Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα πάρει όλο αυτό. Το να βγούμε σε 1 μήνα αποκλείεται όπως αναφερθηκε η Κίνα παλεύει από το Δεκέμβρη. Δεν ξέρω αρχίζει και με πιάνει πανικός. Όχι επειδή είμαι κλεισμένη μέσα, έτσι κι αλλιώς είμαι σπιτόγατα. Αυτή όμως η αβεβαιότητα παντού. Πριν λίγο καιρό πήγαινα γυμναστήριο, έμπαινα στα λεωφορεία χαλαρά, ταξίδευα με φίλους, τρώγαμε και πίναμε όλοι μαζί και τώρα όλα είναι μολυσμένα. Νιώθω σα να ζω σε ταινία ή πως βλέπω κάποιο όνειρο. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, talibanakos είπε

Αυτο που ειπε ο @Γιαούρτι παντως ειναι λιγο περιεργο οντως.

Εμενα δε με ενοχλει το να βγει ο αλλος να περπατησει/τρεξει/κανει ποδηλατο,αλλα με ενοχλει που ξαφνικα  γεμισε ο τοπος με τυπους με κολαν και απ'εξω σορτσακι,τυπισες με πολυχρωμα κολαν κτλ κτλ. Ολοι αυτοι ειχαν να κανουν γυμναστικη απο το λυκειο,στην ωρα της γυμναστικης,και τωρα ξαφνικα θυμηθηκαν τι ειναι γυμναστικη.

Δε μου κανει εντυπωση που βλεπω τον καθε βλαμμενο να κανει τη βλακεια του,γιατι αν το καλοσκεφτεις,ολοι αυτοι που αντιδρανε στην απαγορευση και ψαχνουν παραθυρακια για να βγουν εξω,ειναι οι ιδιοι ακριβως ηλιθιοι που κοβαν βολτες τοσο καιρο,ανεβαιναν στα βουνα,κατεβαιναν στις παραλιες,καναν πηγαδακια εξω απο κλειστα μαγαζια και γενικα καναν τα ακριβως αντιθετα απο αυτα που λεγαμε οτι πρεπει να γινουν.

Η απαγορευση κυκλοφοριας δεν ενοχλει τους υπολοιπους,γιατι πολυ απλα μεναμε μεσα ετσι και αλλιως,βγαιναμε να παμε σουπερμαρκετ/φαρμακειο,να βγαλουμε τα σκυλια και να αθληθουμε.
Σχεδον το ιδιο και το αυτο δλδ..

Αυτό με την γυμναστική δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.

Παρατηρείται και σχολιάζεται πολύ έντονα και στο εξωτερικό.

Και ήδη εχουν κυκλοφορήσει αρκετά memes για αυτό.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Niki2 είπε

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα πάρει όλο αυτό. Το να βγούμε σε 1 μήνα αποκλείεται όπως αναφερθηκε η Κίνα παλεύει από το Δεκέμβρη. Δεν ξέρω αρχίζει και με πιάνει πανικός. Όχι επειδή είμαι κλεισμένη μέσα, έτσι κι αλλιώς είμαι σπιτόγατα. Αυτή όμως η αβεβαιότητα παντού. Πριν λίγο καιρό πήγαινα γυμναστήριο, έμπαινα στα λεωφορεία χαλαρά, ταξίδευα με φίλους, τρώγαμε και πίναμε όλοι μαζί και τώρα όλα είναι μολυσμένα. Νιώθω σα να ζω σε ταινία ή πως βλέπω κάποιο όνειρο. 

Θα παρει αρκετο καιρο αναλογα και με το αν θα βοηθησει η αλλαγη της θερμοκρασίας, η ψυχολογία ειναι πολυ σημαντικό πραγμα σε αυτες τις περιπτώσεις, αν το "χασεις" απο τωρα θα ειναι ασχημα τα πράγματα. Ψυχραιμία θελει ολοι στην ιδια μοίρα είμαστε.

Εγω απορω με καποιους παντως που ακομα και σε αυτες τις δυσκολες εποχες προσπαθουν να κανουν πολιτική, μερικοι ειμαι σιγουρος και ελπιζω να κανω λαθος οτι κρυφα θελουν να γινουμε Ιταλια για να επιβεβαιωθουν τα λεγόμενα τους (κρατος μπουρδελο κλπ). Ανεξάρτητα με το τι πολιτικα πιστευω εχει ο καθενας γεγονος ειναι οτι η Ελλαδα ειναι μια μικρη χωρα με περιορισμενες δυνατοτητες, για ποιο λογο ειναι μικρη και δεν εχει 99999999 ΜΕΘ η w/e αλλο θα πρεπει να κοιταξουν οσοι θελουν αρκετα πισω οχι 8 μηνες η 5 1/2 χρονια αλλα αρκετα πιο πισω.

Για τα δεδομένα μας λοιπον το κρατος μεχρι στιγμής εχει ενεργήσει πολύ σωστά τι να κάνουμε, απλα ξεχαστε για λιγο τις πολιτικες σας πεποιθήσεις και πειτε "παλι καλα" που πηραμε δυσκολα μετρα γρηγορα, ανεξάρτητα με το τι θα γινει στην πορεία γιατι ναι μπορει να γινουμε Ιταλια αυτο δεν το ξερει κανεις ακομα. Εδω βλεπουμε την υπερδυναμη να ζορίζεται με το θεμα αρκετα και ακομα δεν εχει αρχισει καλα καλα οπως και αλλες πολυ ισχυρότερες χωρες και περιμένατε η Ελλαδα  με 2-3 κινήσεις ματ ας πουμε να έβγαινε αλώβητη απο αυτο?? Ας ειμαστε λιγο ρεαλιστές και ας ξεχασουμε το διχασμό.

  • Like 14
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, Niki2 είπε

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα πάρει όλο αυτό. Το να βγούμε σε 1 μήνα αποκλείεται όπως αναφερθηκε η Κίνα παλεύει από το Δεκέμβρη. Δεν ξέρω αρχίζει και με πιάνει πανικός. Όχι επειδή είμαι κλεισμένη μέσα, έτσι κι αλλιώς είμαι σπιτόγατα. Αυτή όμως η αβεβαιότητα παντού. Πριν λίγο καιρό πήγαινα γυμναστήριο, έμπαινα στα λεωφορεία χαλαρά, ταξίδευα με φίλους, τρώγαμε και πίναμε όλοι μαζί και τώρα όλα είναι μολυσμένα. Νιώθω σα να ζω σε ταινία ή πως βλέπω κάποιο όνειρο. 

Προς καλοκαίρι θα ηρεμίσει η κατάσταση πιστεύω εκτός απροοπτου. Πχ να βγει off μεγάλη μερίδα ιατρικού προσωπικού από νοσοκομεία ή να προσβληθούν μεγαλοι χώροι εργασίας όπου δεν παίρνονται μέτρα ή είναι ελλειπή. Αν και αυτό λίγο αδύνατο να δημιουργήσει τεράστια διασπορά τυπου Ιταλίας εφόσον είμαστε ήδη σε lockdown. Νομίζω επίσης περάσαμε την φάση που θα εκδηλώναν συμπτώματα οι ψεκασμένοι των σουπερ μαρκετ. Άλλος σοβαρός συνωστισμός δεν έχει παίξει πέρα από εργασια/νοσοκομεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

https://www.health.com/condition/cold-flu-sinus/how-many-people-die-of-the-flu-every-year

Μέχρι στιγμής έχουμε 16.500 θανάτους από τον Covid-19. Παγκοσμίως. Με ποσοστό θνητότητας, αν γίνονταν σωστές μετρήσεις, κοντά στο 0,5% αν σκεφτούμε ότι κάνενας δεν έχει πάρει τυχαίο δείγμα από τον γενικό πληθυσμό(να με διορθώσετε αν κάνω λάθος). Ίσως και χαμηλότερο.

Γιατί να μην κάνουμε lockdown κάθε χρόνο και για την εποχική γρίπη των 650.000 θανάτων; Γιατί να μην κάνουμε lock down για κανα εξάμηνο για τον Covid-19 μιας και εξαπλώνεται ταχύτερα και στέλνει πολλούς στις εντατικές, ενώ δεν γνωρίζουμε και τον χρόνο πλήρους ίασης των ασθενών. Αυτοί που θα μείνουν άνεργοι ή και άστεγοι ακόμα, λογίζονται ως ανθρώπινες απώλειες ή όχι; Ή είναι σαν τα "λιγούρια"(που έλεγε ένας) που πρέπει να καταστραφούν για να σωθεί η αφρόκρεμα, οι άριστοι.

Στις 15/3 η Ελλαδα ειχε 4 νεκρους απο τον Covid 19.

Χρειαστηκαν 5 μερες για να διπλασιαστουν, στις 20/3 οποτε ειχε 8 νεκρους

Τοτε χρειαστηκαν 2.5 μερες για να διπλασιαστουν, στις 23/3 ειχε 17 νεκρους.

Αν οι νεκροι απο τον Covid 19 διπλασιαζονται καθε 2.5 μερες, την Μεγαλη Παρασκευη ( 17/4, λιγοτερο απο ενα μηνα μακρυα) θα εχουμε 17,408 νεκρους. Και τα νοσοκομεια θα εχουν καταρευσει. Aφου οι διασωληνομενοι ακολουθουν σχεδον πιστα τους ιδιους χρονους διπλασιασμου (15/3 8 διασωληνομενοι, 19/3 16 διασωληνομενοι, 22/3 34 διασωληνομενοι), στις 17/4 αν συνεχισουμε να διπλασιαζουμε τους διασωλημενους καθε 2.5 μερες θα χρειαζομαστε 35,840 κλινες ΜΕΘ. Ο Κικιλιας σημερα ειπε οτι ανεβασαν τα κρεβατια ΜΕΘ απο 670 που ηταν στα 2058. Απο κει οπως καταλαβαινεις χανεται η μπαλα τελειως.

 

Γιαυτο κανουμε Lockdown. Γιατι αν φτασουμε εκει δε θα πεθαινουν πλεον μονο απο Covid 19. Και το απλο εμφραγμα θα ειναι θανατηφορο. Και εκατονταδες αλλες ασθενειες τις οποιες δε θα μπορουν να αντιμετωπισουν πλεον τα νοσοκομεια.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως οι Κινέζοι απλά μας άνοιξαν τα μάτια;;;;;

Μήπως αυτός ο ιός κυκλοφορούσε για μήνες στην Ευρώπη ειδικά στην περιοχή των Άλπεων Βόρεια Ιταλία κ.λ.π. και κανείς δεν είχε πάρει είδηση γιατί το μόνο που νοιάζεται ο μέσος Ευρωπαίος είναι με ποιο τρόπο θα εξασφαλίσει κανένα τριήμερο για βολτούλα και  σκί στην κατά τα άλλα πανέμορφη περιοχή των Άλπεων και τη Βόρεια Ιταλία που τα έχει όλα;;;;;;;;; Καλά για τον λεφτά Ευρωπαίο δεν το συζητώ έχει μόνιμο κλεισμένο σαλέ για όσο διάστημα είναι χιονισμένες.

Μήπως οι Κινέζοι το ανακάλυψαν άμεσα πήραν σκληρά μέτρα και κατάφεραν να το περιορίσουν στην αρχική εξάπλωση;;;;

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μία χώρα 40 εκατομυρίων κατοίκων έχει ήδη διπλάσιους νεκρούς από μία χώρα 2 δισεκατομυρίων και ούτε κανένας ειδικός μου το έκανε λιανά.Αυτά που λένε περί εξάπλωσης τα θεωρώ μπαρούφες και δεν με πείθουν.Γιατί στην Κίνα δεν είχε εξάπλωση;;;

Προσωπική εμπειρία.Δεν καπνίζω 10 χρόνια δεν πίνω γενικά δεν κάνω καταχρήσεις δεν έχω υποκείμενο νόσημα,αθλούμαι όσο μπορώ περισσότερο, δεν παίρνω φάρμακα.Αρχές 2020 αρρωσταίνει άσχημα η εγγονούλα μου (υγιέστατη 100%) την πάω Νοσοκομείο μάλιστα 3 φορές,πυρετό μέχρι 38, όπως είπε η παιδίατρος αρχή πνευμονίας 15 μέρες αντιβίωση.Για πολλές μέρες μακριά από το σχολείο το οποίο μάλιστα έκλεισε για 3 μέρες στις αρχές Φεβρουαρίου ,από γονείς έμαθα ότι και άλλα παιδιά είχαν παρόμοια προβλήματα,αν και ρωτήσαμε κανείς δεν μας ενημέρωσε ακριβώς  "για την προστασία των παιδιών είπαν" κατά την άποψή μου χέστηκαν για την προστασία των παιδιών.

Από τα μέσα Ιανουαρίου με πιάνει και μένα ένας τρελός βήχας που ποτέ δεν μου είχε συμβεί στη ζωή μου ελαφρύς πόνος στο στήθος και την πλάτη ,ευτυχώς πυρετό δεν είχα, πήγα στο γιατρό κάποια ίωση ή γρίπη μου λέει κάτσε σπίτι.Απομεινάρια του βήχα έχω μέχρι σήμερα 2,5 μήνες μετά αλλά τις τελευταίες μέρες έβγαζα και κάτι φλέματα τα οποία δεν είχα αντικρίσει ούτε πριν 20 χρόνια που κάπνιζα 3 πακέτα τσιγάρα την ημέρα και έπινα μισό μπουκάλι ουίσκι.Ευτυχώς 2 μέρες τώρα σταμάτησαν τελείως ίσως καθάρισε το πνευμόνι μου χωρίς αυτό να είναι σίγουρο. Δυστυχώς νέες εξετάσεις στην παρούσα κατάσταση δεν πρόκειται να κάνω γιατί αν κάποιος πλησιάσει Νοσοκομείο την έβαψε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ. Μήπως δεν ξέρουν τι τους γίνεται (εγώ προς αυτό κλείνω περισσότερο), βαδίζουν στο περίπου και ότι βγει  , ή μήπως δεν μας λένε την αλήθεια για τον συγκεκριμένο ιό;;;;;;

Πάντως ρε παιδιά εκείνος Ο Παπαδάκης , ο Οικονόμου , ο Ευαγγελάτος και άλλοι όμοιοί τους τον έχουν αναλύσει πλήρως τον ιό.Τον έχουν αποδομήσει  "εξ ων συνετέθη" και μας έχουν δώσει όλες τις παραμέτρους του στο πιάτο.

Πάμε παρακάτω σιγά μην το διαβάσει κανείς.Αφού και εγώ βαριέμαι να του ρίξω μια ματιά για διορθώσεις.:P Πάντως εκείνη η επι-τύρι-ση της ΕΡΤ που διάβασα παραπάνω μου έχει αφήσει αγιάτρευτες πληγές.Άραγε δεν τους έχει μιλήσει κανείς για τον γκούγκλη εκεί μέσα;;;;;

 

 

 

 

  • Like 4
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Niki2 said:

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα πάρει όλο αυτό. Το να βγούμε σε 1 μήνα αποκλείεται όπως αναφερθηκε η Κίνα παλεύει από το Δεκέμβρη. Δεν ξέρω αρχίζει και με πιάνει πανικός. Όχι επειδή είμαι κλεισμένη μέσα, έτσι κι αλλιώς είμαι σπιτόγατα. Αυτή όμως η αβεβαιότητα παντού. Πριν λίγο καιρό πήγαινα γυμναστήριο, έμπαινα στα λεωφορεία χαλαρά, ταξίδευα με φίλους, τρώγαμε και πίναμε όλοι μαζί και τώρα όλα είναι μολυσμένα. Νιώθω σα να ζω σε ταινία ή πως βλέπω κάποιο όνειρο. 

Δεν είμαι σε πανικό γενικά και δεν έχω την ευχέρεια να είμαι, τόσο  για επαγγελματικούς,όσο και για οικογενειακούς λόγους. Δεν με φοβίζει ο ιός per se, είμαι πάρα πολύ προσεκτικός στη δουλειά μου μεν γιατί χειρίζομαι τρόφιμα, αλλά στο σπίτι προσέχω σε πολύ γενικές γραμμές δε, πλύσιμο τα χεράκια, αντισηπτικό στο κινητό, αέρισμα τα ρούχα, από εκεί και πέρα, δεν θα απολυμάνω όλες τις συσκευασίες του S/M και τις πίτσες μου θα παραγγείλω, γενικά κομπλέ, πρέπει να ζούμε και λίγο (με ότι έχουμε τουλάχιστον), όχι μόνο να επιβιώνουμε.

Αυτό που με τρομάζει και αποφεύγω να το σκέφτομαι είναι το μετά. Για την ώρα είναι λες και ο πλανήτης έχει πατήσει pause και βρισκόμαστε σε ένα όνειρο. Πολύ φοβάμαι ότι όταν ξυπνήσουμε από το όνειρο θα ξεκινήσει ο εφιάλτης με αυτά που θα έχουμε να αντιμετώπισουμε. :(

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν είμαι σε πανικό γενικά και δεν έχω την ευχέρεια να είμαι, τόσο  για επαγγελματικούς,όσο και για οικογενειακούς λόγους. Δεν με φοβίζει ο ιός per se, είμαι πάρα πολύ προσεκτικός στη δουλειά μου μεν γιατί χειρίζομαι τρόφιμα, αλλά στο σπίτι προσέχω σε πολύ γενικές γραμμές δε, πλύσιμο τα χεράκια, αντισηπτικό στο κινητό, αέρισμα τα ρούχα, από εκεί και πέρα, δεν θα απολυμάνω όλες τις συσκευασίες του S/M και τις πίτσες μου θα παραγγείλω, γενικά κομπλέ, πρέπει να ζούμε και λίγο (με ότι έχουμε τουλάχιστον), όχι μόνο να επιβιώνουμε.

Αυτό που με τρομάζει και αποφεύγω να το σκέφτομαι είναι το μετά. Για την ώρα είναι λες και ο πλανήτης έχει πατήσει pause και βρισκόμαστε σε ένα όνειρο. Πολύ φοβάμαι ότι όταν ξυπνήσουμε από το όνειρο θα ξεκινήσει ο εφιάλτης με αυτά που θα έχουμε να αντιμετώπισουμε. :(

τρομακτικο θα ηταν να ειμασταν οι μονοι σε pause. Απο τη στιγμη που και μονος σου λες ειναι ολος ο πλανητης, το reset θα ειναι πολυ πιο ευκολο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, fredd0 said:

τρομακτικο θα ηταν να ειμασταν οι μονοι σε pause. Απο τη στιγμη που και μονος σου λες ειναι ολος ο πλανητης, το reset θα ειναι πολυ πιο ευκολο.

Δεν το βλέπω, αλλά μακάρι.

Όλα τα μακάρι βασικά.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν το βλέπω, αλλά μακάρι.

Όλα τα μάκαρι βασικά.

πανδημια ειναι, οχι πυρηνικος πολεμος. Τα μεσα παραγωγης δεν καταστραφηκαν, εκει ειναι ετοιμα να ξαναλειτουργησουν. Το μονο που θα λειπει θα ειναι ρευστοτητα, την οποια ολες οι κεντρικες τραπεζες (FED, EKT ) ειναι προθυμες να προσφερουν απλοχερα. Και δεν ειναι θεμα να κουνησει το δαχτυλο η Γερμανια για τον κακο Νοτο, ολη η ΕΕ θα θαλει reboot.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, fredd0 said:

πανδημια ειναι, οχι πυρηνικος πολεμος. Τα μεσα παραγωγης δεν καταστραφηκαν, εκει ειναι ετοιμα να ξαναλειτουργησουν. Το μονο που θα λειπει θα ειναι ρευστοτητα, την οποια ολες οι κεντρικες τραπεζες (FED, EKT ) ειναι προθυμες να προσφερουν απλοχερα. Και δεν ειναι θεμα να κουνησει το δαχτυλο η Γερμανια για τον κακο Νοτο, ολη η ΕΕ θα θαλει reboot.

Το incident είναι παγκόσμια πρωτόγνωρο και είναι κάτι που θα μας καθορίζει για τις επόμενες δεκαετίες. Θα μιλάμε για την εποχή προ-Κορωνοϊού και την εποχή μετά-Κορωνοϊού. Δεν ξέρω πως θα συνδεθούν οι δύο περίοδοι όμως, δεν βρίσκω λόγο αυτός που δεν έπαιρνε δάνειο πριν επειδή τα έβγαζε πέρα με δυσκολία, γιατί να πάρει όταν λήξει όλο αυτό. Δεν ξέρω αν θα μοιράζεται χρήμα σε τέτοιο βαθμό.

Τέσπα, θα δείξει.

5 hours ago, papoys1 said:

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μία χώρα 40 εκατομυρίων κατοίκων έχει ήδη διπλάσιους νεκρούς από μία χώρα 2 δισεκατομυρίων και ούτε κανένας ειδικός μου το έκανε λιανά.Αυτά που λένε περί εξάπλωσης τα θεωρώ μπαρούφες και δεν με πείθουν.Γιατί στην Κίνα δεν είχε εξάπλωση;;;

Παρακολουθείς τα νήματα από την αρχή, τα έχουμε εξηγήσει δεκάδες φορές, αλήθεια. Δεν είναι δύσκολο.

Φαντάσου ότι συγκρούονται δύο λεωφορεία σε ένα μικρό νησί που έχει κέντρο υγείας και ξαφνικά έχεις 80 τραυματίες που πρέπει να τους φροντίσει ένας γιατρός και ένας νοσηλευτής. Ε, αυτό έγινε στην Ιταλία.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μία χώρα 40 εκατομυρίων κατοίκων έχει ήδη διπλάσιους νεκρούς από μία χώρα 2 δισεκατομυρίων και ούτε κανένας ειδικός μου το έκανε λιανά.Αυτά που λένε περί εξάπλωσης τα θεωρώ μπαρούφες και δεν με πείθουν.Γιατί στην Κίνα δεν είχε εξάπλωση;;;

Πολλοί οι λόγοι, τελίως διαφορετική αντιμετώπιση... Οι Κινέζοι στείλαν 40 χιλιάδες υγειονομικό προσωπικό στην hubei και κλείσανε τα πάντα όταν μετράγανε 500 κρούσματα. Οι Ιταλοί το πήγαν σταδιακά, πολύ αργά, κάνανε και καφρίλες για να μην πέσει η βιομηχανική παραγωγή στον βορρά αρνουμενοι να κλείσουν εργοστάσια κλπ. ( https://contropiano.org/news/politica-news/2020/03/18/la-sporca-coscienza-dei-padroni-0125442?fbclid=IwAR3CL1lVR48Q0LEpkmI_KYjtSIxNBaJMNjnqKM42TNBB1x3o7c0-eNq1Rhc )

Δεν θέλει πολύ σκέψη, από τη μια κλείνεις τα πάντα και θωρακίζεις τα νοσοκομεία από την άλλη παίζεις φλάουτο. Η Hubei ίσο πληθυσμό έχει με την Ιταλία. Όσο για την διασπορά έχει συστήματα big brother η χώρα, είναι εύκολο να ελεχθεί σε μικρά νούμερα ειδικά σε τέτοια καθεστώτα 🙂.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kOzanitisV said:

Με απλά λόγια σημασία έχει μόνο η οικονομία της Αμερικής και τίποτε άλλο!!!

Ο χρόνος του μετράει αντίστροφα μετά την διαχείριση που έχει κάνει στο θέμα του ιού και συνεχίζει το τροπάρι.

Ωραίος.

----------------------------------------

Κορονοϊός - Βρετανία: Απαγόρευση κυκλοφορίας ανακοίνωσε ο Μπόρις Τζόνσον

Λοιπόν παιδιά, θα κάνουμε herd immunity. Για αρχή κλειστείτε όλοι στα σπίτια σας.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Και είμαστε μόλις μια βδομάδα σε καραντίνα.
 
Μετά από ενάμιση μήνα είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε μετατραπεί όλοι σε Clickers. Ή σε Bloaters για την ακρίβεια, με τόσες πίτσες και σουβλάκια που τρώμε και με τα γυμναστήρια κλειστά.

 

Επεξ/σία από Malthador
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

Στις 15/3 η Ελλαδα ειχε 4 νεκρους απο τον Covid 19.

Χρειαστηκαν 5 μερες για να διπλασιαστουν, στις 20/3 οποτε ειχε 8 νεκρους

Τοτε χρειαστηκαν 2.5 μερες για να διπλασιαστουν, στις 23/3 ειχε 17 νεκρους.

Αν οι νεκροι απο τον Covid 19 διπλασιαζονται καθε 2.5 μερες, την Μεγαλη Παρασκευη ( 17/4, λιγοτερο απο ενα μηνα μακρυα) θα εχουμε 17,408 νεκρους. Και τα νοσοκομεια θα εχουν καταρευσει. Aφου οι διασωληνομενοι ακολουθουν σχεδον πιστα τους ιδιους χρονους διπλασιασμου (15/3 8 διασωληνομενοι, 19/3 16 διασωληνομενοι, 22/3 34 διασωληνομενοι), στις 17/4 αν συνεχισουμε να διπλασιαζουμε τους διασωλημενους καθε 2.5 μερες θα χρειαζομαστε 35,840 κλινες ΜΕΘ. Ο Κικιλιας σημερα ειπε οτι ανεβασαν τα κρεβατια ΜΕΘ απο 670 που ηταν στα 2058. Απο κει οπως καταλαβαινεις χανεται η μπαλα τελειως.

Γιαυτο κανουμε Lockdown. Γιατι αν φτασουμε εκει δε θα πεθαινουν πλεον μονο απο Covid 19. Και το απλο εμφραγμα θα ειναι θανατηφορο. Και εκατονταδες αλλες ασθενειες τις οποιες δε θα μπορουν να αντιμετωπισουν πλεον τα νοσοκομεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...