Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τι στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος να εξαφανιστεί, όλοι θα νοσήσουν.  Οπότε τα κρούσματα θα αυξάνονται, μέχρι να το περάσουμε όλοι μας.  Το θέμα είναι να γίνει σιγά - σιγά και όσο πιο ήπια είναι εφικτό αυτό να γίνει με τις λιγότερες απώλειες.

Κάνω λάθος;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψιλοάσχετο. Σήμερα μιλάει η μαμά μου με μία φίλη της. Εκείνη έχει συγγενή στο Λονδίνο που μένει με την κόρη της. Είχε μέχρι 37.5 πυρετό για 15 μέρες, έκανε 3 τεστ, τα 2 πρώτα αρνητικά το 3ο θετικό. Από τη δουλειά της είπαν δεν πειράζει να έρχεσαι. Πήρε άδεια μόνο 2 μέρες. Η κόρη της κανένα σύμπτωμα και δεν γνωρίζω αν ελέγχθηκε κι εκείνη. Τί φάση; Μου φάνηκε περίεργο αυτό με τη δουλειά. Εν τω μεταξύ το ίδιο έπαθε και η μητέρα μου είχε δέκατα για 12 μέρες, αλλά ο εοδυ της είπε απλά να μείνει σπίτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daredevil1 είπε

Το πρώτο κύμα ήταν σαν απλή γρίπη με ελάχιστους θανάτους. Το 2ο κύμα (μετάλλαξη προφανώς, δεν είμαστε και γιατροι) κολλαγες έφυγες 50-50 πιθανότητες, με συμπτώματα σχεδόν τα ίδια με αυτόν εδώ τον ιό. 

Φάρμακα ούτε για δείγμα. Ούτε depon δεν είχαν που λέει ο λόγος

Που τα διαβαζετε αυτα?Σε βιβλιο που διαβαζω ελεγε οτι απο την αρχη ηταν τερμα φονικη και μεταδοτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 4saken είπε

Που τα διαβαζετε αυτα?Σε βιβλιο που διαβαζω ελεγε οτι απο την αρχη ηταν τερμα φονικη και μεταδοτικη.

Ειναι γεγονος,ουτε καν για αμφισβητηση.Απο το wiki το πρωτο που μου βγηκε αν και το διαβασα αλλου πρωτα.

The second wave of the 1918 pandemic was much more deadly than the first. The first wave had resembled typical flu epidemics; those most at risk were the sick and elderly, while younger, healthier people recovered easily.

Μεταφραση- Το πρωτο κυμα ειχε τυπικα συμπτωματα εποχικης γριπης ,περισσοτερο σε κινδυνο ηταν οι ηλικιωμενοι και αρρωστοι ενω οι νεωτεροι αναρωναν ευκολα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

https://www.google.com/amp/s/www.ethnos.gr/politiki/104442_andreas-loberdos-ti-ishyristike-gia-ton-thanato-toy-dimitri-kremastinoy%3famp

Ακομα και αυτή, που ήταν από τις πιο καθαρές περιπτώσεις κωρονοιου, τελικά δεν κατέληξε από τον ιό ; Ήθελα να ηξερα, από τους 150 θανάτους που καταγράφονται, πόσοι τελικά οφείλονται στην "πανδημία";

Για ακόμα μια φορά, δεν ακους/διαβαζεις τα link που στελνεις...

Μα, τσιμπάς με το clickbait του εκάστοτε τίτλου και τα παραθέτεις χωρίς να τα ψαξεις; Στο λέω επειδή την έχεις πατήσει και στο παρελθόν αρκετές φορές... 
 

Spoiler

Για να μην σε αφήσω σε αγωνία, τα λόγια της συζηγου του θανόντος αναφέρει ο Λομβέρδος, ενω παράλληλα λέει και ο ιδιος ότι δεν ξέρει αν ισχύουν και πως η γυναίκα δεν είναι γιατρος... Έτσι διευκρινιστικά.

Έπίσης, φαντάζομαι πως στο μυαλό σου, ακόμα και αν δεν υπήρχε ο ιός θα περναγε έτσι και αλλοιως μια βόλτα απο την εντατική ο ανθρωπος ε; Το είχε στο πρόγραμμα του, εκει προς τα τέλη Μαρτίου... (Θεός συγχωρεστον κιολας...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Niki2 είπε

Ψιλοάσχετο. Σήμερα μιλάει η μαμά μου με μία φίλη της. Εκείνη έχει συγγενή στο Λονδίνο που μένει με την κόρη της. Είχε μέχρι 37.5 πυρετό για 15 μέρες, έκανε 3 τεστ, τα 2 πρώτα αρνητικά το 3ο θετικό. Από τη δουλειά της είπαν δεν πειράζει να έρχεσαι. Πήρε άδεια μόνο 2 μέρες. Η κόρη της κανένα σύμπτωμα και δεν γνωρίζω αν ελέγχθηκε κι εκείνη. Τί φάση; Μου φάνηκε περίεργο αυτό με τη δουλειά. Εν τω μεταξύ το ίδιο έπαθε και η μητέρα μου είχε δέκατα για 12 μέρες, αλλά ο εοδυ της είπε απλά να μείνει σπίτι

Ο ΕΟΔΥ πριν 1 μηνα είπε στη συζυγο με 65-80 οξυγόνο, πυρετό κτλ κτλ να κάτσει σπίτι......(πνευμονία μεν, οχι covidδε,  αλλα δεν το γνώριζε κανείς τότε).

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυψελη σημερα ...

Αν τυχον εχουμε εξαρση ,τους προτεινω να κρυφτουνε.

kypseli.jpg

Επεξ/σία από Ggiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Κυψελη σημερα ...

Αν τυχον εχουμε εξαρση ,τους προτεινω να κρυφτουνε.

kypseli.jpg

ποσο ηλίθιοι παίζει να είναι πια?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, NTC Labs said:

ποσο ηλίθιοι παίζει να είναι πια?

1-2 θεούληδες να άρχισαν να έβηχαν επίτηδες, θα είχε πλάκα να δούμε αντιδράσεις. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Lockdown δεν πρόκειται να επιβληθεί ξανά πουθενά. Τελείωσε και μη χαίρεστε. Παρεμπιπτόντως, αν θέλετε κάποιοι συνταξιούχοι και δημόσιοι υπάλληλοι κλείσιμο είμαστε σύμφωνοι.Κόψιμο μισών συντάξεων και επιδότηση επιχειρήσεων. Δεν σας αρέσει έτσι;

Άκυρο το σχόλιό σου. Αυτός ο χαμός δεν γινότανε ούτε προ πανδημίας. Λες και το κάνουνε επίτηδες οι τύποι. ναι κοψες τις ηδη κομμενες συνταξεις στο μισο και το ελυσες το προβλημα σου και μετα τραβα στη γιαγια που θα περνει 150 αντι για 300 οτι καλα της κανανε. Πρεπει να σε βαλουνε στην κυβερνηση εσενα. Βασικα ουτε για manager ψιλικατζιδικου δεν θα εκανες με αυτο που εγραψες. "Δεν σας αρεσει ετσι"...σε ποιους αναφέρεσαι ακριβώς το έχω απορία.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Κυψελη σημερα ...

Αν τυχον εχουμε εξαρση ,τους προτεινω να κρυφτουνε.

kypseli.jpg

Ε Λ Ε Ο Σ, καλά τι πίνουν και δε μας δίνουν μερικοί; Λογικά όλοι αυτοί δεν νοιάζονται ούτε για τους γονείς τους ούτε για τους εαυτούς τους, για τίποτα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

ποσο ηλίθιοι παίζει να είναι πια?

 

16 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Κυψελη σημερα ...

Αν τυχον εχουμε εξαρση ,τους προτεινω να κρυφτουνε.

kypseli.jpg

 

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

1-2 θεούληδες να άρχισαν να έβηχαν επίτηδες, θα είχε πλάκα να δούμε αντιδράσεις. 😛

δε θέλω να γίνει πολιτικό σχόλιο αλλά οι συγκεκριμένοι ξέρουμε που ανήκουν. Ε δε φημίζονται για την εξυπνάδα τους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Lockdown δεν πρόκειται να επιβληθεί ξανά πουθενά. Τελείωσε και μη χαίρεστε. Παρεμπιπτόντως, αν θέλετε κάποιοι συνταξιούχοι και δημόσιοι υπάλληλοι κλείσιμο είμαστε σύμφωνοι.Κόψιμο μισών συντάξεων και επιδότηση επιχειρήσεων. Δεν σας αρέσει έτσι;

Κόψιμο στο μισό η σύνταξη των 330 ευρώ!!! της γιαγιάς μου. Και του μισθού 546 ευρώ για 9ωρο. Είναι ήδη κομμένα της Ελλάδας. Κοιτάμε μπροστά εδώ πέρα, σαν τα μέτρα που πάρθηκαν νωρίς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιαούρτι είπε

δε θέλω να γίνει πολιτικό σχόλιο αλλά οι συγκεκριμένοι ξέρουμε που ανήκουν. Ε δε φημίζονται για την εξυπνάδα τους

συγκεντρωση ήταν?

Μόλις τώρα, Niki2 είπε

Κόψιμο στο μισό η σύνταξη των 330 ευρώ!!! της γιαγιάς μου. Και του μισθού 546 ευρώ για 9ωρο. Είναι ήδη κομμένα της Ελλάδας. Κοιτάμε μπροστά εδώ πέρα, σαν τα μέτρα που πάρθηκαν νωρίς.

Ασε τον μισάνθρωπο να ζήσει το όνειρό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...