανω τις αγορές-πωλήσεις μεσα σε διάστημα ημερών και μπορεί και να κανω και παραπάνω μεσα στην ημέρα, αν χρειαστεί να τα βαζω βγάζω δεν συμφέρει. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σκοπευεις να κινηθεις μονο στα τυπου Kraken-Coinbase, ο κινδυνος ειναι μικρος γιατι πολυ δυσκολα θα εξαφανιστουν.

Τα πιο μικρα σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.

Επισης σε ολα, μικρα και μεγαλα υπαρχει παντα το ενδεχομενο να ζητησουν προσωπικα σου στοιχεια. Το Kraken και το Coinbase βεβαια λειτουργουν ετσι πολυ καιρο και απαιτουν και συνδεση με τραπεζικο λογαριασμο, αλλα μπορει εν μια νυκτι να ανεβασουν τις απαιτησεις τους και αν δεν μπορεις να ανταπεξελθεις να κρατησουν τα λεφτα σου ομηρο. Πχ απο εκει που τους αρκουσε η ταυτοτητα, ξαφνικα να ζητανε και αλλες φωτογραφιες, λογαριασμους σπιτιων, bank statements και χαρτια απο την εφορια που να φανερωνουν την πληρη οικονομικη σου κατασταση.

Για 500 ευρω και υποθετωντας οτι δεν θα πεσεις εξω, τα αφηνεις εκει για οσο θες να κανεις trading, δεν τα μετακινεις καθε λιγες μερες. Αλλα μην εχεις αγνοια του ρισκου. Η συμβουλη ειναι κυριως για τους holders που θελουν να κρατησουν πολυ καιρο τα Bitcoin αλλα να μην μπλεξουν με local wallet και αποθηκευση κλειδιων. Αυτο ειναι μεγα λαθος

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Bspus είπε

Αν σκοπευεις να κινηθεις μονο στα τυπου Kraken-Coinbase, ο κινδυνος ειναι μικρος γιατι πολυ δυσκολα θα εξαφανιστουν.

Τα πιο μικρα σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.

Επισης σε ολα, μικρα και μεγαλα υπαρχει παντα το ενδεχομενο να ζητησουν προσωπικα σου στοιχεια. Το Kraken και το Coinbase βεβαια λειτουργουν ετσι πολυ καιρο και απαιτουν και συνδεση με τραπεζικο λογαριασμο, αλλα μπορει εν μια νυκτι να ανεβασουν τις απαιτησεις τους και αν δεν μπορεις να ανταπεξελθεις να κρατησουν τα λεφτα σου ομηρο. Πχ απο εκει που τους αρκουσε η ταυτοτητα, ξαφνικα να ζητανε και αλλες φωτογραφιες, λογαριασμους σπιτιων, bank statements και χαρτια απο την εφορια που να φανερωνουν την πληρη οικονομικη σου κατασταση.

Για 500 ευρω και υποθετωντας οτι δεν θα πεσεις εξω, τα αφηνεις εκει για οσο θες να κανεις trading, δεν τα μετακινεις καθε λιγες μερες. Αλλα μην εχεις αγνοια του ρισκου. Η συμβουλη ειναι κυριως για τους holders που θελουν να κρατησουν πολυ καιρο τα Bitcoin αλλα να μην μπλεξουν με local wallet και αποθηκευση κλειδιων. Αυτο ειναι μεγα λαθος

Ωραία , ηδη περιμένω έγκριση τον στοιχείων μου απο Kraken για να μπορώ να κάνω κατάθεση χρημάτων , θα έχω ενα σταθερό ποσό για Trading και οτι βγάζω κάθε εβδομάδα πχ θα κάνω ανάληψη το ποσο κέρδους.
Βλέπω πως τα ποσοστά του revolut ξεφεύγουν πανε πάνω απο 3.5% σε θέμα διαφοράς αγορας-πώλησης, απο τη στιγμή που το kraken εχει 0.34% καμια επαφή!

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, baspax1 είπε

Ωραία , ηδη περιμένω έγκριση τον στοιχείων μου απο Kraken για να μπορώ να κάνω κατάθεση χρημάτων , θα έχω ενα σταθερό ποσό για Trading και οτι βγάζω κάθε εβδομάδα πχ θα κάνω ανάληψη το ποσο κέρδους.
Βλέπω πως τα ποσοστά του revolut ξεφεύγουν πανε πάνω απο 3.5% σε θέμα διαφοράς αγορας-πώλησης, απο τη στιγμή που το kraken εχει 0.34% καμια επαφή!

Το revolut δεν ειναι καταλληλο για Trading που θες εσυ. Σου επιτρεπει μεν να εχεις exposure σε bitcoin αλλα δεν ξερω καν αν σε αφηνει να τα κανεις withdraw σε δικο σου wallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Το revolut δεν ειναι καταλληλο για Trading που θες εσυ. Σου επιτρεπει μεν να εχεις exposure σε bitcoin αλλα δεν ξερω καν αν σε αφηνει να τα κανεις withdraw σε δικο σου wallet

Όντως δεν μπορείς να κάνεις withdraw σε δικό σου Wallet, μιας και το έφερε η συζήτηση υπάρχει καμιά φθηνή Online επιλογή για Wallet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Όντως δεν μπορείς να κάνεις withdraw σε δικό σου Wallet, μιας και το έφερε η συζήτηση υπάρχει καμιά φθηνή Online επιλογή για Wallet;

Τι φθηνη, ολα δωρεαν ειναι!

Οταν ξεκινησα, ειχα online wallet στο blockchain.info και υποθετω διαθετουν ακομα. Ομως δεν συνιστω να εχεις online wallet, ακομα και αν σε αφηνει να κανεις backup τα κλειδια σου (το blockchain.info σε αφηνει)

Πολυ καλυτερα να εχεις μια desktop εφαρμογη οπως το electrum, το οποιο ειναι light wallet, δεν χρειαζεται να κατεβασεις GBs απο blockchain data.

Αλλη επιλογη ειναι το coinomi για κινητα. Σε καθε περιπτωση κανε backup το seed/private keys για να μην κλαις στο μελλον.

Πολλη προσοχη οταν ψαχνεις να κατεβασεις τα συγκεκριμενα. Παιζει πολυ phishing με ψευτικα sites/wallets ειδικα για το electrum. Ειναι καλυτερα να γραφεις χειροκινητα το Link στο browser (ολο, και το https://) και να μην το πατας απο search engine η αλλο site (https://electrum.org)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2020 στις 5:42 ΜΜ, baspax1 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, είμαι μπερδεμένος ομως αυτή τη στιγμή εχω bitcoins στη revolut και euro εκει βόλευε να κανω το trade αλλα δυστυχως με τα fees δεν αξίζει,
σε σχέση με Kraken , Coinbase εχετε καποια προτίμηση; εμενα με ενδιαφερει να μπορω να κανω αμεσα topup λεφτά χωρίς fees επίσης πρέπει να δω και τι τρόπους έχει για να μπορώ να τα εξαργυρώνω ξανα πισω στη revolut η σε καποια ελληνική τράπεζα

Μεσα στην εφαρμογη της revolut, δεν εισαι πραγματικος κατοχος ''bitcoin''. Κraken θα σε δεχτουνε πολυ ευκολα για να κανεις ταυτοποιηση.

Coinomi καλη επιλογη , αλλα παρε καποια στιγμη απο το ledger.com ενα hardware wallet. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια, επειδη και εγω ξεκινησα με το revolut να κανω το ιδιο trade και πλεον ειμαι στο kraken δεν γινεται το ιδιο πραγμα για καποιο λογο ή εγω εχω μπερδευτει.

Στο Revolut μπορουσα να βαλω απειρα Buy/Sell orders σε καθορισμενες τιμες, και αν τυχων δεν ειχα τα λεφτα μεσα απλα εβγαζε error οταν ερχοταν η στιγμη της συναλλαγης.

Τωρα στο kraken αν π.χ. κανω τα 100 ευρω btc = 5800 και βαλω να πουληθουν σε τιμη btc = 6000 δεν μπορω να βαλω και αλλο buy order να αγορασει ξανα οταν πεσει 5800 διοτι δεν εχω το Balance στον λογαριασμο!!
Γνωριζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...