Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, gthe είπε

 

5. Καραντινα στη είσοδο στο uk για ταξιδιώτες πτήσεων. 

Αυτό το πράγμα που λογικά θα το κάνουν κι άλλοι θα αποτρέψει πολύ κόσμο από το να πάει διακοπές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, _kos_tas_ said:

Ο γιατρουδάκος άλλα έλεγε τον Ιανουάριο.

Μην τον κρίνεις ατομικά.  Σκέψου για παράδειγμα ότι ο καθένας κρίνεται με βάση τους ομοίους του.  Πχ ένας αθλητής του στίβου κρίνεται με βάση αν είναι καλύτερος από τους συναθλητές του. Όχι με βάση αν είναι αλάνθαστος. Γιατί όλοι είναι άνθρωποι και έχουν περιορισμούς. 

Το ότι είπε κάτι λάθος σύμφωνα με τα τότε δεδομένα δεν τον κάνει γιατρουδάκο. Αυτό που τον κάνει εξαιρετικό επιστήμονα είναι το πως τα πήγε σε σχέση με επιστήμονες σε άλλες χώρες και όχι με βάση τα εξωπραγματικά κριτήρια που Βάζετε εσείς για να τον μειώσετε. Γιατί το να περιμένεις από κάποιον να είναι αλάνθαστος είναι εξωπραγματικό.  Φαντάζομαι και εσύ δεν κανείς ποτέ λάθος στην δουλειά σου για να αναμένεις το ίδιο και από τον Τσιόρδα.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Αυτό το πράγμα που λογικά θα το κάνουν κι άλλοι θα αποτρέψει πολύ κόσμο από το να πάει διακοπές

τι ακριβώς εννοούνε με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greengr21 είπε

λογικα 14 μερες καραντινα για οποιον γυριζει στη χωρα,τι αλλο να εννοουν?

δηλαδη εγώ θέλω να πάω Uk θα μπω καραντίνα 14 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Ο γιατρουδάκος άλλα έλεγε τον Ιανουάριο.

Ναι αλλα τοτε δε σε ειδα να γραφεις τη γαμω τους γιατρους εχουμε. Στη τελικη δεν τον ενδιαφερει η γνωμη σου, κανει αυτο που πρεπει για να καλυψει και τη δικη σου περιπτωση.

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Αυτό το πράγμα που λογικά θα το κάνουν κι άλλοι θα αποτρέψει πολύ κόσμο από το να πάει διακοπές

Ο περισσοτερος κοσμος δε θα παει διακοπες. Οι υπολλοιποι ειναι τοσο αποφασισμενοι που και για τριημερο θα μπουν σε 14ημερη καραντινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπεις Ελλάδα παντός 2 μέρες είναι μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του τεστ που θα σου κάνει ο ΕΟΔΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

δηλαδη εγώ θέλω να πάω Uk θα μπω καραντίνα 14 μέρες;

Δεν έδωσε πλάνο πώς θα γίνει, απλά το ανακοίνωσε
Φαντάζομαι λεπτομέρειες θα υπάρξουν στο μέλλον
 

Επεξ/σία από ioankav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Αυτό το πράγμα που λογικά θα το κάνουν κι άλλοι θα αποτρέψει πολύ κόσμο από το να πάει διακοπές

 

3 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

δηλαδη εγώ θέλω να πάω Uk θα μπω καραντίνα 14 μέρες;

Αυτή τη στιγμή υπάρχει σαν πρόταση χωρίς λεπτομερείες υλοποίησης. Πρακτικά στην είσοδο της Ελλάδας γινόταν το ίδιο το Μάρτιο. Σου παίρνουν τα στοιχεία, δηλώνεις διεύθυνση και κανονικά μπορούν να ελέγξουν αν είσαι σπίτι. Βέβαια η απορία είναι γιατί δεν έγινε έγκαιρα και Αγγλία, και θα γίνει τώρα. 

3 λεπτά πριν, Adrian είπε

Για να μπεις Ελλάδα παντός 2 μέρες είναι μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του τεστ που θα σου κάνει ο ΕΟΔΥ

Ελλάδα ότι προσγειωνεται δλδ ελέγχετε με τεστ πλέον; Γιατί Μάρτιο φίλη μου έκανε καραντίνα όταν έφτασε Αθήνα από Δουβλίνο, χωρίς τεστ προφανώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gthe είπε

..

Ελλάδα ότι προσγειωνεται δλδ ελέγχετε με τεστ πλέον; Γιατί Μάρτιο φίλη μου έκανε καραντίνα όταν έφτασε Αθήνα από Δουβλίνο, χωρίς τεστ προφανώς 

Για να έρθω οδικός στην Ελλάδα θα πρέπει να ενημερώσω το προξενείο να κανονίσει να με περιμένει κλιμάκιο του ΕΟΔΥ στα σύνορα. Θα μου κάνουν το τεστ και θα πρέπει να μείνω σε κάποιο ξενοδοχείο κοντά στα σύνορα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Μετά κάνω ότι θέλω, αυτές είναι οι οδηγίες. Θεωρώ ότι θα είναι ίδιες και σε αεροδρόμιο, δεν το ρώτησα αυτό. Όπως επίσης δεν διευκρίνισα εάν είναι οδηγίες για μας συγκεκριμένα η γενικές για όσους μπουν στην χώρα.

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Aν πίστευε κανεις στην Ελλάδα κάτι τέτοιο προ 4μηνου μόνο ως ψεκασμένο θα μπορουσαμε να τον χαρακτηρίσουμε. Εκτός και αν ήταν κανας πολύ famous επιστήμονας, που μπορει να μας έμπαιναν ψιλοι στα αυτιά, αλλά δε θα διναμε και ιδιαίτερη σημασία.

Δεν χρειάζεται καν να είσαι άριστος. 'Ολα θέμα συγκυρίας είναι. 

Κλασσική ατάκα που χρησιμεύει ως άλλοθι αποτυχίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, manolis115 είπε

Μην τον κρίνεις ατομικά.  Σκέψου για παράδειγμα ότι ο καθένας κρίνεται με βάση τους ομοίους του.  Πχ ένας αθλητής του στίβου κρίνεται με βάση αν είναι καλύτερος από τους συναθλητές του. Όχι με βάση αν είναι αλάνθαστος. Γιατί όλοι είναι άνθρωποι και έχουν περιορισμούς. 

Το ότι είπε κάτι λάθος σύμφωνα με τα τότε δεδομένα δεν τον κάνει γιατρουδάκο. Αυτό που τον κάνει εξαιρετικό επιστήμονα είναι το πως τα πήγε σε σχέση με επιστήμονες σε άλλες χώρες και όχι με βάση τα εξωπραγματικά κριτήρια που Βάζετε εσείς για να τον μειώσετε. 

Υπαρχουν δύο κατηγορίες φαινομένων. Αυτό που ο Nassim Taleb λέει Mediocristan and Extremistan. Το mediocristan, πχ τα αίτια των συνηθων θανάτων, ακολουθει κατανομές με καθορισμενες στατιστικές ιδιοτητες. Πχ ξερεις οτι στην αγγλια μηνα απριλιο πεθαινουν 42 χιλιαδες άνθρωποι με τυπικη αποκλιση 2 χιλιαδες. Το Extremistan (εδω ανηκουν οι επιδημίες) εχει ακαθοριστες στατιστικες ιδιότητες. Το 42 το εκανε 82 αλλα μπορουσε να το κανει 182 ή 1182. Αυτο το γνωρίζουν και οι επιδημιολογοι οποτε ξέρουν οτι στην αβεβαιότητα πάντα πρέπει να πάρεις γρηγορότερα και σκληρότερα μέτρα. Ο Τσιοδρας και ο κάθε τσιοδρας αν περνούσε από το χερι τους θα κλείναμε τις αεροπορικές πτήσεις από την Κίνα με το που φάνηκε οτι κυκλοφορεί ένας καινούργιος ιος πριν καν μαθουν οτιδήποτε αλλο γι αυτον. Εδω μπαινει ομως στην μεση η πολιτική και η οικονομία. Αν το εκαναν αυτο κανένας δεν θα έβλεπε τα οφέλη από την κατάσταση που αποφύγαμε αλλά την ζημιά που προκλήθηκε και θα τους κρεμαγαν. Οπότε απλά προσαρμοζουν το πλάνο στο να κάνουν το καλύτερο δυνατό στα περιθώρια που θα τους αφήσουν να δράσουν και τρωνε και το βρίσιμο από τους αναλυτές του facebook. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

34 λεπτά πριν, devanir είπε

Παρότι καταλαβαίνω την ελιτίστικη ειρωνεία που στάζει από το ποστ σου, be advised πως αυτό έχει διπλή ανάγνωση. Για παράδειγμα, μονάχα σε μια χώρα γεμάτη ηλίθιους θα μπορούσε ένας απλοϊκός εξυπνάκιας να θησαυρίσει. 

Δεν είπα ότι είναι γεμάτη ηλίθιους. Είναι πολλοί όμως και είναι πολύ χαμηλό το μορφωτικό επίπεδο τους. Μην επεκταθώ στα υπόλοιπα.

Δεν είπα ότι συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα. Συμβαίνει παντού, αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο. 

Προφανώς δεν είπα ότι είμαι "απλοϊκός εξυπνάκιας". Δικός σου προσδιορισμός είναι, γιατί δεν σου άρεσε το κυνικό και όχι ελιτίστικο σχόλιο μου.

Είπα το απλό. Βλέποντας τι υπάρχει γύρω σου, ακόμα και σε forum, καταλαβαίνεις γιατί έχεις πετύχει, όπου έχεις πετύχει. 

Το αν περνάω τον πήχη των ψεκασμένων 2 φορές ή 100 φορές δεν το ξέρεις. Σίγουρα όμως τον περνάω εύκολα.

Δεν λέω γιατρουδάκο τον Τσιόδρα και έχω την αντίληψη να ξεχωρίσω δημοσίευση στο "New England Journal of Medicine" από ψεκασμένα blog. 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χιος έγραψε καινουργια επιτυχια για να τροφοδοτήσει με επιχειρηματα το facebook. 

''Στην έκθεση που θα διαβάσετε, θα καταλάβετε για την παγκόσμια απάτη που παίζεται στην πλάτη του λαού, από ξεφτιλισμένους φαταούλες που δεν κολλάνε μπροστά στο παραδάκι να εμβολιαστεί όλη η υφήλιος & μετά με ένα πάτημα στο κουμπάκι να πεθαίνει ο κοσμάκης δίχως λόγο!!!

Πάνω από μισό εκατομμύριο πέθαναν από το 2013 – 2017 στην Ελλάδα με την απλή γρίπη αλλά με τον κορονοϊό μαντρώσανε όλη την χώρα!!! Ο Σ. Τσιόρδας που ήταν στην επιτροπή, γιατί δεν είπε κάτι για την εκατόμβη νεκρών από την απλή γρίπη αλλά τώρα έστειλε τους πάντες στο σπίτι;'' 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...