Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gordonas είπε

Στην πόλη που μένω, στην καραντίνα κυκλοφορούσαν έξω μόνο οι σκύλοι. Άντε και 3-4 πιτσιρικάδες έξω από κανένα take away. 

Η μπύρα δεν είναι "ποτό". Αν εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό να πάρει μια παρέα έφηβων μπουκάλι ουίσκι και να κάθεται στην πλατεία να το πίνει εγώ πάω πάσο. 

οι έφηβοι δεν θα έπρεπε να παίρνουν από πουθενά αλκοόλ εξαρχής 

4 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

 

Αν γίνει και με τους βιγκαν κάτι αντίστοιχο θε γελάω 1 χρόνο.

αυτοί θα έχουν το γιατρό τους να τους βαρέσει τα καμπανάκια 

 

τα λεωφορεία πάντως υπάρχει ακόμα αρκετός κόσμος που είναι υποχρεωμένος να τα χρησιμοποιεί μην έχοτας εναλλακτική και τα πρωινά μπορεί να γίνει μπούγιο και δυστυχώς κάποιος μπορεί να το χρησιμοποιεί από ανάγκη, κάποιος μπορεί απλά να βολτάρει 

 

τουλάχιστον σε ώρες αιχμής αυτοί που δεν χρειάζεται να πάνε κάπου (σε δουλειά) καλό θα ήταν να περιμένουν να πάνε αργότερα 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ξερεις οτι οι μπυρες περιεχουν αλκοολ ετσι;

Ναι, όταν λέω ποτό την μπύρα σκέφτομαι και την Σανγκρία...

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

οι έφηβοι δεν θα έπρεπε να παίρνουν από πουθενά αλκοόλ εξαρχής 

αυτοί θα έχουν το γιατρό τους να τους βαρέσει τα καμπανάκια 

Ενήλικες με μπουκάλια ουίσκι σε πλατείες χύμα είναι ΟΚ; Δίπλα να παίζει το 5χρονο κρυφτό και το 9 χρονο να κάνει ποδήλατο. 

 

Επεξ/σία από gordonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gordonas είπε

 

Ενήλικες με μπουκάλια ουίσκι σε πλατείες χύμα είναι ΟΚ; Δίπλα να παίζει το 5χρονο κρυφτό και το 9 χρονο να κάνει ποδήλατο. 

 εφόσον δεν υπάρχει συνωστισμός και εφόσον δεν είναι παράνομο στην ελλάδα να καταναλώνεις αλκοόλ δημόσια ναι γιατί όχι; 

επίσης στις 10 το βράδυ τα παιδιά δεν βρίσκονται σε σημεία μακριά από το σπίτι τους ή εκτός αυτού 

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

np παντως καρτελα πελατη δε βλεπω να εφαρμοζουν εδω που ειμαι.

σε μας εφαρμόζουν πάντα, όπως πάντα υπάρχουν γάντια και αντισηπτικά 

μάλιστα σχεδόν πάντα ελέγχουν την είσοδο, σε ένα που πάω την κλείνουν κανονικά όταν γεμίσει ο αριθμός δεν μπορείς να μπεις με το έτσι θέλω και να θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, logistoulis είπε

και το καλοκαίρι πάντως σέρνονται ιώσεις , πέρυσι στις κυκλάδες τον αύγουστο ξέρω αρκετό κόσμο που αρρρώστησε σε διάφορα νησιά 

κι εγώ είχα κάνει δέκατα και ο ξενοδόχος μου έλεγε ότι ήμουν τυχερός που την πάλευα και κυκλοφορούσα (με αναβράζον κάθε 6 ώρες βέβαια) , είχε άλλους σε δωμάτια που τους είχε κρεβατωμένους και τους ανέβαζε σουπίτσα 

αν φέτος γινόταν κάτι τέτοιο με άσχετη ίωση ο πανικός θα βάραγε κόκκινα 

Ίσως δεν εξαλείφονται όλες, αλλά σίγουρα οι περισσότερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, gordonas είπε

Έχεις δει εσύ ΕΝΑ νεκρό από κορωνοϊό; Ούτε εγώ. Κανένας δεν υπάρχει. Ψέματα όλα από τα βοθροκάναλα για να μας τρομοκρατήσουν είναι. Να μην βγαίνουμε από το σπίτι και να μας κάνουν ότι θέλουμε. Πεθαίνουν από καρκίνο και λένε κορωνοϊό. Πεθαίνουν από τροχαίο και λένε κορωνοϊό. 

Φίλος μου από τους Γαργαλιάνους μου είπε τις προάλλες ότι είναι σχέδιο της λέσχης Μπιλντεμπεργκ για να προωθήσουν τα σχέδιά τους. 

78.616 στις ΗΠΑ και συνεχίζει...Στείλε ένα email στον Γιάννη με αυτό το νούμερο. Τώρα όμως, όσο προλαβαίνεις. Αλλάζει το νούμερο συνέχεια, μην εκτεθείς...

Το νούμερο ναι!  Συνεχίζει μέχρι να πεθάνουμε όλοι!   

Τα νούμερα,  όπως ΞΕΒΡΑΚΩΘΗΚΕ μόνος του,  ο άγιος τσιόδρας,  είναι εγκληματικώς ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΑ..
(όρκος Ιπποκράτη, Αντι-τρομοκρατικός Νόμος, Άρθρα του Συντάγματος κανείς;)

Αλήθεια εισαγγελέας δεν υπάρχει;

Πέρα απο τις τεράστιες ηθικές προεκτάσεις το παραπάνω είναι ένα πράγμα που επισύρει Ποινική Δίωξη και ΦΥΛΑΚΗ.

Γιατί είναι  κακούργημα το να  ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝ ολόκληρο το πλανήτη.

Πάμε στον Ιωαννίδη. 
Ένας απο τους κορυφαίους επιστήμονες παγκοσμίως σου λέει να κουλάρεις και συ το χαβά σου..  Είτε πληρώνεσαι είτε δεν σκέφτεσαι ψύχραιμα.

Εντάξει όμως.. Είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θέλεις. Ακόμα και όταν πληθώρα επιστημόνων παγκοσμίως υψώνει μια άκρως αντίθετη φωνή απο την προβαλλόμενη.

 

Επεξ/σία από Karnov
σύνταξη
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 εφόσον δεν υπάρχει συνωστισμός και εφόσον δεν είναι παράνομο στην ελλάδα να καταναλώνεις αλκοόλ δημόσια ναι γιατί όχι; 

επίσης στις 10 το βράδυ τα παιδιά δεν βρίσκονται σε σημεία μακριά από το σπίτι τους ή εκτός αυτού 

σε μας εφαρμόζουν πάντα, όπως πάντα υπάρχουν γάντια και αντισηπτικά 

μάλιστα σχεδόν πάντα ελέγχουν την είσοδο, σε ένα που πάω την κλείνουν κανονικά όταν γεμίσει ο αριθμός δεν μπορείς να μπεις με το έτσι θέλω και να θες 

Καρτελα στα χανια δεν εφαρμοζουν ουτε στο συνκα ουτε στο ΑΒ, και δεν ειμαι σε θεση να υπολογισω τον συνωστισμο. Οταν αρχισουν να ερχονται τουριστες (αν ερθουν) θα υπαρχει θεμα.Γαντια και αντισηπτικα εχουν, και μασκες δε φορανε στα ψαρια και στα φρουτα λαχανικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

 εφόσον δεν υπάρχει συνωστισμός και εφόσον δεν είναι παράνομο στην ελλάδα να καταναλώνεις αλκοόλ δημόσια ναι γιατί όχι; 

επίσης στις 10 το βράδυ τα παιδιά δεν βρίσκονται σε σημεία μακριά από το σπίτι τους ή εκτός αυτού 

Οι γονείς απαγορεύεται να βγουν έξω με τα παιδιά τους μετά τις 10 σε πλατείες; 

5 λεπτά πριν, Karnov είπε

Το νούμερο ναι!  Συνεχίζει μέχρι να πεθάνουμε όλοι!   

Τα νούμερα,  όπως ΞΕΒΡΑΚΩΘΗΚΕ μόνος του,  ο άγιος τσιόδρας,  είναι εγκληματικά και ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΑ..
Πέρα απο τις τεράστιες ηθικές προεκτάσεις είναι ένα πράγμα που επισύρει Ποινική Δίωξη και ΦΥΛΑΚΗ.

Γιατί είναι  κακούργημα να  ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝ ολόκληρο το πλανήτη.

Ένας απο τους κορυφαίους επιστήμονες παγκοσμίως σου λέει να κουλάρεις και συ το χαβά σου..  Είτε πληρώνεσαι είτε δεν σκέφτεσαι ψύχραιμα.

Εντάξει όμως.. Είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θέλεις.

ΥΣ. Με τα φοβικά προσχήματα τηρούμενα:  Να απαγορευτεί η οδήγηση και όλα τα αυτοκίνητα.. Γιατί; 
Γιατί οι θάνατοι απο τροχαία είναι  ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΑ μεγαλύτεροι.  

Με πληρώνει ο Σόρος καθώς και οι υπόλοιποι καθηγητές που έχουν διαφορετική άποψη. 

Κουλαρισμένος είμαι, αλλά σε διαφορετικό χαβά από τον δικό σου. Ευτυχώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gordonas είπε

Πουλάνε ποτά τα περίπτερα; Δώσε διεύθυνση να πάω το βράδυ με την παρέα για τεκίλες και να βγάλουμε γούστα. 

Στη γειτονιά μου πάντως πουλάνε, barmen/barwomen δεν έχει, το παίρνεις και το φτιάχνεις μόνος σου!

Είμαι σίγουρος και αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζοντας χρονικά τις δηλώσεις του ιωαννιδη νομίζω σταδιακά αναθεωρεί και αυτός, στην αρχή μπορεί και καλύτερα από γρίπη, μετά μια άσχημη σεζόν γρίπης που το πολύ θα προκαλέσει 40 χιλιάδες θανάτους στην αμερική όλη την σεζόν, μετά κάποιες ηλικίες τις πλήττει πιο άσχημα από γρίπη. Βέβαια η ζημιά γίνεται γιατί δημιουργήθηκε ένα κίνημα των απλογρίπηδων που δεν φιλτράρουν την αβεβαιότητα εκτίμησης σε αυτά που διαβάζουν και τα κρατάνε ως βεβαιωμένες αλήθειες. Γενικά κάνοντας fit τα δεδομένα μετά τις πρώτες μέρες και μέχρι την επιβολή των μέτρων στο πιο απλό μαθηματικό μοντέλο επιδημιών που υπάρχει ήταν εύκολο να δει κάποιος σε τι τάξη μεγέθους θυμάτων θα κατέληγε το πρώτο επιδημικό κύμα σε κάθε χώρα ξεχωριστά. Ηταν εύκολο δηλαδή να δεις οτι η ιταλια παει τουλαχιστον προς το 30 χιλιαδες και η ελλαδα προς το 200 με μονη υποθεση οτι η μεταδοτικοτητα επεσε κατω απο το 1 μολις λήφθηκαν τα μετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Στη γειτονιά μου πάντως πουλάνε, barmen/barwomen δεν έχει, το παίρνεις και το φτιάχνεις μόνος σου!

Είμαι σίγουρος και αλλού...

Τα περίπτερα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πωλούν προϊόντα με αλκοόλ πάνω από 4-5%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gordonas είπε

Τα περίπτερα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πωλούν προϊόντα με αλκοόλ πάνω από 4-5%. 

Μάλλον δεν θα έχουν ενημερωθεί ακόμα για την σχετική διάταξη...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Μάλλον δεν έχουν ενημερωθεί για την σχετική διάταξη...

Απίθανο, είναι γνωστό τι μπορούν να πουλήσουν, όταν παίρνουν την άδεια για το περίπτερο. 

Είναι ενήμερη η αστυνομία όμως καθώς και όλες οι υπόλοιπες υπηρεσίες του κράτους, οπότε αργά ή γρήγορα θα του έρθει το "κουστούμι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα αθλητικό. Ο ζακαρε σοουζα (αθλητης του ufc)και 2 προπονητές του βρέθηκαν θετικοι στον ιό. Έμενε στο ειδικα διαμορφωμένο ξενοδοχείο μαζί μέ όλους τους αθλητές/δημοσιογράφους/τεχνικούς και τα προπονητικά τεαμ. Παρολαυτα ο πρόεδρος Dana white αποφασισε πως δεν υπάρχει κίνδυνος για τους υπόλοιπους και θα γίνει κανονικά το event αύριο. Τόσες προφυλάξεις τόσα τεστ και τελικά μπήκε και εκεί ο κοροναιος. Μάλιστα στα weign in έκανε και αρκετές χειραψίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gordonas είπε

Απίθανο, είναι γνωστό τι μπορούν να πουλήσουν, όταν παίρνουν την άδεια για το περίπτερο. 

Είναι ενήμερη η αστυνομία όμως καθώς και όλες οι υπόλοιπες υπηρεσίες του κράτους, οπότε αργά ή γρήγορα θα του έρθει το "κουστούμι".

Τότε αδιαφορούν...

Το γεγονός είναι οτι γίνεται χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...