Προς το περιεχόμενο

Τα MacBook Air του 2020 είναι 76% γρηγορότερα σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

To αστείο είναι ότι δεν καταλαβαίνεις ότι ο χρόνος είναι σχετικός και δεν είναι όλες οι ανάγκες ίδιες.

Το αστείο επίσης είναι ότι στο συγκεκριμένο benchmark που συζητάμε (αλλά και σε αρκετά που μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή) δεν συμβαίνει αυτό

Το αστείο είναι ότι δεν καταλαβαίνεις την αδυναμία (πέραν της σχετικότητας και ανάλυσης του χρόνου) του συγκεκριμένου τρόπου για να τρέξει το QueryPerformanceCounter χρησιμοποιεί το TSC register https://en.wikipedia.org/wiki/Time_Stamp_Counter - το εμφωλευμένο αστείο επίσης είναι ότι στο link για το TSC register αναφέρει "The Time Stamp Counter was once an excellent high-resolution, low-overhead way for a program to get CPU timing information. With the advent of multi-core/hyper-threaded CPUs, systems with multiple CPUs, and hibernating operating systems, the TSC cannot be relied upon to provide accurate results — unless great care is taken to correct the possible flaws") και -εκτός απο core σε core - διαφέρει και απο CPU σε CPU και ειδικά όταν μιλάμε για χρόνους ίσους ή μικρότερους του microsecond. 

Πολύ πλάκα... Μου έβαλες το TSC, ενώ μιλάμε για άλλον μετρητή

With power management technologies becoming more commonplace in today's computers, a commonly-used method to obtain high-resolution CPU timings, the RDTSC instruction, may no longer work as expected. This article suggests a more accurate, reliable solution to obtain high-resolution CPU timings by using the Windows APIs QueryPerformanceCounter and QueryPerformanceFrequency.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/dxtecharts/game-timing-and-multicore-processors

Όλα τα graphics gaming benchmarks παίζουν ένα sequence που κρατάει συγκεκριμένο χρόνο. Δεν σου δείχνουν συγκεκριμένο αριθμό από καρέ, και μετράνε πόσο χρόνο θα κάνει αλλά μετράνε τα fps κάνοντας skip τα frames.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Πολύ πλάκα... Μου έβαλες το TSC, ενώ μιλάμε για άλλον μετρητή

With power management technologies becoming more commonplace in today's computers, a commonly-used method to obtain high-resolution CPU timings, the RDTSC instruction, may no longer work as expected. This article suggests a more accurate, reliable solution to obtain high-resolution CPU timings by using the Windows APIs QueryPerformanceCounter and QueryPerformanceFrequency.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/dxtecharts/game-timing-and-multicore-processors

Για τον ίδιο μιλάμε... το RDTSC ειναι ένα instruction που βγάζει  EDX:EAX πάνω στο αποτέλεσμα που θα δώσει ο TSC

 

Για να μάθεις περισσότερα στο θέμα διάβασε ένα βιβλίο όπως το Pro .NET Benchmarking: The Art of Performance Measurement

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Για τον ίδιο μιλάμε... το RDTSC ειναι ένα instruction που βγάζει  EDX:EAX πάνω στο αποτέλεσμα που θα δώσει ο TSC

Για να μάθεις περισσότερα στο θέμα διάβασε ένα βιβλίο όπως το Pro .NET Benchmarking: The Art of Performance Measurement

Τι λες ρε συ; Σου λέω ότι μπέρδεψες το tsc (που διαβάζεις με την εντολή rdtsc) με την  QueryPerformanceCounter.

Για άλλο πράγμα μιλάς εσύ που όντως είναι unreliable τελείως. Διάβασε το λινκ που εβαλα.

Για κάποιο λόγο έβγαλες αυτή την εντολή απο το πουθενά. Δεν αναφέρθηκαν ποτε στον tsc αλλά στον QueryPerformanceCounter. Διάβασε το λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις εάν μπορείτε να βοηθήσετε!

Με ενδιαφέρει η αγορά του macbook air 2020 απλά επειδή θα είναι πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω mac δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να κάνω τα πράγματα βπουβεκανα στα Windows

Σαν χρήση στο λάπτοπ κάνω editing 4k video από drone κάμερα κλπ internet office download καμιά ταινία κλπ κλπ

Ξέρω ότι δεν είναι για gaming τα mac γενικότερα αλλά πχ εάν θέλω να παίξω ένα παιχνίδι τύπου lol  θα μπορώ η θα κλαταρι?

Εάν μπορείτε να πείτε αλλαγές γνώμες του στυλ τι δεν μπορεις να κάνεις σε σχέση με τα windows δεκτές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Hackgeo είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις εάν μπορείτε να βοηθήσετε!

Με ενδιαφέρει η αγορά του macbook air 2020 απλά επειδή θα είναι πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω mac δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να κάνω τα πράγματα βπουβεκανα στα Windows

Σαν χρήση στο λάπτοπ κάνω editing 4k video από drone κάμερα κλπ internet office download καμιά ταινία κλπ κλπ

Ξέρω ότι δεν είναι για gaming τα mac γενικότερα αλλά πχ εάν θέλω να παίξω ένα παιχνίδι τύπου lol  θα μπορώ η θα κλαταρι?

Εάν μπορείτε να πείτε αλλαγές γνώμες του στυλ τι δεν μπορεις να κάνεις σε σχέση με τα windows δεκτές! 

Τα παντα σχεδον μπορεις να κανεις, ισως λιγο πιο αργα σε οτι εργασια εμπλεκεται η καρτα γραφικων(απο παιχνιδια μεχρι transcoding video) .
Αλλα μπορεις να βαλεις και windows για πραγματα που δεν βρισκεις λυσεις, οποτε μην αγχωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχάνημα είναι ποιήμα για την χρήση που το θέλει ο περισσότερος κόσμος , τωρα αν κάποιος ζει απο το video editing απλά πάει στο macbook pro 16' inch που έχει και καλύτερη ακρίβεια χρωμάτων οθόνης , προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ το macbook Air  σαν design απο το macbook pro 13 inch , είναι πιο όμορφο και ταιριάζει για να εισαι on the go

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Hackgeo said:

Σαν χρήση στο λάπτοπ κάνω editing 4k video από drone κάμερα

Το αν θα δουλεύεις άνετα εξαρτάται απ’ το format των Drone αρχείων και το software που κάνεις Edit. Συνάδελφοι κάνουν Edit και Color Grade σε Air αλλά πάντα με proxies σε Dnx ή Prores ή Cineform. Με h264 είναι ταλαιπωρία και παιδεύεις και τη cpu. Είτε σε Windows είτε σε MacOS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινεις για εναν υπολογιστη 1200 θα τον εχεις για 10 χρονια χαλαρα ,! εωσ και 7 χρονια ανετα update λογισμικο , τον βαρεθικες τον πουλασ και δεν θα πιασεις χωμα τιμη ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το macbook air mid11 απροβληματιστο αλλα σιγα σιγα θα το αλλαξω με τα νεα μοντελα mac,,,,  καλο το usb c αλλα να υπηρχε και μια κλασικη θυρα usb ,  με τους ανταπτορες δεν παλευεται  δεν ειναι θεμα κοστους αλλα λειτουργικό καθημερινό προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haHa είπε

Δεν μιλησα πουθενα για αναβαθμιση στην καρτα γραφικων.


Μιλησα για λαπτοπ του 2007 ή του 2008, που εχουν καρτες γραφικων για τις οποιες ειναι διαθεσιμοι επισημα drivers για τα windows 10 και μπορεις να βαλεις επισημα τα windows 10.
Aν τους βαλεις εναν ssd και εχουν 4gb ram , τοτε τρεχουν ικανοποιητικα απλες, καθημερινες εργασιες με προσφατο λειτουργικο windows 10, οπως το λαπτοπ του φιλου πιο πανω:

Τα αντιστοιχης εποχης macbook 2008 παιρνουν επισημα λειτουργικο του μακρινου ... 2011.
Παναρχαιο, μη-ενημερωμενο απο το 2012 νομιζω(τελευταιο security update) ειναι ουσιαστικα αχρηστο.
Ουτε καν youtube δεν τολμας να ανοιξεις σε αυτα, λογω κακης εκμεταλλευσης του hardware απο το mac os και απουσιας σωστου hardware acceleration.

Τώρα μου λες δηλαδή ότι θα βάλεις drivers σε λάπτοπ του 2007 και θα πηγαίνει μια χαρά? Εδώ όχι γελάμε....κλαίμε! Λάπτοπ του 2007 με windows 10 έχω....αλλά τη σφαίρα που την είδες? το έχω παρατήσει γιατί είναι παντελώς άχρηστο και αναγκαστικά βάζεις παλαιότερο λειτουργικό όπως windows 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Τώρα μου λες δηλαδή ότι θα βάλεις drivers σε λάπτοπ του 2007 και θα πηγαίνει μια χαρά? Εδώ όχι γελάμε....κλαίμε! Λάπτοπ του 2007 με windows 10 έχω....αλλά τη σφαίρα που την είδες? το έχω παρατήσει γιατί είναι παντελώς άχρηστο και αναγκαστικά βάζεις παλαιότερο λειτουργικό όπως windows 7.

Παλι γραφεις πραγματα που δεν ειπα. Εδω εισαι:

6 ώρες πριν, haHa είπε

Δεν μιλησα πουθενα για αναβαθμιση στην καρτα γραφικων.


Μιλησα για λαπτοπ του 2007 ή του 2008, που εχουν καρτες γραφικων για τις οποιες ειναι διαθεσιμοι επισημα drivers για τα windows 10 και μπορεις να βαλεις επισημα τα windows 10.
Aν τους βαλεις εναν ssd και εχουν 4gb ram , τοτε τρεχουν ικανοποιητικα απλες, καθημερινες εργασιες με προσφατο λειτουργικο windows 10, οπως το λαπτοπ του φιλου πιο πανω:

Αυτο ειναι αδυνατο να το κανεις με το αντιστοιχης εποχης macbook white 2008, μιας και τα mac εχουν μικροτερη αντοχη στο χρονο σε επιδοσεις και μικροτερο χρονικα support απο τα καινουρια λειτουργικα.

-----------------------

1 ώρα πριν, seloner είπε

Παιδια για προγραμματισμό με απαίτηση να τρέχω και windows παράλληλα λέτε είναι ντάξει το air ή να πάω για το Pro;

Βαλε 16GB Ram και τον quad core i5 και θα εισαι μια χαρα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι πράγματι 76,043% ταχύτερο, σύμφωνα με σοβαρούς αναλυτές ...

Ετσι θα μπορεί να τρεχει σχετικά ανετα το κατα 85% βαρύτερο λειτουργικό, χωρίς να βγάζει καπνούς το μηχάνημα ...

Παντως, καλό είναι να παίρνουμε κι ένα κομπιουτεράκι για επαλήθευση, πριν αναπαράγουμε τα company hoaxes. Π..χ .  (2658-1628)/1628 x 100% = 63.3% βελτίωση στο multicore test.  Για το single core το ποσοστό είναι ακόμη μικρότερο !!  Που βγήκε λοιπόν το 76% ???  Χρωστάμε ακόμη Μαθηματικά-1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2020 στις 2:35 ΜΜ, Vasilisxd είπε

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το νέο iPad... Τώρα που απέκτησε mouse το σκέφτομαι σοβαρά

Πάρε καλύτερα αυτό γιατί το ipad έχει θέματα

https://www.macrumors.com/2020/03/21/apple-acknowledges-personal-hotspot-issues/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, haHa είπε

Παλι γραφεις πραγματα που δεν ειπα. Εδω εισαι:

Αυτο ειναι αδυνατο να το κανεις με το αντιστοιχης εποχης macbook white 2008, μιας και τα mac εχουν μικροτερη αντοχη στο χρονο σε επιδοσεις και μικροτερο χρονικα support απο τα καινουρια λειτουργικα.

-----------------------

Βαλε 16GB Ram και τον quad core i5 και θα εισαι μια χαρα.

Αν εγώ δεν είμαι εδώ, τότε εσύ βρίσκεσαιι στον Άρη...

Τι δεν μπορείς να κάνεις σε ένα mac του 2008? Δεν μπορείς να του βάλεις ssd? δεν μπορείς να του βάλεις παραπάνω ram? έχει ακριβώς τον ίδιο περιορισμό στη ram όσο κι ένα pc laptop.Στο κάτω-κάτω αν θες βάλε και windows στο  macbook εκτός αν πιστεύεις οτι δεν γίνεται κι αυτό...

Επομένως αν έχεις και τα δύο ρε φίλε μίλα γιατί τα έχω εγώ, αν όμως όχι τότε κάτσε και μη μας ζαλίζεις.

Επεξ/σία από gregory22
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...