Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να πιστέψω ότι ο Ιωαννίδης πήγε και έκανε τεστ αντισωμάτων σε 3.000 άτομα σε μια γειτονιά στη Σάντα Κλάρα έβγαλε 120 θετικους, έκανε την πράξη χμμ είναι 10πλασιοι όσων έπρεπε.. χμμ το εξισωνω με 6.500.000.000 ανθρώπους άρα: θνησιμοτητα 0.2%. με δείγμα 1 στους 2.400.000 άτομα.

 

Σαν να ρωτήσουμε 5 άτομα στην Ελλάδα τι κόμμα ψηφίζουν και να κάνουμε εξιτ πολ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, daredevil1 είπε

Ο ιός χάνει το 70% σε μεταδοτικότητα στις υψηλές θερμοκρασίες.

Δεν ισχύει.

‘Summer is not going to make this go away’: Temperature has little or no impact on spread of coronavirus, new study suggests

https://www.independent.co.uk/news/health/coronavirus-summer-temperature-warm-hot-spread-study-pandemic-a9506201.html?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#Echobox=1588971997

Και το απευθείας link για την έρευνα: https://www.cmaj.ca/content/cmaj/early/2020/05/08/cmaj.200920.full.pdf

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Malthador είπε

Με μεγάλη μου θλίψη βλέπω αρκετούς γνωστούς, φίλους και συγγενείς να συμμερίζονται απόψεις σχετικά με τον ιό που δεν περίμενα να συμμερίζονται. Άτομα με εκπαίδευση πανεπιστημίου να λένε ηλιθιότητες κόντρα στην εκπαίδευσή τους. Ένα μικρό guideline με κομπιλέισο από επιχειρήματα που παπαγαλίζουν έτσι ώστε  να μπορείτε να τα αποκρούσετε:

1. «Τον έφτιαξαν οι Κινέζοι σε εργαστήριό τους.»

Προσωπικά βαριέμαι πολύ τις συνομωσιολογίες, οπότε η απλούστερη απάντηση σε αυτό είναι δύο λέξεις «ναι, και;». Δεν πρόκειται ο ψεκασμένος να ξεψεκαστεί, οπότε δεν υπάρχει χώρος για λογικά επιχειρήματα, απλά ακολουθούμε την τακτική του irrelevant.

---------------------------

2. «Είναι συνωμοσία για να περάσουν νόμους ελέγχου του παγκόσμιου πληθυσμού.»

Η απάντηση: «δηλαδή έκαναν gala 500 νοματαίοι, από τον πλανητάρχη μέχρι τον δήμαρχο του San Marino και είπαν θα αμολήσουμε ελεύθερη μια χλαπάτσα για ελέγξουμε τους πάντες και να τους επιβάλουμε το σατανικό μας σχέδιο; Το οποίο σχέδιο λέει τι; Ας θυσιάσουμε μερικές εκατοντάδες δισεκατομμύρια δολλάρια από τις τσέπες μας;»

---------------------------

3. «Είναι συνωμοσία για να περάσουν δυσμενείς εργασιακούς νόμους.»

Η απάντηση: «επειδή θεωρώ δεδομένο ότι δεν ξέρεις τι γίνεται στις υπόλοιπες χώρες και τι μέτρα έχουν παρθεί, για πες ο Κούλης έστειλε τον ιό για να περάσει τέτοιους νόμους;»

---------------------------

4. «Ξέρεις κανέναν στον κύκλο σου που να κόλλησε;»

Αυτό είναι από τα αγαπήμενα μου, μιας και έχω όντως γνωστούς που κόλλησαν, αλλά το αποκρύπτω επιμελώς για να απαντήσω «τώρα που το αναφέρεις, δεν ξέρω και κανέναν που να κόλλησε HIV, τζάμπα χωνόμαστε με σκουφάκι τόσα χρόνια και χάνουμε την μισή χαρά».

---------------------------

5. «Γιατί ανοίγουν τώρα τα μαγαζιά, ισχύει κάτι διαφορετικό σε σχέση με όταν έκλεισαν;»

Με δεδομένο ότι το άτομο που έχουμε απέναντί μας δεν έχει προβλήματα όρασης τον ρωτάμε με φροντίδα αν βλέπει καλά τριγύρω του τους ανθρώπους που φοράνε μάσκες, γάντια και τηρούν αποστάσεις. Άρα ναι, κάτι διαφορετικό υπάρχει στον αέρα.

---------------------------

6. «Γιατί έλεγαν το ΧΥΖ έτσι, ενώ τώρα λένε το ΧΥΖ αλλιώς.»

Η απάντηση: «μιας και είσαι επιστήμονας, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι επιστήμες είναι δυναμικές και όσο αλλάζουν τα δεδομένα, τόσο αλλάζουν και τα αποτελέσματα των δεδομένων».

---------------------------

7. «Τελικά το τίμημα ήταν μικρό, δεν άξιζε να κλείσουν όλες οι οικονομίες για τόσους λίγους νεκρούς.»

Αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου προσωπικά, γιατί αφενός πάει κόντρα στην κοινή λογική, αφετέρου πάει κόντρα και στην κοινή ηθική. Συνήθως σε αυτό απαντάω πιο έντονα: «μπρο, κατ' αρχάς οι νεκροί είναι λίγοι ακριβώς επειδή πάρθηκαν μέτρα, αν δεν παίρνονταν θα πέθαιναν περισσότεροι. Και για πες 300k είναι λίγοι νεκροί, κατά την γνώμη σου πόσοι θα ήταν αρκετοί για να μην χαλαστεί η τσέπη σου;». Είναι σημαντικό εδώ να τονίσουμε ότι αν δεν παίρνονταν μέτρα και οι νεκροί θα ήταν περισσότεροι και το πλήγμα στην οικονομία θα ήταν σημαντικά μεγαλύτερο, αφού θα αναγκαζόμασταν να κλείσουμε τα πάντα αργότερα.

Τα έχω ακούσει ΟΛΑ αυτά και από μορφωμένα άτομα. Δεν θα μπορούσες να τα περιγράψεις καλύτερα. Είναι λες και παθαίνουν παράνοια, παραλογισμό δε ξέρω. Λες και 1η φορά είδε η ανθρωπότητα επιδημίες και πανδημίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αμερικάνοι είχαν βγάλει έρευνα ότι στους 30 βαθμούς μετά από 30 δευτερόλεπτα ο ιός χάνει το 70% της μεταδοτικότητας (εφόσον το βλέπει ο ήλιος). Δεν ψάχνω λινκ τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ακόμα και

9 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Θες να πιστέψω ότι ο Ιωαννίδης πήγε και έκανε τεστ αντισωμάτων σε 3.000 άτομα σε μια γειτονιά στη Σάντα Κλάρα έβγαλε 120 θετικους, έκανε την πράξη χμμ είναι 10πλασιοι όσων έπρεπε.. χμμ το εξισωνω με 6.500.000.000 ανθρώπους άρα: θνησιμοτητα 0.2%. με δείγμα 1 στους 2.400.000 άτομα.

Σαν να ρωτήσουμε 5 άτομα στην Ελλάδα τι κόμμα ψηφίζουν και να κάνουμε εξιτ πολ

 Σου απάντησα για το τι είναι ο Ιωαννίδης και τις έρευνες που έχει κάνει και τον έχουν αναδείξει ως ένα από τους κορυφαίους επιστήμονες της εποχής μας . Μάλλον αγνοείς και τις υπόλοιπες δηγματοληπτικές έρευνες που έχουν κάνει και άλλοι σε άλλους πληθυσμούς και επιβεβαιώνουν τη χαμηλή θνησιμότητα, αντίστοιχη της εποχικής γρίπης ( ναι η γρίπη δεν είναι γριπούλα, σκοτώνει).

υ.γ να μπορούσαμε να πάμε για κάνα τσιπουράκι να τα συζητήσουμε καλύτερα.........😁

Επεξ/σία από Unholydiver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LynnJames είπε

Τι και αν ειναι μια απλη γριπη?Το 1918 επισης ηταν μια απλη γριπη που σκοτωνε μονο ευπαθεις ομαδες.Το στελεχος του ιου που σκοτωνει δεν ειναι προς συμφερον του να επιφερει τον θανατο γιατι δεν προλαβαινει να μεταδοθει και ετσι επικρατουν τα ασθενεστερα στελεχη.

Ομως αναγκαστικα το 1918 λογω του πολεμου το στελεχος που δημιουργηθηκε μετα απο μεταλλαξη  σκοτωνε ανεξαρτητως ηλικιας ατομα προλαβαινε και μεταδιδοταν εφ'οσον δεν υπηρχε καποιου ειδους καραντινας.

Μαθε τεχνη κι αστηνε και αμα πεινασεις πιαστηνε.

Στο 33.27

 

Επεξ/σία από silverado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Οι Αμερικάνοι είχαν βγάλει έρευνα ότι στους 30 βαθμούς μετά από 30 δευτερόλεπτα ο ιός χάνει το 70% της μεταδοτικότητας (εφόσον το βλέπει ο ήλιος). Δεν ψάχνω λινκ τώρα 

Τον Απρίλιο βγήκε μια που λέει ότι οι υψηλές θερμοκρασίες δεν μειώνουν τη μετάδοση του ιού. Όπως αυτή που παρέθεσα και δημοσιεύθηκε χθες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 4saken είπε

Το 1918 πεθαιναν κυρίως νέοι χωρίς αλλά νοσήματα.

Αυτο που δεν γνωριζουν πολλοι ακομα  ειναι οτι η γριπη του 1918 στην αρχη ηταν σχετικα ακινδυνη εκτος των ευπαθων ομαδων.Το δευτερο κυμα τα ισοπεδωσε ολα και δεν διαχωριζε ηλικιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LynnJames είπε

Αυτο που δεν γνωριζουν πολλοι ακομα  ειναι οτι η γριπη του 1918 στην αρχη ηταν σχετικα ακινδυνη εκτος των ευπαθων ομαδων.Το δευτερο κυμα τα ισοπεδωσε ολα και δεν διαχωριζε ηλικιες.

Το πρώτο κύμα ήταν σαν απλή γρίπη με ελάχιστους θανάτους. Το 2ο κύμα (μετάλλαξη προφανώς, δεν είμαστε και γιατροι) κολλαγες έφυγες 50-50 πιθανότητες, με συμπτώματα σχεδόν τα ίδια με αυτόν εδώ τον ιό. 

Φάρμακα ούτε για δείγμα. Ούτε depon δεν είχαν που λέει ο λόγος

Επεξ/σία από daredevil1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

θεωρητικά σε 10 ημέρες από τώρα..

Εγώ θεωρώ ότι ως τότε, είναι επιπολαιότητα οι βόλτες και εκδρομές σα να μη συνέβη τίποτα.. Δεν λέω κλειδαμπάρωμα όλων 24/7 αλλά ούτε και σαν να βρισκόμαστε σε ρυθμούς ζωής Μάη 2019...

προσωπικά, αναμένω.

κάποιος λίγο νωρίτερα αναρωτήθηκε "πού είναι η άυξηση των κρουσμάτων;".

χθες 13

σήμερα 19.

Μικρή, αλλά αύξηση...

Κρούσματα θα υπάρχουν οπως και να έχει όπως υπάρχουν με τόσες αρώστιες , το θέμα ειναι να μειωθούν οι ανθρώποι που ειναι στις ΜΕΘ , μολις φτάσουν πρώτα ο θεός 0 που φαίνεται οτι θα γίνει σύντομα νομίζω γενικά μετα τα πράγματα θα ειναι πολύ καλύτερα για όλους καθώς υποτίθεται και το σύστημα υγείας θα ειναι πιο προετοιμασμένο και θα αυξηθούν και οι μεθ.

Προσωπικά ειμαι υπερέσιόδοξος εφόσον το περιορίσαμε και το ελέγχουμε το πράγμα μεσα στην ελλάδα , τώρα αν έρχονται επισκέπτες απο έξω εκει ειναι αλλο ενα στοίχημα , το τι θα γίνει απο σεπτέμβρη αν θα έρθει τι θα γίνει κτλπ δεν πρέπει να μας απασχολούν τους απλούς πολίτες ( πάντα άποψη μου ) αλλα το σύστημα υγείας που πρέπει να ειναι προετοιμασμένο όπως και να έχει .

Όπως και να έχει μέχρι τον ιούλιο θα έχουν ανοίξει ολα , πρέπει να προσέχουμε με αίσθημα ευθύνης και παιδείας οπως πρέπει να έχει ο κάθε πολίτης , η ζωή θα συνεχίστεί και ο καθένας πρέπει να ειναι υπεύθυνος , αλίμονο αν περίμενα τον ιο και κάθε ιο να μην βήχω και να μην φτερνίζομαι επάνω στον άλλον .

Βόλτες και εκδρομές όπως λές θα πάνε οσοι μπορούν και μπορούσαν και πριν τον ιο , και άποψη μου ειναι οτι πρέπει να ξεφύγουμε και λίγο . Φυσικά κάποιος που δεν μπορούσε να πάει και πρίν λογω οικονομικής στενότητας δεν θα πάει ουτε τώρα που τα πράγματα ειναι πολύ δύσκολα για ορισμένους , μην ξεχνάμε οτι δεν είμαστε σε περίοδο διακοπών οι δουλειές ανοίγουν και ολοι θα μπουν σε μια καθημερινότητα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thomasG4 είπε

Σε αυτό που αναφέρεται το άρθρο δεν είναι έρευνα που αφορά την μεταδοτικότητα του ιού ανάλογα τις συνθήκες αλλά σε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα  που βγάλανε βάση ερευνών που και οι ίδιες δεν μελετούσαν την μεταδοτικότητα του ιού.

Η κυρίως έρευνα που την κάναν βούκινο τα μμε ότι ο ιος επιζεί σε υψηλές θερμοκρασίες (90 βαθμούς αν θυμάμαι καλά), αφορούσε τις καλλιέργειες του ιού που γίνονται σε εργαστήρια για να μελετήσούν τον ιο, και αφορουσε τις σωστή μεθοδολογία που πρέπει να ακολουθήσουν οι ερευνητές, ώστε να απερνεγοποιήσουν τον ιό (για να μην κολλήσουν οι ίδιοι) χώρίς να καταστρέψουν το dna του (για να μπορούν να τον μελετήσουν).

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

αλίμονο αν περίμενα τον ιο και κάθε ιο να μην βήχω και να μην φτερνίζομαι επάνω στον άλλον

Σωστόςςςςςςςςςςςςςςςς👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, Unholydiver said:

Σου απάντησα για το τι είναι ο Ιωαννίδης και τις έρευνες που έχει κάνει και τον έχουν αναδείξει ως ένα από τους κορυφαίους επιστήμονες της εποχής μας .

Ο Ιωαννίδης είχε βγάλει μια μελέτη με θέμα "Γιατί τα ευρήματα των περισσότερων δημοσιευμένων ερευνών είναι αναληθή".

Αυτό μου θυμίζει το παράδοξο του Επιμενίδη (Κρητικός) "Όλοι οι Κρήτες είναι ψεύτες" 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές είχα πάει σε οφθαλμιατρικη κλινική για τον τακτικό μετεγχειριτικο έλεγχο, πέραν από γιατρούς και νοσηλευτές, οι μισοί πελάτες/ασθενείς δεν φορούσαν μάσκα καθώς και οι γυναίκες στην γραμματεία.

Στο μεταξύ. 

Πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο στενός μου φίλος με τον οποίο μιλάμε τακτικά μια στο τόσο, η συζήτηση όπως κάθε φορά έφτασε στο θέμα των μέτρων και του κορονοιου. Μου ανέφερε ότι συγγενικο τους πρόσωπο απεβίωσε πριν λίγες μέρες από καρδιά σε νοσοκομείο της περιφέρειας, ο γιατρός έγραψε ως αιτία θανάτου κορονοϊο, μόλις το είδανε εγινε τσακωμός και χαμός και οι οικειοι του θανοντος απείλησαν ότι θα φέρουν τα κανάλια. Ο γιατρός έσκισε αμέσως το χαρτί και έγραψε την σωστή αιτία θανάτου. Εμενα μου φάνηκε περίεργο κάτι τέτοιο και τον ρώτησα μήπως του έκαναν test ελέγχου για κορονοϊο μετά τον θάνατο και βρέθηκε θετικό καθώς συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις και έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο εξωτερικό. Μου ξεκαθάρισε ότι δεν έκαναν κανένα test. Μετά μου ανέφερε ότι υπάρχει επιδότηση για κάθε νοσοκομείο που νοσηλευει άτομο με κρουσμα κορονοιου λαμβάνουν 30000 ευρώ για κάθε άτομο, μου έκανε και αυτό εντύπωση και δεν νομίζω να ισχύει. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Locke_John είπε

θεωρητικά σε 10 ημέρες από τώρα..

Εγώ θεωρώ ότι ως τότε, είναι επιπολαιότητα οι βόλτες και εκδρομές σα να μη συνέβη τίποτα.. Δεν λέω κλειδαμπάρωμα όλων 24/7 αλλά ούτε και σαν να βρισκόμαστε σε ρυθμούς ζωής Μάη 2019...

προσωπικά, αναμένω.

κάποιος λίγο νωρίτερα αναρωτήθηκε "πού είναι η άυξηση των κρουσμάτων;".

χθες 13

σήμερα 19.

Μικρή, αλλά αύξηση...

Είναι μαθηματικά βέβαιο οτι θα αυξηθούν το θέμα είναι ως πόσο...

Εκτός αν η ζέστη κάνει θαύματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...